Университети в Германия и други държави с немски език 12

  • 43 209
  • 745
# 405
Определено няма никаква такса за поддръжка за студенти, поне в Бавария. Подчертавам за студенти, понеже един път се прибра в Германия в последните възможни дни преди старта и я чакаше някакво известие от банката в пощата на общежитието,че заради непредставен документ (вероятно актуален Immatrikulationsbescheinigung, ако ли не, мога да попитам защо) й е сменен статусът, а оттам е и налична вече месечна такса за поддръжка. Но пробелемът се реши моментално след разговор с Berater-ката и среща с нея на идния ден. Та съм убедена, че няма такива 10 евро, както и че е безтаксово тегленето на банкомати техни и в околните градове. А май и в Берлин, понеже беше там на концерт, както и в Мюнхен, където се размотава многократно. Проблемът си остава май само в Ротенбург, незнайно защо..
Виж целия пост
# 406
Шпаркасетата са на някакъв регионален принцип, действат като самостоятелни банки и нямат май единна система. Когато дъщеря ми се премести в Берлин, се оказа, че не може да си закрие сметката, открита в Бавария, независимо че посети клон на Шпаркасето. Rolling Eyes
Grant, погледни Revolut дали те устройва като предлагани услуги. Финтех компаниите набират все по-голяма популярност заради ниските разходи. Прочетох, че има и немски вариант - N26.
Русалка, успех в уреждането на битовизмите. Simple Smile 
Виж целия пост
# 407
Мерси, Ocean, по въпросите за банките винаги ти и СтефанБ сте най-вещи. Simple Smile
Виж целия пост
# 408
Шпаркасетата са на някакъв регионален принцип... 
Потвърждавам, и аз така знам. Шпаркасе не мисля, че е изгодна, просто е сред най-старите банки и всички си мислят, че тя е "сигурна".

Според мен няма чак толкова много за четене, защото има сравнителни сайтове за основните положения и после вече остава само един договор, като те и договорите са сходни.
Виж целия пост
# 409
Моят син заминава в понеделник рано сутринта самичък за Германия. Напрежението нараства с приближаване на датата.

Русалке, голям ли е стреса, който изпитват бъдещите студенти  на място? Почвам да се чудя, дали правилно постъпихме да го изпратим самичък да се оправя. От друга страна е мъж и сам пожела да замине самостоятелно.
Виж целия пост
# 410
Може ли някой да ми каже дали има значение при кандидатстването на медицина в Германия, профила който е избрал в училище. Ако например в 11 и 12 клас е профил Математика и Информатика , а не Биология и Химия. Трябва ли да има определен хорариум часове .
Виж целия пост
# 411
Досега не е било нужно да имаш профил биология и химия. За кандидатстване ти трябва общата оценка на дипломата, която е препоръчително да е над 5,92 (1.0 по немската система). Имам колеги немци, които в училище още от 10 клас са отписали разни предмети, и то точно биология химия, и са карали Leistung изкуство например. И пак са приети, защото както казах, се брои финалната оценка. Обаче дали новият хорариум на българските дипломи ще е достатъчен за мен поне не е ясно, защото МОН ще изменят изцяло гимназиалното образование и следователно дипломите. Там въпросът остава висящ дали ще могат да ги зачитат за която и да е специалност в рамките на ЕС, както досега.
Виж целия пост
# 412
Точно така, досега можеше. Дъщеря ми точно от профил мат "зави"  към медицината.
Виж целия пост
# 413
Точно така, досега можеше. Дъщеря ми точно от профил мат "зави"  към медицината.
+1 Simple Smile И при дъщеря ми е така. Но за тези по новата система как ще е....Rolling Eyes

Синята лагуна, споко Simple Smile Два работни дни хванахме и много неща са вече зад гърба й - записване в  унито, нанасяне в общежитието, регистрация в Bürgeramt...Остава само сметка да си  открие  и да си вземе билета за градски транспорт. Процедурите са явно опростени максимално. За има-няма 10 мин се записа в  унито, не бях с нея вътре. Приемо-предавателният протокол в общежитието беше в електронен вид, няколко минути след подписването му на мейла получи документа, нужен за Bürgeramt.
Виж целия пост
# 414
Благодаря Ви много. Ние сме от набор 2002 последният по старата система. Явно някакви слухове се въртят между съучениците в НЕГ , които рещих да проверя.
Виж целия пост
# 415
По новия учебен план дипломата за средно образование ще взима предметите от 11-ти и 12-ти клас, нали? Ако правилно съм разбрала, тогава хорариумът ще е доста по-нисък от сегашните дипломи от 9-12 кл., дори и при профил. Да не стане както с дипломите от професионалните гимназии - да не ги признават за кандидатстване в област извън профила? Или да трябва да карат Studienkoleg в Германия?

Иначе и моята дъщеря избра по-лесен профил в 12-ти клас, а не биология и химия. Целта беше с минимум усилия да изкара максимална диплома за кандидатстване медицина.
Виж целия пост
# 416
Моят син заминава в понеделник рано сутринта самичък за Германия. Напрежението нараства с приближаване на датата.

Спокойно(колкото можеш), така е със всички, много притеснения с неизвестното, но когато отидат, някак си се мобилизират и се оправят. Преди да замине моята дъщеря плачеше за всичко и се чудеше как ще се оправи. Тази година ще завърши магистратура, ако всичко върви по план
Виж целия пост
# 417
Здравейте, следващата година ще кандидатствам в Аахен и Карлсруе и бих се радвал, ако споделите опита си в кандидатстването и намирането на общежитие - срокове, местоположение и ако можете да ми препоръчате някои варианти.
Виж целия пост
# 418
Дъщеря ми ще е 10 клас в СФ. С ММ сме юристи, харесваме Виена и околностите като град. Виенският държавен университет ни е ясен като изисквания и условия за право. Тий-на нормално все още не е достатъчно ориентиран.
Интересува ме изискването за владеене на език. Към момента има С1 за английски и В2 за немски. Знам че точно при Право по различните дисциплини има екип от преподаватели, съответно много лекции на английски език и при бакалавър. Интересуват ме лични впечатления при преподаването? С1 по немски ще има до две години, това е и изискване на държавния университет.
https://studyinaustria.at/en/study/institutions/university-of-applied-sciences/  не разбирам какви са ползите от тези практически насочени висши училища, в сравнение със стандартните университети.
С извинение ако звуча не достатъчно информирано.
Виж целия пост
# 419
За Виена за жалост не мога да помогна, но на драго сърце ще успокоя мамите, чиито отрочета съвсем скоро заминават за Германия. Поуплашени са порасналите деца, но се справят Simple Smile Ако за някого тази година или от бъдещ випуск представлява интерес, в скрития текст споделям поредността, в която действа дъщеря ми. Дано не съм збравила нещо.
Скрит текст:
1. Кацане във Франкфурт
2. Придвижване до Манхайм ( с рейс/ с влак). Ние бяхме с ICE влак, та стигнахме за има-няма 30 мин.
3. Настаняване в хотела. Няма как да е в общежитие, раздават ги от 01.09 стаите по договор,  а в седмицата преди това има разни опознавателни срещи, които са важни, понеже на тях се обяснява как примерно се изготвя програмата, кои са важните портали, какви са сроковете за записване за изпити и т.н.....Съвет: уредете си среща с хаусмйстера още оттук, по мейл или телефон. Дъщеря ми имаше такава и съответно успя да се нанесе малко по-рано, докато други българи изчакваха  точния ден по договор. А тогава струпването е голямо, чакането също.
4. Отиване  на указаното в сайта  място за записване. Тази година поне имаше значение дали човек е от записващите се в началото на август или в края, тъй като местата за регистрация бяха различни. По-рано направете превода за семестъра  (174,90 евро), та към момента на записване да са постъпили парите. Не съм влизала с дъщеря ми вътре, но тя сподели, че  нещата са били добре организирани, имало е доброволци-студенти, разпознавами по тениските, които са помагали на зайците (на немски/на английски при нужда) при попълването на  нужната документация. Представят се писмото за прием, личната карта и удостоверението за освобождаване  от немски здравни осигуровки. Другото си го имат хората още от процеса на кандидатстване. След десетина минути излезе девойката, вече записана, с папка с логото на унито, в която беше и удостоверението, че е записана, и брошури с разположение на кампуса, и карта на  Манхайм и на грaдския транспорт, to do list  и купони за подарък - университетска чанта с разни канцеларски материали, която по-късно си взе от друг офис.
5. Среща с хаусмайстера. Качихме се в стаята, човекът обясни кои врати се отварят с чипа, кои с ключовете, къде са пералните помещения, къде и как се изхвърля боклукът, къде да бъде търсен при повреда на нещо/при нужда и т.н. Подписаха приемо-предавателен протокол на таблет. Девойката попита дали  би могла вече да получи нужното удостоверение за регистрация в Bürgeramt. Човекът й обясни, че нещата са дигитализирани и че до броени минути на мейла си ще получи от Studierendenwerk документа. Така и стана. Отделно й връчи брошура как сама да си направи настройките за  интернета ( на следващия ден го свърши това на спокойствие). Модемът е осигурен от общежитието, иначе за wi-fi тези дни ще си купи сама рутер. Като говорим за общежитие, споменавам и ходене до ИКЕА, където докупихме дребни неща като чинии, чаши, перде,взъглавница, гъба, веро и такива неща.
6. Изготвяне на програма за унито -лекции, упражнения, туториуми. Излизат  в нея залите, та е хубаво човек да се поогледа на картата на кампуса в кое крило се намират. Бароковият замък е наистина огромен.
7. Качване на снимка в портала , необходима за изготвяне на студентската карта. Последната беше готова за ден-два. Взела си я е обаче днес. Информират по мейла къде и кога човек може да си я получи.
8. Отиване в Bürgeramt. За там е хубаво човек да има насрочена предварително среща, онлайн става. Дъщеря ми обаче нямаше и отиде рано, отварят в 8. Въпреки това каза,че е имало много хора пред нея. Бая си е почакала, но поне е свършила работа. Там се представя онзи документ от общежитието, удостоверението, че е  записана, един попълнен формуляр (който й дадоха на нея още при записването, а други са го взимали там на място), личната карта. Получила е документ, че е регистрирана на посочения адрес и в добавка на място са й дали семестриалния билет за транспорт. Не на автомат, не и в офис на RNV, а само там, понеже за първокурсници е безплатен. От следващите семестри вече е платен и може да си го вземе на упоменатите места срещу сумата от 170 евро. Данъчният номер, който спрягах тук преди тръгването, автоматично се получава след регистрацията  в Bürgeramt до няколко дни. С него, с личната карта и адресната регистрация вече ще може да си открие сметка. Само това не е свършено към момента Simple Smile А както казах в предишен пост, разполагаше тя с малко време като работни дни - четвъртък, петък и днес. Така че планът е бързо изпълнен.
9. Учене...Stuck Out Tongue

Някъде по трасето имаше и организирана среща от бг студентската организация "Бай Ганьо". Полезна е, защото се научават неща от хора с опит, при това е на български комуникацията, а и човек среща българи. Така дъщеря ми бързо разбра, че само в нейното общежитие има минимум 4-5 души първокурсниици от БГ, както и по-големи.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия