Какъв процент от доходите си спестявате с цел пасивни доходи?

  • 32 191
  • 740
# 510
Пост фактум е многоо приятно да си говорим и гледаме каква доходност бихме имали.

Реално, да избереш акция, която за 2 десетилетия да увеличи стойността си десеторно или х100 е доста трудна работа.
Виж целия пост
# 511
Кое точно трябваше да ме изненада? Това коя акция е и твоя инвестиция ли е? Пращаш ми някаква графика, а дори не знам кво искаш да ми кажеш с нея.
Novo преди 20 год (почти 20 айде) е тръгнала от 40 крони а сега 420. Явно много си е инвестирал още навремето

То се разбра, че не разбираш.
Между другото Novo Nordisk е започнала да продава акции на 2 май 2007, така, че информацията ти и за това не е вярна.
били са пуснати 200 акции, на стойност DKK 112,000, което по днешният курс е $18241.16.

Та с две думи, гола вода са ти твърденията.Можеш да продължиш какво ти е казала свекърва ти, съседката или пък звездите. Има си статистика за транзакциите, достатъчни са няколко клика, ако знаеш какво и как да тъсиш.
Виж целия пост
# 512
Без да се меся в спора, защото не разбирам детайлите на търговията с акции, но в графиката за Ново Нордиск има едно пояснени, че това е печалбата без реинвестиране на дивидента. Ако човекът не е пипал акциите (т.е. не си е теглил дивидента, а го е реинвестирал), нещата може да са мнооого по-различни.  За 20 години реинвестирането (математически се явява нещо като сложна лихва) може да направи чудеса.
Виж целия пост
# 513
Без да се меся в спора, защото не разбирам детайлите на търговията с акции, но в графиката за Ново Нордиск има едно пояснени, че това е печалбата без реинвестиране на дивидента. Ако човекът не е пипал акциите (т.е. не си е теглил дивидента, а го е реинвестирал), нещата може да са мнооого по-различни.  За 20 години реинвестирането (математически се явява нещо като сложна лихва) може да направи чудеса.
Казусът беше за една акция. Плюс, че не всички акции носят дивиденти. В посоченият пример имат предвид акциите с девидент. За да реинвестираш дивидент трябва да купиш нови акции, или да се вземе решение на общото събрание да се увеличи капитала, като се емитират нови акции ( шеърхолдарите много рядко вземат това решение, защото то е общо взето много рисково).
Обикновенно портофейлът на инвеститорите не вкл само 1 акция или акции само от 1 компания. Прекалено много примери има за загуби заради това.
Виж целия пост
# 514
Скрит текст:
Кое точно трябваше да ме изненада? Това коя акция е и твоя инвестиция ли е? Пращаш ми някаква графика, а дори не знам кво искаш да ми кажеш с нея.
Novo преди 20 год (почти 20 айде) е тръгнала от 40 крони а сега 420. Явно много си е инвестирал още навремето
То се разбра, че не разбираш.
Между другото Novo Nordisk е започнала да продава акции на 2 май 2007, така, че информацията ти и за това не е вярна.
били са пуснати 200 акции, на стойност DKK 112,000, което по днешният курс е $18241.16.

Та с две думи, гола вода са ти твърденията.Можеш да продължиш какво ти е казала свекърва ти, съседката или пък звездите. Има си статистика за транзакциите, достатъчни са няколко клика, ако знаеш какво и как да тъсиш.

моля ти се, не говори глупости. Novo е в NYSE от 1981 година. Говориш със самочувствие на експерт за неща, от които и грам не разбираш.
Освен това идеята не ми беше да разнища историята на компанията по дни и часове, а това, че е расла бързо и хора са се замогнали. Чудиш се как да ме унижиш, но това не променя нито моята нито чуждата доходност, а демонстрира само твоята злоба и завист, че не си уцелила на компании.
Виж целия пост
# 515
Това, че данните публикувани от фирмата ( на техния собствен сайт) говорят за моята злоба и завист са поредната ти простотия. Така, че си мери думите.
Виж целия пост
# 516
Това, че данните публикувани от фирмата ( на техния собствен сайт) говорят за моята злоба и завис са поредната ти простотия. Така, че си мери думите.


Дай линк щото в моя сайт пише съвсем друго
Виж целия пост
# 517
Стана ми интересен спора ви и се зачетох. Тук фигурират данни за цената на акцията им от 1981г. Това обаче не означава, че се търгува от 1981 на NYSE. Съвсем възможно е да е била достъпна на локални борси - датска, европейска много преди на американската. Може би оттам идва разминаването.

Виж целия пост
# 518
А някой може ли с думи прости да обясни какво е различното в купуването/търговията с акции и с опции?
Виж целия пост
# 519
Антоанета има интересен канал по темата.

Виж целия пост
# 520
Е тук пише бая

https://www.investopedia.com/trading/options-strategies/
Виж целия пост
# 521
На баба ти хвърчилото. Купил си е тази 1 акция с връзки от някъде. В онзи момент, друг човек не е сънувал дори тази възможност.
Колкото ние, в България, можехме да си купим акции преди 20 или даже 10 г.
Виж целия пост
# 522
Между другото, не знам дали акциите се вместват в темата "пасивни доходи". Те са изключително времеемък, трудоемък и нервоемък "бизнес".
Особено ако са силно волатилни. А повечето ИТ или тип Тесла или биткойни, са.

И съм го писал, но пак напомням.
Едно е да си играеш с порт-моне-то на дядо си, има-няма 1000лв, друго е да залагаш суми от по 1млн и нагоре. Нервите са други.
Т.е., важи един от класическите въпроси за един бизнес: "Можеш ли да скейлваш?"

Иначе, акциите имат едно огромно предимство пред "физическите" бизнеси. Никой не те вижда и не те чува, и хабер няма, та да ти завиди или да те одумва.
Всеки е вдигнал мушката на "рентиерите", какви кожодери, вампири и изедници са.
Никой не се сеща, че "акционерите" и те печелят. И тяхното в никакъв случай не е по-морално. Просто бизнес. "Гласуваш" за друга дейност.
Виж целия пост
# 523
Акциите, търгувани спекулативно, не са пасивен бизнес. пасивен бизнес е инвестирането в някой фонд и оставяне на нещата да си работят 5 - 10 години. Или инвестиционна застраховка, напоследък излязоха доста добри предложения, които са си чисти инвестиционни фондове, но с лек застрахователен елемент, колкото да се хванат предимствата на застраховката.
Виж целия пост
# 524
Цитат
има само една акция, която е купил преди над 20 години и сега е милионер от нея. Novo Nordisk.
Темата за акции,борси и пр. ми е terra incognita,но евтини акции на NN като лаик бих си купила.Дълги години се наложиха на пазара като производители на едни от най-добрите и скъпи инсулини.Много здр.каси в ЕС работят с тях.Е,няма начин да не им се вдигнат акциите,освен ако не стане нещо супер каръшко.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия