Юбилейна гореща НЕМСКА тема- 200 !!!

  • 22 604
  • 739
# 45
При нас не е имало литургии, на никой празник. Болшинството са атеисти, те си го казват.
Виж целия пост
# 46
Вечке, честита абитуриентка и благодаря , че сподели!
Току-що минах край едно у-ще, където бяха наизлезли абитуриенти, като девойките изпъкваха с тоалетите си и ми стана едно мило...Simple Smile Отдавна не бях засичала абитуриенти.

Литургията изглежда по един начин в бълг. църква, в немската е нещо по-различно, винаги е имало тържественост и е повече в крак с новото време. Немската църква е сравнително модерна и достъпна за хората, има много инициативи, участва активно в ежедневния живот.
Моите деца са минали през католическа детска градина, сега по стечение на обстоятелствата са в католическо у-ще и присъстват на всеки по-голям празник в близката църква, където им говорят за човешките ценности, задават им въпроси, водят малък диалог, свири орган, настръхва ми козината Wink всеки път. Без да съм от религиозните.
Някога , когато не бях запозната, свикнала на средновековния театър на българската църква, ми звучеше странно и старомодно, че църквата се намесва и в образованието.
Сега, вече вътре в системата  Mr. Green, ми се струва нормално, в реда на нещата.
Явно съм с промит мозък вече.  Grinning
Виж целия пост
# 47
Бибит,

На мен ми е все едно. Пък и католическо училище да няма връзка с църквата е пълна глупост. Но съм по-съгласна с всякакви немски църковни прояви, все пак са немски, отколкото за всеки летен училищен празник да се съобразяваме с Рамадана, защото при нас 80 % от учениците в началното училище са мюсюлмани и не можели да присъстват тогава.
Виж целия пост
# 48
Дени-мени, много мюсюлманчета при вас... доволна ли си от този факт? При моите деца са малко, все пак е католическо у-ще, но забелязвам, че и нивото на децата като успех е по-високо(зависи и от семействата, разбира се) в сравнение със съседното у-ще, което не е църковно и има повече мюсюлманчета.
Виж целия пост
# 49
По мое мнение и опит си зависи от детето.  Дъщеря ми превзе началното училище с щурм и 30 думи немски език. Беше пълна отличничка. Сега в гимназията продължава да е с най-високия успех в класа, където ка други децата. Ние живеем в емигрантски квартал поне 50% мюсюлманско население от 2-3 поколение. Хора като хора, говорят немски, някои имат амбиции, други - не. Участват активно в училищния живот, тъй като повечето жени не работят винаги са готови да помогнат за празник и т.н. Всички проблемни деца в училището  са от чисто немски произход на проблемни родители - алкохол, трайно безработни и т.н.
Кварталът е тих и спокоен. Не мога да се оплача. Виж аз идвам от София, от Люлин и Надежда, не от аристократичния център. С децата си говорим за разликите - кой носи забрадка, кой не, защо не ядат свинско и т.н. Децата сами виждат разликите и си правят изводите. Като си видиш бившата съученичка след 2 г. със забрадка и шлифер на 30 градуса, защото и е дошъл мензисът вече, а ти си по потник и къси понталони и като разбереш, че един месец не яде и пие, защото е Рамадан и някои неща стават, ама много ясни.
Виж целия пост
# 50
Моя син е в гимназия с хор класове. За важни празници или за коледа, имат винаги концерт. Нямаше по-красиво и тържествено нещо от концерта, който изнесоха за коледа в църквата до училището. Пяха, коледни песни, които все пак са свързани с религията, но не те карат да се чувстваш досадно. Бяха ни раздали листовки и пяхме заедно с тях един от химните. Аз по-приобщена към хората около себе си и по-празнично не съм се чувствала никога в българска църква. Никой нищо не ми е натрапвал, не ме е карал да посещавам, но винаги всичко е толкова хубаво направено и ориентирано към децата, че не виждам проблем да започнат с литургия някакъв празник.
Виж целия пост
# 51
Дени-мени, не искам да ме разбираш погрешно- имам добри познанства с мюсюлманки, кои по-модерни, кои не, май почти всички с турски произход.
А че проблемното поведение при децата вирее навсякъде, така е. При чужденчетата има по-голям риск от проблемно поведение поради по-трудна адаптация заради разликите в културите. Както и други фактори, не е само това.
В класа на големия има 2 мюсюлманчета, при малкия  са 3.
Виж целия пост
# 52
Бибит,
В класа на сина ми има само 1 германче в момента. В класа на дъщеря ми в нач. училище въобще нямаше чисти немци. Има руснаци, сирийци, етиопци, нигерийци, но нямаме проблеми.

Ходила съм на коледни концерти на училищния хор от гимназията на дъщеря ми. Един от тях беше в църква, но си беше концерт. Коледни песни, но концерт, не беше свързан с коледната литургия.
Виж целия пост
# 53
Моите деца също са в хор-класове. Коледните концерти са винаги в църква. Винаги една от песните е популярен религиозен химн.
Виж целия пост
# 54
Това със съгласието на родителите ли е?
Виж целия пост
# 55
Много интересна дискусия се развихри след моя пост.
Интересно ми е да сравним в кои провинции има по-ясно изразено влияние на църквите в училищата и в кои няма.
Виж целия пост
# 56
Това със съгласието на родителите ли е?
Не знам някой да е протестирал. Никой не протестира и срещу чуждоезичните парчета - английски, френски, но и на разни екзотични езици - африкански и азиатски.

Но и не смятам за необходимо  хоровите преподаватели да съгласуват репертоара  с родителите. Чак пък толкоз.
Виж целия пост
# 57
Предполагам , че в католическите провинции църквата има по-силно влияние.

А на мен не са ми познати хор-класовете. Тукашните гимназии, които предлагат допълнителни музикални занимания са с духови оркестри.
Виж целия пост
# 58
И при нас (BW) винаги по повод има литургии. Училището е точно до църквата (католическа) и им е лесно да "отскачат".
В класа на моето дете няма мюсулмани. Имаше 2 момичета бежанчета в първи клас, но едното се премести нанякъде, а другото го оставиха да повтаря. Всъщност даже само моето дете няма нищо немско.
Виж целия пост
# 59
Работила съм в църковна детска градина, евангелистка. Бях много притеснена, когато кандидатствах, защото църковно възпитание и обучение - чужди са ми. Страхувах се от разни въпроси, които ще ме катурнат. Но не би. Само ме попитаха каква е религията ми. Казах ортодокс и приключихме до тук.
Иначе, в градината не сме имали застъпено религиозно обучение. Само на зомерфеста присъствахме всички - деца, родители, учители на една служба. Която ми хареса. Не съм в никакъв случай против изповядването на религии, стига те да са човеколюбиви - не само на думи, но и на дела. И без фанатизъм, ако е възможно.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия