(Био)зеленчукова градина – нашето райско кътче (тема 39)

  • 37 628
  • 770
# 495
Отрязах с трион 5 овошки.
Предишните 7 не ги рязах аз и не болеше толкова.
Толкова ми е криво... а и аз съм виновна, че позволих да ги кастри един измамник. Той ги уби бавно. Казвах му, че съм ходила на курс, вярно само 2 дни, но че НЕ СЕ ОСТАВЯТ ВИСОКИ ЧЕПОВЕ! Е, този измамник остави навсякъде, режеше безразборно... Сега отрязах дръвчетата на половин метър от земята и вътре са с кафяво ядро. През чеповете започва съхнене, около чеповете влизат болести.
Запомнете го от мен! Чух го на курса, доказа се 100% в практиката (ми) - не се оставят ВИСОКИ чепове! Реже се така, че кората да облее ниския чеп и да няма рана и пукнатини.
Моля да ми помогнете, да имам някаква светлина в тунела - има ли сортове свръхустойчиви, не ги ща да са сладки, трайни, само да не хващат огненица и въшки... Мразя круши заради първото и джанки заради въшките...
Как цял живот една въшка не съм видяла върху джанки - нито в София, нито на село... А моите джанки трябваше да ги пръскам месеци наред всяка седмица със сапунени, ниймови и копривени чудесии. Чак в горещото лято мирясаха.
Отделно борбата с щитоносни въшки... Хоботници, къдравости... не броя. Но да се стигне до сеч заради престъпна резитба, след 4-5 години гледане - всички са ми сърдити.
Обобщавам : моля за конкретни препоръки за разсадник и устойчиви сортове , с ясен произход (подложки). Трябват ми череши, круши, джанки, сливи, праскови, хинап, ...и други. Да издържат на гадния софийски климат.
Виж целия пост
# 496
Първо да уточня, че не гледам овошки и не съм спец.

От дядо знам: най-добре е подложката да е дивак, те са най-устойчиви.

За сортове не мога много да помогна, но старите сортове са водят по-добри от гледна точка на алергени. Някои от тях са доста устойчиви.

Много те разбирам защо те боли толкова.
Нямаш ли съсед наоколо, от който да опиташ плодове и да си вземеш калеми?
Хем ще са перфектно климатизирани, хем няма да е наслука.
Виж целия пост
# 497
Аз правих много пъти опити да присаждам и не става. Уж всичко спазвах както трябва, пробвах и различни методи и нищо не се прихвана.

При нас един така ни оряза стара череша без никаква мисъл и разбиране и откакто сме купили къщата, черешата едва тази година имаше няколко черешки. Първата година преди да я ореже беше отрупана. Дървото толкова се стресира, че спря да ражда.

Какво значи високи чепове?

Не мога да помогна за разсадник. Ние купувахме от различни места. Някои дръвчета родиха още на първата година, други и на петата още не дават плод и не вървят.

Един трилитров буркан оцет ми се развали.
По време на ферментацията с ябълките вървеше добре. Прецедих го, има гъба отгоре, но не мирише на оцет и на вкус е блудкав. Не е и вино. Не съм слагала прекалено много захар.
Има ли начин да го спася? Да добавя захар или друго Sad
Виж целия пост
# 498
Дъждец, не се отказвай с пресаждането.
Баща ми се научи с гледане на руски клипчета, на едно дърво има 4 сорта ябълки сега.

За оцета не мога да помогна.
Аз сложих трънково вино. Толкова зле върви, че май и оцет няма да е 😕
Хич не ми вървят тези неща....
Виж целия пост
# 499
ЗаСлон, погледни тук, Института по овощарство в Пловдив. И съвет можеш да получиш от тях, сподели си проблемите. Цените им са направо супер:

Институт, видове:
http://fruitgrowinginstitute.com/_m1032/%D0%9F%D0%BE%D1%81%D0%B0 … D0%B8%D0%B0%D0%BB

Разсадник - не са показали някои неща, но ги имат, поръчвала съм (актинидия аргута)
http://nursery.fruitgrowinginstitute.com/_m1168/%D0%9E%D0%B2%D0% … D0%BE%D0%B2%D0%B5

Скрит текст:
Институтът по овощарство – гр. Пловдив произвежда стандартен и сертифициран посадъчен материал от основните овощни видове – ябълки, круши, дюли, череши, праскови, нектарини, сливи, кайсии, орехи, лешници и бадеми.

   Базата на Института се простира на обща площ от 2100 дка, разделени в три опитни полета, разположени в гр. Пловдив, гр. Асеновград и с. Цалапица. Трите производствени участъка са разделени съобразно почвените условия на района и карантинните изисквания за пространствена изолация между видовете. Производството на стандартен посадъчен материал от костилкови овощни видове се извършва в полетата разположени в с. Цалапица. В гр. Асеновград се произвежда посадъчен материал от орехоплодни и семкови овощни култури. В гр. Пловдив е съсредоточено производството на сертифициран посадъчен материал, като за тази цел се използват и шестте научни лаборатории към Института - агрохимична, ентомологична, помологична, биотехнологична, фитопатологична и вирусологична. Всички лаборатории разполагат със съвременна техника и апаратура и в тях редовно се проследява качеството на посадъчния материал. Институтът по овощарство – гр. Пловдив разполага и с научно-производствена лаборатория за ин витро размножаване на овощен и ягодов посадъчен материал с депо-изолатор, оранжериен комплекс за адаптация и поле за доотглеждане на получените растения. Производственият му капацитет е около 200 000 растения годишно. На договорна основа комплексът произвежда: подложки за круши – OHF – 333, праскови - GF 677, сливи и кайсии – Mirobalan 29C, сортове ягоди, малини, къпини, арония, киви. Освен посочените видове, по заявка, могат да бъдат разработени и произведени ин витро и други подложки, сортове и култури, както и контейнерни растения.

   Посадъчният материал може да бъде изпратен с куриерски фирми до всяка точка на България.


Дъждец, оцета не мирише и е блудкав на вкус. От колко време стои? Това ми се е получавало, когато съм го държала прекалено дълго с гъбата на въздух, прилича ми на изпит от гъбата.
Виж целия пост
# 500
За успешно присаждане, калемите трябва да се съединяват задължително кора с кора, но това пишейки трудно ще обясня. Ако е на разцеп, слагаш един калем от едната страна, и един от другата, като много внимателно следиш дали кората на двете съединяващи се части (подложка и присадник) има максимален допир. Иначе калемите се събират през януари, слагат се на две трети в леко влажен пясък и се чака до март. Обикновено като понапъпят цветните пъпки, но не са се отворили, присаждам. Следя някой да даде знак, за по-сигурно. Давали са ми и калеми, отрязани няколко дни, преди да присаждам и пак става. Често ползвам ножица за ашладисване. Не всички се прихващат, но съм доволна от бройката на успешните опити. Разни сложни начини не съм опитвала, трябва да съм по-сръчна. На разцеп и с ножица е най-лесно. Тази година обаче имах двугодишни калеми на една стара ябълка и като се счупи един доста голям клон, направо помете калемите отдолу, а единият беше родил една ябълка. Здраве да е. Simple Smile
Виж целия пост
# 501
ЗаСлон, аз си поръчах дръвчета миналата година от http://www.plamenpenkov.com
Имат голямо разнообразие на овошки. Описания кой сорт с кой се опрашва, цени. Погледни ако искаш. Аз съм от Стара Загора. Изпратиха ми ги по куриер. Прихванаха се добре.
Виж целия пост
# 502
Simple Smile и нашите са от там. засадихме ги миналата есен и оцеляха всички.
 за плододаване е рано да се говори. Simple Smile
Виж целия пост
# 503
Здравейте,
искам да си купя няколко череши, но малко са обърках с опрашването и сортовете.
Искам да има поне една ранна, искам и по-късно зрееща, от типа твърди и с по-къси дръжки.
За ранни, които май се опрашват една друга, избрах тези :
БИГАРО БЮРЛА - 24 май, опрашва се от черна ранна едра - http://www.plamenpenkov.com/catalog/chereshi/bigaro-biurla-5245
ЧЕРНА РАННА ЕДРА - 20-25 май, но за нея не пише дали горната я опрашва. - http://www.plamenpenkov.com/catalog/chereshi/cherna-ranna-edra-28750

А за по-късните от варианта къса дръжка и твърди тези :
БИГАРО НОАР - 25-30 юни, твърда с къса дръжка, опрашва се от суит харт - http://www.plamenpenkov.com/catalog/chereshi/bigaro-noar-5246
СУИТ ХАРТ - до 10-ти юли, самоопрашваща се  http://www.plamenpenkov.com/catalog/chereshi/suit-hart-14270

Как ви се струва избора ми? В двора има две млади череши, съвсем близко една до друга насадени, но не знам какъв сорта са и кога зреят, тъй като сме собственици от есента.

На какво разстояние една от друга трябва да се насадят за да могат да се опрашват?
Виж целия пост
# 504
Да ви покажа нещо сладко: миналата година имах два  моркова прегърнати, така както сина ми сутрин се гушка с мен. Трябва да потърся снимката....
Тази година е мама и бебе 😂

Виж целия пост
# 505
Aila, аз не съм агроном и не разбирам нищо от овошки. Дворчето го работим от 3-4 години. Но не бих избрала ранни сортове череши и круши, заради късните пролетни слани, които поразяват цветовете и оставаш без реколта. При нас поне така пострада старата ранна череша тази година и не можахме да я опитаме. А беше отрупана с цвят. Ако си в Софийско - сигурно и при вас е така. А за разстоянието - някъде бях чела 4,50 - 5 м дръвче от дръвче, моите са на 3 метра. Резултатите - след няколко години.
Виж целия пост
# 506
nela62 благодаря за отговора.
Тъй като ще махаме някои стари дръвчета, а и има достатъчно място ми се иска да имам и две ранни череши. Предполагам, че не винаги има слани в даденият момент, но засега не знам, тъй като сме собственици само от няколко месеца.
Ще се радвам някой друг около София, Елин Пелин да сподели дали може да се хапват ранни череши.
Виж целия пост
# 507
на сайта, който пуснаха, има сортове, устойчиви на възвратни студове и късни слани.
трябва само да се чете Simple Smile
Виж целия пост
# 508
Остава и да е вярно написаното Grinning
Че аз изчетох тонове инфо за розите по сайтове за поръчка и после се оказва, че си правят каквото си искат Joy

Диорела, не е стоял дълго. С ябълките може би три седмици, а прецеден от около седмица. Другите ми буркани са кисели. По едно и също време ги слагах.
Сложих малко захар и ще се надявам да вкисне. От нашите ябълки съм слагала и не ми се иска да го хвърлям.

Отдавна се каня да пиша, че няма такъв кеф да си имаш  градина. Направо ми пълни душата, а тази година не знам дали защото задобрях в градинарстването или просто годината е такава, но много по-малко грижи съм влагала, а се родиха доста неща Heart Eyes
Виж целия пост
# 509
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия