Често срещани правописни грешки

  • 624 364
  • 15 600
# 15 585
непокиси
Скрит текст:
непукисти
Виж целия пост
# 15 586
Бриколажа ми напомни как в малките класoве попълвахме лексикони и на въпроса "Любим актьор" писахме кой какво чул от мама и тати.

Моя любим беше Освал Дориос Grinning If you know, you know

Преди време едни наши бабки бяха написали цяла òда за Барако Бама.
Виж целия пост
# 15 587
Бойдисвам.
Виж целия пост
# 15 588
Да, коренът е "бой".


Това е от години в Св. ТроЙца 😁 Нямам идея толкова ли е скъпо да се поръча ново фолио.
Виж целия пост
# 15 589
Ужас! И тези пари са дали за този принт!!
А корифеят, който го е изработил??? Simple Smile
Виж целия пост
# 15 590
жезлонг

Неправилно множествено число на думи като
Скрит текст:
билборд - билборди вместо билбордове;
скрийншот - скрийншоти вместо скрийншотове;
Скрит текст:
фламинго - фламинга или фалмингота вместо фламинги.
За "скрийншот" като че ли няма приета официално форма за множествено число, иначе и аз си използвам "скрийншотове".

Сходни думи би трябвало да образуват мн.ч. по едно и също правило, но например за "гигабайт" са приели за правилни и "гигабайти", и "гигабайтове", а за "терабайт" и "мегабайт – само "терабайтове" и "мегабайтове". Поне по мои наблюдения за "мегабайт" се използва повече формата "мегабайти", обаче от БАН са решили друго.
Виж целия пост
# 15 591
Множественото число на думите, в т.ч. скрийншот, е посочено в речника.
Объркването идва поради противоречието с правилата за образуване на мн.ч., които дори и неизвестни за мнозина, са интуитивни - все пак българският ни е роден език.


Не се сещам за дума от български произход, при която да се запазва окончанието -ове въпреки многосричността.
Но сходно явление имаме при
път - пътища
кръстопът - кръстопътища

Дъщеря ми като проговаряше, вместо филми казваше филмове, което е аналогично объркване, но в обратната посока. И пак става дума за чуждица.
Виж целия пост
# 15 592
Е, веднага давам пример с едносричната филм - филми, не филмове,
брат - братя, не братове.
Виж целия пост
# 15 593
Множественото число на думите, в т.ч. скрийншот, е посочено в речника.
Скрит текст:
Объркването идва поради противоречието с правилата за образуване на мн.ч., които дори и неизвестни за мнозина, са интуитивни - все пак българският ни е роден език.


Не се сещам за дума от български произход, при която да се запазва окончанието -ове въпреки многосричността.
Но сходно явление имаме при
път - пътища
кръстопът - кръстопътища

Дъщеря ми като проговаряше, вместо филми казваше филмове, което е аналогично объркване, но в обратната посока. И пак става дума за чуждица.
Би ли написала в кой речник е посочено мн.ч. на "скрийншот"? В БЕРОН думата изобщо не е включена.
https://beron.mon.bg/
Виж целия пост
# 15 594
https://rechnik.chitanka.info/w/%D1%81%D0%BA%D1%80%D0%B8%D0%B9%D … D1%88%D0%BE%D1%82

Тук има много аналогични примери с моноблок, скейтборд, уъркшоп, саундтрак и др.
https://kaksepishe.com/category/gramatika/formi-za-mn-ch/page/6/

Обаче ноутбуци.
Виж целия пост
# 15 595
и саундтракове ли казвате?
Виж целия пост
# 15 596
Правилото за образуване на мн.ч. с
    - ове има много изключения :
Кон - коне, а не конове😁
Цар - царе, княз - князе ...
Виж целия пост
# 15 597
https://rechnik.chitanka.info/w/%D1%81%D0%BA%D1%80%D0%B8%D0%B9%D … D1%88%D0%BE%D1%82

Тук има много аналогични примери с моноблок, скейтборд, уъркшоп, саундтрак и др.
https://kaksepishe.com/category/gramatika/formi-za-mn-ch/page/6/

Обаче ноутбуци.
Този речник не е нормативен, от сайта на Читанка е. Нарекли са го "Речник на българския език", но няма нищо общо с едноименния речник от сайта на ИБЕ.
https://ibl.bas.bg/rbe/

"Речник на българския език" от сайта на ИБЕ е тълковен, този на Читанка е правописен и тълковен. Полезен е, но не представя актуалните правила за правопис. В момента нормативният речник за правопис е БЕРОН, който е на ИБЕ, макар и да не е на техния сайт. В него изобщо не присъства "скрийншот", затова можем само да дискутираме как би трябвало да е множественото число. Аз също съм за "скрийншотове", а не "скрийншоти", така и бих го написала/употребила, но не е официално прието. Ако някой има друга информация, може да я сподели.

Esmee, да, според БЕРОН трябва да е "саундтракове".
https://beron.mon.bg/leksema/f0dba0ca46455f1ddaf2e44fdc62f768
Виж целия пост
# 15 598
От фейса:
"Има знак 60, той не е за окрашение, бъдете разумни."
Виж целия пост
# 15 599
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия