Дискусионна тема. Говорилник. Частно vs държавно образУвание. Училищен спамо-чат. Тема №3

  • 24 846
  • 736
# 675
А на мен ми е интересно, на какво ниво е изучаването му в двете английски гимназии, като втори език. Някой с отзиви или инфо?
С извинение, че не е по темата за неелитните училища, но като се коментира езика, да попитам  Crazy
Виж целия пост
# 676
Дотук като гледам, повечето потребители питат за руски като втори език -да кажа, че по мое мнение никъде и никой втори език не може да бъде научен добре - макс някъде до Б1 и то ако детето е старателно. Не са достатъчно часовете.  Важи в случая и за руския, понеже имам опит с него в 35-то като втори след немски. Като се има предвид, че и двата са падежни, а правилата за падежите са сходни за тези 4 падежа, които са и в немския, и в руския (именителен, винителен, родителен и дателен, като в руския има допълнително още два падежа), мисля, че ако е с 1 език английски (който е безпадежен), ще е още по-трудно с втори руски, защото и българският е (почти) безпадежен и тепърва трябва да се усвоява концепцията на падежите и техните правила и употреба.  
И това, че руският е от славянската група, не помага много, моят син нищо не разбираше на руски, докато не започна да го учи в училище. За да се научи наистина добре, трябва или да е първи език в ЕГ, или да се ходи на допълнителни часове навън, и то повече от часовете в училище. Просто вторият език е с 1/3 от часовете на първия.
Виж целия пост
# 677
И аз съм от смятащите за излишно да се учи руски. Не виждам приложение, за толкова години работа, пътувания,  как пък веднъж не ми потрябва този език. Също така не разбирам наплива към Испанската, а понеже говорим за втори ешелон, съответно смисъл да се учи в 22ро с испански. Защо е тази мания по испански? Едва ли всички от Испанската са се запътили да работят и живеят в Лат. Америка.
Виж целия пост
# 678
И аз не мога да се начудя на този испански. Не би ми минало през мисълта да си записвам детето в Испанската гимназия. Работа ли има с този език тук в България или го карат по течението.? В Испанската бала е висок значи- там се записваме.
Ако някой е по- запознат да сподели.
Виж целия пост
# 679
В общия случай всеки смислен бизнес спокойно се случва на английски. Вие ще правите ли бизнес с немец, който не знае английски? По логиката за 200-те милиона руснаци - ми тогава да се учи китайски?
Усилията за един език на сносно ниво бих инвестирала в други умения.
Виж целия пост
# 680
Руски има в 133-то; 119-то, руското училище към посолството. В Лозенец имаше едно, но не си спимням как се води. Ако някой се сеща да добави.
Прочетох по - горе- за 12-то, но там няма руски. Евентуално като втори език и то ако се сформира група от желаещи.
Аз споменах за руски в 12-то. Не знаех, че не е имало сформилрана група.Когато попитах ми казаха,че има руски като втори език и се зарадвах, защото училището е удобно за пътуване...
Моля някой, с по-надежна от моята информация от някой осмокласник да каже дали има група по руски все пак .

Руски има в 120 ОУ в Лозенец, но само до 7 клас.
Виж целия пост
# 681
Преместената дискусия е от "неелитните гимназии", та въпросът е бил за руски в гимназия.
Аз съм имала договор с белгиец, който не говореше АЕ. Беше свестен човек и свършихме работа по проекта без проблеми. Не виждам защо да не се работи с хора, които не знаят ае.
Виж целия пост
# 682
В общия случай всеки смислен бизнес спокойно се случва на английски. Вие ще правите ли бизнес с немец, който не знае английски? По логиката за 200-те милиона руснаци - ми тогава да се учи китайски?
Усилията за един език на сносно ниво бих инвестирала в други умения.
Разбира се, стига да мога изобщо да общувам с него Simple Smile Това, че не говори английски, не го прави по-лош или по-добър от който и да е друг. И да, китайски хич не е лоша идея, лошото е, че е тонален и много различен от индо-европейските. Уменията за езици не изключват другите умения, но всеки си знае за себе си къде и в какво да инвестира.
Преместената дискусия е от "неелитните гимназии", та въпросът е бил за руски в гимназия.
Аз съм имала договор с белгиец, който не говореше АЕ. Беше свестен човек и свършихме работа по проекта без проблеми. Не виждам защо да не се работи с хора, които не знаят ае.
Има и много германци, които не говорят английски, и всякакви други европейци също. И в това няма нищо лошо, въпросът е да се намери език, на който все пак да се комуникира някак, а руският трудно става за тази цел в стария ЕС, в постсъвесткото е различно.  
За испанския моята хипотеза е САЩ, Калифорния например или друг южен щат.
Виж целия пост
# 683
Въпросът беше "ще правите ли бизнес с немец, който не знае английски". На него отговорих: да! В крайна сметка има и професия преводач. Тях не ги ползват само за филми, книги и политици. Един език не може да е пречка за бизнес. Факт е, че е по-лесно да има директна комуникация, но в някои случаи са по-ценни други умения.
Виж целия пост
# 684
Винаги предпочитам директната комуникация, при превод често се губят важни нюанси, затова смятам, че всеки език е богатство, особено такъв,който се говори от много хора в света.
Виж целия пост
# 685
Ами вие сигурно се занимавате с много редки и специфични дейности.
Аз изобщо не бих се занимавала с немци, белгийци, руснаци и който и да е, който не е направил труда си да знае конвенционален английски език. Или пък ще очаквам да говорим на български.
Виж целия пост
# 686
Това, че "всеки език е богатство" е просто едно клише. То е хубаво човек да може и дърводелство, и скокове във вода, и е хубаво и да знае китайски, но не може всичко да се научи, всичко да се може и владее. Поради това има приоритети. Приоритетите са различни за различните хора, но за мен е неефективно руският да бъде приоритет за млад човек, ученик, защото каквото и друго да учи, било език или друго знание, има много по-голямо приложение после. Руският просто няма никакво приложение. Извинявайте, ама е смешно, че еди кой си пътувал в чужбина и там в ресторанта или не знам къде си случайно попаднал на някого, с когото можел да говори на руски. Този някой, при международни срещи, дето знае руски, със сигурност знае и английски, така че ти и да не знаеш руски, на английски ще се разбереш.
По отношение на науката споделям писаното от Попеа, отдавна руснаците не са водещи в науката. Със сигурност каквито публикации има в нета на руски, ги има и на английски, а обратното не е така. Всеки друг език има много повече смисъл - немски говорят най-развитите страни в Европа, испански говори цяла Средна и Латинска Америка, Мексико, плюс милиони хора и в Щатите, а руски не говорят дори и пост- социалистическите страни, тъй като го мразят. Страшно ще ви се израдва един поляк или един чех, или един унгарец, ако искате да говорите с него на руски. Да, език на голяма страна е, но как пък никога не ми потрябва за някаква работа или да изкарам някакви пари с него.
Виж целия пост
# 687
Мецане, ами ако родители са решили децата им да учат руски, все пак си е тяхно решение.
Според мен руският не влиза много в бизнес употреба, защото навсякъде в развития свят, и в ЕС, и в САЩ и Канада, има много руснаци-имигранти и те като носители на езика са предпочитани, когато се налага бизнес комуникация на руски, по някаква причина, тъй като обикновено знаят и езика на страната-приемник, дали английски, дали немски, дали испански. Иначе за четене на художествена литература е полезен.
 
Виж целия пост
# 688
Като си говорим за руския, защо никой не слага в сметката еврейските компании? Stuck Out Tongue Winking Eye Имам приятели в поне 7-8 компании от Израел, където почти целият мениджмънт е руски евреи. Масово в ИТ сектора има части от проекти, аутсорснъти в Русия, Украйна,Казахстан и други екс-републики и някак естествено повече възможности за развитие получават знаещите руски. Нищо, че английски и иврит са официалните езици в компанията. И самите руснаци се радват много, когато някой се мъчи да им улучи падежите. Grinning Та на ниво кол-център може да няма приложение, но на други нива може да е незначителната дреболия, която ще те изстреля нависоко. Имам примери пред себе си, не е просто хипотетична ситуация.
 
Виж целия пост
# 689
Руският в Израел е с неофициален статут на трети език, но по мое мнение, ако е само за бизнес с израелски компании, и на английски можеш да се справиш прекрасно, а и се съмнявам някой от IT или технологичния сектор да не знае английски, дори и в републиките. Силно се съмнявам само единият руски да те изстреля в АйТи сектора, там играят съвсем други умения. Ако идеята е емиграция в Израел, тогава ще е полезен, но след иврит и английски, тоест, пак като трети език.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия