На ясла или не...?

  • 6 346
  • 161
# 60
Аз гледам от моята си камбанария, 3 години не бих останала вкъщи, и за детето нямаше да е добре. Но дъщеря ми, заедно с още 2 деца, я гледаше жена, в нейния дом, откакто беше на 11 месеца, от 8 до 14. Януари тръгна на градина. Адаптацията не беше проблем, даже свикна много бързо. Колкото са по-малки, визирам възрастта около годинката, толкова по-бързо свикват. Но аз съм твърдо за период на адаптация с родителя от поне 2 седмици, а не да ти дърпат детето на входа и то да не знае и да не разбира какво става. А децата трябва да боледуват, иначе как ще изградят имунитет? В най-лошия случай ще започнат да боледуват като тръгнат на училище.
Освен това за много майки сополки и кашлюкане означава да си стоят вкъщи с детето 2 седмици, за мен не е така, хремата не е причина да се стои вкъщи, тя ще отмине и с лекарства и без лекарства.

А пък свекървата да ми се нанесе вкъщи... това даже няма да го коментирам! Накрая ще излезе мечешка услуга

И до уточнявам, не знам дали бих била очарована от варианта ясла в БГ, но баба гледаща телевизия по цял ден (примерно) надали е за предпочитане
Виж целия пост
# 61
Аз гледам от моята си камбанария, 3 години не бих останала вкъщи, и за детето нямаше да е добре. Но дъщеря ми, заедно с още 2 деца, я гледаше жена, в нейния дом, откакто беше на 11 месеца, от 8 до 14. Януари тръгна на градина.

А пък свекървата да ми се нанесе вкъщи... това даже няма да го коментирам! Накрая ще излезе мечешка услуга

И до уточнявам, не знам дали бих била очарована от варианта ясла в БГ, но баба гледаща телевизия по цял ден (примерно) надали е за предпочитане

Аз , да ви призная, деца нямам, но от това, което имам като знания и опит с малки деца (работила съм като психолог в детска градина) това е най-оптималната схема.

Така и детето ще свикне да е далеч от дома и мама, но пък не и за през целия ден. След като навърши заветните три, ще се адаптира леко в детската градина..Наблюдава се плавен преход.
А и мама няма да се обезличи в другите си роли.

Аз винаги с радост приветствам гъвкави схеми, които родителите прилагат. Но пък не всеки го умее
Виж целия пост
# 62
Това, че в мн европейски държави майчинството е толкова кратко, не означава че това е нормално или че е най-правилното. Последиците ще се видят по-късно. Ощетени са не само бебетата, но и майките, като им се отнема възможността да се порадват на майчинството. Освен това се товарят двойно. Хем да са в кондиция за работа, хем след работата и през нощта да са в кондиция за бебето. Получава се едно скачане от роля в роля, хич не им завиждам. Нито пък на бебета им, които едва ли получават майчина топлина от гледачките в яслата. Слава Богу в някои европейски страни майчинството си е останало нормално - 2 години.
Нали това казвам, че последици аз не виждам, нито по улиците вървят увредени хора, нито депресирани майка. И с двете ми деца имам много силна връзка, тръгнали са на 6 и съответно 8 месеца на ясла, вечерите ми бяха прекрасни - наситени с емоции. Никой не е стртадала и никой не се е депресирал или пък да се е увредил. Със сигурност обаче, ако трябваше да си остана повече от една година в къщи, щях да съм в момента в лудницата.

Майчинството не е хоби, че да е баятелно, поне не е обаятелно през част от времето.
Не мога да си представя какво ще става, ако свекървата се нанесе пи младит за една година. Накрая ще ги разведе, никой няма да здржи наннапрежението, ако ще златни хора да са. Simple Smile.

В края на краищата всеки избира за себе си, но и аз смятам,че няма да се разминат драмите.
На теория ситуациите изглеждат поносими, ала действителността по правило е различна. Вероятно накрая всички ще страдат.
Да , факт е ,че  от психологична перспектива има съществена разлика дали детето тръгва на градина на 2 или на три.
Но пък все може да се измисли някаква алтернатива :
майката да си използва насъбраната отпуска по време на майчинството, след това няколко месеца да остане без работа,все ще се справят финансово.
Нечовешко е да се разчита на финансите на млада майка.

Свекъра и свекървата би било по-здравословно да помагат финансово, отколкото с присъствие.

Е това пък съвсем не го разбрах, кое е нечовешкото? Това, че е майка, не я прави инвалид или нетрудоспособна...
Виж целия пост
# 63
Мисля си, че ако си бяхме в България, бих избрала частна ясла. Но при условие, че тук мога да си работя почасово и гъвкаво и никой не ми прави проблем ако детето се разболее и трябва да си остана вкъщи и/или да правя home office, е по-лесно определено. Хем се връщам към нормална среда, където не се осъждат бебешки теми, хем детето вижда и някаква друга среда и общува с други хора, освен майка си и баща си.
Виж целия пост
# 64
да , това с майчинството и работата всеки си го интерпретира по собствен ресурс.

Аз не говотя за инвалидизация, а че майка на двегодишно дете е редно да има възможност да работи по-малко часове и с гъвкаво работно време, а не на всяка цена да се стреми към висока заплата, на която семейството да разчита.
Виж целия пост
# 65
Е, това си зависи от амбиците на жената. Защо да не се стреми към професионална реализация? Да не би да са по-глупави от мъжете или хората без семейство? По моите наблюдения, майките са много по-организирани и изпълнителни.
Виж целия пост
# 66
Е, това си зависи от амбиците на жената. Защо да не се стреми към професионална реализация? Да не би да са по-глупави от мъжете или хората без семейство? По моите наблюдения, майките са много по-организирани и изпълнителни.
В България въпроса с работещите майки стои малко по различно. Първо, никой не наема жена с дете под 2 г на нова работа, второ работеща жена с малки деца излиза често в болнични и това не се харесва на работодателите.
Виж целия пост
# 67
Аз ,обаче бях си наумила да я пусна , за да може да се социализира.
Това е вярно, ако става дума за градина. За ясла - като имаш избор по-добре да прескочиш.
Виж целия пост
# 68
Аз бях пред същата дилема преди години. Ясла или пенсионерка свекърва, но живее наблизо и  нямаше нужда да се мести у нас! След много мислене и премисляне решихме да започне яслата, а при нужда да разчитаме на нея. Така и направихме! Синът ми започна на 2г и 4м. Не мога да кажа, че боледуваше много. Всичко беше в границите на нормалното. Хубавото в нашия случай е, че сме в сравнително малък град и говорим за неголеми групи. През по-голяма част от времето децата бяха 10-12 на брой.
При нужда помагаше. Когато времето е много студено, когато е леко настинал и др. се гледаха.Така хем се чувстваше добре, че ни помага, хем не беше натоварена всекидневно с дете.
 Все пак не трябва да забравяме и факта, че са на 60+ и си имат своите болежки, а не е лесно да си с малко дете по цял ден.
Виж целия пост
# 69
Mini Mouse, сигурна съм че преувеличаваш, че си щяла да влезеш в лудница по твои думи, ако беше останала вкъщи да си гледаш децата. Все пак си отгледала 2 деца, значи не ти е толкова слаба психиката. Няма лошо да си признае човек, че работата го удовлетворява повече от гледането на деца, пък било то и собствените. Радвам се, че имате силна връзка, важно е и ти да си удовлетворена. Но някои майки се чувстват ощетени от принудата да оставят толкова малки деца на ясла, както и има по-чувствителни деца, които не се чувстват добре далеч от мама.
Виж целия пост
# 70
И с двете ми деца се върнах на работа след като направиха 1 година. И с двамата съм ползвала детегледачки до 3-тата им година, когато тръгнаха на градина. Яслата не съм искала. За мен детегледачката е за предпочитане пред баба, точно защото бабата приема нещата много лично-принципът е "аз гледам детето, аз решавам", дори майката да не го вижда това, защото реално няма да е вкъщи по 9 часа. Също така, няма безплатен обяд, един ден, колкото и невероятно да звучи това сега, тези 2 години ще се помнят, може и да се натякват под някаква форма, изострят се отношения. Кому е нужно това?
Накратко, за мен перфектният вариант е жена през седмицата-има много опции, на различни цени, свестни, нормални, приятни жени, които ще гледат детето както вие искате, от които имате право да изисквате, защото плащате, а бабата, ако искате, я оставете за петъците, така хем ще ви излезе по-евтино, хем тя няма да се уморява 5 дни в седмицата. Това, разбира се, ако може да си го позволите финансово. Ако не-бих избрала кооператив или нещо подобно.
Аз баба, колкото и да е готина, и колкото и да ги обичам, не бих си причинила. Гледала съм го този филм. Да не пропускаме и факта, че баба на 50г. е едно, на 60г. е друго, и идва един момент, в който хората остаряват много бързо, почват да се уморяват, да им е трудно, а дете на 1 г. е много трудна възраст.
Виж целия пост
# 71
Отговарям с уговорката, че не успях да изчета всички мнения.
Аз лично не бих пуснала сина си на ясла ако имам възможност. Той сега е на 7 месеца и половина и започнахме да го мислим и това. Очакваме едната баба да се пенсионира преди да ми е свършила втората година майчинство и да кандидатстваме по програмата "Родители в заетост". Доколкото четох може бабата да се назначи по тази програма да гледа собственото си внуче. Така хем ще взема някакъв доход към пенсията, колкото и да е малко, хем детето няма да се травмира в ясла. Не знам дали нагоре някой го е казал този вариант.
Виж целия пост
# 72
Това е хубав вариант с програмата, да. Плащат МРЗ.
Не бих си причинила баба нон-стоп вкъщи, не мога да живея с друг човек, освен мъжа ми и детето, колкото и златна да е бабата.
Моят син сега е на 1.8г.и си го гледам, мисля до май месец да е тръгнал на ясла. Много ме притеснява адаптацията, защото е залепен за мен, има страх от чужди хора, докато не свикне с тях поне малко и ми е много терсене. Много искам да стане идея по-самостоятелен. Нямаме баби, чужбински са и никой не ни помага изобщо с нищо. С таткото ще се сменяме, когато се разболее и така.
Аз лично при този казус бих избрала яслата, едногодишно живеене с друг човек-абсурд. Разбери се със свека, ако има възможност и желание, да помага от време на време.
Виж целия пост
# 73
Това че в България няма опция за гъвкаво работно време определено е проблем. Има разлика дали оставяш детето за 4-5 часа и си го прибираш след обяда, или го оставяш по цял ден и го виждаш вечер за 2-3 часа.

А работодателите са мръсници, с това отношение към жените в детеродна възраст - все едно те не са било деца или самите те нямат?! Но това не е само български феномен - примерно и в Германия може да не те наемат ако си около 30 годишна и все още нямаш деца, независимо колко си квалифицирана, особено ако за същата позиция има и друг квалифициран кандидат. Вече ако си народила 2-3 деца е друго. Дори да отсъстваш заради болести няма да има отпаднеш за 1-2 години. Това е положението 🤷🏻♀
Виж целия пост
# 74
Аз съм отгледана от баба си,  защото бях вечно болна. Нищо ми няма, освен, че страшно обичах баба и трудно преживях загубата  й, въпреки, че бях на 20 + години, когато почина.  Ако имах баби наблизо, щях с радост да им давам да си гледат внучето,  няма такава радост и щастие просто/ за тях, а и за него/. Ама няма, за това си се гледаме самички. 
Против яслата съм, не мисля, че спомага с нещо нито за социализиране,  нито за нищо. Лично мнение, не се засягайте🤗.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия