Теглене на ипотечен кредит – неща, които трябва да знаем! - Тема 4

  • 31 753
  • 766
# 345
В каква валута е добре да се тегли в момента? Нашия стар е в евро. Помня имаше една тенденция преди време  да е във франкове. Сега дочувам мнения, че най добре е да е в левове.
Принципът е "Кредит се тегли се в по-слабата валута", но зависи и в каква валута са ви доходите
Пример: Нестабилна ситуация в страната и еврото е силно,  левовете слаби (постоянно се вдига курса за 1 евро плащаш все повече левове - расте)
Взимаш 100000 лева кредит при курс 1 евро=2лева, кредитът ви превърнат в евро е 50000евро.
Променя се курсът на еврото и става 1 евро=5лева, кредитът ви, превърнат в  евро е 20000 евро.
През това време сте събирали евра, заплатата ви, ако е в левове ще се е покачила и може да се окаже, че с няколко нови заплати изплащате кредита.

Обратно, ако курсът на еврото падне до 1 евро =0,50лв, тогава ще дължите на банката равностойност на 200000 евро.
Никой не знае какво ще бъде.
Виж целия пост
# 346
Това са сметки за наивници,  те банките са си вързали нещата с договора и си имат клаузи за превалутиране в случай на нужда и според интереса им.
Виж целия пост
# 347
Факт, че много хора изплатиха разни кредити в Бълария при хиперинфлацията с една заплата. А тия със спестяванията пиха по една студена вода.
Ще ти дам друг пример, в чужбина живея, при влизането на държавата в ЕС и парична реформа, изкуствено се завиши местната валута, за да са конкурентни на пазара по отношение на цени на стоки, заплати. Все едно 1евро  да бъде 0,50 лв.
Тези, които бяха теглили кредити в местна валута изгърмяха (преизчислиха им ги по този курс), а тези, които случайно са ги теглили в евро, спечелиха.
Наивна работа.
Виж целия пост
# 348
Pepinche

Стига си писала небивалици.

"Искуствено завишаване на цената на местна валута" не съществува в реалния свят, който ние обитаваме. А само в твоя въображаем. Това е все едно да напишеш, как си видяла една река която извира от морето и се влива в планина.

А приципът Кредит се тегли в по-слабата валута е едно нелепо изказване. Може да се направи, но ще си на загуба, няма смисъл дори да обяснявам защо. Само ще кажа че по тази логика всички щяха да теглят кредити в турски лири и руски рубли. Някой да е чул за такова нещо?
Виж целия пост
# 349
Да,аз съм чувал...за Швейцарски франкове Simple Smile Хората още изплащат безумни суми и лихви след тарикатлъка си със "слабата валута".
Виж целия пост
# 350
В този форум пишат всякакъв народ. Има доста неориентирани и напрово финансово неграмотни хора. Не бива така лекомислено да се хвърлят неща в простанството, изсмукани от пръстите.
Виж целия пост
# 351
Здравейте, искам да попитам нотариалните такси при покупка на имот облагат ли се с ДДС? Нещо доста стабилна ми стана сумата, която трябва да платя при изповядването.
Виж целия пост
# 352
Pepinche

Стига си писала небивалици.

"Искуствено завишаване на цената на местна валута" не съществува в реалния свят, който ние обитаваме. А само в твоя въображаем. Това е все едно да напишеш, как си видяла една река която извира от морето и се влива в планина.

А приципът Кредит се тегли в по-слабата валута е едно нелепо изказване. Може да се направи, но ще си на загуба, няма смисъл дори да обяснявам защо. Само ще кажа че по тази логика всички щяха да теглят кредити в турски лири и руски рубли. Някой да е чул за такова нещо?
Щом говоеря глупости, обясни ти как трябва да бъде, къде греша. И отговори на въпроса в каква валута трябва да се теглят кредити. Много лесно е да се критикува.
Виж целия пост
# 353
Ами добре, явно ще трябва да се обяснява.

"Изкуствено" завишение на цената на валута няма как да има. Централната банка може да повиши основната лихва, за да повиши курса на дадена валута, но ако това не е обосновано от реални икономически данни, ще последва срив на икономиката. Принципът е "кредитиране 》 инвестиции 》 икономически разтеж". Като вдигнеш лихвите, ще оскъпиш кредита, от там ще намалееш инвестиициите, от там ще сринеш икономическия разтеж. Може и до дефлация да стигнеш, което още повече ще удари ръстежа. Затова централните банки, а и обществото нямат изгода да предизвикат "изкуствено" повишение на курса на валутата си.

Как според теб се тегли кредит в  "по-слаба" валута. То първо трябва да се дефинира какво е "слаба" валута, ама айде. Да кажем че "слаба" валута е валута която губи стойност. Което не е напълно коректно, но все пак ти явно това разбираш, под термина "слаба". Аз съм банка ти си клиент, ти идваш при мен и ми казваш искам кредит в турски лири. Аз не съм КТБ и ти не си Делян Пеевски, аз какво ще направя? Най-примитивно казано, ще видя колко е основната лихва в Турция, (25%), после ще сложа, риск фактор 2, и ще ти кажа. Няма проблем кредита ти е с 50% лихва (малко е висок рисковия фактор, но нали няма смисъл да обяснявам защо няма как да има кредит в лири на лихва по ниска от основния лихвен процент на турската централна банка), ако искаш брат. Колко хора ще вземат този кредит според теб? Едвали са много, за да спечелиш нещо ще се надяваш лирата да загуби 50% от стойността си за година, и така още 30 години, нали темата е за ипотечни кредити.
Виж целия пост
# 354
Не всички процеси са продиктувани единствено от пазарната икономика. За съжаление се намесват много други фактори - държави, структури, политики.

Да обясним по-просто- посъветвай хората, например от Евро и Лев, в коя валута да изтеглят кредита си (към днешна дата).
Виж целия пост
# 355
Основната лихва е изражение на паричната политика, целите на паричната(монетарната) политика се задават от основателя на централната банка, именно държавата.

Всеки да си прецени сам дали да вземе кредит в лева или евро. Аз бих взел кредит във валутата в която ми е заплатата. Ако ми плащат в лв взимам в лева. Защото е по сигурно. Обаче ако си по рисков играч, може да вземеш заплата в лева а да вземеш кредит в евро, защото лихвата ще ти е по ниска. От там по малко ще платиш ако курса лв/€ си остане един и същ през времето на изплащането на кредита. Всеки сам да си прецени.
Виж целия пост
# 356
Неписано правило е кредит да се тегли във валутата, в която се получава и заплата/доходи.
Виж целия пост
# 357
Привет,
Преди малко повече от година теглихме ипотечен и потребителски кредит. Тогава не можахме да намалим лихвата както,поради проблем с документите. Сега обмисляме рефинансиране от друга банка като да успеем да погасим потребителския и ипотечния и да остане една вноска с евентуално по-малко лихва. Бихте ли ни посъветвали към коя банка в момента е удачно да се обърнем и дали би било възможно.

Благодаря
Виж целия пост
# 358
Здравейте, хора!
Харесахме апартамент в саниран панелен блок на 8 етаж. Състои се от кухня с усвоена тераса, спалня, хол със затворена тераса, баня с тоалетна и отделно мокро помещение - 60 кв. м. Има си и мазр. Обваведен е и ще иска само освежаване. Намира се в ж. к. Славейков. Цената е 51 хил. евро. Утре ще ходим в банката да говорим остават ли си онези документи или ще трябват нови, понеже минаха няколко месеца. А и сме вече семейство с мъжа ми.
Какво мислите иначе за апартамента? Как ви се струва така описано?
Виж целия пост
# 359
Здравейте! Със съпругът ми ни предстои да теглим Ипотечен кредит и аз съм главният кредитоискател. Въпросът ми е ако реша след месец да сменя работата, банката би ли ми направила проблем, ако случайно остана без работа за месец, два?
И понеже няма да правим в банката заттраховка живот, къде другаде мога да я направя?
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия