(Био)зеленчукова градина-нашето райско кътче (тема 42)

  • 40 264
  • 787
# 225
Аз сях дайкон една година и бяха големи колкото палец. Та, не знам дали жълтата ряпа ще стане. Вкусът в печени зеленчуци е по-хлебен. Алабашът на мен ми е гаден. У дома не ядем картофи и тази жълта ряпа ми се видя доста добър заместител. Още не съм пробвала дали дъщеря ми ще я одобри.
Виж целия пост
# 226
А броколито кога се бере? Моето е такова. Дали ще стане по-голямо?


Някой сял ли е жълта ряпа?
Продават я в Лидл, но не винаги. Доста добър заместител на картофите в печени зеленчуци. Та, се чудя дали да не опитам да отгледам.

Ето снимка на втората реколта малини. Над 2 м станаха. Орязах старите клони на половината преди да прочета тук. Тъкмо ще сравня с другите как ще се развият.
Малината кога се реже? При мен много слбо
Виж целия пост
# 227
Утре ще си поръчам оранжерия от пвц тръби. Както споменах размерът ще е три на четири метра. Със самата конструкция вървят три прави тръби, които се закрепят по една на страните и една на върха. Мисля си, когато я засаждам да е със две странични лехи и една в средата, за да използвам максимално малкото място. В средната леха планирам да бъдат домати. Виждала съм в оранжериите, че не се използват колове...а въженца с щипки. Предполагам,че за тези въженца ще трябва да ставя от двете страни на централната тръба още две тръби. Така ли е и според вас? Защото ако е така да поръчам тези две тръби направо с оранжерията... Иначе съм намерила сайт в които продават тези щипки за домати, но тук също не ми е ясно дали въженцето е някакво специално, което да търся, дали краят му е забит в земята или с първата щипка се захваща един вид за домата? Надявам се някой да помогне...
Дописвам: сяла съм броколи преди, беше доста по-богато като главичка. Само захвана някакви червей на края и не е било за консумация.... Това сякаш няма да се развива повече..поне на мен така ми изглежда
Виж целия пост
# 228
Стига да има варианти от други материали, не бих си правила нищо от PVC. Нашият парник е от поцинковани "тръби".

Въжетата ги връзвам в основата на доматеното растение,  но може да има и вариант с някаква система за разпъване и хващане в земята, не знам. Аз съм опитвала с колчета, забити под ъгъл и се измъкват.
Но най-важна от всичко е отваряемостта. Нашата остава почти само покрив през лятото. Но много парници са само с отворите на вратите, което ме изумява. Аз напълно не разбирам как проветряват.
Виж целия пост
# 229
Виге, добре дошла. Аз пък все ви облазявах, че имате повече дъждове, отколкото идват при нас тук на изток (Варна). Не знаех, че ви закъсняват насажденията. При нас на изток даже има приказка : West is the best. Виж ти, виж ти!
Цвете, не губи кураж. Направи така, както Вълчо каза (в една от предните, ама много предните теми): сложи в началото на вадата една лопата оборска тор и си пускай водата да полива. Торта постепенно се размива, пуска си веществата и да видиш как ще се ококорят доматките.
Нямам оранжерия, но много ми харесва тематиката. Наистина въпросът с проветрението е ключов, даже само като механично въздействие, което заздравява стъблата и опрашва цветовете (за доматите не били от ключово значение насекомите като опрашители, защото и така се опрашват стига да се клатят). Иначе алтернативата е да обикаляте и да пръскате цветовете с растителни хормони (Доматин).
В тази тема нали пишем за ягоди, за малини, аз съм писала за праскови ... ЗаСлон, мисля, че никой няма да откаже да коментираме тук и въпроси от био овощарство.
Виж целия пост
# 230
Да ви покажа част от моята градинка, от повече от час се боря с трева и тнт. Чувствам се твърде глупава...имам толкова много тученица,а незнам как да убедя хората около мен ако не да си купуват, то поне да идват да си берат безплатно по някоя друга кофа....



Виж целия пост
# 231
Колкото повече поливаш, толкова повече трябва да се плеви Simple Smile уви.
Виж целия пост
# 232
Можеш да произвеждаш салата Снежанка. С тученица не се оводнява така, както е с краставицата. Никога не съм замразявала, но и това е идея.
Виж целия пост
# 233
Става чудесна салата от тученица, много е полезна. Ако бях близо щях да дойда да си набера .
Виж целия пост
# 234
Линдор, София по-близо ли ти е?
Гювеч с тученица (на дъното) , баница с тученица, омлет с тученица, солена палачинка с тученица, супа с тученица (в последните 3 мин)... Салатата винаги е с тученица, в кутиите с храна за деня тученица...
И аз се моля да подарявам Sad
Такова нежно и вкусно растение, грехота е всичките ми приятели да купуват химически зеленчуци, а дори не могат да си направят труда да се срещат с мен един път седмично за по една кофа полезен и безвреден зеленчук. И аз се чувствам зле, vige.
Виж целия пост
# 235
Веднъж опитах да направя салата и някак безвкусна ми стана.
Може би, трябва да е асорти, не само от тученица.
Но, сега ще сложа в супата, надявам се да ми хареса.
Виж целия пост
# 236
Най-много се яде у нас с чесън и краставици.
И всичко друго, ама доскоро нямахме домати:)
Виж целия пост
# 237
https://cyrcon.eu/bg/product/mreja-protiv-osi-i-ptici-421788289524
Похвалвам тези мрежички. Миналогодишните взехме пак от тях, не са мръднали и ги ползваме пак. Цената е най-добрата, която намерих онлайн. Коректна фирма са.
Виж целия пост
# 238
Два лева за 50 бройки си е направо нищо, особено ако вършат работа. Ако нямаш декари лозя купуваш за 20лв и си обезпечен доживотно
Виж целия пост
# 239
Аз пък много се радвам на птиците. Градината ми е пълна с плодове, има и за тях, има и за нас. Започват от ранна пролет с ранните череши, когато авлигите се връщат от Африка с мръсен, сив, опърпан вид и продължават до есента със смокините, когато ги изпращам с жълта и блестяща перушина. Освен тях ме радват още много видове, между които и защитени видове.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия