Витамин В12 -тема 5

  • 41 291
  • 782
# 570
Да, тази мутация има отношение към усвояването на витамините от група В , най-често В12 и В9 
https://www.magipashova.com/2016/11/mthfr/
https://aloha.bg/genna-mutacia-mthfr-deficit-b12.html
Виж целия пост
# 571
Здравейте! Преди седмица открих,че имам дефицит на б12.От 5 дни приемам таблетки от 1000мг под езика.От два дни имам страхотно стомашно-чревно неразположение.Дали може да е от витамините? Чета,че това се случва при предозиране...как ше предозирам с хапчета от 1000мг при положение,че съм с дефицит 200 пеи граници 187/893..
Виж целия пост
# 572
В интерес на истината аз пия магнезий почти постоянно, е с прекъсвания някакви от 1-2 месеца. Той трябва за много неща, а не прави запаси в организма, тоест набавя се всекидневно и ако има проблем в стомашно-чревен тракт и става дефицит. Също така когато има възпаление някакво в организма също се изчерпва бързо, както и при по-интензивно движение.
Кой магнезий е хубав?
Виж целия пост
# 573
Да, с мутация съм, при това хомозиготна. И като туриш атрофичен гастрит, познай какви са ми нивата на дефицити. Simple Smile За капак, доста висок хомоцистеин и съдови инциденти. Зорът ми е да го смъкна тоя Хци, за  да намаля риска от нови инциденти.

Цитат
При големи дози вит.Д трябва вит.К2  заради калция да го разнесе, че иначе се натрупва в меките тъкани.

Лекарка ми каза, по повод диетата без зеленчуци, богати на вит К, че се синтезира в червата и ако има недостиг в храната, червата синтезират по-големи количества.
Цитат
КОЙ ТРЯБВА ДА ИЗБЯГВА ВИТАМИН К2 ?
Хора, които приемат лекарства предотвратяващи съсирването на кръвта.
Нали видя в линка - името вит. К идва от коагулация - вит К и С съсирват кръвта. И като си със съдови инциденти, на антикоагуланти и вит Д заради дефицит... Какво правиш?

ПС Анонимен, има такъв вирус в момента. Не е от витамините.
Виж целия пост
# 574
Принципно казват, че К1 съсирва, К2 по-слабо, в смисъл различни съединения са. Но, ако се налага да го избягвам, аз просто бих приемала по-малки дози вит. Д всеки ден. Вместо да пия 2 седмично по 10-20к, ще пия всеки ден по 3-4к и ще натрупавам по-бавно.

А това синтезиране в червата до колко се влияе от проблемни черва, че повечето хора са с такива  Rolling Eyes

Ами ти като си с мутация, просто трябва да си приемаш активни форми на В-тата, нямаш шанс да набавиш с храната


cia_maritima аз вземам хелатиран магнезий, блисглицинат обикновено и малат е хубав като форма. Избягвам - аспартат и оксид. Най-често ползвам на Солгар и Доктор Бест
Виж целия пост
# 575
И в крайна сметка, аз също като имам mtfhr мутация хомозиготна, вит Д и B12 трябва ли с нещо допълнително да ги взимам. От витамин Д си взех капки на Джеймисън, а от В12 все още незнам какво трябва да си взема !?Rolling Eyes
Виж целия пост
# 576
Ох, с тези мутации и аз трябва да се изследвам и все не остава ред с тези пари  Rolling Eyes.

На В12 не му трябва нещо допълнително, но с вит.Д вземай и магнезий.
Виж целия пост
# 577
Ох, с тези мутации и аз трябва да се изследвам и все не остава ред с тези пари  Rolling Eyes.

На В12 не му трябва нещо допълнително, но с вит.Д вземай и магнезий.
А какъв витамин В12 да си взема ? Освен, че трябва да е метилиран…. разбрах, че имало някакъв който се слага под езика и такъв, който се впръсква в носа.... не съм взимала до сега и все още не ми е ясно точно какъв и на коя марка ?
Виж целия пост
# 578
Да не е цианкобаламин като форма, тя е най-неусвоимата, другите стават - метилкобаламин и хидроксикобаламин. Формата зависи каква предпочиташ подеизични хапчета, спрей, капки за нос, идеята е да прониква през лигавица а не през стомаха. Върни се няколко страници назад има обсъждани доста препарати  Peace
Виж целия пост
# 579
Ох, с тези мутации и аз трябва да се изследвам и все не остава ред с тези пари  Rolling Eyes.

На В12 не му трябва нещо допълнително, но с вит.Д вземай и магнезий.
А какъв витамин В12 да си взема ? Освен, че трябва да е метилиран…. разбрах, че имало някакъв който се слага под езика и такъв, който се впръсква в носа.... не съм взимала до сега и все още не ми е ясно точно какъв и на коя марка ?

Мибобо, и на В 12 му трябва. Кофактор е В 2, доколкото четох. Освен това, при хомозиготните мутации не се усвояват добре и другите витамини от В група. Тя води до повишаване на хомоцистеина, а комбинацията, която дават да се приема за намаляване на Хци, е : вит. В 6, 9 и 12.  Сега ще видя как ще ми ги дозират.

Bondy07, аз бях взела подезични В12 на Натурал факторс. За тях много хора споделят, че не са доволни. Още не са ми излезли резултатите и не мога да кажа. В9 - Топ фолат, защото е последната, уж най-добра формула. Но се пие и се чудя как ще се усвоява при проблеми на стомаха.

Ти изследва ли си хомоцистеин преди да започнеш да пиеш витамини?
Ако си започнала, Хци се изследва поне след 15 дни пауза. Така ми казаха от Цибалаб.

Тук е дадена комбинация за понижаване на Хци - https://www.credoweb.bg/publication/91329/hiperhomotsisteinemiya … chna-profilaktika Прочети я внимателно. При мене се чудеха, че толкова късно се е проявила мутацията. Ама как само ме треснаааа. Хци ми е 42.

Цитат
Рискът за тромботични процеси нараства драматично ако Хци е > 20 µmol/l.
.............
Независимо от липсата на консенсус, счита се че лечението с витамини е показано ако плазменият Хци е  >15 μmol/L.  Препоръчва се дневен  прием на фолиева киселина:  400-800 μg,  витамин  B12: 500 μg  и витамин  B6: 25-100 mg. Този подход понижава  Хци с 30% от изходното ниво. Консумацията на зелени листни зеленчуци, цитрусови плодове, бобови растения  и  пълно зърнести храни,  които са богати на фолиева киселина,  вит.В6  и  В12  също има благоприятен ефект върху хиперхомоцистеинемията.
Аз затова сега пуснах и вит. В2 и В6 в Кандиларов.

В друга статия дават, че се лекува с безводен бетаин, но той покачва лошия холестерол.
https://www.raredis.org/archives/4347?lang=bg
Цитат
КРАТКА ДЕФИНИЦИЯ НА БОЛЕСТТА: Хомоцистеинемията е състояние, при което е повишено нивото на хомоцистеина в кръвта.

ЕТИОЛОГИЯ: Натрупването му е резултат от нарушения в обмяната на метионина – дефицит на цистатионин-В-синтетазата, нарушен синтез на метилкобаламин или нарушения в метилен тетрахидрофолат редуктазата (MTHFR). Тези метаболитни нарушения са в основата на клиничната картина и са резултат както от генетични, така и от фактори на средата – мутации в MTHFR гена, хронична бъбречна недостатъчност, хипотиреоидизъм, злокачествени заболявания и др.
................
ГЕНЕТИЧНА КОНСУЛТАЦИЯ: Семейството трябва да се насочи за генетична консултация.
ЛЕЧЕНИЕ: Няма консенсус по отношение лечението. Плазменото ниво на хомоцистеина се намалява чрез внос на високи дози фолиева киселина, витамин В12 и витамин В6.
ЛЕКАРСТВО СИРАК: CYSTADANE (Betaine anhydrous )
Децата на родител с хомозиготна мутация, са с минимум хетерозиготна, в зависимост какъв ген са взели и от другия родите. Защото при хомозиготната няма здрав ген, а само мутирал и е унаследена по двете линии - майчина и бащина. Ако другият родител е само със здрав ген, то при децата ще е хетерозиготна, но ако и той има 1 дефектен, има риск и децата да са с хомозиготна. Затова е добре да се знае.

Много е важно да намериш качествен лекар, който да ти следи показателите и да ти дозира витамините , други лекарства.  Не се самолекувай.  Целта е да  не качваш/да свалиш хомоцистеина. Защото тази мутация води до умерено тежка хомоцистеинемия, а тя - до висок риск от сърдечносъдови инциденти.
Виж целия пост
# 580
Diorela

Миналата година си изследвах следните витамини:
- вит В2 - 174 ng/ml (при норма 75-300)
- вит В6 - 22.2 mg/l (при норма 5.0 - 30.0)
- фолиева киселина - 21.91 ng/ml при норма над 5.38ng/ml
- вит Д - 15.678 ng/ml (при норма 20-100)
- вит В12 - 325 pg/ml (при норма 246-911)
Тези резултати ги видя личната лекарка и каза да си взема само вит Д, и аз си взех на хапчета, признавам, че бях и несериозна в пиенето, но се пак известно време го пиех зимата, после разчитах на това, че идва лято и ще наваксам недостига от там. Затова сега след лятото реших да пусна отново вит Д и вит В12 и ето резултатите:
- вит Д - 21.9 ng/ml (при норма 30-50)
- вит В12 - 399 pg/ml (при норма 197-771)
Оплакването ми е отново много често и силно главоболие, странно че лятото почти не ме е боляла главата, но сега отново се завърна.
Хомоцистеин не съм изследвала, защото не съм знаела, никой не ми е казвал, но ще го изследвам задължително, ходила съм на еднокринолог, който като ми видя резултатита каза, че то всеки втори българин е с дефицит на вит Д, дори ако не бях настояла нямаше да ми изпише нищо и за него.
Ще съм ви благодарна да ме насочите какво да изследвам още освен хомоцистеина и да ми препоръчате добър ендокринолог в София или Пловдив.
Виж целия пост
# 581
Хомоцистеин е хубаво с В12 да се изследва така се потвърждава дефицита и се вижда колко е "зле" .
Аз си изследвах първия път и повече не съм.

Относно главоболието близо 2-3г бях с главоболие, което точно лятото някак изчезваше, то си го нарочвах за хормонални мигрени и какво ли не. Накрая се оказа хроничен синузит. Никога не съм имала такива подозрения съответно оплаквания, докато не направих криза и тогава пак едвам разбрах, защото ме боляха зъби от едната страна освен главата. Зъболекарката като каза, че всичко е наред и каза да се проверя за синузит, правих снимка и всичко лъсна. Проведох лечение и от тогава глава не ме боли.
Виж целия пост
# 582
Изследвах б12 на мен и на сина ми, който е аутист. Моят е 319, а неговият 257 pg/ml.
Взела съм б12 от 1000мг за под езика. Колко време да ги вземаме?
Виж целия пост
# 583
2-3 месеца, после почивка 1 месец и контролни изследвания  Peace
Виж целия пост
# 584
Bondy07, с тази мутация - хомозиготна MTHFR, следиш тройката - вит.В 9, 12 и хомоцистеин, много са свързани!
 Не разбрах в кой ген ти е мутацията. Моята е в 677, другият ген ми е ок. Хомозиготната е по-тежкия вариант - не усвояваме основно фолиевата киселина ( В9) над 70 %, както и другите витамини от група В.
При нас, хората с мутация, се обръща особено внимание на В9! Ние задължително трябва да приемаме метилирани форми на витамините, защото организмът ни не може да преработи другите. В9 - във форма фолат, а не под формата на фолиева киселина.
Науката все още не е много наясно относно механизмите и лечението. Но има проучвания, които все пак са показателни. Прочети много внимателно статията на проф. Георги Кирилов, за да разбереш нещата. Аз я чета и препрочитам непрекъснато.
Хиперхомоцистеинемията като рисков фактор за сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни заболявания: рационална ли е първичната и вторична профилактика?
https://www.credoweb.bg/publication/91329/hiperhomotsisteinemiya … chna-profilaktika

Цитат
Биосинтез и метаболизъм на хомоцистеина. Метионинът, който постъпва с  храната първоначално се деметилира до хомоцистеин,  който от своя страна  се метаболизира по два пътя:  чрез реметилиране до метионин  и транссулфуриране до цистеин (фиг.1).  Една от причините за хиперхомоцистеинемия е вроденият дефицит на  ключовите метаболитни ензими на Хци  - cystathionine-β-synthase (CBS) и  methylenetetrahydrofolate reductase (MTHFR).      Пациентите с недостиг на CBS имат много високи нива на Хци > 300 μM, докато тези с дефицит на MTHFR развиват леко степенна хиперхомоцистеинемия.  Вторият кардинален фактор за  повишение на Хци е  нутриционният  дефицит на есенциални кофактори или субстрати, най-вече на витамините  B6,  B12 и фолатите, с което се затруднява метаболизма на хомоцистеина.  Точковата мутация в позиция 677 на  MTHFR гена, където цитозина е заменен с тимидин е една от най-честите причини  за  лекостепенна до умерена  ХХци;  хетерозиготните индивиди обикновено имат леко повишен Хци.
Скрит текст:
Фиг.1.  Продукция  и метаболизъм на хомоцистеина.  Метионинът, който постъпва с храната  се превръща в хомоцистеин чрез междинните стъпала - S-аденозил-метионин и  S-аденозил-Хци.  Хци се реметилира във  фолатния и метионинов цикъл с кофактор витамин В12 и се възстановява до метионин – основна роля играе ензимът methylenetetrahydrofolate reductase (MTHFR); чрез  транссулфуриране Хци се превръща в цистеин  (кофактор витамин В6 ) – главен  ензим е cystathionine-β-synthase (CBS) .

Референтни стойности  и преданалитични особености.
Няма консенсус за горната референтна граница на плазмения Хци,  която е клинично най-важна;  най-често  цитираните  референтни стойности при здрави лица са 5 – 15 µmol/l. Данните от повечето епидемиологични проучвания сочат, че полезната прагова стойност  на Хци  трябва да  е  <10 µmol/l. Хци  се елиминира бавно от плазмата – Т1/2: 4 часа.  Това обяснява защо Хци се повишава в следващите 12 часа след прием на богата  протеинна храна. Вероятните най-важни източници  на плазмения Хци са  черният  дроб и тъканите с пролиферативна активност. Хомоцистеинът  в кръвта  циркулира предимно  като  свързана  с протеините фракция  (98%) и се означава като тотален хомоцистеин (тХци).

Най-надеждните аналитични методи за определяне на Хци са съвременните масспектрометрични анализи, които засега са слабо застъпени в практиката, а широко разпространените имунонаналитични методи са сравнително неточни и по-скъпи.

От преданалитична гледна точка при изследване на плазмения хомоцистеин трябва да се спазват следните по-важни предпоставки: вечерта преди изследването да се приемат малко протеини,  пробата да се взима в изправено положение на тялото, да се избягва венозната стаза,  а определянето да става само в изстудена плазма с ЕДТА. Характерни особености при хомоцистеина са, че мъжете имат по-високи нива от жените; постменопаузалният  естрогенен дефицит  води до увеличение на Хци. Плазменото му ниво нараства сигнификантно с възрастта – след 75 години почти двойно; съобщава се също и за етнически различия в плазмената концентрация на Хци. Други важни детерминанти,  повлияващи нивата му са приемът на витамините  В6, B12  и  фолиева киселина. Ежедневната  физическа активност понижава хомоцистеина, което я прави позитивен фактор за добър контрол върху хиперхомоцистеинемията.

Причини и видове хиперхомоцистеинемия.
Класифицирането на хиперхомоцистеинемията на леко степенна, умерена и ексцесивна има своето клинично основание и се възприема от повечето автори (таблица 1).

Таблица 1. Причини за хиперхомоцистеинемия

Леко степенна  (15–30 μmol/L)

Бъбречни заболявания с лека до умерена нарушена бъбречна функция

Медикаментозно обусловена: антиепилептици, метотрексат, теофилин, ниацин, имуносупресори, фибрати, леводопа, метформин

Хипотиреоидизъм

Диабет тип 1 и тип 2

Хиперпролиферативни заболявания, карциноми

Псориаза

Ензимен вариант на мethylene tetrahydrofolate reductase (MTHFR): 677C>T

Лек до умерен дефицит на фолати и витамин B12

Възрастово обусловена

Висок прием на протеини

Нисък прием на зеленчуци и плодове

Сърповидно-клетъчна анемия

Умерена  (30–100 μmol/L)

Последна фаза на бъбречно-заболяване

Умерен дефицит на витамин B12

Тежък фолатен дефицит

Вариант MTHFR 677C>T  комбиниран с ниски нива на фолиевата киселина

Силно изразена (≥ 100 μmol/L)

Тежък недостиг на витамин B12

Ензимен дефицит на сystathionine beta-synthase (CBS)

 Механизми на увреждащото  действие  на хомоцистеина.
 Патофизиологичните механизми, чрез които хомоцистеинът  уврежда съдовата стена и причинява  ендотелна дисфункция и атеросклероза  са свързани с понижената  продукция  на  азотен окис (NO),  който намалява вазодилатацията и увеличава  вазоконстрикцията с активиране на атерогенното и митогенното  действие на ендотелин-1 и ангиотензин II.  Увеличената  агрегация на тромбоцитите чрез освобождаване на  проагреганта тромбоксан А2  и  прякото  активиране на коагулационната каскада,  засилената оксидация на LDL с депозирането  върху съдовете също имат връзка с увеличения Хци.  Хиперхомоцистеинемията  засилва процесите на клетъчно стареене – установено е, че хомоцистеинът намалява дължината на клетъчния теломер, който е  биомаркер за клетъчна биологична възраст.


Хиперхомоцистеинемията – причина или следствие?
Понастоящем в научните среди се лансират две хипотези: според  първата,   самата хиперхомоцистеинемия  причинява съдово увреждане  и притежава  токсичен  и  атерогенен ефект,  докато привържениците на втората предполагат, че високият хомоцистеин е  следствие  на предшестваща съдовата патология. [/size]
------------------------------------

Хомоцистеиновата хипотеза: обобщение и ключови моменти

1. Факторите, които предизвикват хиперхомоцистеинемия  включват дефицит на витамини В6, В12 и фолиева киселина; бъбречна недостатъчност;  генетични варианти  на ензимите в метаболизма на Хци

2. Високото ниво на плазмения Хци се свързва с повишен риск за сърдечно-съдови, мозъчно-съдови, периферни артериални заболявания и невродегенеративни болести

3. Суплементацията с витамини В и фолиева киселина понижава плазмения Хци

4. Рандомизираните контролирани проучвания върху превантивната роля на тази суплементация върху сърдечно-съдовите събития и другите усложнения в повечето случаи показват липса на ефективност или са с незадоволителни резултати. Обръща се внимание на факта, че много от пациентите, включени в  изследванията, са имали нормални нива на Хци.

5. Необходими са рандомизирани проучвания за да се отговори на въпроса дали суплементацията с витамини има профилактичен и предпазен ефект при пациенти с високи нива на Хци, особено при тези, които са преживели миокарден инфаркт или мозъчен инсулт.

6. Неясен момент остава  какви трябва да са прицелните стойности на плазмения Хци за да се започне лечение на ХХци с витамини.



В същото време попаднах и на друга статия, основана на проучване. Става дума при хронична бъбречна недостатъчност.

Цитат
Краят на хомоцистеиновата хипотеза?

md
01/05/2006
Високите дози фолиева киселина не забавят прогресирането на атеросклеротичния процес, нито намаляват заболеваемостта и смъртността от съредчносъдови усложнения при болни с хронична бъбречна недостатъчност (ХБН), съобщиха д-р Sophia Zoungas и сътр от Dandenong Hospital в Австралия през март в Journal of the American College of Cardiology (http://content.onlinejacc.org). Данните от няколко проучвания показват наличието на връзка [
Ето и самото проучване: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3374481/

За съжаление, у нас няма специалисти, които са наясно с тези проблеми и работят с възрастни пациенти. Не зная дали в световен мащаб има такива, след като всичко все още е във фаза проучвания и предположения.
Ендокринологът при когото ходя за щитовидната, е много добър специалист, но той ми дозира вит. Д и ми каза, че от вит. В не разбира. С вит. В и хомоцистеинемията, доколкото разбрах, е наясно д-р Кадъм, която е детски ендокринолог. Преглежда и възрастни. Мисля, че и авторът на горната статия, проф. Кирилов, също би трябвало да е наясно. Той е шеф на лаборатория в Ендокринологията.

Май и лабораториите не спазват много изискванията за тези изследвания. От Цибалаб ми казаха, че витамините се изследват с пауза мин. 10 дни, а хомоцистеинът - 15 дни и до 9ч. сутрин!

Явно ще трябва ние сами да си следим показанията и да се надяваме, че науката скоро ще намери решение на проблемите ни, за да намалим риска от сърдечносъдови инциденти. Защото при нас това е проблемът.

Виждам, че в твоите изследвания са посочени различни единици за фолиевата киселина - ng/ml. В моите изследвания са в nmol/l .Нямам представа как се преобразуват и сравняват.

Това са ми показанията преди около 2 месеца.
Скрит текст:
хомоцистеин - 41.9 umol/l , рефер. < 15
вит. В 12 - 187.10 pg/ml        рефер. 197 - 771
вит. В 9   -  4,49 nmol/l           рефер.  10,4 - 42,4
25 OH вит. D  -  9,85 ng/ml    дефицит -  < 10
                                                    недостиг -  10 - 30
                                                    нормално-  30 - 100
                                                    интоксикация- > 100

Приемах 30 дни по 1 от следните витамини:
В 9 ( фолат) - 400 µcg Топ фолат https://vivafarma.eu/produkti/produkti/top-folat-top-folate-60-kapsuli.html - Quatrefolic (6S) - 5 метилтетрахидрофолат
В12  - 1000 µcg метилкобаламин на  Natural Factors, 90 капсули  https://revita.bg/shop/%D0%B2%D0%B8%D1%82%D0%B0%D0%BC%D0%B8%D0%B … 0%B8%D0%BD%D0%B3/
В6 - 25 мг https://sopharmacy.bg/sopharma-vitaminb6-25mg-20tabl.html
вит. D - вигантол 2 х 20 капки на седмица.

Последните 10 дни включих и по 1 табл. В комбин ( В1, 2, 3 и 6). Избрах го заради вит. В 2 и липсата на синтетични В9 и 12. https://vitalispharma.bg/%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B4%D1%83%D0%BA%D1 … 0%B1%D0%B8%D0%BD/
Най-вероятно съм направила глупост с него, защото съдържа 50 мг никотинамид -форма на вит. В3,  а другата форма на В3 - ниацин, е посочена в статията в медикаментозно обусловената хоперхомоцистеинемия. Предполагам, че това означава, че вит. В3 увеличава хомоцистеина.

Гледах да се придържам долу горе към схемата на проф. Кирилов -
Цитат
Препоръчва се дневен  прием на фолиева киселина:  400-800 μg,  витамин  B12: 500 μg  и витамин  B6: 25-100 mg. Този подход понижава  Хци с 30% от изходното ниво.
, защото  3-ма лекари ми назначиха 3 коренно различни дозировки. Първия ден опитах по 2 таблетк, но не се почуствах добре. Предположих, че организмът ми твърде дълго е бил с ниски стойности и трябва по-плавно да наваксам.

Направих 15 дни почивка. Новите стойности са ( другите още не са готови):
Скрит текст:
Хомоцистеин       38.32       umol/l     < 15
Витамин В12       325.40       pg/ml     197-771   
Фолиева киселина   11.6       nmol/l     10,4-42,4

Изводът ми е, че метилкобаламин на  Natural Factors явно ми е подействал. А хомоцистеинът е намалял, не колкото ми се иска, но е по-добре от нищо. Още съм доста далеко от намаляване с 30% от изходното ниво. Вероятно ще трябва да увелича фолата на 2 капсули дневно, както е по схемата на проф. Кирилов.
Ще видим какво ще кажат лекарите.

Като чета и разсъждавам, вероятно трябва да намалим и протеините (белтъчините) в храната. Хомоцистеинът  има връзка с тях. Лекар ми каза да не избягвам яйца и прясно мляко. Жалко, защото много ги обичам.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия