Пети клас 2019/2020

  • 27 075
  • 739
# 480
Моят е само първа смяна. Прибира се, обядва, отива на тренировка. Гледа около 14ч да е в залата. В последно време преди 19ч не свършват. Прибира се и около 19:30 започва да учи. Гледа да е максимално бърз, за да му остане и малко време за компютъра. В събота и неделя наваксва с разказвателните и решава допълнително задачи по математика. Трудно му е, ни няма друг начин.
Виж целия пост
# 481
Синът ми в последно време е тотално гроги след у-ще и ако не направи почивка(около час)е абсурдно ученето и писането на домашни за следващия ден.Лошото е,че не винаги има тази възможност,а уроците стават сложни.Само първа смяна е,но преди 15.30 рядко се прибира,ходи и на английски .Как успявате и с тренировки?
Виж целия пост
# 482
Моят също е само първа смяна. Два пъти в седмицата ходи на английски след училище до 15.00. През седмица във вторник има модул по ФВС до 16.00. И това е всичко. Все се оплаква, че няма време да почива. Не му стига времето за нищо. Направо се възхищавам на деца, които имат организацията и мотивацията да ходят всеки ден на спорт или други занимания.
Виж целия пост
# 483
bobsi81 Flowers Hibiscus
С организация Simple Smile, но зависи и от мотивацията на детето.
И преди съм казвала - моето е втора смяна. Два пъти в седмицата е на танци вечер след училище. Два пъти ходи на английски преди обяд.
Учи вечер, след училище с изключение на дните, когато танцува. Отнема и около 1 час. Сутрин набързо преговаря.
Събота и неделя е пълен аЙляк 😂.
Слуша внимателно в училище уроците по разказвателните предмети. Казва, че още там ги научава. Отделя по-голяма част от времето за учене за математика и БЕЛ.
И така ... много обаче зависи от желанието за учене на детето ...
Simple Smile
Виж целия пост
# 484
Задачата за хлебарката с решението:
Скрит текст:
5.3. Подът е покрит с квадратни плочки. Хлебарката Х се разходила по линиите между
плочките. Тя се върнала там, откъдето тръгнала, завивайки 20 пъти наляво, при това без да
попада два пъти в една точка (освен в началото и края на разходката). Общо колко пъти Х може
да е завивала надясно?
Решение:
Ясно е, че маршрутът на хлебарката е някакъв многоъгълник М, всеки две съседни страни на
който са взаимно перпендикулярни.
Да си представим, че първоначално Х е обиколила М, тръгвайки от вътрешна точка А за страна
на М. Ако М беше правоъгълник, то Х е завила само 4 пъти наляво или само 4 пъти надясно,
като накрая е запазила първоначалната си посока на движение. Значи разликата между левите
и десните завои на Х е 4. Сега да видим какво става, когато Х направи някаква „чупка“ в
маршрута си с две последователни завивания, тръгвайки от и оставайки във вътрешна точка
за страна на М. Ако завиванията са противоположни (ляво-дясно или дясно- ляво), то Х е
запазила посоката на движението си. Ако завиванията са по един и същи начин, да речем ляво-
ляво, то Х е променила посоката на движението си на противоположната. За да си възстанови
посоката, в този случай Х трябва да направи две последователни завивания дясно-дясно. Това
означава, че Х запазва посоката на движение когато прави точно толкова леви завивания,
колкото десни. Понеже М се получава от правоъгълника, в който е опакован, чрез някакви
„чупки“ в маршрута, то когато Х си запазва посоката в началото и в края на разходката,
първоначалната разлика между броя завивания се запазва. (2 т.)
Така, когато А не е връх на М, десните завивания на Х са били или 16 или 24. (1 т.)
Свалено от Klasirane.com
В случая, когато А е връх на М, разсъждаваме така. Нека Х да се премести първоначално малко
напред, за да попадне във вътрешна точка за страна на М. Това ще компенсираме, като след
пристигането в А, Х направи допълнителен завой, за да си запази първоначалната посока. Сега,
премахвайки този завой, разликата между десните и левите завивания се променя или на 3,
или на 5, което дава още 4 възможности за десните завивания: 15, 17, 23 и 25. (2 т.)
На чертежа са показани примерни начални положения, при които се реализират съответните
случаи. Например, за Х25: движение по часовниковата стрелка, началото и края са в ляв завой,
първият и последният завой на Х са десни; за Х17 движение срещу часовниковата стрелка,
началото и края са в десен завой, първият завой е ляв, последният е десен и т.н. (2 т.)
Отговори без обосновка – до 3 точки.
Виж целия пост
# 485
ra2, оценявам труда ти, но не прочетох скритият текст. Това за синът ми е висша математика.
Ще се радвам да скалъпи тройка и вторият срок. Ми не е за него това. Той е артистична натура по-скоро.
По БЕ днес има 5 на устно изпитване. Затвърждавам си мнението, че по-добре му се отдава да ораторства, отколкото да прави тестове.
Не ми е казвал да са правили контролни по нещо. Ще има изненади, усещам.
Виж целия пост
# 486
Ох,върнаха им контролните по БЕЛ, имаме4-ка,на моята у-ча не ѝ стигнала една точка за 5-ца.Днес пак ще правят върху "глагол"!!!
Много късно всършват у-ще  в нашето у-ще: пон.,вт., и ср.-в 19:20ч, в четв. и петък- в 18:30ч.И като сложиш 20-30мин.за прибиране....
Струва ми се нередно да я карам да учи вечер.Сутрин я вдигам към 8-9ч. и така.
Ходи на хип-хоп в събота и неделя и ни е по-спокойно през седмицата.
Виж целия пост
# 487
Може ли да ми предложите някакво помагало с тестове по ЧП ?
Аз днес поръчах ето този https://bguchebnik.com/sbornik-zadachi-i-testove-po-chovekat-i-p … ata-programa.html мисля ,че ще ни свърши работа ,но ще мога да кажа повече ,когато го получа Simple Smile
Днес получих помагалата по ЧП и География ,който поръчах .Мога да кажа ,че са хубави въпросите вътре са идентични с тези на контролните Simple Smile На края има и отговорите +обяснения .
Виж целия пост
# 488
boksii, благодаря за споделеното мнение. Поръчах ги и аз.
Виж целия пост
# 489
А по География кое е помагалото? Ако може линк?
Виж целия пост
# 490
А по География кое е помагалото? Ако може линк?
По география поръчах това - https://bguchebnik.com/uchebnici-i-pomagala/5-klas/geografiya-i- … ata-programa.html
Плюс подобното по ЧП, за което boksii е дала линк.
Виж целия пост
# 491
Здравейте,  знам че е коментирано, но не откривам. Имам нужда от примерни текстове за упражняване на трансформиращ преразказ от името на неутрален разказвач.
Виж целия пост
# 492
Здравейте,  знам че е коментирано, но не откривам. Имам нужда от примерни текстове за упражняване на трансформиращ преразказ от името на неутрален разказвач.
Тъй като снощи си направих регистрацията,но следя отвреме навреме какво сте споделили тук и повечето съм ги изчела а може и всичките,та да не се отклонявам от въпроса,извинявам се че почвам направо на ти вместо на вие,ако искаш мога да ти пратя последния преразказ към теста който правиха мойта девойка по лит.,отдолу от тази година дори у-ката пише рецензии със това за всяко нещо как са се справили и е оценено,не схванах за всяко колко е макс. брой точки но като цяло е добре,ако желаеш мога да ти пратя със и без рецензията.Нашите не си спомням дали в трети клас са правили преразкази но миналата година мисля че правиха,иначе като цяло тази година госпожата ги караше да правят под всякаква форма преразказите.
Виж целия пост
# 493
Ще ви бъда благодарна. Г-жата в понеделник им е издиктувала правилата и в петък- преразказ на непознат текст. А като и знам маниера на работа, ще ги събере за оценяване.Angry
Здравейте,  знам че е коментирано, но не откривам. Имам нужда от примерни текстове за упражняване на трансформиращ преразказ от името на неутрален разказвач.
Тъй като снощи си направих регистрацията,но следя отвреме навреме какво сте споделили тук и повечето съм ги изчела а може и всичките,та да не се отклонявам от въпроса,извинявам се че почвам направо на ти вместо на вие,ако искаш мога да ти пратя последния преразказ към теста който правиха мойта девойка по лит.,отдолу от тази година дори у-ката пише рецензии със това за всяко нещо как са се справили и е оценено,не схванах за всяко колко е макс. брой точки но като цяло е добре,ако желаеш мога да ти пратя със и без рецензията.Нашите не си спомням дали в трети клас са правили преразкази но миналата година мисля че правиха,иначе като цяло тази година госпожата ги караше да правят под всякаква форма преразказите.
Виж целия пост
# 494
Здравейте, искам да попитам дали при вас има такава практика и как ви се струва, според мен не е правилно...по АЕ на тест учителката дава различни нива на трудност на теста (три нива на варианти) по нейна преценка на децата - на някои деца дава най-лесен, на други средно ниво, а за по-напреднали - най-труден вариант. Съответно после оценките се различават... Според мен, след като се преподава един материал на целия клас би следвало да е едно ниво теста (ок, може две групи или там както ги делят да не преписват). Чувала съм, че в чужбина има такава практика да ги делят децата в един клас, да не би да е влязла някаква наредба и тук да е дошло нещо ново, или просто учителката така да си е решила? Все се каня да я питам нея лично, но не ми се иска да им се мешам, да си мисли, че сме бележкари и т.н. Но детето се възмущава, казва " не е честно". Една 4-ка на higher нивото не се равнява на 4-ката от basic нивото на тест определено.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия