Голямата тема за малките масла - 22

  • 53 915
  • 750
# 645
Добре ли се повлиява косата от това рициново масло, и аз видях, че го има евтини по аптеките и много се учудих.
Виж целия пост
# 646
На мен ми повлия, намали косапада и забелязах нов растеж, точно с масло от аптеката.
В момента ползвам друго, не от аптека, от него ми се сгъстиха веждите, макар че съм мазала от дъжд на вятър.
Виж целия пост
# 647
Зачетох се в съветите им за дифузери, за комбинирана полза от ароматизиране и терапевтичен ефект препоръчват пулверизатор за етерични масла с помпа и стъклени дюзи. Образувал фина мъгла, но бил мощен и ставал за големи помещения.Така звучи с преводача. Пише, че издавал лек шум от помпата.Голямата ми молба е ако ползва някой такъв тип дифузер да ми даде препоръка и съвет откъде да го взема. Flowers Leaves
Не знам дали говорим за същото нещо, но аз имам дифузер тип "nebulizer". В него не се слага вода, а само масла и ароматът действително е много по-наситен (ако ползваш качествени масла). Като негатив отчитам това, че с този тип дифузер маслата се харчат много повече и отдолу винаги остава едно немалко количество масло, което не може да се изпари. Иначе много си го харесвам, въпреки че не можах много да му се израдвам, тъй като забременях. Но порасне ли малко бебето започвам отново.
Моят е на Florame, поръчах го от sopharmacy.
Виж целия пост
# 648
Благодаря, ще го погледна, аз разбрах, че е с вода. Пак ще прочета материала с препоръчаните.
Допълвам, че го прочетох пак с преводача, този модел препоръчват, на второ място в препоръките е модел с вода.
Виж целия пост
# 649
Тъй като много често се пита, кои ЕМ са качесвени, преведох две стати, които обясняват какво трябва да се гледа и каква информация трябва да има на етикета на ЕМ, за да се определи като качествено.
Първата статия е на една канадка, дипломиран натуропат. Избрах нея, защото мислех, че в Америките, регулациите на ЕМ са различни от тези в Европа, но всичко се припокрива на 100 %
https://hippieurbaine.com/2018/07/24/comment-reconnaitre-une-hui … ielle-de-qualite/

Втората е на френски производител на ЕМ, който също така има огромна база с информация и съвети за употребата на ЕМ. Техният екип е съставен от 35 души, които са фармацефти, инженери, биохимици и агрономи.
https://www.compagnie-des-sens.fr/qualite-verification-huile-essentielle/

Ако ви е станало интересно, ето тук можете да прочетете за хроматографския анализ на ЕМ
https://www.compagnie-des-sens.fr/chromatographie-huiles-essentielles/

Ето и още по-подробна информация за логата и серитфикатите по етикетите на ЕМ – кои са публични, кои частни и т. н.
https://www.compagnie-des-sens.fr/labels-huiles-essentielles/

Ето и превода (с леки съкращения и допълнения от моя страна):
Скрит текст:
 От съществено значение е да се уверим в качеството на ЕМ, за да се гарантира тяхната ефективност и безопасност.

Важно е да обръщаме внимание на сертификатите
Няма правителствени стандарти, нито в Канада, нито в международен план, които да гарантират качеството на ЕМ.

За да се гарантира терапевтичната сила на ЕМ,  добре е да се използва хемотипизирано етерично масло, тоест анализирано в лабораторията чрез хроматография.  Ако на етикета има изписано HECT (хемотипизирано етерично масло) или HEBBD (ботанично и биохимично дефинирано етерично масло) доказва, че имаме работа с истинско етерично масло, анализирано в лаборатория. Сертификатът HECT или HEBBD е един вид гаранция за качество, като следи за автентичността, ботаническия произход, 100% чистотата на етеричните масла (без разреждане, нито смесване със синтетични продукти или минерални масла).

Каква информация трябва да има на етикета на ЕМ:
1) Общото/познато наименование на растението, например „лавандула“, „мента“ или „ниаули“ и т. н.

2) Латинското (или ботаническо) име, съдържащо две или повече думи (например „lavandula angustifolia“). Тъй като има няколко подвида и хибриди на растенията ( напр. има над 100 ботанически вида лавандула).  Един сорт може да има съществени противопоказания и предпазни мерки при употреба, докато друг да е напълно безвреден. В допълнение, имената могат да бъдат сходни, а да се отнасят за различни растения. Оттук и значението на ботаническото наименование на латиница, което не оставя място за грешки.
Латинско име само с една дума също може да бъде объркващо. Често срещаме името „ melaleuca", за да обозначим етеричното масло от чаено дърво,  докато пълното му име е melaleuca alternifolia и не трябва да се бърка с melaleuca quinquenervia (niaouli), melaleuca cajeputii (cajeput) и melaleuca ericifolia.
Обръщам внимание, че е необходимо съветите и рецептите, които ползвате също да съдържат пълното наименование, а най-добре латинското такова, за да не стават грешки и ситуации "изгубени в превода". Такъв пример е салвията - основно се ползва ЕМ от  Salvia sclarea, която на български се превежда като меча стъпка или мускатна салвия и не трябва в никакъв случай да се бърка с ЕМ от градински чай/салвия - salvia officinalis (което е масло трябва да се ползва с изключително внимание, поради високото съдържание на thujone, който е невротоксичен и предизвикващ аборти).

3) Хемотипът. Някои видове ароматни растения като розмарин и мащерка са силно повлияни от своята растежна среда и развиват различни ароматни молекули в зависимост от надморската височина, слънцето, вида на почвата, нивото на влажност и др. Хемотипът съответства на ароматната молекула, която се развива в по-голямо количество. В края на латинското наименование за мащерка или розмарин трябва да намерим неговия хемотип: например thymus vulgaris CT thymol или thymus vulgaris CT linalool. Thymus vulgaris или rosmarinus officinalis не е достатъчно, за да се знае за каква цел ще се използва етеричното масло, нито дали може да бъде опасно. Mащерката Тимол е много мощна: може да изгори кожата, хепатотоксична (може да повреди чернодробните клетки) и трябва да се използва пестеливо за ограничено време, докато мащерката с линалол е много мека и практически не изисква предпазни мерки.

4) Произходът на растението и видът на културата. Етикетът трябва да посочва държавата или региона, в който е добито растението, както и вида на културата, т.е. или диво, органично или конвенционално отглеждане.
ЕМ от диви растения имат изключителни лечебни свойства, развити в продължение на десетилетия, ако не и на векове, с които да се защитават в своята среда.
Биологичното земеделие ограничава добавянето на синтетични суровини при отглеждане и обработка на растения, като пестициди и хербициди. В допълнение, биологичното земеделие насърчава запазването и обогатяването на почвите, както и здравето на хората. Освен това осигурява проследяемост на продукта.
Важно е да се отбележи, че ЕМ от растения с органичен произход  не винаги гарантират най-високо качество. Растения със сертификат за органично производство могат да се дестилират при неспазване на оптималните за това условия, както и растения без сертификат може да произхождат от фурма, спазваща всички стандарти за опазване на околната среда и здравето и да доставят по-качествен краен продукт.
Единственият начин да се гарантира чистотата на етеричното масло е чрез тестове: масспектрометрия и газова хроматография. Ето защо е важно да се познават добре фирмите и техните практики. Компания, която произвежда етерични масла, трябва да може да предоставя подробна информация за използваните растения и параметрите на дестилацията. Фирма за препродажба трябва да има тесен контакт с производителите, за да се запознае с техните продукти. Отговорността за предоставянето на информацията на потребителите е на продавача.

5) Частта от растението, която е използвана. Човек трябва да знае коя част от растението се дестилира: листата, цветовете, коренът, кората и др. Някои растения предлагат различно ЕМ, в зависимост от дестилираната част, като канелата (cinnamomum vera) - едното е от кората, а другото от  листата. Друг такъв е случаят с ангеликата (angelica archangelica), която предлага напълно три напълно уникални ЕМ - от корена, листата или семената.

6) Номер на партидата. Това позволява продуктът да бъде проследен до източника, както и да се знае неговият химичен състав, тъй като всяка партида трябва да бъде анализирана.

7) Декларирането на „100% чисто“. Някои не съвсем коректни производители могат да разреждат етеричните си масла в растително масло или друго помощно вещество, за да увеличат добива и по този начин печалбата. Може също така да се случи, че производител или търговец на дребно добавя синтетични вещества (например етил ванилин), за да подчертае аромата на етеричното масло и да твърди, то има по-висока ефективност. Освен че е нечестна практика, добавянето на синтетични вещества увеличава риска от кожни и алергични реакции.
Някои по-скъпи ЕМ като розовото или нероли понякога се предлагат в разреждане (10% етерично масло с 90% растително масло, например). Това е честна практика, която ни спестява пари, но е важно тази информация да е написана на бутилката.

Sunglasses Бутилката също е важна! Винаги избирайте непрозрачна, стъклена или нереактивна метална бутилка  от алуминий. Етеричните масла са чувствителни към топлина и светлина, така че е от съществено значение да ги съхранявате в кафява или синкава стъклена бутилка. Етеричното масло в прозрачна бутилка често е гаранция за лошо качество.

9) По отношение на цените ...
Разглеждайки ценовите листи на различни продукти на пазара, има огромна разлика в цените между два продукта, които изглеждат сходни, например между ЕМ, прелагано в Amazon, и това, което се предлага от производител. Както при всичко, често е необходимо да инвестирате малко повече пари, за да получите по-качествен продукт. Но нека не вярваме, че едно по-скъпо етерично масло автоматично е по-добро! Ненормално високата цена е също толкова тревожна, колкото и необичайно ниската цена.

======================================================================

Никога не използвайте не натурални ЕМ, смесени със синтетични аромати или създадени от синтетични молекули. Използването им може да причини алергии и токсични ефекти върху тялото ви.

В допълнение, EM трябва да са 100% чисти и да не са смесени с други етерични масла, които често са по-евтини и значително влошават терапевтичните свойства.

Тук допълвам, че смесите/синергиите от ЕМ, нямат право да бъдат декларирани като  100% чисти. Още повече, че не се знае, какво е % съотношение на всеки 1 от компонентите в крайната смес. Като цяло избягвам да пазарувам такива. За сметка на това има комплектни от няколко единични ЕМ, които да се ползват с определена цел - например при простуди и грип, такива за успокоение и добър сън и тн.

Критерии за качество, на които да се обърне внимание!

ЗНАЧЕНИЕ НА СЕРТИФИЦИРАНЕТО
Една от съществените точки, гарантираща качеството на ЕМ, е наличието на различни сертификати . Най-известният е етикетът AB (Биологично земеделие). Той гарантира липсата на пестициди и синтетични химически торове при отглеждането на растенията (и следователно потенциално в ЕМ), но също така и преди всичко осигурява проследяемостта на маслото, което е много важно, когато то идва от другия край на света!

Едновременно с този, могат да се видят и други етикети/лога. Всъщност логото AB се използва единствено за хранителни продукти. Не всички ЕМ обаче могат да се приемат вътрешно, като известната например Gaultheria fragrantissima. Действащите разпоредби изискват всеки продукт да бъде поставен в правилната категория: козметичен продукт, хранителен продукт и т.н, . Същото важи и за етеричните масла! Поради тази причина някои ЕМ се класифицират като козметичен продукт.  На тях им се поставя логото Cosmos, което има много общи точки с етикета AB

ЛАБОРАТОРЕН КОНТРОЛ НА КАЧЕСТВОТО
Има три вида контрол на качеството на ЕМ. Те трябва да се извършват от специализирани лаборатории преди продажбата на продукта.

1) Контрол на органолептичните характеристики. Всяко ЕМ има уникален цвят, мирис и външен вид, разпознаваем сред други ЕМ, дори от растения от същото ботаническо семейство.
2) Анализ на физичните и химични характеристики. Извършват се множество тестове, за да се определи плътността, точката на възпламеняване и др...
3) И накрая, най-важния етап - хроматографски анализ, който дава количеството на всеки биохимичен компонент, присъстващ в етеричното масло. Хроматографският анализ е начинът да се уверим, че етеричното масло е с добро качество.

Всъщност може  да са спазени всички правила и добри практики за производство и отглеждане, но тъй като ЕМ са естествен продукт и следователно зависят от много променливи. От една година до следващата, от една реколта до друга, биохимичният състав ще бъде различен, понякога с изненадващи вариации!

Накратко, ако искате да сте сигурни в качеството на едно ЕМ, сравнете биохимичния му състав със спецификациите, дадени в нашата база данни.

ДАННИТЕ НА ЕТИКЕТА
Етикетът на етеричното масло, което купувате, трябва да има следната информация:

1) Ботаническото име
2) Частта на дестилираното растение:
3) Географски произход: тази точност позволява да се удостовери качеството на растението. Наистина последното може да идва от няколко места на планетата, но качеството му ще бъде различно в зависимост от региона
4) Основните молекули и хемотипът (ако съществува): тези данни ни позволяват да знаем за кой проблем етеричното масло ще бъде най-ефективно. Освен това хората, алергични към определени компоненти, са предупредени. Разбира се, важно е да се извърши алергичен тест, преди да използвате каквото и да е ново етерично масло.
5) видът на културата
6) Методът за получаване: има много методи за получаване на етерично масло, хидрозол, абсолю... Трябва да обърнем внимание на това понятие на етикета, тъй като някои продукти се продават под името „Етерично масло“, въпреки че не са. Два са основните начини за получаване на ЕМ – чрез парна дестилация и чрез студено пресоване (всички цитрусови масла, както и маслата от някои семена).
7) Количеството и номера на партидата

КОИ ФАКТОРИ МОГАТ ДА ПОВЛИЯЯТ НА КАЧЕСТВОТО НА ЕМ?

1) Избор на растенията, които да бъдат дестилирани.
С един и същи произход, от едно и също семейство, от един и същи вид ..... Използваните растения не са непременно с едно и също качество
Две растения, растящи на няколко километра едно от друго, може да нямат същия биохимичен състав, поради различна почва, различно изложение спрямо слънцето... Ето защо, точно както в енологията, съществуват "реколти" от растения, в зависимост от откъдето се отглеждат.
Тази зависимост от географският произход е още по-силно изразена при растения, които виреят при различен климат (климатични условия).

2) МЕТОД НА СЪБИРАНЕ НА РЕКОЛТАТА
Всяко растение е деликатно и има точно определено, най-добро време, за прибиране на реколтата, за да запази всичките си ароматни качества.
Следователно е необходимо да се знае точно родът, семейството и хемотипът на растението, за да се прибере при най-подходящите условия. Например дивата лавандула се бере след сутрешната роса, докато дивата мащерка се бере следобед.

3) МЕТОДЪТ ИЗВЛИЧАНЕ НА МАСЛОТО
Има много фактори, които влияят при извличане на ЕМ, така че да не се намали качеството му.
Металът, от който е направен съда, в който растението ще се дестилира, може да промени биохимичния състав на ЕМ.
Продължителността на извличането също е важна; колкото по-дълго трае, толкова по-добре, дори ако по-голямата част от ЕМ е извлечено още в рамките на първите 30 минути.
В допълнение, нагряването не трябва да бъде под твърде високо налягане, за да не се окисляват молекулите, използваната вода не трябва да е твърда, за да не се открият остатъци в крайния продукт.
Също така, след дестилацията си, етеричното масло трябва да се филтрира само веднъж и да се постави в херметични съдове, защитени от външна среда,  като трябва да избягва контакт със светлина, топлина и въздух.
И накрая, по време на транспортирането им, те  трябва да бъдат предпазени от същите агресори.


Виж целия пост
# 650
Pkrassi  уникална си. Досега никога не съм се замисляла толкова детайлно.
Това което публикуваш тук е с много ценна информация.
Благодарим ти за превода и добрите съвети.🌺🌹🌼
Виж целия пост
# 651
 pkrassimira изключително ти благодаря за тази синтезирана информация. Hug  Hug  Hug
Попаднах на тези етерични масла OSHADHI и мисля, че са качествени. Бих пробвала, разгледах и френския сайт, немския сайт та би ми било интересно мнението ти за тях.

Български сайт: https://www.oshadhi.bg/collections/%d0%b5%d1%82%d0%b5%d1%80%d0%b … d1%81%d0%bb%d0%b0

Френски сайт: https://www.myrtea-oshadhi.com/index.php?mod=catalogue&sousfam=198

Немски сайт:  http://www.oshadhi.de/
Виж целия пост
# 652
Здравейте и мен!
От доста време ви следя инкогнито, интереса ми към есенциалните масла дойде с моето второ дете. А именно с будните нощи. Някак импулсивно след година и 4месеца безсъние поръчах бленд на Дотера. Уви има ефект, имам още две масла: салвия на Боталайф и лавандула на Ина есенциалс. Лавандулата за ухапвания от комапи и бълхи ми е идеална. Салвията се мажа ниско долу при жестоки болки по време на цикъл. Правя си вода за скалпа със салвията и лавандулата, имам някакъв неизяснен сърбеж и ми помага. Но ни предстой тръгване на ясла. Като за начало искам Бергамонт за лесно превикване. Ще има сополи и прочие. Та ще се дифузира и маже, та към коя марка съм объркана да взема масла? На Дотера са ми .... космически цените 🤦‍♀️🤦‍♀️🤦‍♀️
Виж целия пост
# 653
 pkrassimira изключително ти благодаря за тази синтезирана информация. Hug  Hug  Hug
Попаднах на тези етерични масла OSHADHI и мисля, че са качествени. Бих пробвала, разгледах и френския сайт, немския сайт та би ми било интересно мнението ти за тях.

Български сайт: https://www.oshadhi.bg/collections/%d0%b5%d1%82%d0%b5%d1%80%d0%b … d1%81%d0%bb%d0%b0

Френски сайт: https://www.myrtea-oshadhi.com/index.php?mod=catalogue&sousfam=198

Немски сайт:  http://www.oshadhi.de/

Мagnollia тези масла са марката на единият сайт от който аз на няколко пъти препоръчах като добър за четене.
Ето тук пише за критериите им за качество.
https://www.myrtea-oshadhi.com/index.php?mod=qualite_essentielle

И на мен ми изглеждат добри.
Нямам време да потърся мнения на потребители
Мисля, че съм чела добри отзиви за тях, но сега не мога да ги намеря.

Българският сайт изглежда много добре също и е добра база за запознаване с информацията свързана с ЕМ.



ЕТО ТОВА, което прочетох на българският сайт е много важно и е добре повече хода да обърнат внимание

Не използвайте никога етеричните масла вътрешно: не ги поглъщайте!

Етеричните масла могат да се използват вътрешно, но това не трябва да става без подходящо познание. Френската система на ароматерапия се основава на използването на етерични масла като „лекарства“, но в тази държава да бъдеш „ароматерапевт“ изисква квалификация, подобна на това да бъдеш лекар. Затова препоръчваме да не приемате вътрешно етерични масла без препоръка от подходящо квалифициран терапевт.

Случаи, при които етерични масла се приемат вътрешно (напр. при ентерит, синдром на раздразненото черво, дивертикулит), се предписват от компетентен ароматерапевт (специално обучен за това) или ако ароматерапевта работи заедно с лекар.

Изключение прави арома кухнята, спазвайки точните рецепти.
Виж целия пост
# 654
Благодаря за информацията! Аз по едно време бях започнала да пия маслата на Дотера от време на време, но сякаш нещо ме накара да се замисля и да спра. Следя няколко групи във Фейсбук и не ми харесва как с лека ръка създават цели планове за лечение на хората. В САЩ съм, скъпи са ми Дотера и рядко поръчвам. Иначе мойта представителка е невероятна и правеше страхотни събирания на които си изработвахме натурални ароматни сапунчета, лосиони за тяло и какво ли още не.
Харесвам и Аura Cacia (някой ги беше споменал по-горе), маслото им от мандарина е страхотно. Ако си бях в Б-я бих си купувала продукти на Алтея, досега май не съм срещала негативно мнение за тях.
Виж целия пост
# 655
Още един глас за Aura Cacia. Поръчвам ги от iherb, но до Англия с превозвач, че не ми ги дава до БГ. Сега поръчах и от френските от арома зоната- доволна съм. На Алтея гледам, че има също етерични.Някакво мнение някой да е купувал? Иначе ползвам основно базово макадамия на Алтея .Много е хубаво.
Виж целия пост
# 656
Зачетох се в съветите им за дифузери, за комбинирана полза от ароматизиране и терапевтичен ефект препоръчват пулверизатор за етерични масла с помпа и стъклени дюзи. Образувал фина мъгла, но бил мощен и ставал за големи помещения.Така звучи с преводача. Пише, че издавал лек шум от помпата.Голямата ми молба е ако ползва някой такъв тип дифузер да ми даде препоръка и съвет откъде да го взема. Flowers Leaves
Не знам дали говорим за същото нещо, но аз имам дифузер тип "nebulizer". В него не се слага вода, а само масла и ароматът действително е много по-наситен (ако ползваш качествени масла). Като негатив отчитам това, че с този тип дифузер маслата се харчат много повече и отдолу винаги остава едно немалко количество масло, което не може да се изпари. Иначе много си го харесвам, въпреки че не можах много да му се израдвам, тъй като забременях. Но порасне ли малко бебето започвам отново.
Моят е на Florame, поръчах го от sopharmacy.

Бяхте питали за дифузерите. Ето тук има подробна информация на бг за различните видове

https://www.oshadhi.bg/pages/difuzeri

Аз имам ето това китайче, купувано от амазон
Виж целия пост
# 657
Относно дифузерите четох доста преди да реша и накрая си взех и аз тип небулизатор от китайците.
https://www.aliexpress.com/item/32959372983.html?spm=a2g0s.90423 … .0.4eaf4c4dX7EVNm

Малко на риск и пътува почти 3 месеца. Но инече е страхотен. Много хубаво ароматизира огромно помещение.Много съм доволна и си заслужаваше чакането.
Виж целия пост
# 658
Аз реших да си направя кафеено масло в домашни условия. Сложих в бурканче кафе, зехтин и малко слънчогледово олио, затворих го и ще чакам около месец да стане инфузията.
Виж целия пост
# 659
Относно дифузерите четох доста преди да реша и накрая си взех и аз тип небулизатор от китайците.
https://www.aliexpress.com/item/32959372983.html?spm=a2g0s.90423 … .0.4eaf4c4dX7EVNm


Интересно изглежда! Обаче нещо не мога да разбера на какъв принцип работи, хем без вода хем без нагряване. Би ли обяснила?
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия