(Био)зеленчукова градина-нашето райско кътче (тема 42)

  • 40 263
  • 787
# 135
Това са част от моите батати, правих си ги с разрязан картоф във вода.
Скрит текст:
Виж целия пост
# 136
Пожелавам ти наесен голяма реколта!
Виж целия пост
# 137
Благодаря на valeriq.k, която преди седмица ми изпрати подарък - 4 кг узрели домати!
От 4 сорта разпределихме пестеливо плода и вчера изядохме последния!
Моите започват единично да зреят, но не се "наливат",  нямат сочност.
Сортът домати, от който се оплаквах, със стотиците култуци - първи се маноса. Кастря, дезинфекцирам, пръскам...
Простата Трапезица, вплела листа в него (  а той е и почти ялов хибрид) не е засегната. Пу, пу!
Дано всички имат добра реколта!
Виж целия пост
# 138
... Как става това с компоста, така и не разбрах. Тази година съм се запънала. Купих вила и вече няколко пъти обръщам и прехвърлям нашия. Кога ще угние, че да има и за година напред, не знам. Хем от края на март  сме на вилата и изхвърляме чинно всичко био там.

Дъждец, вместо да се мъчиш да правиш нещо с компоста ти предлагам да му сложиш отгоре пръст (моят има форма и е лесно да се изравни). После насей нещо отгоре. Аз пролетта сложих манголд, сред него израстна щир и непрекъснато бера листа. Поливай си културите и ще видиш, че бързо ще угние.
Виж целия пост
# 139
Моят компост е проста купчина отпадъци, която започваме рано напролет, трупаме каквото имаме, поливам с вода да подпомогна процесите на разлагане и така на есен оставяме купчината през зимата да слегне максимално. Следващата пролет пресявам, (махам например костилките от праскови, защото няма кой да ги чисти в момента на хвърляне) и имаме готов пухкав компост, който разхвърляме в двора...
Виж целия пост
# 140


Тая година къпините са огромни и много. Ядем, компот правим, раздаваме.
Виж целия пост
# 141
... Как става това с компоста, така и не разбрах. Тази година съм се запънала. Купих вила и вече няколко пъти обръщам и прехвърлям нашия. Кога ще угние, че да има и за година напред, не знам. Хем от края на март  сме на вилата и изхвърляме чинно всичко био там.

Дъждец, вместо да се мъчиш да правиш нещо с компоста ти предлагам да му сложиш отгоре пръст (моят има форма и е лесно да се изравни). После насей нещо отгоре. Аз пролетта сложих манголд, сред него израстна щир и непрекъснато бера листа. Поливай си културите и ще видиш, че бързо ще угние.
Амика,  много благодаря за идеята!
Мисля да пробвам и твоя вариант да трупам върху рози в повдигнати лехи. Поне изрезки от рози имам бол.
Виж целия пост
# 142
Миналата година сляпото куче ми измъкна 99,99% от манголда, а за картофи не смеех и да помисля. Тази година с повдигнатите лехички от компост ми е година на реванш. И манголд и картофи отчувах.
Виж целия пост
# 143
За компоста :

На дъното се слага метална мрежа / решетка , за да спира къртиците, но не и червеите. Нагоре конструкцията е по желание и възможности,  с капак или без. Удобно е най-долу да има отвор, за да се изравя поетапно угнилия компост и да се ползва за тор в градината.
Виж целия пост
# 144
Аз смятам да не се мъча с вили и лопати и като ползвам 3 години за сеене компоста, ще ползвам рамката за нов компост, а този угнилият ще обогати околния терен. Обаче признавам си, че за хубава тор имам червени калифорнийски червеи, а ММ ми достави най-после истинска оборска тор с цяло котило попови прасета вътре.
Всъщност удивена съм колко много растителни отпадъци има в една градина. Вече пълня рамката на шести компост (1м х 1м х 1м) , а няма и година, откакто започнах, като преди да съм ги затворила ги вдигам на височина до моя кръст и гърдите, като на няколко пъти преди това съм скачала като на батут за да слягат.
Много хора обаче просто пълнят контейнерите за смет с планини от органика. Аз изхвърлям само пластмаса, стъкло и метал.
Виж целия пост
# 145
Моят компост е проста купчина отпадъци, която започваме рано напролет, трупаме каквото имаме, поливам с вода да подпомогна процесите на разлагане и така на есен оставяме купчината през зимата да слегне максимално. Следващата пролет пресявам, (махам например костилките от праскови, защото няма кой да ги чисти в момента на хвърляне) и имаме готов пухкав компост, който разхвърляме в двора...
Това ще се получил ли ако не е купчина, а примерно се изкопае 20- 30 -40 см в земята?  Почвата там е насип от къщата и в никъкъв случай не е плодородна възможно ли е след това да се размеси с нея и така да става за обработка догодина ?
Виж целия пост
# 146
Ами ще стане, разбира се. Това са така наречените антропоморфни почви - създадени с човешко участие. Това, което природата създава за 100 години, ти ще го направиш много по-бързо.
Обаче аз не бих се хванала да копая специални дупки. Може да съм по-ленива. Но и неплодородната почва ще ти е от полза. На компостната купчина трябва от време на време да се хвърля по някоя лопата от нея. Има там едни специални бактерии, които насочват гниенето в правилна посока.
Виж целия пост
# 147
За компоста :

На дъното се слага метална мрежа / решетка , за да спира къртиците, но не и червеите. Нагоре конструкцията е по желание и възможности,  с капак или без. Удобно е най-долу да има отвор, за да се изравя поетапно угнилия компост и да се ползва за тор в градината.
При мен беше такъв, но нищо не се получаваше. Слягаше и много трудно угниваше. Две години го чаках и миналата есен го развалих и нахвърлях в лехите да доугние зимата.
Тази година реших да е в заградена купчина, за да мога да го аерирам. Определено по-бързо угнива, но още е далеч от пухкава почва.
Виж целия пост
# 148
Разклоненията ниско долу на стеблото на царевицата ще родят ли плод? Да ги отрежа ли, за да не изсмукват влагата?
Виж целия пост
# 149
Предлага ли някой разсад от ягоди? Идва август и търся 25 коренчета. Може и на ЛС.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия