СЕДМИ клас 2019/2020 - Първо класиране - (13.07. - 19.07)

  • 102 082
  • 2 759
# 2 610
Дидева, Слънчевата, това с допълването на хорариума от ООП  с  ФУЧ от първи етап не важи ли само за нашите университети? Помня, че те излязоха с такава позиция, което е супер. Но въпросът с чуждите унита си остава неясен и съответно Интеграли подобните консултантски фирми  няма как да отговарят с такава сигурност към този момент.
Виж целия пост
# 2 611
Съветът на ректорите излезе със становище, че при необходимост като балообразуващи ще се признават оценки от първи гимназиален етап. Не е ставало дума за часовете от ФУЧ.
Но да, никой не може да даде твърд отговор към момента. Ще разберем след две години.
Виж целия пост
# 2 612
Едно време в УАСГ от всеки поток ПГС след втори курс отпадаше по 1 група, т.е. 1/4 отпадаха само след втори курс. Накрая от 300 приети завършихме доста под 100 човека на първа сесия за защита за дипломни работи.
Сега е още по-зле. Миналата година завършиха 6 човека и чакаха седми на януарската сесия.
Виж целия пост
# 2 613
Cool baby, ето ти изискване на ТУ Айндховен, към настоящия момент...
Това трябва да отговори на много от въпросите ти и да спреш да вярваш на Интеграл. Явно и те не четат много!

Само че това е много общо казано. Ако си сертифициран като шивач, ковач, бижутер и прочие напълно логично. Както и напълно кореспондира с писаното по горе от мен че ако си завършил техникум по икономика по трудно ще ти приемат дипломата за програмист.
Както и напълно доказва необходимостта от всякакво информиране и поставяне на цели още в 8 ми клас
Виж целия пост
# 2 614
Academic stream -> профилирана гимназия ли се има предвид?
Базел, да! Ето:
https://www.nuffic.nl/en/subjects/education-and-diplomas-bulgaria/
Виж целия пост
# 2 615
Съветът на ректорите излезе със становище, че при необходимост като балообразуващи ще се признават оценки от първи гимназиален етап. Не е ставало дума за часовете от ФУЧ.
Но да, никой не може да даде твърд отговор към момента. Ще разберем след две години.
Ясно, мерси, не съм задълбавала, но все пак явно нещо ми е останало в главата, макар и не  съвсем вярно. И щом дори за нашите университети още няма твърд отговор, какво остава за единен такъв за чуждите, кандидатстването в които може да се различава  (и всъщност  много често се различава) колкото от земята до небето..
Виж целия пост
# 2 616
Масово ли университетите по света приемат по диплома? Защото в нашето училище имаше суууупер добри деца по математика и такива, които са доста под средното ниво. Но и едните и другите имат еднакъв хорариум и еднаква оценка. Как университетът ще подбере правилното дете. Да не говорим, че извън смг може да има дете с далеч по-малък хорариум по математика, но много по-добър математик от някой ученик на смг. Тогава  първото няма шанс за прием преди всички кандидати от смг ли?
Виж целия пост
# 2 617
А защо е това огромно желание непременно да се учи в чужбина? Простете за невежеството! Аз изобщо не съм обмисляла такъв вариант. Завършила съм обикновено училище във Видин. Завърших право в Югозападния и се реализирах повече от добре в София. Сега имам работа, която обичам, още от 24-годишна работя по специалността, живеем добре. Моята братовчедка завърши висше образование в Италия, магистър. На почти 40г. е и още не може да се реализира. Само споделям опит...
Виж целия пост
# 2 618
А защо е това огромно желание непременно да се учи в чужбина?
Защото като повечето неща в бг, и образованието ни не е качествено. Евентуално има тук-там изключения.
Виж целия пост
# 2 619
А защо е това огромно желание непременно да се учи в чужбина?

Причини много, някои от тях смислени, други не..
- в малко специалности у нас има истинска конкуренция по време на следването, а това сваля неминуемо нивото на преподаване/усвояване
- някои желани  специалности са по-нестандартни и не се предлагат тук
- има деца, спечелили стипендии за целия курс на следване и ще е грехота да не се възползват
- стаден принцип
- налични роднини, понякога даже родител в съответната страна
- родителски амбиции и желание да се хвалят с това, че  детето учи в чужбина, пък то може унито да е  последната дупка на кавала и самото дете да не е искало да ходи там
- несправяне с изпити тук или закъсняла ориентация и липса на време за подготовка за изпити  за прием в  сериозните специалности тук, предполагаща ходене на курсове/уроци още от 11 клас
-други...
Виж целия пост
# 2 620
Да, защото на лични написах и, че имаме отказ и от Тилбург за икономика, а от Ротердам поискаха изпит по МАТ. Но това е нещо от преди 3 години, сега не знам как е. Аз също смятам, че не е рано да мислим за УНИ, просто защото нищо не се знае на този етап.
Еразъм Ротердам май традиционно си искат този изпит за българчета, за специалност "Икономика и бизнес икономика", знам и за други такива, не от МГ и в различни години.  За себе си съм си го обяснила с това, че досега (освен в МГ и май и там не навсякъде) по програма в средното у нас не се изучават някои модули по МАТ, които те изискват и които явно се изучават в Холандия - съдя по задачите на този изпит по МАТ в Ротердам, където има вероятности и статистика, и интеграли. Но понеже от много места чух, че по новата програма тези модули вече влизат в средното (профил МАТ), според мен с новата програма  с ПП МАТ пречките за българчетата ще са по-малко. В този смисъл за мен отсега е добре да се заложи език и обща ориентировка (СТЕМ или хуманитарна, или медицина, или изкуство, примерно) и да се търси училище, което да удовлетворява тези два критерия в максимална степен за в бъдеще, в перспектива като предлагани ПП (езикът е ясен на този етап), доколкото има такава достъпна информация в момента.
Виж целия пост
# 2 621
Noel, Санака го каза много добре.
Аз също не знам, къде ще го завее вятъра. Но искам да може да избира свободно, това е!
И за протокола, не бих се възпротивила хич и Софийския университет да избере.
Виж целия пост
# 2 622
Масово ли университетите по света приемат по диплома? Защото в нашето училище имаше суууупер добри деца по математика и такива, които са доста под средното ниво. Но и едните и другите имат еднакъв хорариум и еднаква оценка. Как университетът ще подбере правилното дете. Да не говорим, че извън смг може да има дете с далеч по-малък хорариум по математика, но много по-добър математик от някой ученик на смг. Тогава  първото няма шанс за прием преди всички кандидати от смг ли?
На това отговорът сигурно ще заеме много страници Simple Smile Зависи къде в света, в кои университети, с каква конкуренция, частни или държавни, на какъв език и прочие.

Така е, но те (в Холандия, а може и другаде, не знам) искат хорариум и ако го няма, някои директно отказват, а други дават възможност с изпит да покрие лисващото. Отделно че за отделни специалности си има и изпит по презумция, (за numerus fixus), беше вече казано назад.
Виж целия пост
# 2 623
А защо е това огромно желание непременно да се учи в чужбина? Простете за невежеството! Аз изобщо не съм обмисляла такъв вариант.
Моят големия хубостник иска да се занимава с наука. Нашите университети не предлагат добро обучение, база, камо ли реализация. В България ще умре от глад и скука, ако работи в БАН.
Нямам никакъв друг зор за чужбина-та.

Малкия не иска такива неща. Хич не го виждам да излиза навън да учи.

Има време, де!

П.п. А чисто емоционално хич не ми се ще да са далече от мен децата! Няма да ги спра, разбира се, просто ще ми е много, много мъчно!
Виж целия пост
# 2 624
В Холандия много харесват IB диплома, така че който иска там, може да се постарае за такава.

Как стои въпросът с шотландските университети? Казаха ми, че са с доста по-ниски такси, даже безплатни (конкретно за Сейнт Андрюс).
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия