Страсти – градините в София, кампания 2020/2021 - тема 1

  • 32 535
  • 763
# 255
...
https://www.sofia.bg/web/guest/draft-change-ordinance-kg2020 Айде на общественото обсъждане на уседналостта, вече и с 4 т. Smile В сряда на срещата никой от СО не спомена за това. Обикновено предложенията се обсъждат на РГ, сега няма заседания.
Променили са и легалната дефиниция за "домакинство". Там имаше нужда да пипнат, но друго са замазали, коя е "съответната учебна година". Съответна на какво?
Добре е да кажете какво ви е мнението за този проект за изм. и доп. Срокът за становища е 30дневен.
Виж целия пост
# 256
За мен това е пореден /хиляден/ опит да се отклони вниманието от недостига на места като се насъскат родителите едни срещу други с вечния спор кой от колко години живее пред/зад/отстрани/над детската градина, която е таргетна. Винаги, винаги се прибягва до този прийом и винаги, винаги е работещ. Дано този път родителите ме изненадат!
Виж целия пост
# 257
Винаги целят противопоставяне именно между засегнатите родители, това им помага за...емоционалните и др. нагласи.
Още от Доклада започват недомислиците. Какви са конкретно тези "мерки за намаляване на адм. тежест върху родителите чрез премахване на изискването за представяне на някои документи при записване". В необходими документи пак искат или оригинал на хартия, или се удостоверява служебно. Дори новото е по-натоварващо, нова хартия "удостоверение за промени".
Всички дрънканици на стр. 2 от доклада са чиста баластра. нЕма такъв анализ, който да е установил "трайна тенденция" дори за предучилищното образование. Надолу по каква причина се обсъждат Правилата за СДЯ? В края на първи абзац от стр. 3 е записано "Към момента се констатира недостиг на свободни места за 3 и 4 годишните деца". Само за тях ли? Баси лалугерите!

Проектът за решение.
2 т. за работещ родител не пипат. Чл. 18 от Конвенцията за правата на детето. Този текст отказват да го смелят мозъчно.
ОК 1 става великата уседналост в административния район. 4 т. "през последните над 3 години". Пак стои на дневен ред как и защо над 3 г. за двегодишно дете. Младите родители още от гимназията да усядат. Ако са живяли 20 г. в Лозенец, но са се преместили /придобито с кредит или под наем/ в друг район = уседналост няма, в случай че си променят реалния адрес. Ако си останат в бащиния дом има уседналост, нищо че детето живее на 7 км. в друг район. При наемите може и наемодателят да не е съгласен да им промени адреса, изисква се съгласие. При всички положения периодът на бременност + 2 г. дете не е = на над три години. Субект естествено е детето, накърняват неговите права.

§5 Легалната дефиниция за "Домакинство". Тук трябваше да пипнат и съм го казвала и на РГ, заради "лицата" които не е определено да са деца от семейството. Добре, изм. на "деца", но пак падат от друга галактика и накрая е записано "ако живеят при тях за съответната учебна година" Съответна на какво е тази учебна година? Удостоверението ще е за предходната.

§8 Свободните места от ХЗ ще ги прехвърлят на първо "текущо". Каква е разликата със сегашната редакция.

Мотивите и Предварителната оценка на въздействието са копи пейст.
1.Не се премахва изискването за представяне на някои документи, както е написано в т. 1 от Мотивите;
2. Просто не ми се коментира т. 4 от мотивите..."удовлетворяване желанието на по-голям брой родители, децата им да посещават ДГ". ВСЯКАКВИ, каквито е да е като съдържание, промени в критериите НЯМА да доведат до увеличаване бр. места в ДГ. Има Огромен недостиг, с промяна на критерии се прелива от пусто в празно БЕЗ РЕЗУЛТАТ! Или евентуалният резултат е все повече стеснен кръг на деца, които ползват услугата. Както и противопоставяне на отделни групи родители = това е Особено полезно за СО;
3. т. 5 - ясно и доказано е че липсва съответствие с правото на ЕС;

Предварителната оценка на въздействието не се нуждае от коментар. Също е копи пейст, при това и от обсъждане и на други подзаконови НА.
Виж целия пост
# 258
Аз съм от тези, които са от 6г с настоящ адрес в района, но ми се вижда несправедливо. Надявам се да си купим по-голям апартамент, но това би означавало, че не мога да преместя баткото никъде, да не говорим за градина. Няма изгледи скоро да стане преди да се върна на работа разбира се.
100% ли ще вувеждат все пак уседналостта? От 1во текущо класиране ли, или след септември. Предполагам, че трябва да преправят и системата, за да се смятат годините...
Виж целия пост
# 259
Като знам на предното изпратено от мен становище, а и от останалите хора колко им обърнаха внимание, чак ми е трудно да се мотивирам да вникна в дълбочина какво точно се променя - особено по отношение на брой деца в група с това прехвърляне на местата за деца с ХЗ Cry .
Виж целия пост
# 260
Брой деца в група няма как да променят, поне това не е в компетентността им /СО и СОС/.
Възмущава ме всичко това! Лигавят се старателно, писателстват без смисъл и не предприемат нищо, дори за частично решаване на проблема = замазване на очички.
Всеки има различно мнение и по тези нови изм. и доп., дори същността им не ми се струва важна. Тук обаче има възможност за действие, по-точно демонстративна показност. Задължени са и публикуват всички изпратени становища. Таблично го правят, отстрани коментар, често с две думи "не се приема", "не се отнася до...". Може Н родители да напишат еднотипно с три изречения. Това ще направи впечатление И ще е общодостъпно!
Виж целия пост
# 261
Добре де, аз ли не разбрах, но това допълнение не е ли свързано с броя деца?
Поне аз така го изтълкувах. Тези примери в коя държава колко са и т.н.
Виж целия пост
# 262
И аз всъщност така го разбрах от доклада - че по някакъв начин с това прехвърляне на ХЗ се "играе" с броя деца в група. Но не съм сигурна правилно ли го тълкувам.
Виж целия пост
# 263
Ясно е, или кое не е по отношение на брой деца в група. Действаща и прилагана нормативна уредба. Децата с ХЗ и СОП нямат нищо общо. С тях има проблем поради неприлагане на наредбата за приобщаващо образование. Във всяка ДГ следва да има допълнително поне трима специалисти. Има и задължения по отношение на всяко дете с ХЗ, с определен срок и пр.

НАРЕДБА ЗА ФИНАНСИРАНЕТО НА ИНСТИТУЦИИТЕ В СИСТЕМАТА НА ПРЕДУЧИЛИЩНОТО И УЧИЛИЩНОТО ОБРАЗОВАНИЕ

Приета с ПМС № 219 от 05.09.2017 г.
Обн. ДВ. бр.81 от 10 Октомври 2017г., изм. и доп. ДВ. бр.31 от 10 Април 2018г., изм. и доп. ДВ. бр.105 от 18 Декември 2018г., изм. и доп. ДВ. бр.36 от 3 Май 2019г., изм. и доп. ДВ. бр.101 от 27 Декември 2019г., изм. и доп. ДВ. бр.33 от 7 Април 2020г., доп. ДВ. бр.37 от 21 Април 2020г.

Чл. 53. Броят на децата в групите в детските градини и на учениците в паралелките в училищата се определя с нормативи за минимален и максимален брой съгласно приложение № 7.

Чл. 57. (Изм. - ДВ, бр. 31 от 2018 г., в сила от 01.01.2018 г.) След определянето на броя на групите броят на децата в групите може да се завиши с до 2 деца в група над максималния съгласно приложение № 7.

Чл. 57а. (Нов - ДВ, бр. 105 от 2018 г., в сила от 01.01.2019 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 36 от 2019 г.) В случаите, когато броят на децата в групите в детските градини, изчислен на базата на средна месечна посещаемост за период три последователни месеца, е по-малък от 12 - за яслените групи, и съответно 18 - за останалите групи, максималният брой на децата в групите може да бъде завишен над максималния по приложение № 7 или над определения по реда на чл. 57 с до 3 деца.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 36 от 2019 г.) Завишаването на броя на децата по ал. 1 се извършва след решение на общинския съвет и при условие че са спазени здравните изисквания към детските градини, определени с наредба на министъра на здравеопазването, и изискванията на държавния образователен стандарт за физическата среда и информационното и библиотечното осигуряване на детските градини, училищата и центровете за подкрепа за личностно развитие.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 36 от 2019 г.) Решението на общинския съвет по ал. 2 се взема за период една учебна година само в общини с недостиг на места в детските градини.
Виж целия пост
# 264
Нали сигнализирах за дете, което от 12т. в първо класиране, изведнъж проима 15т. на второ. До края на деня вече беше с 13, но бях изпратила мейла.

Ето този отговор получих - УВАЖАЕМА ГОСПОЖО .....,

Във връзка с постъпил Ваш имейл относно подозрение за неправомерни точки при
кандидатстване за детска градина Ви информираме, че след направена проверка
на посоченото от вас дете е установено, че то е прието на второ класиране с
некоректно заявен критерий. Детето не е записано в детската градина и
неговото място ще бъде обявено за свободно на следващото класиране.

Искаме да Ви напомним, че  класиранията за детски градини се извършват
съгласно критерии, които са заявени от родителите. При записване директорите
на детските градини следва стриктно да проверяват документите, доказващи
тези критерии. При несъответствие децата не се записват.

Дирекция „Образование“

Действително, в тази градина вече има едно свободно място за следващото класиране. Жалко, че има такива нещастници. И в още една градина в района и на двете класирания има свободни места, явно някой все се пробва. Но явно има смисъл да сигнализираме.
Виж целия пост
# 265
Браво, Попи! Не очаквах! Явно наистина и ние трябва да следим.
Виж целия пост
# 266
Привет на всички, на 14 юни пред Министерски съвет от 17.30 организираме протест за ваучери и за места в ясли и градини. Всички са добре дошли. Има ФБ група "Граждански протест против липсата на общински детски ясли и градини", а ето това е събитието: https://www.facebook.com/events/537358810276829/
Виж целия пост
# 267
Обхваща ме песимизъм. Дори СО да отпусне ваучери, къде ще ги ползвам? В "Младост" поне свободни места дори в частните ясли и градини няма. Няма! Скоро и в съседните населени места няма да има. Изключвам варианта да пътувам по час в посока до детска ясла на 50 км. или в задръстване - това е нехуманно за малко дете.
Виж целия пост
# 268
Ако има ваучери, те ще са за лицензираните градини. Тоест за доста малкъ брой градини. НО! Това е стъпка напред и поемане на отговорност. 
Виж целия пост
# 269
Позволих си да копирам от Фейсбук този пост на И. Такева. Нищо, че детето ми е прието. Но много ми допадна нейното мнение за ситуацията с липса на места в градините: "Тъй като г-н Борисов, г-жа Фандъкова и г-н Чобанов явно не могат да си представят добре измеренията на проблема – че 9000 деца в София не са „изтеглени“ на лотарията за места в ясли и градини, ето два нагледни примера:

Михаил е приет в общинска ясла.

- Всеки месец родителите му ще плащат 60лв., това включва и храна
- Държавата и общината ще доплащат между 400 и 500 лева месечно
- Ще ползва без доплащане и страхотната база на близката, удобна ясла – сграда със собствена кухня, огромен озеленен двор с отделна площадка за всяка група
- Ще му приготвят всеки ден топла храна, поднесена веднага /не кетъринг/
- За Михаил ще се грижат квалифицирани педагози и медицински сестри, а с други деца ще се социализира в среда със свои връстници
- Майка му ще се върне на работа, а от нейните доходи в бюджета ще влизат най-малко 300 лв месечно /ако пък получава 3000лв. заплата – минимум 1000лв. данък и осигуровки/
- Родителите на Михаил ще „връзват“ идеално семейния бюджет, защото и двамата работят. Ще му купуват качествена храна, ще го водят на море, на планина.
- Като бонус, Михаил ще получи заветната допълнителна „точка“, с която да влезе в общинска детска градина
- Общо за 6 години /2 яслени и 4 градински/, родителите на Михаил ще платят 4320лв., и то само ако детето не отсъства нито един ден през целия период.

Тервел не е приет в общинска ясла.

- Родителите му са в ступор. През втората година ще се опитат да оцелеят на една заплата и 380лв. майчинство. На третата остават много под изчисления от КНСБ праг на бедността. И на четвъртата. И на петата.
- Общината и държавата ще спестят доста от Тервел. Няма да му плащат полагащата се на всяко прието дете издръжка от 400-500 лева. Няма и да построят детска градина за него, защото ако го направят – изведнъж ще трябва да я плащат, същата тази издръжка, на която сега твърдят че той няма право.
- Тервел ще си стои вкъщи. С майка си, по цял ден. Когато не вали, не духа, не е 40 градуса, не е кучи студ – ще излиза на кварталната площадка, за да поиграе с други „изпаднали“ от лотарията деца.
- На 3г. Тервел няма да бъде приет и в детска градина. Защото няма „точка“ от ясла. Продължава да си стои по цял ден… вкъщи. С майка си. Евентуално на площадката може да среща други деца, които не са „късметлии“, и не са на частна градина.
- През всички тези години майката на Тервел ще е извън пазара на труда. Ако съпругът й е на достатъчно ниска /!/ заплата, ще получава помощи. Жена, домакиня, какво пък – наистина ли и жените трябва да имат работа. Че и кариера!
- Ако пък родителите на Тервел решат все пак да го пратят на частна детска ясла и градина, ще плащат минимум 700лв. на месец. За 6 години ще платят около 50 400лв. Дори да отсъства. Защото частните заведения дори в извънредно положение събират такси, иначе няма да оцелеят.
- Ако семейството реши да има второ дете, и то отново се окаже „карък“ – общата сметка за частни ясли и градини ще излезе над 100 000 лева.
- Ако семейството успее да се снабди с планираното второ дете преди 24 месеца от раждането на първото, ще успее все пак да докопа и точката за „ясла“ за породени деца. Често терминът се оказва точно около втората година, и много майки молели лекарите да родят преждевременно /да!/, със секцио, защото иначе… е въпрос на оцеляване.

Михаил и Тервел са истински деца. Еднакви, равни, но… „Чопът“ на Столична община коварно решава съдби на цели семейства, отпращайки тези „без късмет“ в пълна безизходица.
Лотарията стартира още когато детето е бебе – на няколко месеца, то получава заветния имейл от ИСОДЗ.
„Не сте класирани“ тази година получиха 9000 малки деца. Без никакво друго обяснение, освен: „нямахте късмет“.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия