ГУляма ПрЪвУписТна излЪгация в автобусата преС Лукенда - 114

  • 38 682
  • 743
# 315
Аз съм за къшей.
Виж целия пост
# 316
Аз съм срещала къшей в книгите, тази дума съм чувала и нея използвам. Според мен думата идва от къс - нещо, нарязано на парчета. Кършей не бях чувала досега. Възможно е да се използва заради глагола кърша (чупя), но не мисля, че е правилно, защото къшей има смисъл на парче.
Виж целия пост
# 317
Къшей. За първи път чувам "кършей". Добри, откъде го изкопа?
Виж целия пост
# 318
Срам ме е че живея в такава...

От няколко дни се чудя дали ме е срам, че дори заглавията вече не пишат като хората.
Или съм станала много чуСтвителна.

Виж целия пост
# 319
не съм използвала "къ(р)шей", но съм го срещала в поезията и старите книги с "р".
стана ми странно, като чух, че правилното е без нея. Simple Smile
Виж целия пост
# 320
не съм използвала "къ(р)шей", но съм го срещала в поезията и старите книги с "р".
стана ми странно, като чух, че правилното е без нея. Simple Smile
За мен също къшей звучи странно. Срещала съм думата с р. От тук разбрах, че е грешна. Винаги съм го свързвала с откършено.
Виж целия пост
# 321
Никога не съм го срещала с "р". Днес доста се учудих.
Виж целия пост
# 322
Никога не съм го срещала с "р". Днес доста се учудих.
И аз така.
Виж целия пост
# 323
Едно просто търсене с Google и излизат резултати за къРшей, както и за къшей разбира се.
Виж целия пост
# 324
Да, но за "кършей" са 308, а за "къшей" над 21 хиляди.
кършей
къшей
Виж целия пост
# 325
думите си имат етимология, откъде би дошло "къшей"?
за къРшей някой вече обясни.
в речниците на Данчов от 1936 няма нито единия, нито другия вариант.
Виж целия пост
# 326
Зa първи път чувaм думaтa "къРшей". Винaги съм използвaлa "къшей" - къшей хляб. Дaли не идвa от къс, късче. Нещо откъснaто, a не откършено, кaкто ми звучи "кършей". Зaмислихте ме.
Виж целия пост
# 327
Имам правописния речник на БАН от 2002 г. (малко е поостарял, но все още не съм купила новия). Проверих и двете думи - къшей и кършей. Има само думата къшей, но има кърша и кършене.

Виж целия пост
# 328
И аз за първи път срещам думата "кършей". Знам си ко "къшей".
Виж целия пост
# 329
http://ibl.bas.bg/lib/ber_3_000-808/#page/240/mode/2up
Български етимологичен речник, том 3, Издателство на БАН, 1986 г.

Да споменавам ли, че "кършей" не съществува?
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия