Мъжът ми ме гони

  • 11 270
  • 165
# 135
Тайра, разбрах ти мисълта, а можеш ли да посочиш законово основание за това, което пишеш? Аз не познавам законите, защото не съм юрист, но мисля, че ако това беше вярно нито една жена нямаше да се намира на улицата с децата си, когато няма собствено жилище. Rolling Eyes
Виж целия пост
# 136
Добре, ама защо всички тръгнаха да се разправят по въпроса. Жената от темата я гони бащата на децата й, а не наемодател някакъв? Rolling Eyes Нещата са твърде различни, за да се правят някакви паралели.

Този втори казус е много по-интересен и засяга доста хора, затова. Оригиналната тема е изчерпана, докато не постъпи някаква нова информация от авторката.
Виж целия пост
# 137
Добре, ама защо всички тръгнаха да се разправят по въпроса.


Защото най-големите простотии имат тази особеност, че засядат в мозъка много по-устойчиво от семплата истина. След тази тема ще има още няколкостотин потребителки, които да твърдят убедено, че наемателка с деца не може да бъде изведена от квартирата през зимата.
Виж целия пост
# 138
Тайра, разбрах ти мисълта, а можеш ли да посочиш законово основание за това, което пишеш? Аз не познавам законите, защото не съм юрист, но мисля, че ако това беше вярно нито една жена нямаше да се намира на улицата с децата си, когато няма собствено жилище. Rolling Eyes

Ън, не го ли минахме това? Има си практика, ако децата са присъдени на майката да остават в семейното жилище, до навършване пълнолетие на децата.
Нека да се изкаже някой завършил юрист по темата!
Всички я посъветваха да остане...
Виж целия пост
# 139
Авторката да пише какво е станало в социалните и в хасковската група,там има много майки,които ще и кажат има ли някакви облекчения и предимства за детска градина,училище и др.на местна почва.Потребителките с фирми може да и помогнат с работа.
Виж целия пост
# 140
Съгласна съм, но жилището не е семейно, защото няма брак. Това жилище спокойно може да се води и на родителите на мъжа, на някой роднина дори. Rolling Eyes

И аз чакам авторката да се обади....
Виж целия пост
# 141
Да не говорим, че засега не се чува нищо по въпроса "ако децата са присъдени на майката". Може и да бъдат присъдени в някой бъдещ момент, но засега са си общи, грубо казано.
Виж целия пост
# 142
В случая "семейно жилище" няма. Tyra, направо не знам как ви ги дават дипломите вече. Преди 15 г.нещата стояха по друг начин. Все пак се надявам, че се шегувате, че ви предстои дипломиране...
Виж целия пост
# 143
В случая "семейно жилище" няма. Tyra, направо не знам как ви ги дават дипломите вече. Преди 15 г.нещата стояха по друг начин. Все пак се надявам, че се шегувате, че ви предстои дипломиране...

Законът, съдебната практика, а и доктрината работят с едно условно понятие - "семейно жилище". То е мястото, в което семейството живее основно. За семейното жилище е без значение как е било придобито или на какво основание се ползва - дали са го купили двамата съпрузи, дали единият го е получил по наследство, или пък двамата го имат като дарение, придобили са го по договор за издръжка и гледане или пък им е дадено за ползване примерно от родителите на единия или другия. По смисъла на закона това е т.нар. семейно жилище и то се подчинява на определени специфични правила както при разпореждане с него по време на брака, така и при развод.

Чл. 56. (1) При допускане на развода, когато семейното жилище не може да се ползва поотделно от двамата съпрузи, съдът предоставя ползването му на единия от тях, ако той е поискал това и има жилищна нужда. Когато от брака има ненавършили пълнолетие деца, съдът служебно се произнася за ползването на семейното жилище.
(2) Когато от брака има ненавършили пълнолетие деца и семейното жилище е собственост на единия съпруг, съдът може да предостави ползването му на другия, на когото е предоставено упражняването на родителските права, докато ги упражнява.
(3) Когато от брака има ненавършили пълнолетие деца и семейното жилище е собственост на близки на единия съпруг, съдът може да предостави ползването му на другия, на когото е предоставено упражняването на родителските права, за срок до една година.
(4) Ползването на семейното жилище се прекратява преди изтичането на срока, ако отпадне жилищната нужда на ползващия, а в случаите по ал. 2 и 3 - и ако сключи нов брак.
(5) Когато съпрузите са съсобственици или имат общо право на ползване върху семейното жилище, съдът предоставя ползването му на единия от тях, като взема предвид интересите на ненавършилите пълнолетие деца, вината, здравословното състояние и други обстоятелства.
(6) При изменение на обстоятелствата, които са от значение за предоставяне ползването по ал. 5, всеки от бившите съпрузи може да поиска промяна на ползването на жилището.


Това е действащ закон, на 26.11.2019г., в 10:09ч.
Виж целия пост
# 144
Какъв развод без брак...
Виж целия пост
# 145
Аз се разведох скоро. Жилището беше на мъжа ми - от преди брака. Адвокатът ми каза, че мога да го обитавам с детето докато навърши пълнолетие, но дължа наем. Аз отказах да живея там изобщо.
Мисля, че щом има замесени деца, законът пак таксува като семейно жилището, в което живеят родителите. Определено бях изненадана за наема. Една позната плащаше такъв на бившите си свекър и свекърва, защото предпочете напук да остане с детето в жилището (беше тяхно) след развода със синчето им.
Виж целия пост
# 146
...
До тук с цитирането.
Тайра, дарлинг, цитирания от теб текст съм го цитирала и аз по-горе, само че ако забелязваш, източникът ти е стар, сегашният израз е "родител, отглеждащ деца сам", а и в поостареличкия ти източник пише "родител", не "майка". Дефиницията впрочем служи конкретно за целите на социалното подпомагане.

Другият "точен текст", дето си го цитирала, е много дълъг, освен дето не е закон, а статия, писана от някого за сайт, затова се изгубих в точния ти текст и така и не успях да разбера къде точно пише за самотната майка. Ааа, да, то не било нужно да пише.  Laughing

В заключение - на мен, която практикувам право (изпълнение и гражданско право) от 19 години, а има и други юристи в темата, не съм само аз, та на нас да ни обяснява как стоят нещата някой, който казва "самоправие", е малко смешно.
Виж целия пост
# 147
Ами не, има информация И за родителите й. Не много изчерпателна, но дава все пак някаква яснота. Страница 4, пост 55.

Личи си кой чете и кой бърза да коментира.
Виж целия пост
# 148
Една позната плащаше такъв на бившите си свекър и свекърва, защото предпочете напук да остане с детето в жилището (беше тяхно) след развода със синчето им.

Кой определя наема? Съдът или страните?
Виж целия пост
# 149
Аз пък съм лелка, а отговарям на публикацията ти от 18,25 ч. снощи.
Самоуправството като престъпление и на руски е самоуправство. Няма нищо лошо човек да не знае термините от чужда област, даже е съвсем нормално, но е смешно, когато започне да обяснява на останалите неща, които не знае, и не си признава незнанието.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия