Често срещани правописни грешки

  • 625 056
  • 15 615
# 15 600
Ехтийол
синъми имаше

Не знам дали не се нуждае от превод 😁
Виж целия пост
# 15 601
"Хотел „...“ разполага с 26 двойни стай,2 фамилни стаи, 4 единични и 5 тройни стай.Всяка от стайте разполага с кабелна телевизия,мини-бар,климатик,тераса и собствен санитарен възел."
Виж целия пост
# 15 602


от фб
Виж целия пост
# 15 603
Виж целия пост
# 15 604
Някой във фейсбук търсеше кола за частий.
Виж целия пост
# 15 605
Чудна улична табела 😃 и някой е платил за нея от нашите пари.
Виж целия пост
# 15 606
Сигурно ще я оправят! Очаквам снимка с табели ФритьоВ Нансен и ГургуляД Joy
Виж целия пост
# 15 607
И "Йосив Ковачев" съм виждала. Не беше на такава табела, но на някакъв сравнително "официален" надпис, може би обява.
Такива табели бяха наслагали преди години в Пловдив - "Авксентий ВелИшки".
Виж целия пост
# 15 608
А на ретро табелите на Лъвов мост преди години бяха изтипосали ѣ на края на думите вместо Ъ. Оправиха ги набърже. Grinning
Виж целия пост
# 15 609
Аз пък минавам от време на време покрай надпис за танцов състав (ли беше) "Българъ". Не знам грешка ли е, или оригиналничене - то не бяха "хлебарницъ" (Нико), "фурнъ", "хлѣбь и закуската"...
Виж целия пост
# 15 610
Опит за оригиналничене, доста жалък.
Поне да бяха прочели, че -Ъ е било окончание за имена от мъжки род, каквито фурна и хлебарница не са.
ГрадЪ - ок, българинЪ или българЪ - ок (второто определено не звучи добре и не съм сигурна дали някога се е ползвала думата българ), но фурнЪ и хлебарницЪ е оригинална неграмотност.
Виж целия пост
# 15 611
Опит за оригиналничене, доста жалък.
Поне да бяха прочели, че -Ъ е било окончание за имена от мъжки род, каквито фурна и хлебарница не са.
ГрадЪ - ок, българинЪ или българЪ - ок (второто определено не звучи добре и не съм сигурна дали някога се е ползвала думата българ), но фурнЪ и хлебарницЪ е оригинална неграмотност.

Отвратително е, и ужасно ме дразни. В 99% от случаите, употребата на ъ в края надумите, или на ят (ѣ) и големия юс (ѫ) е неправилна. Има цели профили във фейсбук, на "родолюбци", които се опитват да пишат по този начин - в повечето случаи напълно погрешно Smiley
Изобщо не коментирам историческите предпоставки защо и как е направена реформата през 1945 година. Това е съвсем друга тема. Фактите са - има съвременна правописна норма, и тя трябва да се спазва. На някой може и глаголицата да му е по-симпатична, на друг - клинописа, на трети - руните. Но не работят така нещата.
Виж целия пост
# 15 612
Да не е опитвал да напише Българѣ?  Това би трябвало да се чете "българе"? Или бъркам?
Виж целия пост
# 15 613
ЧС, и аз това се чудя. Може да е оригиналничене като в "хлебарницъ", а може и да е натурално бъркане на Ъ и ѣ (ят, или още Е двойно).
Виж целия пост
# 15 614
Намерих "БългарЪ" във Фейсбук.
Това е танцова школа в Пловдив. Предполагам, че са я нарекли така, за да може хем да прилича на името на известния фолклорен ансамбъл "Българе", хем да се отличава от него. При всички случаи е глупава идея...
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия