COVID-19 (COrona VIrus Disease-2019) Тема - 2

  • 1 066 010
  • 22 670
# 21 945
В последния situation report СЗО твърдят, че заразените, но безсимптомни най-вероятно не са заразни, тези които са заразени и предстоят да се разболеят са малко заразни в периода преди развиването на симптомите и вече болните са си най-заразни, особено в първите дни.
Виж целия пост
# 21 946
...
Хората си взеха платените отпуски, сега ще започнат неплатените. После какво ще ядат? Заеми ли ще теглят, за да си иплащат предишните заеми?
Да, това беше официалният отговор на министър Сачева вчера, могат да изтеглят безлихвен заем до 1500 лв.
Виж целия пост
# 21 947
Парковете и градинките са забранени, защото там се струпват много хора накуп. Не разбирам това ли е най-големия проблем - че са забранени парковете? Хората останаха без пари, без работа...Не разбрахте ли, че когато положението е извънредно не може да не излезете от зоната си на кофморт?

Благодаря за разяснението.
Ами тази мярка не разбирам, не защото в Германия е позволено, а защото на мен ми се вижда нелогична. Това дали ще си затворен цял ден с мъжа си и двете си деца вкъщи или ще се разходиш с тях, не да идеш на седянка със всички други които се разхождат по същото време, а да се разходите на чист въздух било то и в градинката зад блока, не ми се вижда страшно.

И да, навсякъде по света много хора, и то и без това най-измъчените, ще останат без работа и малкото което досега са имали. Защото тъпия вирус засегна всички. Не говорим за зона на комфорт, а за начин за оцеляване.
Виж целия пост
# 21 948
Да, България не е Германия, но България има и много много по-малко случаи. Мога да напиша ферман, какво трябваше да се направи, но е минало и няма полза.

България все още има малко случаи и може да ги изолира. Това е шанс, който не трябва да се изпуска и време, което не трябва да се губи. Наложително е да се изследват всички контакти на заразените. Всички! Независимо колко струва.
Виж целия пост
# 21 949
Защо фанатиците в темата смятат, че сега с тази стратегия всички са спасени?! Нещо много бързо заметохте от темата случая с жената, която умря от перитонит, защото ЛЛ не е искал да я види, а я е лекувал по телефона, както е по указания. А има и много други такива случаи. Значи такава смърт е оправдана, за да избегнем короната. "Някои хора много бързо загубиха човешкия си облик в тази пандемия."
И с тази стратегия ще стане мазаляк, просто засега е по-малък и се надяваме да си остане по-малък, но мазаляк има и ще има. Не знам кои са фанатиците в темата, но дори да ме броите сред тях, изобщо не смятам, че съществува подход, който да спаси всички от всичко. Ние си имаме доволно количество проблеми и в здравеопазването и отпреди това и няма как да си позволим луксовете, които си позволяват други страни, които също доста страдат в момента и ще страдат и в бъдеще.
Виж целия пост
# 21 950
За БЦЖ ваксината в БГ (2.3.) С идентифициране причинителя на заболяването туберкулоза от Р. Кох през 1882 г.започва предисторията на БЦЖ ваксината, за което през 1905 г. той получава Нобелова награда, а няколко години по-късно създава и туберкулина, който се използва за диагноза на латентната й форма.   

В България д-р Сребра Родопска, специализирала в Института Louis Pasteur, започва производството на българската БЦЖ ваксина в създадена БЦЖ лаборатория в рамките на НЦЗПБ. България започва производство на собствена ваксина, използвайки московския ваксинален субщам 374 А. След тестване в Референтни лаборатории на СЗО в Женева, Канада и САЩ, българската ваксина се прилага в Северна и Южна Америка и Югоизточна Азия. Един от най-големите световни производители е БУЛ БИО-НЦЗПБ. БЦЖ ваксината, която се произвежда у нас, е позната като ваксинален щам BCG SofiaSL 222.
За инфо тук
http://ebox.nbu.bg/med14/view_lesson.php?id=43
Към момета
http://www.mh.government.bg/bg/informaciya-za-grazhdani/imunizacii/
И...?
Виж целия пост
# 21 951
В последния situation report СЗО твърдят, че заразените, но безсимптомни най-вероятно не са заразни, тези които са заразени и предстоят да се разболеят са малко заразни в периода преди развиването на симптомите и вече болните са си най-заразни, особено в първите дни.

Имат положителен тест значи и са контактни с болни /съпруг, съпруга, деца/, ама не са заразени?  Ми, добре, но как да го разбираме това да обяснят поне. Странни включвания има от СЗО.
Виж целия пост
# 21 952
Защо фанатиците в темата смятат, че сега с тази стратегия всички са спасени?! Нещо много бързо заметохте от темата случая с жената, която умря от перитонит, защото ЛЛ не е искал да я види, а я е лекувал по телефона, както е по указания. А има и много други такива случаи. Значи такава смърт е оправдана, за да избегнем короната. "Някои хора много бързо загубиха човешкия си облик в тази пандемия."
Лекарите твърдят, че тя не е пожелала да отиде да се изследва и да бъде приета от страх да не се зарази.
Никоя смърт не е оправдана, разбира се.
Кои са фанатиците в темата не разбрах...
Не знам, кой е загубил човешкия си облик...обаче...Някой хора, пишещи от доста време тук твърдят, че последиците ще са много, различни и трудно ще ги преодолеем.
Нещата тепърва започват, за съжаление. Въпроса е да спасим колкото се може хора, въпроса е как...
И Борис Джонсън говореше нагло в началото, обаче...
Виж целия пост
# 21 953
В последния situation report СЗО твърдят, че заразените, но безсимптомни най-вероятно не са заразни, тези които са заразени и предстоят да се разболеят са малко заразни в периода преди развиването на симптомите и вече болните са си най-заразни, особено в първите дни.

Дано да е вярно това.


За заемите от 1500 лв.
Депутатите защо не изтеглиха и те такива, ами си вдигнаха заплатите?!
Виж целия пост
# 21 954
Интересна статистика на Гугъл как се е променило движението на хората по време на кризата по държави и области в държавата - https://www.google.com/covid19/mobility/

Според тази статистика в Германия са се самоограничили хората доста повече от в България, включително от посещения на паркове. В Италия пък почти напълно е замряло всичко.

Значи по-важно от официалните мерки е усещането на хората, защото от статистиката излиза, че германците по-малко ходят в откритите си паркове, отколкото българите в закритите.
Виж целия пост
# 21 955

Няма нищо лошо да се отчитат позитивите от чуждите стратегии и пролуките в собствената. И обратното важи със сигурност.
Да, България взе ограничителни мерки рано, но с нетестване и с хаотични действия после е на път да пропилее аванса си пред вируса, образно казано. Само със снишаване няма да стане...сори ако това ти изглежда като плюене.

Аз не виждам нищо хаотично. От бедна държава не може да се очакват чудеса.
Снощи слушах излекувания ски учител. От разказа му не усетих никаква разлика от разкази на излекувани от други държави - тествани всички контактни, индивидуално лечение спрямо неговите симптоми. Сега е в карантина.
В момента България се справя добре.
Интересно е да се чете какво се случва в други държави, ама не сме ние най смотаните в Европа, даже напротив. Така че моля да не сочите в това отношение България с пръст.
Виж целия пост
# 21 956
Да, България не е Германия, но България има и много много по-малко случаи. Мога да напиша ферман, какво трябваше да се направи, но е минало и няма полза.

България все още има малко случаи и може да ги изолира. Това е шанс, който не трябва да се изпуска и време, което не трябва да се губи. Наложително е да се изследват всички контакти на заразените. Всички! Независимо колко струва.
Бащицата каза, че проблемът не е в парите. Пари има, той е отделил, няма да се скъпИ, ще купи всякакви тестове, ама тестове няма. И затова сега чакат да измислят други тестове, които ние вече да си купим. Grinning
Виж целия пост
# 21 957
Социалната министърkа успокояваше малцинствата, че ще имат помощи и пакети с храна. А за българите безлихвени кредити, така ли? Ай, мерси! Нонка Йотова и тя, понеже е депутат, била на първа линия. На първа линия са полицаите, медицинските работници и продавачите.
Виж целия пост
# 21 958
Хеликаза, много неща можеха да се направят и още могат, повечето не са в моята област, за да ги коментирам уверено, но по отношение на информацията и психичното здраве на хората сме под нулата и спешно трябва да се вземат мерки. От няколко дни хората вече са в пълна истерия, но се надявам да не е необратимо. Малко подготвени психолози имаме, вероятно и психиатри, но все пак е хубаво да се консултират с тях и медиите, и щаба и да гледат и лекарите, но и населението да не получи бърнаут. Сериозни специалисти трябва уверено и спокойно непрекъснато да обясняват и да отговарят на въпроси. Ето това не струва нищо, прави се в повечето по-напреднали страни и е крайно време да се прави и тук, вместо да се делим на привърженици и опоненти на Мангъров, каквито не бихме могли и да бъдем, защото нямаме компетенциите изобщо да водим разговор в тази област и на това ниво.
На хората трябва да се отговори какво е нужно да правят, какво не, в пълни подробности. Също и коя е линията в чисто психичен план, която не бива да се преминава – например, без никой да е болен или излизал да се мие през час пода вкъщи с белина. За стоенето вкъщи също – първо, кога и кой може да излиза, защото засега не е забранено, а и като се стои вкъщи как да се справят хората с кабинната треска. Във всички чужди телевизии включват космонавти, моряци от подводници и какви ли още не хора с опит в подобни, но по-тежки ситуации. Всичко това е спешно да се направи, защото иначе ще имаме много по-големи проблеми от коронавируса.
Виж целия пост
# 21 959
Бояна съгласна съм с вас. Ето един щрих-децата ни. От 9 до 13 с на училище пред екрана. Освен натоване за очите, мозъка това е и облъчване ако се ползва WiFi. Ако добавим игри на таблетки, гледане на телевизора... Сериозни опасения имам за децата. Трябва да се говори на родителите за това и да се търсят алтернативи някакви, защото после ще стане страшно.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия