Университети в Германия и други държави с немски език 12

  • 43 003
  • 745
# 720
Сега се опасявам да не се засегнат майки от обобщението за това какво е масовото ниво на децата след гимназия, имат ли или не пропуски въпреки отличните дипломи и доколко са способни да се  мобилизират за стабилно учене, имат ли или не навици за учене при по-голямо натоварване. Така че  - да не се чете обобщаващо горния ми пост, да приемем, че става дума за наблюдения над училището на децата ми предимно. Макар да вярвам, че и другаде е същото.
Виж целия пост
# 721
Рядко, но се заговарям с моята учителка по физика от гимназията. Тя твърди, че след нас и още 1-2 години след това някои изключения, нивото драстично било паднало. Разбира се, само за физика се отнася, донякъде и химия и математика, защото те са си в постоянен контакт тази група учителки.

Иначе, гледам 9-класници в 73-то какви текстове пишат на немски, честно казано, нашите грешки бяха от съвсем друг тип - родове, словоред, неясна мисъл - чак такива неща не са ни поправяли.

Но пък с дигитални услуги са по-напред, с програмиране сигурно също, всякакви нови начини на комуникация. Интересно е дали това ги прави по-адаптивни в съвременни условия и по-добре подготвени за света, който ги очаква (в случая, в тази тема - студентство, но аз си задавах въпроса попринцип).
Виж целия пост
# 722
За мен най-големият фактор е разликата в техниката на учене. Немските ученици са свикнали в училище с презентации, каквито получават и в уни. Имат изградени навици да четат обемни текстове и да сканират бързо най-важната информация - неслучайно това е една от основните компетенции и в ТМС при медиците. Освен това имат изградена практика да си правят резюмета (Zusammenfassung-и) или флаш карти, с които да наизустяват голям обем материал за кратко време. Въпреки това и те се едвам се справят със специалности като медицина и право.

От друга страна, българските ученици нямат такива изградени навици и в началото на следването се конфронтират с всякакви нови начини на учене, гледайки от колегите им. Нормално е първоначално да е хаотично и най-вероятно да прекарват много време в учене, но да се окаже неефективно. Другото слабо място е вярването, че трябва да се знае всичко от учебника по дадена тема (заседено в съзнанието от училище). Супер, ама по един предмет имаш 5 учебника на разположение. И всяка тема е по 50 стр.
Виж целия пост
# 723
Moже ли някой да разясни разликата между Werkstudent и studentische Hilfskraft  и дали въобще има такава? Във фейсбук групата снощи се пуснаха постове и коментари за получени от  АОК честитки с подкана за плащане на немски здравни осигуровки. Но нещо ми убягва. Ако човек мине на немските, у нас ще спрат да го осигуряват след представянето на коментирания назад формуляр, понеже не може да има паралелно осигуряване. ОК, ама като studentische Hilfskraft към унито човек няма договор и каквито и да е приходи през половината юли, август и септември, тогава излиза, че виси неосигурен и тук, и там. Бях подочула,  както от дъщеря ми, така и от майка тук във форума, че акочовек сам  поеме инициативата и се свърже с немска каса, опростявали нещата досега. Ама май не е така, позната на девойката е получила такава честитка за всички месеци назад дни след като по мейла се е поинтересувала колко и защо трябва да плаща. Но тя пък не работи в унито, че да е показател за аншия случай.Честитката й е за месеци наред със стара дата по 94 евро/месец и както момче във Фейсбук снощи написа - от този месец  за по 105 вече. Та затова живо ме интересува дали има разлика между двете категории работещи студенти в новите разпоредби за здравно осигуряване на европейски граждани и каква е тя.
Виж целия пост
# 724
Русалка, ме мога да помогна за немските осигуровки, но по отношение на паралелното осигуряване ние имахме досег с БГ здравна каса.  Големият ми син работи с договор, плаща застраховка в Холандия ( системата им е желязна, имат базови застраховки за работещи студенти, за ден два ти правят договор и изпращат карта), но като обяснихме ситуацията в нашата ЗК , ни бе обяснено, че едната застраховка няма общо с другата, и при представен документ че е студент тук ще му вървят здравните права. Е, ние така или иначе вече бяхме представили такъв документ, и към днешна дата, незнайно защо, той е двойно осигурен.
Виж целия пост
# 725
Ние така и не получихме предложение от общежитията в Аахен. Или съм избрала неподходящи, или трябваше да си платя на Уни консулт Wink Те най-вероятно имат "инфо" за печелившите.
Докато гледах квартирите забелязах, че разходите са около 100 евро месечно.
Виж целия пост
# 726
Ние не сме помирисвали фирма и въпреки техническия проблем получиха и двете девойки оферти, но не когато  трябваше. Всяко зло за добро, обаче.  Зависи вероятно от съвета на етажа, те заседават кого да канят. Някъде бях чела още преди месеци (даже година), че е добре детайлно да отговаряш на онези въпроси във формуляра,  пушач ли си, понасяш ли шум, имаш ли претенции с кого да си във ВГ и някакви подобни.. Не помня какво точно беше вече.
Като се прибера, че сега имам работа, ще пиша детайлно за казуса с работата и немските осигуровки. Гадно...нищо позитивно вероятно  няма да прочетете. Но ще го напиша, зад съм в помощ на нищо неподозиращите.
Виж целия пост
# 727
Werksstudent и studentische Hilfskraft всъщност нямат нищо общо, освен, че и в двата случая става дума за работещи студенти.

Werksstudent е студент, който прави duales Studium или следва и едновременно с това работи към дадена фирма. Тогава фирмата му  дава възможността да има отделни семестри или седмици, в които само да учи и да не работи. Най-често е първото, т.е. студентът работи един семестър ъв фирмата, един семестър учи. Системата е известна още като duales Studium, като двата термина не се препопокриват напълно, казвам го просто за ориентация на тези, които знаят едното или другото.
Studentische Hilfskraft е почасова работа към университета. Не съм чувала почасова работа към фирма да се нарича по този начин, не и im üblichen Sprachgebrauch.

И при двете форми на заетост се дължат доп. здравни осигуровки в Германия, като могат да се върнат напълно или частично на края на годината, в зависимост от работните часове, сметнати мисля че на месечна база.
Попринцип е възможно да се подаде предварително заявление за намаляване на автоматично изтегляните здравни, пенсионни и т.н. вноски като се упомене, че дейността е, например, geringfügige Beschäftigung на годишна база. Това упражнение със заявлението обикновено се прави когато се е родило дете в семейството, след женитба и т.н. и НЕ е задължително, единственото му предимство би било, че ще ти изтеглят точно толкова пари, колкото дължиш и после няма да се налага да ти връщат, т.е. един вид не предплащаш.

Също така, има смисъл да се направи тогава, когато разликите са големи на месечна база и тази сума на месец финансово би съборила семейството, т.е. не могат да изчакат до догодина да им върне съотв. данъчна служба парите. При повечето случаи обикновено е малко въртене на празен ход (по мое лично мнение), защото до края на годината ти се събират и други разходи, с които ще искаш да си намалиш данъчната ставка и отново ше подаваш декларацията за връщане на данъци така и така.
Друга причина за мен да е безсмислено начинанието е, че сроковете за подаване, обработка и влизане в сила са нещо от типа на минимум 3 месеца преди периода, за който става дума (не знам точните стойности, това като ориентир, може и 1 да е), т.е. първите ти 3 (или колкото там) работни месеца няма да ги хване това заявление и накрая на годината ОТНОВО можеш да си подадеш документ за връщане на надвнесени данъци... Затова е според мен въртене на празен ход, но, както казах, за някои хора е нужно.

Работодателят е задължен да заяви трудови отношения с осигурени лица (в случая студентите) в съответните служби, т.е. да ги уведоми, че за него работи лицето Х със Sozialversicherungsnummer еди-кой-си и после службите сами се задействат, разбират се с работодателя и ти изтеглят вноските автоматично от заплатата. Дефакто, работодателят ти превежда директно нето сумата – т.е. не 100 евро, а примерно 75 (не са точни стойности, само илюстрирам идеята). Мисля, че това и в България го въведоха май? Или пък не... С българските закони не съм много навътре. Ако работодателят не го е направил, не е било обработено цялото нещо навреме и т.н., възможно е службите да изпратят по-късно тези честитки, които Русалка споменава и да изискат парите за задни месеци. Не ми се струва като нещо необичайно. Сега, дали в случая са го пратили, защото момичето е попитало и ги е навело на мисълта или защото най-после са обработили документите, можем само да гадаем, но най-вероятно е второто.

Не съм се интересувала от размера на вноските за работещи студенти, помня, че приятелка, която беше студентка допреди 2г, защото рещи да последва повечко, плащаше малко над 90 евро на месец здравни. Преди това си кара години с ЕЗОК. Така че и сумите, които Русалка е дала съвпадат общо взето. 2-3 евро ралика може да се дължат и на съответната избрана здравна каса и не биха били показателни.

Добре, че имах възможност да пиша от комп, иначе на тел нямаше да мога да пиша така пространно. Grinning  Надявам се да успях да изясня донякъде термините и системата на данъчно облагане.

Нали ви казвах, че 80% от данъчната литература В СВЕТА е написана само за немското данъчно право? Това не е майтап. Wink
Ако има нещо, питайте, макар че вече съм поизлязла от студентския живот, слава богу Simple Smile, и няма да знам всички разпоредби.
Виж целия пост
# 728
https://www.studentenwerke.de/de/werkstudentenprivileg
https://www.studentenwerke.de/de/content/geringf%C3%BCgig-entloh … ch%C3%A4ftigungen
https://www.studentenwerke.de/de/content/midi-job

Скрит текст:
По темата с почасовата работа не съм много добре запозната, но горните линкове добре резюмират всичко, което съм чела до момента. Аз така разбирам нещата:

Werkstudent е по-скоро особен статут в социалното осигуряване, който дава възможност на студентите да работят на договор, докато следват, като имат данъчни облекчения. Не се плащат допълнителни вноски за здравно осигуряване (Kranken+Pflegeversicherung), както и не се внасят вноски за безработни (Arbeitslosenversicherung). Тук мисля, че ключовата дума е допълнителни. Защото както в сайта на щудентенверк (а и не само) пише - всички студенти са задължени да имат здравна осигуровка в Германия и под всички се разбира наистина всички - немци и чужденци. Т.е иначе казано - работиш, печелиш пари и си плащаш 90-100евро здравно всеки месец. Това обаче само ако спазваш правилата, а именно да работиш до макс. 20ч/седмица. В противен случай губиш статута на студент, а с това и данъчните облекчения и категорията "студент" към здравната каса -> задължен си на по-високи вноски.

Studentische Hilfskraft е по-скоро разговорен термин, в някои унита му казват и HiWi. С него се индицира работа на база 450 евро/месец (2рият линк горе). Тук става дума за работа, при която пак има един вид данъчни облекчения, но те не са на основанието, че си студент, а че печелиш малко, защото такива 450-евро-Nebenjobs може да се водят и от хора, които не следват.

И в двата случая студентът трябва да е здравно осигурен. И в двата случая от заплатата отиват някакви проценти за пенсионно осигуряване, в зависимост от заплатата, като при 450-базис има възможността да се откажеш от тези вноски.

И пак да повторя - това са моите интерпретации и вероятно не са на 100% точни, защото темата е сложна и за мен.
Виж целия пост
# 729
Е добре де, не би ли трябвало работодателят да удържа тези здравни осигуровки и да ги превежда на немската каса, както е практиката у нас? Според дъщеря ми, не са знаели. Тя започна работа с формуляр Е-нещо-си, с което доказа здравно осигуряване от българската ЗК. Че и като почна втората работа, няколко месеца след това, пак мина с този документ. А в клиниката работят доста студенти, чуждестранни и местни.

Ще пиша по-късно какво е развитието. Тя ще ходи тази седмица до немска ЗК да подаде заявление за осигуряване. Дано това да ги смили и да не ѝ търсят осигуровките със задна дата. Hands Pray
Виж целия пост
# 730
Ето ме, чак сега се освободих и веднага сядам да споделя. Днес дъщеря ми по мой съвет писа първо мейл на АОК Бавария. Нарочно избра по-обща такава, че да не насочи вниманието на местната централа към себе си. Разпитваше в по-общ план за разлика междu Werkstudent и  HiWi с надеждата, че при втората категория може да се мине метърът заради заплатата под 450. Е, не може. Отделно беше задала пак без навлизане в конкретика въпроса  как  стоят нещата с летните месеци, в които тя специално няма договор, понеже езиковият център не работи. Беше обяснила, че всеки семестър сключва нов договор и винаги представя еднакъв набор от документи, сред които и актуалната ЕЗОК карта. Като изключение не прави и текущият семестър. Беше поискала да й дадат и линк към наредбата. Получи отговор след няколко часа. И опитите й за придобиване на обща картина без развяване на детайли лични останаха излишни, веднага я бяха разконспирирали само по името, макар да е писала от личен мейл, не от университетски, макар да не е упоменавала длъжност, университет, данъчен номер.. Отговорът беше от студентска централа на АОК в Нюрнберг, тоест баш по местоживеене.. Въобще не й хареса прочетеното, особено последното изречение,  и понеже работният ден не беше приключил, запали моторетката и право в АОК да говори лично със служителката, изпратила мейла. Ето извадка от мейла:

Ihre Versicherung in Bulgarien ist ausreichend, nur wenn Sie in Deutschland ausschließlich studieren. Ist dies der Fall, können Sie die Europäische Versicherungskarte für medizinisch notwendige Leistungen beim Arzt verwenden.
Sobald Sie zusätzlich zu Ihrem Studium in Deutschland Einkommen haben, ist eine gesetzliche Studierendenversicherung notwendig. Es ist unerheblich, ob es sich bei der Beschäftigung um einen Minijob, eine Werkstudententätigkeit oder um ein Praktikum handelt. Die Versicherungspflicht für Studenten tritt ab dem ersten Euro in Kraft.

Отделно слагам тук и скрийншот от частта с наредбата в мейла. Маркираното е от служителката на АОК.
Скрит текст:

Как е протекло там... Срещнала се е с жената. Обяснила е, че последният й договор с Шпрахцентъра е подписан през септември 2019 и би следвало не само тя да е запозната с новите разпоредби (нови, нови, колко да са нови, щом са от края на 2017), а и работодателят й в лицето на FAU Erlangen. Не знам какво са се дърлили, искали са й парите от зимния семестър на 2018 насам , но все пака накрая са се договорили за  вноски по 105 евро от септември 2019. Тоест сега е длъжник само за два месеца. Попитала какво става с летните  месеци тогава.. Обяснила жената, че  ще й дадат формуляр, който да представи на НЗОК сега, а ако искала можела за летните два месеца да се осигурява в БГ. Да бе, да, иди ми, дойди ми, ту тука, ту там. Казала й девойката, че не може да си играе така човек за по месец два и да се отписва от една или друга каса. И тази  викнала, ми ако щете, тогава се осигурявайте freiwillig  за тези два месеца тук, пак по 105 евро, нищо, че няма да имате приходи. И на тръгване й казала, говорете спешно с познати около вас, предупредете ги. В момента тече масирана кампания за издирване на всички нередовни платци. Но не казала нищо в посока опростяване на явилите се сами. А девойката не посмяла да попита, за да не насилва късмета си. Та така - работа за около 400-430 евро на месец и осигуровки 105. Ако щете..

И вече е "горд" клиент на АОК. Утре трябвало да прати на жената снимка по мейла. След това по пощата щели да й пратят картата. Че и за promoter  я зарибявали. Дойде ли клиент в АОК по нейна препоръка - 10 евро. Направо цял батальон трябва да им прати, за да има файда...
Виж целия пост
# 731
Значи , Русалка, написаното от теб на сто про се покрива с това до което стигнах и аз в поучванията си. И моят съвет е - почнеш ли работа , дори и като студентски труд, в деня на сключване на договора, пускаш мейл и за здравна застраховка.   Застрахователите  изискват договора, и по него си равняват датите. Мисля, че това е ангажимент на застраховащият се, не на неговия работодател.  Поне при големия ми син е така, макар и не в Германия. Но - шапка свалям на холандците -  прозрачни и ясни правила,   спазват се  от всички. 
И  отново за БГ застраховката. Докато е студент, пускаме си доказателството за това. Чела съм случаи при които новия работодател в Германия  издава документ с който се отписваш от БГ касата. И за обратния вариант съм чела - за да стартират застраховка в чужбина, изискват документ, че спираш да се осигуряваш здравно в друга държава, за нейна сметка - нали, това е важно уточнение, щото ти може да си направиш частна застраховка, към нея никой няма претенции.  Но при моето посещение в БГ здравна каса, и при всичките ми разговори и опити да обясня, че студентът е под двойно осигуряване, отговорът беше - докато е студент и носите доказателство за това, той ще е здравно осигурен в БГ.  Къде другаде сте решили да му правите застраховка, си е ваша работа. Имам чувството, че те тълкуват застраховката в чужбина като един вид "частна застраховка". Примерно, аз имам такава тук, в БГ, към частна здравна каса. Тя не касае по никакъв начин втората ми застраховка към държавната ЗК.
Виж целия пост
# 732
ГД, не се сърди, ама и в Холандия е същата боза, та не виждам лично аз повод да се прехласвам нито по германците, нито по холандците  в това отношение. Нали ви чета темата от време на време, на сина на Саш удържат пари за здравни без да работи към момента. Автоматично карат явно спрямо периода, в който е работил. Да, ще ги възстановят със сигурност взетите неправомерно суми, но кога, не е ясно. Нима това също е редно за човек, чиито доходи като студент са ограничени?  Да не говорим за случая със сина на приятелка, осигурен е и тук, и в Холандия. Общежитието им се запали. Дошли линейки, той казал, че е добре и че няма нужда от нищо, но въпреки това го натикали в линейката. После въпреки двете здравни - честитка за мама и татко за 600 евро, понеже той няма как да ги плати накуп..

Вчера, забравих да кажа, девойката е представила след уговорката с дамата последния си договор, който е от 15.09 до 15.02. Жената е обяснила, че ще теглят пари със СЕПА само за този период. Девойката после ще без договор, понеже заминава за Южна Корея и университетът-партньор поема здравните, забележете: струват на студента 9-10 евро. До представявянето на нов договор от нейна страна АОК не теглят нищо, ОСВЕН ако не заяви тясамата  доброволно, че иска да се осигурява на 105 евро, въпреки че не работи в конкретния период и че няма да пребивава в страната. Ако има друг договор след този, а не го е представила навреме, плаща със стара дата. Иначе просто се връща в Германия, сключва новия договор с унито  и отива с него отново в АОК, поне аз така разбрах от нея. И тогава осигуровките пак тръгват. Ако не съм сгрешила, замисълът е по-добър от това да теглят автоматично, а човек после  да си търси после надвнесеното като в случая със сина на Саш, но размерът 105  евро е меко казано неуместен, има все пак деца, взимащи  на месец само по 150-200 евро с няколко часа работа седмично в МакДоналдс. Дъщеря ми има таква приятелка, събира таблите от масите  сборно 5-6 часа на седмица. При приход 200 евро, ще плаща здравни 105...
Виж целия пост
# 733
Във фейсбук групата се споделя, че от ТК са казали, че няма да събират за минали периоди. От АОК явно няма прошка. Чудя се дали, ако се пробва при различни каси, няма да излезе някоя, която да направи компромис за да привлече клиенти? Обаче ако се подаде заявление в АОК, вече няма мърдане.
Виж целия пост
# 734
В случая системата не е виновна, че някой не си е  сключил застраховка когато е започнал работа. Разбира се, че ще му удържат парите със задна дата. И да, тях не ги интересува работи ли или не студента - веднъж възбуди ли се застраховка, закрива се при трайно напускане на страната. Всеки си поема сам риска. И да, всеки си преценя дали си струва да започне работа, имайки предвид месечния разход за застраховка който е постоянен. Но в Холандия, а предполагам и в Германия, има опция за връщане на по-голямата част от взетите суми, така че ако студента може да си позволи да плаща застраховка, може да е спокоен, че в един момент, при подаване на завление по-голямата част от взетите суми си ги получава обратно накуп.
Точно в МакДоналдс работи големия ми син. При интервюто за работа му беше обяснено ясно варианти на смени, както и часовата ставка. Всеки може да си направи сметка колко часа месечно трябва да прави, за да му останат пари  - било за издръжка, било за наем.   Лятото ще си дойде след като си направи часовете за текущия месец,  а през август ще си плати застраховката със спестени пари. Часовете могат да се направят и за седмица, и за месец - зависи как се разбере с мениджъра на обекта.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия