(Био)зеленчукова градина-нашето райско кътче (тема 42)

  • 32 489
  • 787
# 45
Има един грузински сос "Ткемали" на база кисели джанки, стръкове кориандър и други подправки. Ползват го към меса, картофи. Тогава за първи път се заинтересувах. Има си хас да мирише зле. Като прочетох колко бързо се развива си казах "е те това е само за мен". Не очаквах да е "смрад".

ДДД-то (пестицид) в средата на миналия век беше забранено по целия свят след като изтрови поголовно де що мърда, и се натрупва - най-лошото. Води още до рак и репродуктивни проблеми при хората без майтап.
Статията:
https://nova.bg/news/view/2020/07/12/293590/%D1%80%D0%B0%D0%B7%D … 0%B4%D0%B5%D0%BE/
Заключението на разследващите журналисти е, че всеки пети продукт на пазара е отровен.

Да разведря - имаше един стар виц, дето радио Свободна Европа пита нашите управляващи "Вярно ли е, че спирате водата", отговор "Вярно е". Радиото - "Ами хората?" - Живеят!; "А вярно ли е, че им спирате тока?" "Вярно е." "Ами хората?" - Живеят!;  и т.н. ...цените ... парното ... Радиото: "Ами с ДДТ опитахте ли?"

Mößbauer-Effekt, това е много интересно.
Виж целия пост
# 46
Като чета по градинарските групи колко масово се ползват препарати за растителна защита от Турция, щото били по-ефикасни и по- изгодни, не се учудвам на откритото в зеленчуците на пазара. Масово се купуват и лекарства,  козметика и т.н. от там.  Наивен народ - прави се и от мизерия, но и  заради глупост.
Виж целия пост
# 47
Повече вярвам да е от глупост и мързел, защото определено можеш да спестиш нещо от пръсканията, ако си пробвал дали работят при теб алтернативни методи. Не казвам, че за всичко има лек, но например въшки по боба чистя на 100% само с настойка от доматени листа и колтуци плюс течен сапун - переш, напръскваш и дотук.
За черните мухички по доматите - също на 100% има лек (на първа страница).
За миризливките - също добре се контролират с давене, макар и не на 100%, защото не можеш да ги уловиш всичките.
Виж целия пост
# 48
amica1, благодаря !
Бях попаднала на реклама за репортажа, но не успях да го гледам и после забравих да потърся.

Преместих поста в нова тема - Отровите, с които ни хранят, държавата си затваря  очите
https://www.bg-mamma.com/?topic=1235537.new#new

ПС Mößbauer-Effekt, исках да напиша, че опитах да се снабдя с разсад мелотрия, да си отгледам на терасата, но без успех. У нас не е така разпространена.
Виж целия пост
# 49
 а семена?
https://www.facebook.com/829118167209456/posts/1221749234613012/

Sad Sad https://www.gradina.zamakabg.com/%D0%BA%D1%83%D0%BF%D0%B5%D1%82% … thria_scabra/1588

и тук са се предлагали https://hobi-semena.com/melotriq.html
Виж целия пост
# 50
Ние нямаме черешови дървета и купуваме череши. И тази година е много странно, черешите от пазара ( уж Кюстендил) са сладки и без нито един чврвей. Нямат е химически вкус.  Възможно ли е ДДТ да е причината за всичко това?

Амиса, "смрад" казват другите, аз го ям,  по цели стръкове, индивидуално,  че ще ме изгонят Simple Smile
Виж целия пост
# 51
Семена за мексиканските краставички си купих почти на майтап от Амазон, че трябваше да допълня сумата за една поръчка. Разсад правих сама. Тръгна бавно и не съм го къткала особено. Като се постоплиха температурите го преместих в голямата саксия отвън и тъй. Поливам, берем, ядем.
Виж целия пост
# 52
Добри, късно се сетих да търся мелотрия, затова разсад. Но то и семена се намират трудно.

Mößbauer-Effekt, то си е тиквово, те се гледат лесно . Може би, сега още не е късно за втора реколта, ако намеря семена.

Тук са обявили разсад https://www.balkep.org/melothria-scabra.html Питах по телефона дали имат , че не е ясно обявата от кога е, младежът щеше да проверява... И си остана с проверката.
Виж целия пост
# 53
При мен тези мини краставички не искат да растат.
Миналата година останаха не опрашени, тази година ни една не покълна.
Ама и корнишоните не вървят, та явно не им харесва при мен.
Виж целия пост
# 54
Възможно е да не правят достатъчно мъжки цветове, или обратното - да имат предимно мъжки. Предполагам, че това важи и за тях, както за всички тиквови. Нали краставиците имат различни сортове, някои са опрашители, други правят само женски цветове и без растение опрашител наблизо, не става.
А има и сортове с двата вида цветове, там и 1 растение си ражда добре. Вероятно на Mößbauer-Effekt е такова.
Това за миналогодишните.
А може и наистина условията да не им харесват.
Виж целия пост
# 55
Аз да се оплача,в четвъртък е имало градушки у наше село,погром.От червената бамя, само четири стръкчета оцеляха,тиквичките ми заминаха почти изцяло,доматите начукани,но иначе що-годе са добре.Патладжана,боба и пипера оцеляха.
Виж целия пост
# 56
А какви са причините сега да не го правите?  И аз си спомням - домати от Пловдив и Пазарджик, дини и пъпеши от Плевен и всичко беше истинско, много вкусно и ароматно.
Аз се шегувах, но сега се замислих и се чудя защо вече няма такива благини? Всичко е от борсата, равно, правилно  и безвкусно по европейските изисквания. А с хубавите домати, вие храните животните.
Ние не заслужаваме ли да ядем хубави пловдивски домати?
Времената са други. Борсите са мафиотска структура, прекупвачите се наложиха повече, а самите земеделци са най-прекараните. От друга страна мисля, че у нас след ерата на комунизма трудно се кооперират дребните производители. Сигурно има и такива...Следя уж какво е фермерското движение, стискам им палци.
Самите хора станаха големи мошеници. По-лесно е да вземеш от борсата, да седнеш на тротоара на село и да продаваш...Лудите нека копаят Wink
Темата е дъъълга. И да не спамя ето първа реколта домати е снимка преди 5-6 дни как изглежда стблото домати нападнато от тута абсолюта. Нашите ще издържат макс 2-3 седмици. Съседите вече ги изкорениха!!!! Средата на юли няма добив от ранните домати!!!
Скрит текст:





Много искам да става без пръскане, но не го вярвам. Препаратите купени в наши агроаптеки не действат!!! Виждам го с очите си. Знам за масово купуване на такива от Турция, но сега от разследването разбрах, че става дума за такива с ДДТ. Ясно е вече защо се купуват...
Виж целия пост
# 57
Вижда ми се, че доматите ти са в оранжерия. Мислила ли си за допълнителни мрежи, за да не влизат при проветряване, двойни врати? Добра практика е ей тези видимо нападнати листа да ги отрежеш и събереш в черен чувал. Завързваш го и да стои няколко дена на слънце, да се изпекат гадовете. Същото и с изкоренените домати на съседите. Трябва да се унищожат и по-добре да не ги горите, че ще се опуши околността. Също и соларизация на почвата за онези фази, когато се развиват в нея. Лошото е, че насекомите стават резистентни, че и пръскането в един момент няма да помага. Всъщност при мен още не е дошла тутата, но няма да ме подмине. Тогава и ще чета повече по въпроса.
Виж целия пост
# 58
Моята борба с тутката включва и лампа против насекоми. В никакъв случай не ги спасявам на 100%, но забавям процеса. Сложих и една- две мухоловки.
Виж целия пост
# 59
Майка пазеше грозде кардинал от осите, че много го нападаха и изяждаха зърната наполовина, а те загниваха от това, като увиваше всяка чепка в хартия. Дали не може да се приложи и при доматите? Чепките в хартия, или фина  прозрачна  органза, за да не могат да проникнат до плодовете. Вярно, че е сръткаво и трябва често да се отвярят, за да се берат узрелите, но може и да се окаже спасения от тая гадна тута.

Нещо много взеха да ни нападат чуждоземски молци - тута, чимшировия молец...  И аз бях проверявала за лампи, да си чистя чимшира.  Голяма напаст са тези молци, но все пак са нощенки и лампите би трябвало доста да ги унищожават. Също има и феромононни капани.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия