Нашите орхидеи – тема 30

  • 26 433
  • 743
# 135
Dolce miele, добре е да дадеш повече снимки да видим как е цялото орхи.
На кратко по въпросите ти:
Мястото може и да е добре - наблюдавай как реагира орхито в следващите две седмици примерно. То ще то покаже дали му е добре. Дали да пресаждаш? Нека видим снимки, но едно пресаждане си е стрес за растението и може да не му се отрази добре. Препарати е добре да ги имаш подръка, но като първо можеш да ги понапръскаш за гадинки и гъбични заболявания като предпазна мярка, защото все повече се убеждавам, че ни продават вече заболели растения. Не е нужно да са специално за орхидеи.
Да си вземеш субстрат за орхидеи е добре, но не е задължително ако орхито е добре.
Корените, които са във въздуха не се режат, те са толкова необходими, колкото и тези в субстрата. Вече ако са изсъхнали и спаружени в кафяв цвят тогава се отрязват, защото са загинали и не вършат работа.
Саксията трябва да е малка. На орхитата им харесва да са в малки саксии и да им е тясно.
Поливането става през седмица или повече в зависимост от влагата в субстрата, познава се по цвета на корените - когато са сребристи тогава е време за поливане.
Сега лятото не се тори, а когато се тори се прави с разреден разтвор горе-долу 1/3 от препоръчителната доза на фабриканта, като се стигне до 1/2, но може и да се остави на 1/3 .
На кратко е това.
За по-прецизни съвети - са снимките.
Виж целия пост
# 136

Сега лятото не се тори, а когато се тори се прави с разреден разтвор горе-долу 1/3 от препоръчителната доза на фабриканта, като се стигне до 1/2, но може и да се остави на 1/3 .

Озадачи ме това твърдение. При всички беседи с орихидеисти се твърди, че лятото е основното време за торене - тогава растенията залагат цветоноси. А обратно - зимата се тори съвсем с разреден разтвор.
Говорим за универсален тор.
Виж целия пост
# 137
Зависи къде се намира растението, но при високи температури не се тори. Това си е правило за растенията.
Виж целия пост
# 138
- Зимата с кратък ден ( светлината е основна при пиене на вода и усвояване на вещества ) не се тори изрично за БГ. Особено понеже и температруите са или твърде високи у дома или твърде ниски в неотопляемо помещение. Няма вегетация растението спи, торът вреди. Ако имате искуствено доосветяване е друга работа но пак е въпрос на нюнси.
- Пролетта, с удължаване на деня  ( февруари , март,маприл, май ) и затопляне се активизира периода на вегетация , горе долу тогава се залагат и цветоноси. Торенето е оправдано. Горе долу до към момента на цъфване ( не се увличайте прекалено обаче )
- По време на цъфеж - школи различни, когато се тори ентусиазирано цветът по-бързо прецъфтява.
- след цъфтеж - торененто е оправдано с торе за вегетация.
- при високи температури растението страда - не се тори.
- есен - есенно залагане на цветоноси с понижаване на високите летни температури. Торененто е оправдано.
- след прецъфятване не торете - то е вече зима и е в най-горната графа.

За торове видоветеим и как се прилагат - в бибилиотеката на първа страница.
П.с. аз торя два максимум три пъти годишно.
Сред природата никой не ги тори.
Новозакупено цвете не се тори поне две години - бъкано е с торове .
След подмяна на субстртат не се тори поне година.
Виж целия пост
# 139
Като стана дума за залагане на цветоноси:-)
Мойте нещо са объркали сезона явно, уж бях приключила с цъфтежа. А сега с изненада установих това

Виж целия пост
# 140
И при мен има, но не се оплаквам. Wink
Виж целия пост
# 141
Ооо никак даже не се оплаквам, но ми се случва за пръв път извънсезонно Simple Smile
Виж целия пост
# 142
Добре грешка ли е сега да торя за корени. Купих си от орхидеи бг. пакетчета с тор на кристали за корени, за подхранване и за цъфтеж като един гр. се разтваря в един литър и тъй като имам орхидеи с малко корени ги накиснах преди две седмици прецъфтели са. Мисля към началото на август да торя с тор за цъфтеж или много ще им стане?
Виж целия пост
# 143
Ето снимки на корените и листата (слагам в скрит текст, че са повече- не знам дали добре се вижда) :
Скрит текст:
Отпред:



Към лявата част корените са така, малко нагоре (най-високите са около 2-3 пръста над ръба на "саксията") :

Отдясно- корените отиват доста по-нагоре във въздуха и са като позасъхнали:

Вижда се и напуканото надлъжно листо- то май се ориентира към светлината повече или пък заради това напукване така се килна надясно Thinking :

 
На корените ми се струва, че им е доста тясно- предишната ми орхидея все си мислех, че съм я уморила, защото не я присадих и и е било тясно...а сега казвате, че обичали тясното... Thinking За мен ще е идеално, ако не ми се налага да я присаждам скоро Laughing Подпъхнала съм едно найлонче отдолу, че иначе орхидеята не стои стабилно (буквално без найлончето ще падне)...
А ето как изглежда вече в цял ръст:


Не ми стана ясно дали трябва да я пръскам с нещо срещу гъбички и подобни и, ако трябва, с какво? Simple Smile Засега няма да я торя с нищо, щом казвате, температурите тук са по-скоро високи.
Ще чакам мнения за корените, дали да  ги режа тези във въздуха, за листото също. Blush И ако няма нужда да присаждам- поне мога ли да сложа така както си е в саксия за орхидеи за повече стабилност- страх ме е да не падне орхидеята (засега уж стои с найлончето, но не ми се струва добра идея дългосрочно)? Thinking
Виж целия пост
# 144
По добре да стои в нейната саксия, а тази която имате може да ползвате като кашпа хем да е по стабилна. Не мога да ви кажа как е по добре сега ли да пресадите или след като прецъфти, аз лично изчаквам моите нови да прецъфтят и тогава ги вадя за да махна гъбата или пластмасовата кошница която е по средата.
Виж целия пост
# 145
А, аз не бързам да я местя от там където е...по отношение на цветята в саксии съм с 2 леви ръце. Laughing Така като гледам, май само субстрат си има около корените, доколкото се вижда. А какво да правя с напуканото листо и корените които са отвън? Ако не сменям субстрат вероятно няма да пръскам и против гъбички- не ми се струва да има такъв проблем засега.
Виж целия пост
# 146
Аз бих я оставила тази година в тази саксия без да се пресажда. Вече ако почнат да загниват корените дето са в субстрата тогава бих я извадила и почистила, но това решаваш ти.
Също профилактично бих я напръскала за гъбични/бактериални и след няколко дни и за гадинки. Само профилактично, че някои гадинки са толкова дребни, че се налага с лупа да се огледат за да се определи от кой вид са.
Това бих направила аз, ти решаваш как да постъпиш.
Корените за сега не ги режи, а ако засъхнат още повече, можеш да резнеш само изсъхналата част от въздушния корен.
Виж целия пост
# 147
Благодаря. Blush А ако реша да пръскам срещу гъбички/бактерии по колко и коя част се пръска? Останах с впечатление, че се пръскат и корените- а ако няма да сменям субстрат и т. н. то ще трябва да пропусна пръскането на корените.
Все още мисля и да не я поливам- купих я на 23-ти вечерта и отдолу оставяше мокро. Струват ми се и по-скоро влажни корените. Ще изчакам да мине седмица и ще преценявам.
 А има ли трик при поливането- какво количество вода да използвам, нужен ли ми е пулверизатор? Или пък да сложа "чинийка" отдолу и орхидеята да си дърпа колкото и е нужно?
На някой друг напуквало ли се е така листо? То е доста месесто и сочно на вид.
Виж целия пост
# 148
Аз слагам саксията с орхито в по-голям съд с вода и я оставям да се кисне поне 20 мин. Водата да е поне 2/3 от височината на саксията и важно е короната да не се мокри. Короната е средата, от където излизат новите листа. После я вадя, отцеждам водата и я слагам в сух съд ( целта е да не капе вода и за стабилност най-вече. Следващо поливане - след около седмица (корените си показват кога).
Добре е водата да е с PH неутрална (6,5-7) и по възможност с по-малко соли и минерали. Такава е дестилираната вода. Водата от чешмата може и да става (както е при мен), но може и да не. Трябва да е мека или дъждовна вода. Примерно водата в София се води мека, а във Варна е твърда и няма да е подходяща. В Амазон се продават уреди за измерване на PH на водата, както и на солите. Киселинноста на водата може да се регулира, но не и минералите и солите. Затова е добре да се избягва поливането с минерална вода, особено за орхидеите, които са по-чувствителни.
Пулверизатор не е толкова нужен (има опасност да се намокри короната и да загние). Аз по-бих приела да сложа овлажнител на въздуха. Или под саксията да сложа съдинка с вода и камъчета, на които да стъпи саксията, без да има пряк достъп с водата. Горе-долу това е.
Виж целия пост
# 149
Ясно. Значи засега няма да пръскам с нищо и ще гледам как се развива орхидеята Blush Поне видимо засега не забелязвам да има гъбички. А дали е подходяща филтрирана чешмяна вода (в кана тип Брита; минерална вода вкъщи не пием)?
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия