Математически турнири 1-4 клас. Тема №55

  • 50 536
  • 747
# 300
А къде мога да погледна какво предстои в Стара Загора?
Където отворя Стара Загора липсва.
Само в определени градове ли се провеждат състезания,турнири,кенгуру?
Благодаря ви.

Погледни сайта на Съюза на математиците-Ст. Загора. smbsz. free. bg . Всеки град има сайт, където се обявяват състезанията, резултати, новини..
Виж целия пост
# 301
Излиза обобщено класиране на СМТ преди да си имал право да видиш работата на детето си, при дъщеря ми има проблем с точките (разбира се може и грешката да е при пренасяне, но може и да НЕ Е). Работата може да бъде видяна след седмица...Доста "мотивиращо".
Виж целия пост
# 302
За Варна също не виждам нищо смислено никъде, явно ще има коледно състезание например, но кога, къде, как става записването... нищичко не откривам. И сайт на СМБ-Варна не намирам, освен едно недоразумение с никаква информация.
Така или иначе намерих задачи от минали години и искам да попитам на първокласниците казват ли им условията на тези задачи или връчват един лист на децата и ги оставят сами да се оправят и да гадаят какво се иска? Защото примерно за задача 3 от 2012 година аз лично идея нямам какво се търси!
Гледам ето тук
http://math-bg.com/%D1%81%D1%8A%D1%81%D1%82%D0%B5%D0%B7%D0%B0%D0 … 0%BD%D0%B8%D0%B5/
След известен размисъл имам подозрение какво трябва да се попълни, но в дадения линк с "отговори и решения" няма решение или отговор, а само точки, които се присъждат, та не знам вярно ли ми е подозрението. Още поне една задача с двусмислено условие открих, изобщо не ми се виждат добре описани някои от тях...
Виж целия пост
# 303
Не се правят разяснения по задачите. За първи клас почти нямат текстова част, защото се предполага, че децата още не четат. Когато се решат задачи от минали състезания, децата придобиват опит какво се иска.
Виж целия пост
# 304
Всяка задачи има "жокер", точно под номера си, който един вид обяснява на децата, какво се иска от тях. Ако не си сигурна в някое условие, защото наистина са малко неясни, може да си го разгадаеш по отговора. Децата се оправят, да. Синът ми накрая преди мен схващаше какво се иска от него, пък аз уж доста отбирам от подобен род задачи.
Виж целия пост
# 305
Месечинке, имай предвид, че от втория срок на 1 клас сложността рязко се покачва. Например в Кенгуруто има много текстови задачи и детето трябва само да ги реши. В МБГ също от зимния кръг започват да се появяват такива задачи. После има пролетен кръг, Великденско състезание и т.н. Немо за 2 клас би било доста полезно занимание, ако се гони високо спортно майсторство. Ако се сравнят задачите, ще се види, че такива са се падали по състезания за 1 клас, 2-ри срок през 2019 г. През първия срок все още са ясни и прости Simple Smile
Виж целия пост
# 306
Щерка ми миналата година беше първа на СМТ за всички втори класове  в своето у-ще. Тази година е 2ра. Забляла се по първата най-лесна задача на ум решила , бързала, естествено грешно отбелязала. Grinning Тази задача с кенгуруто пак добре е смятала , но и тя не знае защо е маркирала съседния отговор.
На 13- ста подусловие а) перфектно е сметнала всичко; Подусловие б) ами писала цяла страница комбинации, но не за 5 монети , а за 5 лева Stuck Out Tongue Winking Eye Ей такива глупави грешки на блейка.
Всички други задачи добре ми ги обясни и ги разбира.
Има само 5 деца от тяхното у-ще в общото класиране, т.е. над 34 точки. Та това от  35 явили се деца от 100 деца в училището им. Второ място го броя за добре. И без особено подготвяне де. Решавахме старите години и толкоз.
Виж целия пост
# 307
Не препоръчвайте Немо за 2 клас на дете от 1 клас. Задачите там са сложни и са за деца от 2 клас с интереси в състезателната математика. Рискът да не разбере нищо и да се "уплаши" от математиката е голям.
Виж целия пост
# 308
Ще съм благодарна, ако някой от Пловдив, който има сборника, ми щракне едно състезание от турнирите "Димо Малешков" - 3 клас. Искам да се ориентирам какъв тип са задачите.
Виж целия пост
# 309
Не препоръчвайте Немо за 2 клас на дете от 1 клас. Задачите там са сложни и са за деца от 2 клас с интереси в състезателната математика. Рискът да не разбере нищо и да се "уплаши" от математиката е голям.
Е аз го препоръчвам, ако детето има интерес да се занимава със състезателна математика. Иначе наистина няма смисъл Simple Smile
Виж целия пост
# 310
От СМТ дават ли медали? Аз не го пуснах, че беше на школа и решихме, че тя е по-важна. Вкъщи изкара около 62 т., но вкъщи и стените помагат.
Имам 2 въпроса: за 3 клас СМТ как се точкува последната 13 задача по подточки (ако е решило а), а е сбъркало б))?
Как се решава 4 задача с теглилката?
Благодаря!
Виж целия пост
# 311
Виж целия пост
# 312
Всяка задачи има "жокер", точно под номера си, който един вид обяснява на децата, какво се иска от тях. Ако не си сигурна в някое условие, защото наистина са малко неясни, може да си го разгадаеш по отговора. Децата се оправят, да. Синът ми накрая преди мен схващаше какво се иска от него, пък аз уж доста отбирам от подобен род задачи.
Ок, примерно ето една задача:

Какво се иска тук? Сумите от страните да бъдат равни на 7 или?...

А тук например:

Имаме картинка, след нея има подредени кръг, триъгълник и квадрат един под друг и накрая явно трябва да се изброят фигурките от всеки вид. Да, ама въпросните три  в колонката влизат или не влизат в бройката??? Аз не мога да реша категорично. Ако не влизат защо са нарисувани? Ако влизат защо не изглеждат като част от картинката? В крайна сметка според отговора не влизат. Да, ама аз не бих укорила дете, което ги е преброило!
Виж целия пост
# 313
Месечинке, имай предвид, че от втория срок на 1 клас сложността рязко се покачва. Например в Кенгуруто има много текстови задачи и детето трябва само да ги реши. В МБГ също от зимния кръг започват да се появяват такива задачи. После има пролетен кръг, Великденско състезание и т.н. Немо за 2 клас би било доста полезно занимание, ако се гони високо спортно майсторство. Ако се сравнят задачите, ще се види, че такива са се падали по състезания за 1 клас, 2-ри срок през 2019 г. През първия срок все още са ясни и прости Simple Smile

Немо не беше ли една поредица книжки от 2ри до 4ти клас, или има и такова състезание? Толкова са много тези състезания, че вероятно всяка седмица се провежда някое някъде..

Интересува ме за 2-3 клас дали има състезаня от типа на ОМТ (2 модул), Олимпиадата, Зимни/есенни, т.е. такива, на които им дават 3-4 по-сложни задачи за разписване без да ограждат отговори и да са пресирани от време. Също така не разбирам, защо са толкова полулярни ЧХ, ИС, СМТ, МБГ. Нито имат особена стойност медалите/точките, а май и задачите не са много близки до ОМТ/НВО и Олимпиадите, при които учениците получават реални облаги при успех.
Виж целия пост
# 314
Тази задача с фигурите е от 2010 г., след това явно са си взели бележка и по-ясно формулират условието.

Като цяло доста нескопосано написани (нарисувани) задачи. На СМТ бяха много по-добре направени и ясни.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия