Въпрос относно Бъдни вечер и традициите

  • 7 332
  • 59
# 15
По-вкусна не, но също толкова вкусна.
Виж целия пост
# 16
И аз имам член от семейството, който рядко сяда без мръвки. Но винаги на Бъдни вечер у нас храната е постна, винаги!
И аз рядко постя и тази година само аз постя вкъщи. Но това, както казах, няма значение, ще спазим традициите.
На мнение съм, че постната храна може да бъде супер вкусна и въобще няма нужда от масло, месо и мляко, за да се нахраниш добре и с удоволствие.
Друг е въпроса, че когато спазваш християнския пост, трябва да се ограничаваш и от други неща, включително от чревоугодничество. Simple Smile
Виж целия пост
# 17
В моето семейство винаги са се спазвали традициите и обичаите. Прадядо ми е бил свещеник, преследват от комунистите и християнските ценности, примесени със стари обичаи са задължителни в нашето семейство.
Мисля, че преди 10 ноември именно поради комунистическия режим и забраната за посещение на църкви това е оказало пагубно въздействие върху огромна част от българите. А децата спазват традициите, заложени от родителите. Ако 3 поколения не са стъпвали в църква и не познават значението на постите, няма как да се очаква, че по-младите ще го правят. А ако го правят, то повечето се поддават на модата (да отида на Великден да обиколя църквата, но с бутилка бира в ръка, да мина под масата на Разпети петък и после да напсувам съседите...)
За мен лично това е жалко. Вярата, традициите и обичайте ни пазят като народ, сплотяват ни. А ние имаме належаща нужда от това.

Колкото до авторката, ако оправданието "не мога да седна без месце", ще потуши вътрешните угризения на душата ти, докато хапваш сладко от пържолата, изобщо не се замисляй. Тези неща се правят с мерак, не по задължение. Няма закон, който да те кара да ядеш постно на Бъдни вечер.
Празникът не е за яденето, а за духовното, за усещането за сплотеност на семейството, за връщане към корените - било християнски, било езически. Той не е да седнем да се наплюскаме било с месо, било с постно, да се сбием за паричката и да го чекнем във Фейсбук или Инстаграм.
Виж целия пост
# 18
Спазваме ги всяка година, откакто съм родена - на Бъдни вечер правим съответния брой постни ястия, а на следващия ден празнуваме Коледа (обикновено с пуйка за основно).
Познавам много хора, които не ги спазват или пък наричат Бъдни вечер - Коледа No Mouth

П.п. И на мен постните ястия са ми вкусни, колкото и другите. Стига да са добре приготвени. И ми харесва постната питка (не виждам смисъл в това всичко друго да е постно, а питката да е купешка или с мая).
Виж целия пост
# 19
Спазваме традицията у дома, но това е само традиция. Който както го усеща, въпрос на избор.
Аз лично предпочитам почти изцяло постна храна, независимо от деня или празника.
Виж целия пост
# 20
Винаги се е спазвала тази традиция у нас.
И през комунизма и сега.
На Бъдни вечер винаги сме си вкъщи и подреждаме на масата 7 или 9 постни ястия.Приготвям ги с мерак и се получават много вкусни.


Виж целия пост
# 21
Ще напиша думи на моя прадядо, който беше поп. Той ми думаше така, когато го попитах:
" Защо храната ти не е като на другите на масата?"
"Постя, дядовото. Преди Коледа 40 дни не хапвам храна от животинки."
"Тогава и другите трябва да постят, дядо?!"
"Не, детето ми, не трябва. Не е важно какво си сложил в устата, за да напълнеш стомаха. Важното е как разумът ще нахрани душата, за да й е харно и спокойно. Правиш това, което разбираш, но винаги се водиш от това, че изреченото и стореното не счупват хатъра на душата."
Бях на 5 години тогава и тези зимни празници, както и пролетните празници се празнуваха тайно и скрито.
Бъдни вечер е много повече от Коледа в българските традиции. Тя затова се казва Бъдни вечер, защото събира цялото семейство край софрата, за да си похортуват и душите им да се отпуснат, да похапнат сладко от туй що земята им е дала да изкарат с ръцете си и да разберат какво ги чака от утре цяла една година в Бъдника, пукащ и топлещ в огнището.
Коледата може да е за едни закуска, за други обяд, а за трети вечеря. Не я омаловажавам, но тя наистина е по скоро хапване с подаръци. Бъдни вечер има много повече домашен уют, топлина и магия.
Имайте на предвид, че старите винаги са се съобразявали с църквата и няма значение под какво владичество сме  били, животните се колят от Коледа натам и затова на Бъдни вечер хапваме постно.
Обичам да хапвам всичко. Не постя нито за Коледа, нито за Великден, но не ми пречи на Бъдни вечер да спретна постна софра и да ми е спокйно на душата, че имам покрив, че имам храна и че на софрата няма празни места. С една дума сме добрували цялото смейство цяла година и е дошло време да се насладим на това добруване.
Виж целия пост
# 22
На 24.12 приготвям изцяло постна храна, на 25 може месо заради традицията, от няколко години се стремя да избягам от това чревоугодничество, изхвърляне на храна и т.н., правя само толкова колкото може да се изяде. Аз и съм на диета, така,че ще е по- скромно, храната няма да избяга, не одобрявам това тъпчене и освинване за 2-3 дни.
Виж целия пост
# 23
Спазвам традицията за приготвяне само на постни ястия на Бъдни вечер, мисля че дъщеря ми ще я съхрани и продължи.
Къщата се кади с тамян.

Живеем извън България и тук Бъдни вечер се празнува по различни начини.
За мен, нашите традиции са важни и се стремя да ги спазвам.
Виж целия пост
# 24
Ислямът (по догма) можело да се приема само доброволно, така са ми казвали на мен на лекции.

Традициите около религиозните празници (Коледа, Великден) в България (и не само) са невероятно съчетание на езически суеверия и християнски норми. Затова хич даже не е пречело и на комунисти да ядат постно на Бъдни вечер или козунаци и яйца на Великден.

Постенето не е е диета, при всички случаи. Освен НЕяденето на мазно (животински продукти) и други неща не се правят по време на пости Smirk.

Та който каквото иска да си яде на Бъдни вечер, дали ще иде в ада или не - няма кой да каже.

Аз обичам повече постни яденета, в преобладаващата част от случаите бих избрала постно (традиционна българска кухня) пред месо. Но с постните неща проблемът е, че дълго се правят, а бързо се изяждат. Smile

За Бъдни вечер се старая да спазя бройката на постните неща по традиция както си е. След полунощ, по точно на следващия ден на обяд вече се блажи.

Коленето на прасетата преди Коледа си е свързано, освен с традицията, и с чисто практически причини - минало е точното време за угояване на прасето - хем има месо, хем не се е "освинило" много. Приключването на месото, сланината и останалите части  от прасето се случва точно напролет, преди Великден, когато след постите се минава на агнешко (понеже тогава се раждат агнетата). Та ето го и рационалния момент зад традицията.
Виж целия пост
# 25
Винаги на Бъдни вечер трапезата вкъщи е постна. Така е при моите родители, така е и в моето семейство. Една година имах близка роднина на гости, която също като теб, авторке, не може без месце. На Бъдни вечер яде постни ястия и, ти да видиш, още е жива. Всеки решава за себе си, но в  нашия дом е така.
Виж целия пост
# 26
Ох, ако можешепда го прескочим това с тамяна. Ама на, много държат на тая традиция от страна на семейството на мъжа на сестра ми. А мен такава алергия ме подпуква, че цяла вечер кашлям.
Затова излизам на терасата, като кадят и чакам да се разнесе.
Виж целия пост
# 27
Ние не кадим с тамян. На село бабите ми кадяха, ненавиждах миризмата и все още ми е неприятна.
Виж целия пост
# 28
Принципно не ям или не готвя месо включително риби, морски продукти или птици. Мъжът ми яде само свинско и телешко. Или хапва по обед навън, или го готви у дома той. На вечеря преди Коледа разнообразявам зелевите сарми и няколкото бобени ястия с разнообразни зеленчукови салати. Червени сухи чушки приготвям с най-различни пълнежи. Убягва ми ценността на придържането към тесни рамки. При свекърите ми също има разнообразни безмесни ястия, когато ни посрещат у тях.
Виж целия пост
# 29
Освен, че се яде постно, на Бъдни вечер не се раздига масата. Разчиствам на сутринта.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия