Съмнителна смяна на постоянен адрес

  • 5 515
  • 95
# 15
Ама как ще има права да настанява там други хора? За наематели пък абсурд. Неговото право е ограничено - има право само да ползва. И то само той. Няма учредено право на ползване на него и на съответната жена.
А Вие прочетохте ли чл.92 от Закона за гражданската регистрация, който milenaka цитира?
Цитат
За извършване на адресна регистрация на адрес в страната лицата представят един от следните документи:
1. документ за собственост; 2. документи за ползване на имота за жилищни нужди
(6) (Нова - ДВ, бр. 42 от 2012 г.) За извършване на адресна регистрация на лице, с което собственикът или ползвателят на имота живее във фактическо съпружеско съжителство, не се представят документите по ал. 2 и 3. За удостоверяване на посочените обстоятелства се представя писмено съгласие на собственика или ползвателя на имота чрез декларация по образец, подадена лично пред органа по ал. 1, или с нотариална заверка на подписа.
Да, ползвателят има право да регистрира в този имот жената, с която живее. Тук жената не претендира за право на ползване, тя просто си е сменила адресната регистрация. Правото на ползване си остава само за бащата.
Моето мнение е, че няма начин тази смяна да е станала без знанието на бащата. Ако наистина не е знаел, това би било направо измама.
Виж целия пост
# 16
Ами ей така, има.
И с друга да се залюби, пак може да я прибере.
Все едно като имаш апартамент, да не може и мъжът ти да живее с теб.
Виж целия пост
# 17
Ами ей така, има.
Все едно като имаш апартамент, да не може и мъжът ти да живее с теб.

 
В случая снахичката тропа с краче и заплашва - как така не са ги питали.
Не изключвам  да  навие сина да се изпокара с баща си.
Ако са по-простовати може да си мислят, че гаджето ще наследи и ще делят.
Според нея възрастния човек няма право да си има другарче.
Поне така звучи от написаното, от етикетите и определенията.
Виж целия пост
# 18
1. Сина си взима нотариалния акт и си го съхранява при него.
2. Сина плаща данъците за имота, а се прави писмено споразумение, че ползвателя ще заплаща сметките за имота.
3. Запознавате се с условията на дарението и кога може да се развали
4. Подавате жалба в общината, че е регистрирано лице без писмено съгласие на собственика и ги заплашвате със съд, че е позволено това да се случи.

Само аз ли виждам проблема?
Виж целия пост
# 19
1.Правото на пожизнено ползване е записано като клауза в самия нотариален акт.
2. Ползвателят като такъв е длъжен да си плаща сметките и данъците, не е нужно допълнително писмено споразумение.
3. Защо синът да иска да се развали дарението, чрез което той самият е станал собственик на имота?
4.Тук няма само собственик, има и ползвател на имот. Това променя нещата. Щом има ползвател, собственикът не може да разполага с имота както си иска. Собственикът има само едно голо право на собственост, цялото право на ползване е за ползвателя.
И както се вижда от горепосочения закон - ако ползвателят иска да си регистрира половинката при него, не е нужно съгласието на собственика.
Виж целия пост
# 20
Дареното лице може да се разпорежда с недвижимия имот - да го продава, да го дарява, да го ипотекира и т.н.
Стига да има желаещ да го купи, разбира се, тогава бащата пак ще има право на ползване, но собственикът ще е друг. А синът с парите ще си купи чист имот.
Виж целия пост
# 21
Като писах, че не може да разполага с имота както си иска, нямах предвид, че не може да го продаде. Разбира се, че може, нали е собственик. Имах предвид, че не може да каже на ползвателя дали да живее или не в този имот, не може да го изгони и както се вижда и от Закона за гражданската регистрация, не може да му казва с кого има право да живее. Правото на ползване е изцяло за ползвателя.
Виж целия пост
# 22

@brin de muguet Според теб?
А собственикът има ли право и той да живее в имота? Или само след смъртта на ползвателя? Кой е отговорен за стопанисването на имота - трайни подобрения, например?
Виж целия пост
# 23
Собственикът има право да живее в имота само ако ползвателят е съгласен. Ако ползвателят не е съгласен, тогава, чак след смъртта му. Ползвателят е длъжен да прави дребни ремонти и поправки свързанин с ползването на имота.  Големите ремонти са задължение на собственика.
Виж целия пост
# 24
Въпросът с АР беше надълго и нашироко бистрен в темата за наемите. Доколкото разбрах, има ограничение за броя лица, които могат да се регистрират в даден имот. Отрегистрирането, доколкото разбрах, е доста трудно. Бащата утре може да реши, че иска друга леля да му готви, пере и да я клати, вдругиден трета леля - какво правим тогава, всичките си любовници ли ще регистрира адресно, защото са бездомни?
Виж целия пост
# 25
Доколкото разбрах, има ограничение за броя лица, които могат да се регистрират в даден имот...
Бащата утре може да реши, че иска друга леля да му готви, пере и да я клати, вдругиден трета леля - какво правим тогава, всичките си любовници ли ще регистрира адресно, защото са бездомни?
Темата не е за броя на живущите на даден адрес. А дали бащата (с право на ползване) може да регистрира жена си в имота без съгласието на сина си (собственика).
Да, може. Бащата има правото на ползване. Като такъв може даже и да даде апартамента под наем без съгласието на сина си (собственика) и сумата от наема ще е изцяло само за бащата (ползвател). Синът има само право на собственост (например може да продаде апартамента), но по никакъв начин не може да го ползва.
Виж целия пост
# 26
Има и още нещо – ако въпросната жена наистина живее там, по закон тя е длъжна в срок от 30 дни мисля беше да се регистрира, че живее на този адрес. Не е въпрос на избор.
Виж целия пост
# 27
Мисля, че авторката се притеснява какво ще стане след смъртта на свекър й. И тук точно идва моментът с ограничението на броя живущи и регистриране на всяка, без извинение, леглотоплеща дропла. Да сме реалисти, колко жени/мъже във втора младост на юруш се регистрират на адреса на любовника си - повечето си имат жилища и само най-изпадналите или алчните драпат.
Другият проблем е, че бащата или лъже, или любовницата му го е метнала високо на върбата, като и в двата случая е проблем.
Виж целия пост
# 28
Значи, ако са достигнали максималния брой на живущите в даден имот, още в общината щяха да откажат регистрация на жената. Щом не са ѝ отказали, значи това е безпредметно. А жената дали е дропла или не, няма значение щом бащата я е приел.
Аз съм склонна да мисля, че бащата лъже за да си няма проблеми със сина - явно е видял зор.
Виж целия пост
# 29
Те в момент не са достигнали макс.брой, притеснението е за бъдещ момент и според мен е основателно, щом сега бащата отрича.
Иначе, да, може и регистрация, и живеене, въпросът е как това ще се отрази в бъдеще.
Дядо ми, след смъртта на баба, лека им пръст, беше приел една от близко село буквално с една чанта багаж. След като и той се спомина, жената излезе от къщата с кола с ремарке. Е, не се беше регистрирала адресно, слава Богу. Поне ние не знаем да се е.
За мен човек на тези години да драпа за АР в чужд имот - не му е читава работата.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия