Фентъзи и фантастика - 17

  • 11 365
  • 726
# 705
За този "щиглецът" постоянно чувам от различни места. В какъв жанр е книгата, май не е фентъзи?
Виж целия пост
# 706
Далеч е от фантастиката - малко съвремие, малко минало (в т.ч.война), малко естетика, доста терзания, загадка и т.н. Готина е.
Виж целия пост
# 707
Аха ясно. Ще я имам предвид, но едва ли ще ми е първа в списъка. Засега издирвам две книги - "Живият хаос 3" - войната на чудовищата (в книжарницата под Университета ми казаха че са изчерпани тиражите, а в Читанка и Рулит все още го няма. Не съм проверявал в Хеликона, но не ми се разхождаше по жегите )   и "Небостъргач" на Дж. Г-Балалард, на ИК Колибри. И разбира си чакам "Малори" на Малерман - през октомври.
Виж целия пост
# 708
О, Небостъргач така пък не ми хареса. Ама на теб може и да ти допадне. Ти харесваш Метро и примерно Малерман.
В рулит няма ли я?
Виж целия пост
# 709
В Рулит не съм я търсил. В Замунда не я открих?
Аз по принцип обичам утопии и дистопии, също и научно фантастики с катастрофично звучене.
За тази година четох Черният облак - облак закрива слънцето
Последните оцелели 1, 2 - Луната напада Земя, закрива Слънцето, следват гигантски цунамита, вулканични изригвания
 Към небето - Земляните са натикани на чужда планета в един града и се сражават за правото си да ползват небето

Пожарникарят - избухва епидемия в планетарен мащаб.
миналата година четох Брилянтните - избухва емидемия от мунанти
Тъмна дарба - мутанти, концлагери
Легенда - подобно.

и прочие, и прочие. с удволствие чета всякакви книги за катастрофи на Земята в  голям мащаб.
Опитвам се да си представя всички възможни сценарии, до каква степен ще остане живот на Земята и какво общество ще се създаде.
Виж целия пост
# 710
Джон, а "Денят на трифидите" чел ли си? Вероятно си, ама ако случайно си пропуснал... Wink
Виж целия пост
# 711
Не, ето че нещо съм пропуснал.
Записвам си - веднага.Можеш спокойно да даваш предложения, дори и да са много стари винаги има шанс някое да не не съм го чел.

Всъщност на мен ми е интересно до каква степен човекът остава човек, изправен пред голяма катастрова. в Книги като "Глад" на Алма Катсу, героите са изправени пред огромен глад, от свръестествен произход. те първо губят добрината си и минават към сурова дисциплина, после стигат до убийство, след това до жестокости, насилие над жени, и накрая -  открит канибализъм.
в във втората част на "Последните оцелели" например имахме мародери, а в първата нещата бяха сведени до най-малката единица - семейството и майката не искаше да споделя храна с никой друг извън него. Тези примери показват  докъде може да стигне упадъка на цивилизацията.  Именно това ми е интересно. За справка в Игра на тронове, Станис и хората му са яли плъхове  при обсадата на Бурен край, а при похода му към ЗХ започнаха да ядат и хора.

Разбира се интересувам се също как се изгражда новото общество. Мъглороден 1 е добър пример за антиутопия с всичките класи и прочие, които Келсайър просто срути. Червен Изгрев -също.

П.С. проверих в Рулит не намирам Небостъргач и там, най-вероятно ще го купя.
Виж целия пост
# 712
Трифидите са интересни 🥰 Имаше и една на Майкъл Крайтън за някаква болест, от която ослепява цялото човечество внезапно. Тя също ми беше харесала. Селцето. Други хубави постапокалиптики - не се сещам... Не ми се четат мрачни като Пътят и т.н. Нещо от типа на Робинзон ми се чете, но не самотен остров, а по-мащабно. Поне като Водосрез. Препоръки? ☺️
Виж целия пост
# 713
...
П.С. проверих в Рулит не намирам Небостъргач и там, най-вероятно ще го купя.

А това?
Виж целия пост
# 714
ха, на мен не ми излезе, като написах Небостъгач, нямам представа защо?

мерси Хепи.
Започнах денят на Трифидите, интригуваща е. Малко ми напомня на "Аз съм легенда" - с един-единствен останал жив, сред хиляди врагове.
Селцето е хубаво, дори по-хубаво от повечето руски фантастики, чел съм го.
На майкъл Крайтън съм чел три-четири неща, но не всичко, ще потърся.

П.С.Мариша между Водосрез и Робинзон за мен има цяла бездна. Първото хич не ми допадан, зарази мрачният стил, а второ ми стана симпатично зарази приключенският жанр.
Виж целия пост
# 715
Постапокалиптичния жанр е труден. Рядко има сполучливи. Селцето хитро заобикаля много от капаните на жанра и е интересно Simple Smile
Виж целия пост
# 716
Ако има сред вас някоя  Александра - да й е честит именият ден.

Да, посапокалиптичният жанр не е лесен, хем не трябва да е еднообразно, хем да не претрупваш читателя с факти, за да не му стане скучно, хем и да е достоверно.
Виж целия пост
# 717
"Денят на тарифите" ми беше любима, няколко пъти съм я чела. Добрата стара фантастика! Можеш да пробваш и "Какавидите" на Джон Уиндъм. Също страшно ме беше впечатлила и донякъде може да се причисли към антиутопиите.
Аз чета разказите на Шекли. Заради почивката изоставих "Демон", някъде около средата бях, и сега хич не ми се връща към него. Много ми е комфортно с разказите.
Виж целия пост
# 718
На мен ми се чете нещо като Марсианеца
Simple Smile
Виж целия пост
# 719
Не харесвам такъв тип книги, но съм прочела по случайност някои.
Джон, трифидите имат продължение.
https://chitanka.info/book/1599-noshtta-na-trifidite
Сигурно сте чели тази на Петер Богати "Последният човек".
Скрит текст:
"Романът представлява модерен, „атомен“ вариант на темата за самотния човек. Съвременният Робинзон е научен работник. От неговия труд зависи безупречното действие на голям атомен реактор. При едно от дежурствата му на Земята настъпва катастрофа — по неизвестни и докрай неизяснени причини загива цялото човечество заедно с всички видове от фауната. Запазена е само мъртвата материя. Робинзон единствен се спасява, защитен от стените на самия атомен реактор. Преодолял първия шок на отчаянието, той предприема мъчителна одисея в един замрял, обезлюден свят, додето открие пресни следи от човешки нозе в пясъка край морския бряг — не всичко е загубено…"
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия