(Био)зеленчукова градина-нашето райско кътче (тема 42)

  • 40 267
  • 787
# 300
Червеите се раждат направо червени и си приличат на възрастните. Виждала съм в YouTube как се раждат по 8 от 1 яйце. Сивите не ги познавам - нещо друго са.
Виж целия пост
# 301
Значи е друго. Доста удавени имаше в чая, ето ги белите по ръба са, два броя

Виж целия пост
# 302
Това са ларви, мисля на бръмбар, но не съм сигурна.
Обикновено на пролет съм ги виждала в земята.
Виж целия пост
# 303
Няма от къде да влезе бръмбар.
Отгоре има капак, отдолу мрежа.
Аз за мухи мисля по-скоро.
Също и много ларви на винарки имам.

Сега пък мрежичка нямам
Виж целия пост
# 304
Здравейте градинари,
От няколко години съм селянка и отглеждам малко зеленчуци в дворчето си, което е около 300кв.м. Понеже нямам много място избирам внимателно какви сортове зеленчуци да отглеждам. Спряла съм се за домати  Сърцето на  Албенга, защото стават и за прясна консумация и за зимнина. До сега винаги си купувах семена (поне от две фирми за сигурност) за разсада, който сама си отглеждам. За съжаление тази година половината домати излязоха жъто чери.
Въпросът ми е дали някой е събирал семена от домат Сърцето на Албенга и ако  може да сподели как съхранява семенцата.
Виж целия пост
# 305
вълчо, добре завърнал се!
това прочутата лисича опашка ли е?
Simple Smile
Виж целия пост
# 306

Въпросът ми е дали някой е събирал семена от домат Сърцето на Албенга и ако  може да сподели как съхранява семенцата.
За всички семена важи:
Оставяш един едър домат, здрав, да узрее хуубаво.
Изгребваш семената, слагаш ги в цедка, промиваш с вода.
Наливаш вода в буркан и ги изсипваш там- да поседят 1-2 дни, за да се отдели всичко от тях.
Вадиш, слагаш на една салфетка да се изсушат.
Сгъваш я, надписваш я и я слагаш в хартиен плик.
Съхраняваш където няма влага.
Виж целия пост
# 307

Въпросът ми е дали някой е събирал семена от домат Сърцето на Албенга и ако  може да сподели как съхранява семенцата.
За всички семена важи:
Оставяш един едър домат, здрав, да узрее хуубаво.
Изгребваш семената, слагаш ги в цедка, промиваш с вода.
Наливаш вода в буркан и ги изсипваш там- да поседят 1-2 дни, за да се отдели всичко от тях.
Вадиш, слагаш на една салфетка да се изсушат.
Сгъваш я, надписваш я и я слагаш в хартиен плик.
Съхраняваш където няма влага.

Благодаря за изчерпателния отговор ! А проверявате ли кълняемоста на семенцата? Чувала съм, че засяват определен брой  пр. 20 и следят колко от тях ще поникнат.
Виж целия пост
# 308
А проверявате ли кълняемоста на семенцата? Чувала съм, че засяват определен брой  пр. 20 и следят колко от тях ще поникнат.

Аз не проверявам така.
Преди да ги посея, ги слагам в чашка, заливам с гореща, но не вряла, вода и ги оставям за 24 часа.
Които останат да плуват на повърхността, махам и сея останалите.
Виж целия пост
# 309
Новите корнишони изникват с кубинска мана. Старите краставици и тиквички нямат такава мана, имат други болести.
Купешки семена са всичките.
Семената тикви обеззаразявах с разтвор перхидрол, трябвало е и на краставиците.
Обаче ми писна да чета всичко да се прави с адска химия,  депресирах се и се ограничих само до четене за обеззаразяване на тикви... Сега ще се боря с нови болести...
Колкото по-дълго имам градина, толкова повече разбирам как конвенционалните производители съсипват и природа, и хора, и сортове... И как моята капка в морето не може да изчисти цялата вода, но тяхната кофа химия отравя всичко...
Виж целия пост
# 310
И тяхната кофа химия не оправя всичко.
В темата "хоби градинарство" пръскат всяка седмица с някаква отрова, че и ги комбинират, и пак скубят и изхвърлят.
Лошото е, че умъртвяват земята и продават жива отрова.
Виж целия пост
# 311
Амика,
 с какво  си миеш пръскачката след като я разглобиш.Отивам да разглобя моята .
Виж целия пост
# 312
Lima много неприятно е това което се случва.
Днес разговарях със съседките.
Едните гледат доста  домати - оплaка се, че е изхвърлила няколко килограма, защото не ставали за продаване.  Другата се оплака, че почти е изскубала своите и по време на разговора запита защо не ги даде на кокошките . Отговора беше, че не ги ядат...( Тогава се замислих за препаратите, с които ги пръскат и се замислих дали и това не е причина ) Моите умират за домати заради това и не ги пускам из градината.
Ето още няколко снимки другите са големи, трябва да проверя как се намалят.
Скрит текст:
Виж целия пост
# 313
Е-е-е ще имаш доматки цялата есен.

Рорик, обикновено става въпрос за изплакване на пръскачката. Понякога с тази вода отивам на ябълките и с насочена струя разкъсвам белите восъчни образувания на кръвните въшки, след което те остават незащитени за разни паячета и други хищници.
Но когато мине време и пръскам с разни настойки се получават натрупвания, а и влажната пръскачка е идеална за развитие на синьо-зелени водорасли. Тогава с гъбичка и сапун търкам вътре пръскачката. Излизат невероятни чернотии.  
Веднъж пръсках с кислородна вода (3%-ен разтвор на перхидрол) доматите. Ей тогава каквото излезе от пръскачката ... стана почти фабрично чиста.
Виж целия пост
# 314
Bonetti, и ние имаме съсели, гоним, запушваме дупките,...  мразим ги. А ги мразим,  защото са много сладички на вид и не можем ни да ги тровим, ни да ги трепем...
Моят е от малките - горски/градински/лешников, които не живеят по таваните и се хранят с цветни пъпки, грозде и насекоми. Вие говорите за големите дебеланчета, които са се поднасяли като деликатес в древния Рим.
Ако сте на "ти" с техниката и мобилните телефони, можете да сложите на всеки час аларма с вик на сова. Това се твърди, че е най-добрият начин да се прогонят от таваните.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия