Мнения за неелитни училища след седми клас в София- Тема 3

  • 60 589
  • 742
# 180
Моята дъщеря е 8 клас в 22-ро английски с испански и сме много доволни от преподаването и преподавателите по АЕ. Няма квоти.

Noel, в 8 клас как се изучава езикът - интензивно (като в езикова гимназия) или разширено?
И знаеш ли в по-горните класове имат ли разказвателни предмети на чуждия език. Специално за английски се интересувам.

Предвид, че няма квоти, преобладава ли някой от половете значително?
Благодаря!
Интензивно. Програмата е абсолютно еднаква с тази на 1-ва и 2-ра английска гимназия. АЕ се учи с двама преподаватели, както в 1 АЕГ. От 9 клас има предмети, които се изучават на АЕ, точно както и в другите езикови гимназии. Няма квоти и затова момичетата преобладават, но затова пък момчетата са равни по точки с момичетата. С тези точки момчетата са могли да влязат във ФЕГ например, но са избрали 22 СЕУ.
Free Soul, за първите съм съгласна, но другите не бих ги наредила точно така. По-скоро бих разменила местата на 22-ро и НТБГ. 22-ро от години е в топ 10 на най-желаните училища с най-висок бал в София, на 9 място веднага след ФЕГ, следвано от 35-то.
Виж целия пост
# 181
Илит, gadamer,
Благодаря ви за споделеното мнение! Дано се представи добре момчето ми на НВО и да успее да влезе в НТБГ. Той точно за първи език иска АЕ, а за втори испански.
Виж целия пост
# 182
......... По-скоро бих разменила местата на 22-ро и НТБГ. 22-ро от години е в топ 10 на най-желаните училища с най-висок бал в София, на 9 място веднага след ФЕГ, следвано от 35-то.

Споменах, че не съм ги подреждала точно по бал.

Не знам каква е тази класация, но от сайта на Дидева може да се направи лесна справка на втори класирания по минимален бал примерно 3 години назад - с филтри на 35то, НТБГ и 22ро. Паралелки на 35то и НТБГ са преди появата на 22ро в класацията.
Виж целия пост
# 183
Няма как 22-ро да измести НТБГ от първи ешалон. Не може да се сравняват въобще двете.
Виж целия пост
# 184
В последните години, действително 22-то изпреварва по бал НТБГ. Предполагам, че това се дължи на огромния интерес към испанския език.
Двете училища са несравними обаче. Все едно да сравняваме техникум с езикова гимназия. Безпредметно е, защото предлагат различни неща.

И на мен ми се искаше втори език да е френски в НТБТ, но ще е испански, за радост на дъщеря ми. Така или иначе, всички знаем, че вторият език почти винаги се учи само на някакво съвсем базово ниво и нямам големи очаквания. Какъв ще бъде езикът се определя ежегодно според наличните преподаватели. Това говори достатъчно, че той не е приоритет. Но, както казах, нито имам очаквания, нито пък НТБГ е езикова гимназия, за да изисквам високо ниво на езиците. Там приоритетите са други. Например за момента учат оформяне на документи, видове документи и съдържанието им, що е то "предприемач" и с какво се занимава, правят бизнес планове, ще наблегнат и на компютърната подготовка, конкретно заради специалността Електронна търговия.

Не е удачно да сравняваме професионално насочените училища с езиковите такива. Просто са различни.
Виж целия пост
# 185
Двете училища са със съвсем различен профил. Аз със сигурност бих сложила НТБГ преди 22-ро.
Виж целия пост
# 186
Това имах и аз предвид.
Виж целия пост
# 187
Още едно положително мнение за НТБГ. Моята дъщеря е 9 клас - Електронна търговия с английски. Първата година е като в езикова гимназия - много език и другите базови предмети. Имаха и два специални предмети - предприемачество и другото не го помня.

Сега учат всички предмети, но на български език, защото все пак това е професионална, а не езикова гимназия. Английският става 3-4 часа седмично, колкото е по норматив. Учат още 2 специални предмета. Моята ходи допълнително на английски, защото има амбиция да учи бизнес специалност в чужбина.

Относно втория език. При кандидатстване се избира специалността и първия език само. Класът на моята учат френски. Първоначално им бяха казали, че ще се допитат до тях и за който език има най-много желаещи, той ще е. В крайна сметка това не се случи и просто им спуснаха френския. Най-вероятно, за да запълнят нечий хорариум.

Организацията в училището е добра - получаваме навреме информация; сайтът е много информативен и се актуализира почти ежедневно. Реагират бързо на запитвания. Правя сравнение с ФЕГ, която завърши голямата ми дъщеря и които са доста по-мудни и неорганизирани.

Организират много бизнес активности - състезания, учебно-тренировъчни фирми. Привличат се спонсори. Сега с дистанционното обучение - този аспект доста пострада, но дано в бъдеще да се върнем към нормалността. В 11 и 12 клас се учат почти изцяло специални предмети, които зависят от специалността и можете да се запознаете с учебните планове, които са качени на сайта.

Обръщам внимание, че изборът на професионално училище при новото разделение на гимназиалното образование на два етапа, може да не е подходящ избор за деца, които не са много ориентирани какво искат да кандидатстват. Във втория гимназиален етап се изучават основно професионални предмети и ако детето например иска да кандидатства с химия и биология например, може да се окаже, че няма да има достатъчно хорариум.
Виж целия пост
# 188
За български университети не вярвам да има проблем с хорариума, по-скоро за някои специалности в чужбина.
Виж целия пост
# 189
Това е за 2020г. Предходните години 10-тото място се заемаше от 35-то. Иначе не споря, че  22-ро и НТБГ са несравними.
Виж целия пост
# 190
Това е заради модата с испанския език. Но и 31, и 22ро са си средни училища.
И най-най-важното си остава желанието на детето и това, къде ще се чувства най-добре. Не винаги елитното училище е най-доброто като среда.
Виж целия пост
# 191
Ако не се лъжа в 22-ро няма квоти. При дъщеря ми това изигра огромна роля в избора. Категорично зачеркна училища без квоти и такива с руски език, като 133.
Виж целия пост
# 192
Хахаха, и за моята квотите бяха с голяма тежест в избора. Simple Smile
Виж целия пост
# 193
Ноел, всъщност за 2020 година, според таблицата на Дидева, в която не мога да се осъмня, на 1 класиране, първото училище извън "елитните", което се появява в класацията е 35- то с бал 440, после 133-то с 439.5. Веднага след тях е НТБГ с 436. 22-ро се появява с бал 419.
Виж целия пост
# 194
Е, те гледат минимален бал общо за училището, а не по отделни паралелки, затова така се получава. Нормално училищата без квоти отиват по-напред по общ минимален бал.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия