Строеж - къде, как, колко? Тема за взаимопомощ 33

  • 33 112
  • 766
# 375
Разлика няма - вие ще я пишете изгребна, но дефакто ще е септична.
Позволеното е да е изгребна. Представи си бетонен бункер, в който събираш отпадъците от канализацията.  Той периодично трябва да се изгребва от специализирана машина. Вие обаче ще направите септична яма - която е попивна - и отпадните течности ще попиват в почвата. Вътре ще остава само сухото вещество - и него ще изпразвате в последствие.
Толкова с моята лаическа подготовка.  
Някой по-подготвен може би.....?
ММ е строител, но когато го питам за такива неща и погледа е....безценен. Демек - не си тормози русата тиква с толкова сложни проблеми....
Та и аз тук с вас си питам.... Worried
Виж целия пост
# 376
Сондаж  и яма! Водопроводът е далеч. Не, че е невъзможно....
Добре, но без съгласувани проекти няма как да стане, разрешение за сондаж се взема от "Басейнова дирекция", след това следва ВИК, която ще одобри изгребната яма, но не мислете, че това е по-бързо или пък  по-евтино.  Без подобна процедура няма да получите документите, които са ви необходими за "узаконяване" на обекта. Както писах горе практиката е обратна, дори и да си правиш сондаж, узаконяваш и реализираш стадартен ВИК проект.

Тук нещо не разбирам съвсем това обяснение. В Басейнова дирекция се регистрира сондаж - след подадено заявление те по служебен път си разменят разни писма с местната община и евентуално от общината идва някой, за да удостовери наличието на изградения сондаж. Освен ако, както в повечето райони, от общината не ви кажат, че "ние с това не се занимаваме" и не издадат директно въпросното удостоверение. След като и това се случи от басейнова дирекция получавате документ, който прилагате към проектите при внасянето им в общината, за да получите разрешението за строеж. Съответно ВиК проектантът изготвя неговата си част съобразно конкретната ситуация - в този случай собствен водоизточник и изгребна яма. Всички мои познати със собствен водоизточник са с подобен опит, ние сега сме по средата на същата процедура и въпреки, че сме ангажирали надзор се движим по описаната процедура(всъщност надзора се движи, аз се информирам сама и го слушам, разпитвам и се уча в движение Simple Smile )
За изгребната яма - в райони без канализация общината издавайки виза за проектиране, посочва и изгребната яма в нея. Тук не знам кога и защо ВиК трябва да я одобри?! Може да е мой пропуск... При съгласуване на водопроводни отклонения с ВиК дружествата и липса на канализация на тях заедно с проекта им се представя съответното разрешение от районната администрация за отводняване чрез изгребна яма, но ВиК нямат отношение по процедурата с изграждането и узаконяването на изгребни ями.

Моля да не се приема като опит за спор, описах подробно, какво знам, ако бъркам, поправете ме. Ще е полезно и за други, надявам се.

Съдейки по информацията, която посъбрахме до момента, проектирането, изграждането и въвеждането в експлоатация само на водопровод започва от 150 лева на линеен метър нагоре и коства години време. При нас например става дума за 100тина метра от точката на присъединяване и прогнозната сума беше 20 хиляди. В подобни случаи мисля е ясно, че собственият водоизточник е за предпочитане, ако не друго е доста по-бърз начин да получим разрешение за строеж.

Alex_Dim 08 поинтересуайте се за пречиствателните станции, малко по-голяма инвестиция от изгребната яма, но пък реално изпълнената изграбна яма има нужда от ежемесечно почистване, което също не е евтино удоволствие. За септичните ями, "маскирани" като изгребни документално няма да коментирам. Всеки си решава сам, дали подобен вариант е ок за него.
Виж целия пост
# 377
Хубав Татко даде много добри съвети. Който може да чете между редовете, че си спести една камара време, бщрокрация и пари.
Виж целия пост
# 378
Привет!
Прегледах темата, предходната също. Много съм объркана, като други тук, които пишат и искат съвет. Чета как узаконявате, вкарвате в регулация, почвате от нула... Нашата задача ми изглежда доста по- проста, но дотук не се решаваме да почнем. Имаме наследствен имот в регулация в малък град, къща с  партида за ток и вода. Желаем да свалим втория етаж и да оставим къщата на един етаж близо 90 кв. обща площ.Къщата е на 60 г. в  добро общо състояние.Архитект и строител потвърдиха, че не е напукана, покривът е за смяна но според архитекта не са поддали гредите, тъй като няма специфичното усукване, ако са поддали. Никак не ми се иска да оставям къщата само на стени и да се гради всичко наново. Гледам хората си ремонтират гредореда , правят покрив без да изтърбушват.Нямам идея колко ще излезе и това ме тревожи, дотук нито архитект , нито строител, ни е дал ориентировъна цена. Не искам да се захващаме, ако ще трябва да вложим 100 к лева за тази къща. А всеки отвсякъде ни казва скъпо е. Ние всъщност намаляваме разгънатата площ, олекотяваме конструкцията, искаме я по- малка- две спални хол,кухня и баня. Това е един на практика тристаен апартамент по площ.Чакаме да се изкажат уж грамотните хора.Ние с ММ сме невежи. Възможно ли е грубите дейности да ни излязат повече от 50 к.? Знам ,че няма как да каже някой с точност, но ориентировъчно. Колко е надницата на един общ работник в строителството? Уговаряме майстор за едно каре(6х5 - дворче за куче) в ъгъла на двора да иззида две стенички на 1, 50 м. + основи за ограда от градни пана. Двама работници искат 1200 лв за работата само. Това нещо реално ли е!Благодаря на изчелите моето мнение!Писах и в друга тема по въпроса. Тук е място за споделяне, наясно съм, трябва си грамотно лице да реши, но от опит, някой ако сподели и посъветва, ще съм благодарна.
Виж целия пост
# 379
Не знам какви дейнсти ще правите, но при нас разрушаването на старата порутена къща ни излезна 10к и един месец работа.
Иначе вече общак тук не може да намериш за 50лв (пернишко-софийско). По морето са по 30лв
Виж целия пост
# 380
А каква е идеята да  оставите 1 етаж от къщата.Горният етаж толкова ли е зле.Няма ли да е добре само да поправите покрива.После да си направите покрива вътре.
Виж целия пост
# 381
А каква е идеята да  оставите 1 етаж от къщата.Горният етаж толкова ли е зле.Няма ли да е добре само да поправите покрива.После да си направите покрива вътре.

Вторият етаж не ни е нужен. Той по принцип мноого рядко е използван. С по-малка площ  е от първия етаж само две стаи и две тавански подпокривни. Покривът е с мноооого сложна форма. Както се шегуваме N-скатен. Стълбището е стръмно. След някоя година може да не можем да се качваме нагоре. В тази къща съм израсла и знам как майка ми не се справяше с поддръжката. Искам да направим така,че да ни е по- лесно на старини. Децата ни са големи и не са при нас. Просто първия етаж ни е напълно достатъчен. Стълбището, ако се махне мъничката баня ,че стане нормална баня с тоалетна.
Виж целия пост
# 382
Потърсете местни майстори, на нас ни смениха покрив, като изхвърлиха и извозиха стари греди, подложки и керемиди (не всичките, които бяха за подмяна), подмениха ги с нови всичките дървени обшивни части, всичко изгнило и на две от страните сложиха нови керемиди, а на другите две наредиха ставащите от старите, надзидаха малко, че беше твърде нисък. Абе, голяма работа свършиха. И взеха точно наполовина от оферта от фирма от София и една от близкия съседен град. Бригада от самото село си беше.
Това лято ще ни оправят по основите нещо, че нашата къща е напълно идиотска - тя е с гредоред между мазето и първия етаж и бетонна плоча между първия етаж и никога не реализирания втори, където сега е покривът. В резултат на това имаме хубаво широко стълбище, което води до капандура ... ползваме го за шкаф. А под него - за боклучарник Sad
Виж целия пост
# 383
Някой има ли отзиви за изолация с Мултипор?
Виж целия пост
# 384
Сигурно ще ви "застрелям" с този въпрос ,но ... Мога ли да купя/ правя проект за къща, без реално да имам мястото?
Обяснявам (преди да ми се смеете Simple Smile) , харесахме района, знаем какви са показателите на земята , но не знаем точно кой ще е нашият парцел, защото в момента се изгражда инфраструктурата (улици, ток, вода, газ ...) . Тази процедура ще продължи още няколко месеца, в които ми се иска да свършим каквото можем , т.е. поне проект да имаме.
Виж целия пост
# 385
Е, нали трябва да имаш поне разрешение за строеж, петно. Как може да знаеш къде и какво ще ти разрешат.
Иначе и ние сме на този етап, горе- долу.- Имаме земеделска земя, чиито статут променяме. Но пък къщата и дворът вече са начертани в 3 D от ММ , с все отстояния, размери, денивелации, ЕЛ и ВиК!  А, бе професионална работа. Smirk Само чакаме статута, разрешението и да го "метнем" на архитекта, щото от него трябва да излезе. Поне да не ни губи времето с проект. Smiley
Виж целия пост
# 386
Сигурно ще ви "застрелям" с този въпрос ,но ... Мога ли да купя/ правя проект за къща, без реално да имам мястото?
Обяснявам (преди да ми се смеете Simple Smile) , харесахме района, знаем какви са показателите на земята , но не знаем точно кой ще е нашият парцел, защото в момента се изгражда инфраструктурата (улици, ток, вода, газ ...) . Тази процедура ще продължи още няколко месеца, в които ми се иска да свършим каквото можем , т.е. поне проект да имаме.
Не мисля, че е възможно да Ви изготвят проект, без нотариален акт за имота, виза за проектиране на Ваше име, предварителни договори с ВиК, енергийната компания в района. За да сте възложител на проекта и за да може на Ваше име да се издаде разрешението за строеж, трябва да сте собственик на имота. Не съм чувала някой в днешно време да си купува проект, но дори да го направите, как може да сте сигурна, че този проект ще може да пасне на визата за проекниране, която се прави за съответният имот, със съответните отстояния от съседните имоти и улица.
Виж целия пост
# 387
Понеже парцелите са горе- долу еднакви , показателите на земята също , т.е. би трябвало в един такъв парцел със съответните кинт, плътност и т.н. да може да се застрои постройка с определена квадратура. 
Та, като смятам според тези показатели, в един парцел може да се застрои къща с основа 250 кв.м. и РЗП около 750. При положение, че аз искам максимум 300 на два етажа, се надявах, че може да започнат да ми работят проекта и в последствие да се донагласят нещата спрямо петното, което няма как да е по - малко.

А иначе, много хора купуват готови проекти и много такива се предлагат. Едва ли всеки е готов да плати по 10 - 15 ерво на квадрат.
Виж целия пост
# 388
Ако си под параметрите, предполагам може.  И аз съм виждала готови проекти.
 Но това за архитектура, конструкции... Не вярвам някой да направи ВиК или ЕЛ, без разрешителни... най-вече за външните връзки.
Виж целия пост
# 389
Да, само конструкцията имам предвид, останалите неща ми е ясно, че няма как да станат.
Нали съм жена, на мен ми е важно как ще изглежда това, което съм си намислила, а това, което не се вижда, ще го мисля после.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия