Частни училища - информативна тема 30

  • 32 522
  • 749
# 45
Какво ви е мнението за училище Пътеки?
Познавам родителите на дете там. От разговорите ми с тях (разговаряме доста често на тема училища) оставам с впечатлението, че за сега са доволни.
Скрит текст:
Самото училище се опитва да балансира така нареченото 'традиционно очучение' с алтернативни методи. Половината ден наблягат на неща на които се учат в нормални ДУ и ЧУ и то в формат в който се преподават там, през останалото време правят експерименти под формата на обучение или обратно, обучение под формата на експерименти.
Детето е в предучилищна възраст.
Скрит текст:
Не бих  нарекъл родителите сектанти, както 'Onna', но подчертавам, че имат афинитет  към по-алтернативното обучение или по-точно към това да не се стресира детето с учене поне не на тази възраст.

За предучилищна възраст е нормално да са доволни, защото средата е приятна, хората, които организират "Пътеки" са мили и като цяло мястото е чудесно като за занималня. Но не стоят така нещата за по-големите. Първо, че повечето деца не остават от първи клас нататък, а се местят в "нормални" училища. Тези в училищна възраст са малцинство и е много вероятно скоро да им стане скучно. Да не говорим, че стресът от ежегодните сесии за приравнителни изпити, за да се вземе диплома, с която да се доказва, че детето все пак не е необразовано, не е за подценяване.
Виж целия пост
# 46
В малки квартални улички принципно влизат, не влизат в малки квартални улички без изход, защото обръщането там най-чесно е навъзможно, а маневрирането на заден ход с огромните бусове също не е добра идея. Нашата улица също е без изход и спират на 50 метра, на кръстовището със съседната.
Въпреки заплахите, че ако родителя закъснее детето ще продължи нататък по маршрута и ще трябва да се гони буса за да го вземат, опитът ми показва, че стоят и чакат докато родителят се появи. Неколкократно в годините ми се е случвало бусът да закъснява с 20 и повече минути, защото чакат някъде някой.
Виж целия пост
# 47
На мен също ми я стоварват пред входа. Но сме и 3 деца, които се качват.
Виж целия пост
# 48
М, да. И аз останах с такова впечатление за Пътеки. Че всъщност е детска градина, а не училище. Ясно.
Виж целия пост
# 49
Под зубрачески разбирам здраво учене. Не зная как да ги нарека тези училища с една дума, която да не е зубраческо. Явно все още зубраческо има негативен нюанс, което на мен ми е странно, все едно сме още в училище и отличниците се страхуват да не ги нарекат зубрачи. Който се сеща за друга дума, да каже.
Виж целия пост
# 50
Негативен е нюанса, защото "зубрач" означава точно човек, който учи без разбиране, наизустява. Има една планина разлика мужду зубрене и здраво учене. Както и между "зубраческо училище", където се очаква да си наизустил преподадения материал и училище, в което се гонят знания, тяхното разбиране и прилагане.
Виж целия пост
# 51
Всъщност доста неща се наизустяват, защото няма логика, а така са измислени, не всичко има причинно-следствена връзка. Така е с голяма част от думите в езика, от граматиката, от термините, алгоритми разни и т.н. Планината разлика я правим ние по някакви субективни, културни и какви ли не причини. В класове на посредствени ученици, отличниците биват обиждани на "зубрач", а в класове от отличници не се обиждат на "зубрач", защото всички са много добри.
Така или иначе не се сещам за друга дума, с която да опиша училищата или класовете от отличници.
Виж целия пост
# 52
Това не е никак вярно. Аз съм учила в клас на отличници. Имахме си зубрачи, имахме си и умни, учещи хора.
За гимназия говоря, когато децата са съвсем осъзнати и прекрасно разбират нюансите между двете състояния.
И да, понеже бяхме "клас от отличници" на зубрачите им бяха спестени грозните подигравки в лицето, но си ги знаехме какви са.
П.П. Опиши га като класове и училища от отличници.
Виж целия пост
# 53
За мен това са детски истории и би трябвало като възрастни да сме ги надраснали.
Класове от отличници е твърде дълго. Трябва ми една дума, някакво прилагателно.
Виж целия пост
# 54
Е да де, ама думите винаги са натоварени със заряд, нищо че сме възрастни. Не е все тая дали ще етикирам някой като педераст или гей, нали?
Виж целия пост
# 55
Анди, ти за езиците нищо не каза Simple Smile. Българският не го "зубрим", а той е много по-труден и нелогичен от английския.

Основната разлика между зубренето и "здравото" учене е в разбирането. Зубрачът наизустява неща, които не разбира (ако ги разбираше, щеше да ги е научил, а не наизустил).
Виж целия пост
# 56
‘Зубраческо” е ОК, веднага се разбира за какво иде реч. И умните си ги знаят и ги уважават. Моята дъщеря много пречи на идеята училището й да бъде наричано училище от отличници😀
Виж целия пост
# 57
Думите се зубрят, но ние не го усещаме, защото ни е роден език. Когато започнем да учим чужд език разбираме колко трудно се учат по десетки думи на ден или нови правила. Няма лесни и трудни езици - всеки език е сам за себе си. Това дали е лесен или труден един език е чисто субективно. Българският не е по-труден или нелогичен - той е различен език.
Виж целия пост
# 58
Аз предлагам “натегаческо” за дума-заместител на “зубраческо”. Или както си ги делим тук- академични vs лежерни (макар че има нюанс с “иновативни” )училища.
Виж целия пост
# 59
Всъщност,  езиците изобщо не са сами по себе си...
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия