Организиране на семейния бюджет

  • 34 149
  • 633
# 450
Припомнете си приказката за мравката и щуреца.

Тя вече не е съвсем актуална. Ето един щурец на тази снимка (колко ли е беден?):



Виж целия пост
# 451
Всъщност нормалният човек би трябвало да е нещо като мравко-щурец. Бачка зимата и разпуска поне месец лятото. Може и повече.
Виж целия пост
# 452
Бюджетът дори и пестене може да не включва, но често хората без финансова култура харчат пари за глупости, а за важните неща пляскат с ръце. И точно те се лишават много повече.
И обясняват, че икономията е майка на мизерията, пък те нали не са мизерници
Виж целия пост
# 453
Бюджетът дори и пестене може да не включва, но често хората без финансова култура харчат пари за глупости, а за важните неща пляскат с ръце. И точно те се лишават много повече.
И обясняват, че икономията е майка на мизерията, пък те нали не са мизерници
Не смятам че съм прахостница.. макар да съм имала такива периоди да младини ( то всеки има и не съжалявам грам,  щото обиколих и видях Света)
Просто като почна да чета глупости ми кипва ( пък и идеален начин на сметки всеки ден дето прави всеки в темата) , как ще правя таблици по цял ден и ще въвеждам всяка касова бележка в ексел. и това ме прави велика ли? То пълни тъпотии вече . И да, сметките за всичко и икономиите за всичко си е мизерия , така е.
Ама не ви харесва.  
И нищо не можеш да гарантираш доживот . Такова нещо няма. утре ни удря кризата и сме до там
Вие като бабичките дето спестявали цял живот, накрая след 90 -та година спестяванията им стахана равни на 1 бутилка вино Керацуда. Ами спестявайте си, стойте си у дома даже, че ако излезете може да похарчите някой лев.
21 век сме, все пак Thinking
Оставям ви да си пестите.. да не преча...
Виж целия пост
# 454
Явно четем различни теми.
Продължавам да не разбирам връзката между управлението на парите (яснотата колко приход имаш и как го разходваш) и пестенето.
Не виждам някой да се е ожалил, че е без покрив или да си мери къде е пътувал.
Виж целия пост
# 455
Поправете ме ако греша, но за мен да отделиш пари, които да инвестираш в жилище, също спада към категория “пестене”. Или под пестене се разбира само пари в буркани под леглото и броене на стотинки? Питам съвсем неиронично.
Защото ми е малко трудно да следя нишката на спора в тази тема.
Виж целия пост
# 456
Тази тема доста се изроди. Не разбирам как може да се приемат за едно и също термините спестяване, управление на парични потоци и икономия. Да имаш финансова култура и яснота къде отиват месечните доходи, не означава, че някой мизерства или брои стотинките. Както беше казана в горните постове, може да управляваш парите си и без да пестиш, това е личен избор и възможност. Всеки смята, че се справя, има хора не до там добре и търсят съвет, как да оптимизират разходите си, та това май беше и първоначалният замисъл на темата. През 2019г. дори и в София, не е възвръщаема инвестицията жилище, ако е с цел печалба. Цените са различни, лихвите също, наемите и те. Масовата култура на наемателя е една тема, която дори не искам да зачеквам. Да, ако имаш жилище, от родители или купувано до 2000г. , може да си на печалба, останалото са празни приказки.
Виж целия пост
# 457
Айде сега, с високи диходи всеки знае и може. Синът ми е в ИТ сектора и знам колко е лесно от позицията на високо платен специалист да се дава акъл. Проблемът е когато живееш с пъти по- малко. Тогава просто се налага да си правиш сметка. Скъперничество обаче, аз също не понасям.
По времето, когато съм била с фиксирана заплата, нищо не пишех, но ползвах метода с пликовете. За всички сметки имаше отделни пликове и още 30 плика - за всеки ден по един. За мен тогава това беше пределно ясно с какво разполагам за всеки ден. За спестяване ми удържаха автоматично от заплатата и превеждаха парите в друга сметка. Така не се виджат и нямам изкушения, все едно ги няма. Ама тогава нямаше и- нет, много неща бяха различни. И заплатите ги раздаваше касиерката на предприятието Simple Smile а в моя случай - на училището. Имам близка приятелка, която и до ден днешен си ползва този метод и се справя. Ако за един ден изхарчиш съдържанието на 2 плика, на другия ден нищо не харчиш и така. Ама с фиксирани доходи става, с непостоянни няма как. Затова и изоставих метода.
Виж целия пост
# 458
Като говорим за пари, всеки е експерт Laughing и знае най-добре.

Организиране на семейния бюджет - в смисъл така да се организираш, било то с писане, таблици или общи сметки, че да преценяваш как и колко разполагаш и има ли неразумни разходи. В смисъл - наистина неразумни и редовно неразумни. Всеки си знае приоритетите, но пък за лошо управление мога да дам пример с познати - много кофти задлъжняване, едва се оправили да получават горе-долу редовни месечни приходи, плюс един голям приход веднъж в годината (наем от земя). Е, всички пари от тоя приход заминават за ски-ваканции и разни подобни, а години наред жалба "Ама то жилището ни е в мизерия, кухнята от над 20 години не е ремонтирана, стъклата по терасата счупени, на единия апартамент прозорците се разпадат".
Тяхна си работа, но да не се оплакват, че нямали пари за ремонти, а еди-кой си как живеел, пък при тях като си счупела жената очилата, едва успявала да си купи нови.   

Лично аз в последния месец не успях да заделя нито лев за спестяване. Просто много разходи се появиха. В други месеци и по 1/3 от месечното заплащане съм заделяла без да мизерствам.

За бебе - и аз се успокоявам, че поне отчасти върви и размяна на дрешки, и при разумно пазаруване едва ли е толкова драматично. Макар че за началото сме похарчили, няма как иначе, всъщност съм купила около 1/3 от това, което пробутват като "списъци за пазаруване", даже и по-малко може да е. Това е отделна тема, но при наличие на бебета и малки деца постоянно се пробутват куп излишни покупки.
Виж целия пост
# 459
Не разбирам как може да се приемат за едно и също термините спестяване, управление на парични потоци и икономия. Не е едно и също, но са свързани - за да можеш да спестяваш трябва да си управляваш добре паричните потоци и евентуално да икономисваш. Само така ще има излишък за спестяване. Да имаш финансова култура и яснота къде отиват месечните доходи, не означава, че някой мизерства или брои стотинките. Финансовата култура и воденето на сметка за всеки лев не са непременно едно и също. Както беше казана в горните постове, може да управляваш парите си и без да пестиш, това е личен избор и възможност. Всеки смята, че се справя, има хора не до там добре и търсят съвет, как да оптимизират разходите си, та това май беше и първоначалният замисъл на темата. През 2019г. дори и в София, не е възвръщаема инвестицията жилище, ако е с цел печалба. Цените са различни, лихвите също, наемите и те. Масовата култура на наемателя е една тема, която дори не искам да зачеквам. Да, ако имаш жилище, от родители или купувано до 2000г. , може да си на печалба, останалото са празни приказки. И аз така мисля. Все пак, при растящ пазар може и да има смисъл - купуваш, някакси изплащаш с наемите без да си на далавера, ама накрая жилището е поскъпнало. Да де, ама ако се срине пазарът или даже ако се успокои, нещата стават различни и печалбата според мен е съизмерима с разходите по ремонта след няколко години.  Виж, ако човек наследи имот, има смисъл да го даде под наем след козметично постягане за да го изстиска до последно и после с печалбата да си го направи на кукличка или пък да го продаде. Ама да се купи нов с ипотека за печалба и на мен не ми се връзва.

Виж целия пост
# 460
Черна станция, за да се върже печалбата, се купува преди акт 16 или на търг от ЧСИ. Но за тази цел трябва много добра информация от кого да купуваш, за да не гръмнеш.
Виж целия пост
# 461
OK, при много изгодна покупка става сигурно. Но погледни народа, как масово купува с цел отдаване под наем. Това напомня на пирамида - печелят първите, а последните се сгромолясват. Или прилича на фермерите - гледат, че тази година зелето е малко и от зеле се правят големи печалби и на следващата година всички садят зеле, пазарът се наводнява, цената пада и печалбата я прави някой друг, дето е садил репи. И тук е така - изчакващите, които мислят сега да започват "инвестицията" е много вероятно да издухат супата.
Не отричам, че може да се печели от наем при определени условия, но ако ги няма това си е бизнес изцяло зависим от конюнктурата. 
Виж целия пост
# 462
За сега бизнесът с наеми върви. Продължават да прииждат хора от извън София. Докогато - дотогава.
Ние не се решихме да участваме. Но може би нещо с туристи... стъпка по стъпка.
Виж целия пост
# 463
Но погледни народа, как масово купува с цел отдаване под наем.  
В дългосрочна перспектива е удачно решение, защото имотът ще остане за следващите поколения, а ние получаваме от предишните. Но трябва да се сметне все пак за колко време какви пари се затварят. Иначе, недвижимите имоти останаха май единствената възможност за инвестиране на свободни средства без особено голям риск, предвид скапаната икономическа конюнктура и инфлацията.
Виж целия пост
# 464
...ако има такива средства, но поне аз разбирам, че тя говори по -скоро за купуване с ипотека и покриването й с евентуалния наем.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия