Разчитане ли и вярвате ли в пенсията си?

  • 27 134
  • 835
# 675
Но друго си мисля аз, затова не ги прехвърлям още. Толкова призоваване да се мести в НОИ, нещо странно ми се вижда. Мощна офанзива против частните фондове тече. Да не кажат от НОИ в един момент "Няма пари за пенсии, всички на минимална пенсия ще бъдете."
И тогава който ги прехвърли, остава на загуба.

Като се има предвид, че сега вноските покриват само половината от разходите за пенсии, а останалото е от държавния бюджет, описаният от теб вариант е много вероятен, а даже още по-вероятно е и да увеличат възрастта за пенсиониране дотолкова, че повечето хора да не я достигат. А колкото и прачно да звучи, възможно е другият им план за справяне с този проблем да е короната, затова да са толкова неадекватни, приводни от некомпетентност.
Виж целия пост
# 676
Нито разчитам,нито вярвам в пенсията.Може да прозвучи страшно,но в рамките на три месеца август-ноември две мои познати починаха,които точно бяха пред пенсия.58 и 59 набор.Та каква пенсия,какви пет лева?
Виж целия пост
# 677
Нито разчитам,нито вярвам в пенсията.Може да прозвучи страшно,но в рамките на три месеца август-ноември две мои познати починаха,които точно бяха пред пенсия.58 и 59 набор.Та каква пенсия,какви пет лева?
това е доказателство,че ние разчитаме на пенсията независимо колко е, но правителството разчита, че все по-малко ще са получаващите я.
Виж целия пост
# 678
.....Не става дума да си ги държа в банка, няма как, защото е задължително да имам отчисления.
А, че фондът не ми е управлявал добре парите.
Ако аз си ги бях внасяла в банка, щяха да са повече. ...
Мъжът ми се пенсионира 2009г. На 31.12. 2008 размерът на 1 дял в професионалния му фонд е бил 1.16002лв. Сега е 1.82509. Значи за 5000 дяла печалбата му би била около 3300лв за тези 12 години. Таксата им за управление през тези години - може би по 5 лв на месец - което би било към 700 лева общо за 12 години. Пак остава сравнително голяма "доходност".
Условното наклонение в случая е заради това, че още тогава НОИ са откраднали парите му от този фонд без да го питат и без да го информират и са му добавяли някой лев върху пенсията оттогава досега. Той каза, че няма да се занимава с идиоти за да разнищва случая, тегли им една майна и така. Питах ги защо са го направили - отговорът беше "тогава имаше такава инициатива да се прехвърлят парите от проф. фонд към НОИ"... Което е потресаващо.
Втори случай -ДДПО - 60 лева на месец. % доходност, общо взето е божа работа, но е около 5-6%  - https://www4.fsc.bg/income.asp . "Стойност на управленска такса в размер на 4,25%" почти се се припокрива с доходността, и остава за едно кафе Grinning ... Е има едни 10 % данък доход, които не плащаш върху тези 60лв на месец. Така че печалбата ти да внасяш пари за ДДпо е точно в тези 10%. И ни убеждават, че доброволното пенсионно все пак е на някаква сметка. Но има и едно малко допълнение в "ситния текст" а именно -  "... За управлението на активите на Доброволния пенсионен фонд Дружеството събира инвестиционна такса в размер на 10 (десет)на сто от реализирания положителен доход от инвестирането на средствата на Доброволния пенсионен фонд"... Това как се смята вече не ща да го мисля.
За универсалния ПФ таксата за всяка вноска е 3.6%, което пак е по-малко от "доходността". Тази вноска обаче е вкл. в облагаемия доход доколкото знам, поправете ме ако греша. И тук "инвестиционна такса в размер на 0,75 на сто годишно, изчислена върху стойността на нетните активи на ФОНДА в зависимост от периода, през който те са били управлявани от Дружеството".

Какъв е изводът - DeVa® е съвършено права. В банката няма доходност, но няма и такси в %. Сумите са гарантирани. Във фондовете теоретично може да има някаква минимална доходност за нас, но може обаче да има и загуба на годишна база, нищо чудно. Сигурна съм, че фондовете печелят и то много от парите ни, но никога не биха ни дали нещо повече от трохи. Единственото им предимство е, че като/ако навършиш годините за пенсия може да си изтеглиш сумата. Което се страхувам да не се промени в бъдеще в наш ущърб. Другият извод за мен е, че и Фондовете са маскари, но не и колкото НОИ. Тия пък колко лъжат.... И колко харчат...
Виж целия пост
# 679
По-точно изводът е, че ако държавата иска да помогне за пенсиите трябва не да окраде личните спестявания на хората в УПФ, а да натисне последните да си сложат нормални такси. Аз имам акции в световни фондове и там таксата за покупка е 1,5%,а  таксата управление 0,8% на година - несравнимо с нашите, нали? И показва, че може и да се издържат, и да печелят и с толкова (не работят даром). Нашите обаче хем вършат по-лесна работа (инвестират в нискорискови активи), хем ни одрусват много повече.

Но даже и така не си давам парите на НОИ. Направо не мога да проумеят как някой е прехвърлил ЛИЧНИТЕ пари на мъжа ти към НОИ без да го пита... Това е кражба и подсъдно деяние.
Виж целия пост
# 680
Здравейте,предстои ми  пенсиониране след около година.Проверих си прогнозната пенсия и ми излезе разлика от около 200 лв . между пенсията ,която ще взимам и тази ,ако си прехвърля парите от частния фонд към НОИ.Въпросът е ,ако не си прехвърля осигуровките в НОИ ,аз ще получавам ли нещо допълнително от частния фонд, ,над по-ниската прогнозна пенсия ? Мисля ,че имам достатъчно средства там,за да получавам пожизнена пенсия .
Имам и друг въпрос -разбрах,че мога да си получавам пенсия предсрочно,при навършване на 36 г. трудов стаж,като тя ще бъде намалена с 0,04 % за всеки месец и то пожизнено. Ако продължа да работя и след пенсионирането,ще мога ли по-късно да искам преизчисление на пенсията  и на какво основание ? Дано обясних какво ме вълнува . Благодаря
Виж целия пост
# 681
...
Имам и друг въпрос -разбрах,че мога да си получавам пенсия предсрочно,при навършване на 36 г. трудов стаж,като тя ще бъде намалена с 0,04 % за всеки месец и то пожизнено. Ако продължа да работя и след пенсионирането,ще мога ли по-късно да искам преизчисление на пенсията  и на какво основание ? Дано обясних какво ме вълнува . Благодаря
Мога да отговоря само на втория въпрос. Намалението е 0,4% за всеки недостигащ месец, ако се пенсионираш максимум година, преди да навършиш възрастта.
Обаче ако не се пенсионираш в момента, когато вече си навършила необходимата възраст и имаш вече и стажа, а вместо това продължаваш да работиш и да се осигуряваш, без да получаваш пенсия, тогава за всяка допълнителна година осигурителен стаж получаваш 4% (а не 1,2%, както за останалите години), съответно за всеки допълнителен месец 4%/12. Основанието е КСО, член 70, алинея 2 - допълнителен осигурителен стаж след придобиване на право за пенсия по член 68, алинея 1 и 2.
Виж целия пост
# 682
За такова преизчисление поради допълнителен стаж, въведоха от 2021г. нов вид заявление, УП-28 . Описано е в сайта на НОИ. Който е подадал от старите заявления, те бяха УП-26 и УП-26.1, продължават да им преизчисляват пенсията за всяка година стаж.
Виж целия пост
# 683
Вие как разбирате промените в закона сега?
Когато започнахме да внасяме за втора пенсия казваха, че ще можем да си изтеглим натрупаната сума наведнъж като навършим възраст за пенсия.
Сега обаче ново 20, т.е. ново 21! Няма да може! Официално ни крадат парите! Не мога да повярвам колко са подли и нагли.
Виж целия пост
# 684
Не виждам как системата може да продължи да функционира по този начин докато дойде време за пенсия на хората от моето поколение, така че вече нямам никакви очаквания. Работя в посока доходи от други източници, а ако случайно пенсионната система в сегашния си вид е оцеляла дотогава - още по-хубаво.
Виж целия пост
# 685
Може и да е пускано преди. Един блог с периодични материали по темата..
https://lchristoff.wordpress.com/
Виж целия пост
# 686
https://lchristoff.wordpress.com/2021/02/19/%d1%81%d0%b0%d1%87%d … %be-%d0%bc%d0%b0/
Виж целия пост
# 687
Много полезна статия!
Виж целия пост
# 688
Аз това като го говоря, няма кой да ме чуе.
Държавната пенсия се "индексира" към средния осигурителен доход в страната към годината на пенсиониране.
Този среден осигурителен доход се УДВОЯВА почти на всеки 8 години.
Ето таблицата на НОИ, не знам дали ще се отвори, но задайте "средномесечен осигурителен доход НОИ" в гугъл:
https://www.nssi.bg/images/bg/users/infomaterials/aboutpensions/ … OD97-2020_XII.pdf

Отчисленията от заплатата, които отиват за "втори стълб", както и да се инвестират, няма да се удвояват на 8 години. А те би трябвало да се инвестират консервативно - с минимални, но сигурни печалби. Сметнете с един годишен доход от 3 % колко ще стане един лев след 8 години: най-много да стане лев и 30 ст, но няма да стане 2 лева.
Следователно, винаги първи + втори стълб ще е по-малко от само първи като държавна пенсия.
Освен това, от средствата по втори стълб все се взимат някакви средства за печалба на тези дружества, които управляват парите и които единствени печелят от схемата.

НО: Ако човек цял живот си внася парите в пенсионно дружество, а после се премести на държавна пенсия, защото е по-висока, то тогава се нарушава солидарния модел, защото част от неговите вноски не са били  ползвани, за да се плаща пенсия на вече пенсионираните.
Отделно, че той ще премести по-малко пари заради отчисленията в полза на пенсионното дружество през годините. Така че ще е навредил и на себе си.
Виж целия пост
# 689
Да де, ама пак сравняваме круши и ябълки. Независимо безспорните кусури на УПФ имаме една голяма разлика - те не бягат по една и съща писта. УПФ се оправят само с това, което са събрали като вноски. Ако и НОИ правеше така пенсиите яха да са на половина (май 60% от това, което се плаща). Та откъде идва другата половина? Ами държавата добавя от данъците на хората. А на УПФ никой нищо не му добавя. И после "ама що така?". Ми ей затова - ако се състезават двама колоездачи, ама на единия му сложат и моторче на велосипеда, после какво чудно, че онзи с моторчето побеждава???

Отделно, че за мен принципите на НОИ са грешни, а на УПФ правилни. Защо ли? Ами в УПФ каквото си внесъл, това получаваш (увеличено или намалено от управлението на фонда). В НОИ обаче не е така. Първо, защо изобщо гледаме трудовия стаж? Какво значение има дали съм внасяла 20 години вноски върху два пъти средната заплата или 40 години вноски върху средната заплата? Приносът е все еднакъв - в единия случай 40 години съм хранила n на брой пенсионери, а в другия 20 години съм хранила 2*n  пенсионери. Освен това защо се дава предимство на заплатата към края? Ако един човек се осигурява 20 години на СРЗ и после спре да работи ще има по-малка пенсия от друг, пак осигурявал се 20 години, ама от средата на живота си до пенсия.

Та с оглед на всичко това, ако ще и 20 лева да ми е допълнителната пенсия, не си я давам на НОИ. Да не говорим, че след толкова години изобщо не се знае дали ще има кой да внася вноски.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия