Автоимунен тиреоидит на Хашимото - тема 61

  • 20 312
  • 735
# 15
Skiorche когато имам време ще го зачета, въпреки, че с преводача ми се губят някои нюанси понякога, но хващам смисъла Simple Smile
Иначе това за естрогена го знам (не знам от къде  хаха чела съм го някъде) , че е много често срещана естрогеновата доминатност при хипофункция.
Задължително, ако имаш време прочети статиите...Много ме запали с този сайт:))).
От сутринта чета ли чета, ако мога да съдействам с превода - насреща съм!
 Междудугото, той не е съгласен, че т.нар. гойтрогени стават безвреди с топлинната обработка. Също така определя сусама ( и тахана, който аз консумирам по много с лъжицата) като доста вреден за жлезата заедно с лененото семе. Храни, съдържащи естроген и серотонин също трябва да се избягват. Насърчава използването на добавки с прогестерон...Описва индикатори за високо съдържание на естроген, като според него кръвните изследвания не дават точна информация. Не препоръчва суплементирането с желязо (феритин) и го определя като опасно. Същото важи и за Б12. Определя високите нива като предраково състояние (това съм го чела някъде също)....
Интересна ми се видя и рецептата му за приемаме на калций от яйчени черупки...
Има и издадена книга... Ето и храните, които според него са бич за ЩЗ:
https://www.forefronthealth.com/foods-to-avoid-with-hypothyroidism/
Виж целия пост
# 16
Аз пия колаген тип 1 и 3 на Now Foods.

И пак да питам за какаото. Противопоказано ли е при хипофункция на ЩЖ?
Виж целия пост
# 17
Защо суплементирането с желязо да е опасно? А като си в дефицит и не можеш да го набавиш с месо (иска месеци тъпчене с червени меса) или червата са пропускливи? Мисля, че анемията е много по-страшна и опасна от временно суплементиране с желязо. И друг път съм го писала. По вр на мц пия по 1т дневно желязо. Хем по-бързо ми спира и е контролирано, хем не върви като кръвоизлив със съсиреци. Да не говорим за загубата на коса и проблеми с кожата от липсата на желязо. Та, отплеснах се, защо да и опасно?👀А някой пробвал ли е набавяне с коприва на прах?
Виж целия пост
# 18
mibobo, аз го пия с чай и половин лъжичка мед и не съм усетила да променя вкуса на чая. Simple Smile

Ако имате възможност взимайте прясна коприва.. Наистина помага, свекърва ми имаше желязо под долна граница и за 2 месеца с редовно пиене на чай от коприва го вкарахме в норма.
Аз си заливам косата в отвара от коприва, а тя имаше жесток косопад, който значително намаля след като подобрихме желязото.
Виж целия пост
# 19
Woman in the mirror нямам идея, може и да е до някаква степен във връзка, че не се препоръчват кофеинови, възбудими неща, а какото все пак има подобен ефект.
Истината е, че аз лично не се впечатлявам толкова от разни забранени неща и затова не съм обърнала внимание, не мисля, че има нещо с което да прекалявам. Нито кафе съм намалила, нито съм спряла да ям зеле Simple Smile , единствено гледам теста и захар да избягвам.

Когато си има желязодефицитна анемия и още повече нисък феритин, според мен е наложително да се набави дефицита защото си е опасно даже, същото е и с В12. Относно В12 и рака, няколко пъти съм го чела както едното (че не трябва и подхранва раковите клетки) така и другото, че не е вярно това. Но и при дефицит на В12 си е опасно и може да се стигне до неврологични симптоми и поражения. Аз лично съм била с неврологични симптоми от дефицит на В12, така че не е шега работа.
А  доколкото разбирам той не препоръчва сигурно да се приема без нужда, най-вероятно....както е въпросния селен и разни други дето се пият постоянно като превенция някаква.
Виж целия пост
# 20
mibobo, много ти благодаря! Ще си направя изследванията за чревните паразити, и да видим. Яд ме е като си помисля, че толкова пари пръскам по лекари без резултат, а от форума научавам по-полезни неща. За ТАТ, да, аз имам проблем с венците, който лекувам, може оттам да е тръгнало и то.
Виж целия пост
# 21
1. Ето тук има за изключителните ползи от кафето:
https://www.forefronthealth.com/coffee-caffeine-thyroid/

2. Защо оралното суплементиране с магнезий не е ефективно и как да го оптимизираме ( междудугото насърчава консумацията на шоколад, значи и на какао)
https://www.forefronthealth.com/hypothyroidism-and-magnesium/

3. Как да преодолеем непоносимостта към млечни продукти:
https://www.forefronthealth.com/hypothyroidism-and-dairy-intolerance/
4. Доколко употребата на рибено масло и омега 3 е полезна за здравето:
https://www.forefronthealth.com/fish-oil-and-heart-disease/
5. Как да се установи естрогенова доминантност:
https://www.forefronthealth.com/test-for-estrogen-dominance/
6. Тук за това как се установява дефицит на феритин и защо желязосъдържащите добавки могат да бъдат крайно опасни:
https://www.forefronthealth.com/hypothyroidism-and-ferritin/
Виж целия пост
# 22
Взех и аз много да се обърквам. За сега ям всичко,но следващия месец съм на ЕК и ще видим какво ще покажат изследванията. Ако се наложи,мисля да пробвам хранене от "В зоната".... То е един вид хормонално и балансирано и може и да има ефект...
Виж целия пост
# 23
Няма лошо в това човек да погледне и други гледни точки. Не съм много съгласна обаче с твърдението, че жените усвоявали желязото много по-добре от мъжете, а също и, че обикновено желязото е ниско заради кръвозагуба. Цикълът на жените, дори и обилен, "не би трябвало" да представлява проблем за желязото. Не познавам нито един мъж с нисък хемоглобин, желязо, феритин. А познавам доста жени с ниски хемоглобин, желязо, феритин. По отношение на това, че не могат да се приемат добавки без изследвания съм абсолютно съгласна- няма как само по симптоми човек да си самопредписва добавки и лекарства...Това поставяне в един кюп на мъже и жени (по отношение на желязото примерно) ми напомня на един познат който твърдеше, че МЦ при жените не оказвал влияние на кг и също и на нивата на желязото...и че желязото се повишавало при спорт и на който му било ниско, значи не спортувал достатъчно...и изобщо, не бил различен мъжкият метаболизъм от женския Grinning
Виж целия пост
# 24
Здравейте!Наложи ми се да прочета листовката на Лтироксин ,за да видя с колко часа разлика мога да приемам желязосъдържащи препарати и много се притесних като видях ,че пише да не се приемат с тиреостатици по време на бременност.За първи път чувам😯😯😯 бременни жени не може да пият Лтироксин и тиреостатици.От началото на бременноста съм на пропицил,в 16г.с. се върнах на метизол по 1т.вечер и преди 2,5месеца ми включиха Лтироксин защото фт4 падна на 12.
Има ли бременни или минали по този път.Ако някой знае моля да се включи!Благодаря!
Виж целия пост
# 25
И аз благодаря за този сайт, на първо четене доста неща се припокриват с много мои изводи достигнати през годините (е със сигурност има и неща за които бих изказал различно мнение) , и макар че, не ми харесват определения като високомазнинно високовъглехидратно и т.н.(защото винаги съм твърдял, че микронутриентите са много по-важни от макронутриентите за здравето)  една статийка на прима виста ми грабна вниманието (може би защото и там се говори за модерните в момента начини на хранене) и я слагам:

"Спрете да ядете нисковъглехидратно (ако ви е грижа за щитовидната ви жлеза)

Митът отдавна е развенчан.
Но за съжаление, някои моди са актуални както към времето на своето създаване .
Говоря за мита за диетите с ниско съдържание на въглехидрати.
Разбирам мисълта за тях и защо все още витае наоколо.
Наддаването на тегло е често срещан симптом на хипотиреоидизъм (но може и да е прекомерна загуба на тегло). А диетите с ниско съдържание на въглехидрати насърчават краткосрочната загуба на тегло. Така че, трябва да е здравословно за щитовидната ви жлеза, нали? Е, можете също така да отслабнете моментално, като отрежете лявата си ръка.
Но това няма да помогне и на щитовидната ви жлеза. Не се притеснявайте, и аз се поддадох на това преди много години. И за съжаление трябваше да се науча по трудния начин както много други хора. Преди много време за няколко години следвах диета с ниско съдържание на въглехидрати. И аз се придържах към нея, защото по онова време лекарите и практикуващите, които изучавах, вярваха, че това е ключът към здравето.
Докато гледах как здравето ми се разпада през тези години, беше очевидно, че щитовидната ми жлеза се влошава. Телесната ми температура се понижи. Ръцете ми винаги бяха студени и усещах винаги студ.
Срутвах се веднага щом се прибирах от работа. Не можех да се справя с малко стрес и се чувствах затрупан от почти всичко в живота си. Списъкът продължава и продължава...
Малко знаех, че диетата с ниско съдържание на въглехидрати ми съсипва щитовидната жлеза.
И аз не съм единственият. Днес диетите с ниско съдържание на въглехидрати обикновено се препоръчват за страдащите от хипотиреоидизъм. Поне половината от клиентите, с които работя, или са се опитвали в миналото, или са дошли при мен, докато спазват някаква диета с ниско съдържание на въглехидрати. И макар че първоначално мнозина се чувстват по-добре, това не е поради подобрение на щитовидната им жлеза. Ще ви обясня защо това се случва само за секунда. Но има изобилие от изследвания, които показват, че диетите с ниско съдържание на въглехидрати водят до ...
Понижение на активния хормон на щитовидната жлеза Т3.
Повишаване на реверсивния Т3 хормон.
Падане на метаболизма и производството на енергия.
Всички те само потискат функцията на щитовидната жлеза.

    Хормонални и метаболитни промени, предизвикани от изокалорична изопротеинова кетогенна диета при здрави индивиди.

    http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/6761185

    „Наблюдава се значителен спад на трийодтиронин и повишаване на обратния трийодтиронин, докато нивата на тироксин останаха непроменени.“

    Замяна на захарозата при предотвратяване и обръщане на спада на скоростта на метаболизма, придружаваща хипокалоричните диети.

    http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/3740086

    „Спадът както в скоростта на метаболизма в покой, така и в концентрацията на трийодтиронин беше значително намален в сравнение със стойностите по време на диетата без въглехидрати. Заключено е, че ограничаването на въглехидратите играе важна роля при медиирането на спада в скоростта на метаболизма в покой по време на хипокалорично хранене. "

Чувствате се по-добре на диета с ниско съдържание на въглехидрати? Не за дълго.
Не е необичайно да изпитате загуба на тегло и дори подобрение на енергията, когато започнете диета с ниско съдържание на въглехидрати.
Но ако разбирате как работят диетите с ниско съдържание на въглехидрати, ще разберете и защо тези резултати са краткотрайни.
Когато намалите въглехидратите в диетата си, кръвната захар спада (също вредно за диабетици, но това е история за друг път).
С намаляването на кръвната захар тялото ви се компенсира чрез свръхпроизводството на хормони на стреса, включително адреналина.
Адреналинът (докато можете да го произвеждате) ви кара да се чувствате страхотно.
Ако някога сте изпитвали адреналинов прилив, знаете какво имам предвид.
Но това не е устойчиво.
Вашето тяло може да продължи само да препродуцира хормони на стреса толкова дълго време.
В крайна сметка способността ви да произвеждате тези хормони на стреса се нарушава.
Защо?
Тъй като тиреоидният хормон е необходим за производството на тези хормони на стреса.
Така че, докато ядете нисковъглехидратно и ставате по-хипотиреоидни, вашата нужда от стресови хормони се увеличава, докато способността ви да ги произвеждате намалява.
И в крайна сметка ще стигнете до момента, в който не можете да произвеждате достатъчно хормони на стреса, за да отговаряте на нуждите на това, от което се нуждае тялото ви, за да компенсира.
Точно тогава се случват истинските щети.
Когато тялото ви не успее да компенсира, започва да настъпва трайно физическо израждане.
Въглехидратите са приятел на щитовидната ви жлеза.
Въглехидратите играят много важна роля за регулиране на функцията на щитовидната жлеза, особено във вашия черен дроб.
Както споменах в предишния пост за „Как да излекуваме щитовидната си жлеза чрез излекуване на черния си дроб“, използването на въглехидрати за балансиране на кръвната захар винаги е мястото, където започваме.
Но също така е и да използвате правилните въглехидрати и да ги балансирате правилно."
Виж целия пост
# 26
Jerami, и в този ред на мисли, давай за правилните въглехидрати. Аз също съм против ниско въглехидратното хранене. Опитът ми сочи, че се чувствам зле с всеки следващ ден. Затова и повече от 2 седмици не съм експериментирала. Да, защото това си е експеримент за тялото, както и безумието веганство (тепърва в следващите десетилетия ще излизат наяве уврежданията при тези хора....дори смятам на ДНК-ниво). Освен това, за себе си мога да кажа, че хляб, картоф и ориз всъщност не ми създават такива проблеми, както всичко с бяла захар. Не толкова глутенът, а въглехидратите от захар ми създават възпаления в тялото - подувам се около ставите, задържам вода, пада ми тонуса, краката стават като оловни, дори и рано сутрин след сън, запек, непрекъснато ми се спи, въобще задръствам се от токсини. Такъв проблем от хляб, ориз и картофи никога не забелязах. Не казвам, че това са най-правилните въглехидрати, но и пасбищната история не ми допада. И вярвам в това, че няма универсална анти-глутен терапия.
Виж целия пост
# 27
Jerami, и аз вчера я четох статията много внимателно, защото 3 месеца се изхранвах почти без въглехидрати, както твърди Изабела:).
Но, изчитайки почти всички статии, аз поне не успях да открия кои са въглехидратите, от които НЕ трябва да се лишаваме, освен фруктозата (тя си е задължителна особено от портокаловия сок, който се приема ежедневно). Обръща внимание и за ограничаването на плодове като круша, праскова, ананас, киви,  ягоди, които са гойтрогени! Виждам, че в рецептите му има и мед и картофи (последните също се отричат от много “школи”, защото съдържат лектини, които действат възпалително). Доматите също да се ограничават, защото съдържат серотонин.
Глутенът със сигурност е анатемосан и от него.
Нищо не открих за ориз, царевица и киноа. Аз си хапвах просо, но после прочетох, че то се отхвърля като соята...И вече честно не мога да разбера какво остана - брашно от нахут или червена леща, (този не одобрява бобовите за ЩЗ), елда или ядковоите брашна. А при тях съдържанието на въглехидрати не е високо и щеш-не щеш си се храниш нисковъглехидратно:)
Щом одобрява шоколад, значи допуска и употребата на “вредна рафинирана захар”:(.
Виж целия пост
# 28
Че той, шоколадът, има голямо отношение към серотонина. Портокаловият сок, изпиван без фибрите на портокала, което се предполага от това, че е сок, гарантира кр захар в небесата, което за нас, с инсулиновата резистентност, няма нищо полезно, приемливо. Круша, праскова, ягоди мисля, че за нас са много добър вариант за подържане на чревната перисталтика, предвид, че повечето сме със запек. Да, алергизиращи са, но предимно в детска възраст, което с годините отшумява. Много малко остават тези, които цял живот реагират "бурно" на тези плодове. (Лично мое мнение е, че тялото реагира така заради липса на на съответните храносмилателни ензими по една или друга причина.) И друг път съм го казвала, че ако следваш хранене за щж, от една страна, и хранене за ир, от друга, почти нищо не остава за ядене.😳 А единия вид диета до голяма степен противоречи на другия вид, особено в частта за въглехидратите.
Виж целия пост
# 29
От моя опит няма как да съчетаеш всички режими. Това е и огромен стрес.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия