Висше образование в САЩ

  • 30 807
  • 279
# 15
Във връзка с този коментар ми е интересно колко време след бакалавър обикновено американците записват магистратура? В края на 20-те си години или по-скоро в тридесетте/около четиридесетте? И като цяло на какво се дължи подобно мислене?

Това зависи изцяло от специалността. В бизнес специалностите и в някои от обществения сектор се иска опит, обикновено 1-3 години, за да те приемат в магистратура изобщо. В хуманитарните, артистичните и инженерните области е често срещано магистратурата да е веднага след бакалавъра. В медицина/фармацевтика/ветеринарство/право магистратура не се прави изобщо, това са степени след бакалавърската (докторски) тук.

Мисленето се дължи на факта, че докато за бакалавърска степен има сравнително евтини държавни образователни заеми, то магистратурите се плащат солено и заемите за тях са предимно частни, с високи лихви. Така че магистратура се прави само, ако наистина ти трябва, или ако имаш достатъчно доходи, за да си я позволиш, или ако работодателят ти я иска и съответно ти плаща таксите. В някои области не можеш да работиш без такава (например социални работници или учители), така че я караш максимално скоро. В някои хуманитарни области можеш да завършиш магистратура и бакалавър едновременно за пет години, като цената на магистърските курсове ти излиза същата като на бакалавърските, тоест по-ниска. Но в много направления можеш спокойно да работиш без магистратура и не си струва да плащаш безбожни суми само заради тапията.

Има докторати, за които задължително минаваш през магистратура - практически всички хуманитарни са такива, но в много програми можеш да влезеш с бакалавър и да караш магистратурата като начален етап на докторската си програма.

Но като цяло тук не съществува нагласа, че образование на бакалавърско ниво не е достатъчно и трябва задължително да се надгражда.
Виж целия пост
# 16
Случайно се зачетох, искам да кажа, че, това, което споделяте, е много интересно. Човек има различни представи за образованието в САЩ. Мислех, че щом си завършил там, получаваш едва ли не гражданство.
А ако трябва да очертаем всички възможности за оставане в САЩ след бакалавър, има май още една - да се ожени за местен, човек с гражданство. Така ли е, че ми стана интересно, не, че съветвам авторката да разчита на нещо подобно?
Виж целия пост
# 17

А ако трябва да очертаем всички възможности за оставане в САЩ след бакалавър, има май още една - да се ожени за местен, човек с гражданство. Така ли е, че ми стана интересно, не, че съветвам авторката да разчита на нещо подобно?

Много е скъпа тази услуга, а и доколкото знам никак не е лесно- не става просто да хванеш някой американец от улицата, да се подпишете и  да получиш автоматично гражданство.

Темата за вишето образование за мен също е много интересна, дъщеря ми е убедена, че иска да учи там. Докато дойде момента за кандидатстване имаме идеята да ходи на различни специализирани курсове през лятото, които предлагат университетите, за да си направи някаква селекция.
Виж целия пост
# 18
Бракът, естествено, е път към зелена карта и съответно оставане, но не е нещо, което можете да планира човек и да замине с тази мисъл. А и за брак с американец изобщо не е необходимо човек да идва дотук - може и на плажа в Слънчев бряг да го срещне... Simple Smile

Освен чрез работна виза или брак, зелена карта може да се получи и чрез лотарията. За много богатите или много гениалните има и специални зелени карти за големи инвеститори и за хора със специални постижения. Има начини да се дойде тук, стига човек това да иска наистина.

П.С. Не знам дали авторката все още чете в тази тема, но ето един колеж в САЩ, където може да учи изобразително изкуство почти безплатно: Berea College в Кентъки е колеж, в който никой не плаща такси, защото всеки приет студен получава стипендия, равна на таксите за обучение за четири години. Отделно от това колежът има работни програми, в които студентите могат да получават допълнително средства, за да покрият общежитие, храна и прочие разходи. В такова място няма да срещнеш богати наследници, почти всички студенти са от бедни семейства, някои от тях от много бедни. Но това е място, където можеш да учиш в американската образователна система и да се възползваш от програмите, за да създадеш контакти и да си намериш работа след завършването. Дори да си учил рисуване.
Виж целия пост
# 19
Малко встрани от темата. Да се бракувате с цел да получите американско гражданство е много опасно. Това е престъпление според закона. Може да ви вкарат в затвора за дълго време.
На една моя позната в Гърция един иракчанин и предложил €50 000 за фиктивен брак с нея,за да получи гръцко гражданство. Но тя отказала най-вече защото се страхува да не я хванат полицията и емигрантските служби в лъжлив брак.
Виж целия пост
# 20
Престъпление е само, ако бракът е фиктивен. Не е задължително да е  такъв, в края на краищата навсякъде по света млади хора се срещат и влюбват.
Виж целия пост
# 21
В контекста на написаното, лично аз долових идеята точно за фиктивен брак.
Не знам дали има възможност срещу определена инвестиция да се получва някакъв вид разрешително за пребиваване.
Виж целия пост
# 22
Не, изобщо нямах предвид фиктивен брак, съжалявам, ако така съм прозвучала. Просто на тази възраст е съвсем нормално човек да се влюби, да има връзка. И предположих, че в такъв случай приема гражданство, ако партньорът е местен. Също е интересно какво става ако съпруг чужденец получи работна виза, а ти не. Това са някакви хипотетични ситуации и питам от любопитство.
Виж целия пост
# 23
Съпруг с работна виза може да получи за теб статут на придружител. В зависимост от типа на неговата виза, придружителят ще може или няма да може да работи.

Не знам дали има възможност срещу определена инвестиция да се получва някакъв вид разрешително за пребиваване.
Има зелена карта за инвеститори. Изискването е да инвестираш или милион долара където си искаш, или половин милион в район с висока безработица. Много популярно сред китайските новобогаташи.
Виж целия пост
# 24

Темата за вишето образование за мен също е много интересна, дъщеря ми е убедена, че иска да учи там. Докато дойде момента за кандидатстване имаме идеята да ходи на различни специализирани курсове през лятото, които предлагат университетите, за да си направи някаква селекция.

Shantal,
Успех с кандидатстването.
Аз ли бъркам нещо, но все си мисля, че скоро беше 7 клас дъщеричката ви Simple Smile Не е ли рано?

От съществено значение при избора на уни е и какво иска да учи.

Ако имате нужда от съвет и мога да помогна, с удоволствие.
Виж целия пост
# 25
Много благодаря, rosss!
Да, осми клас е сега дъщеря ми, но гледахме, че някои университети имат интересни летни програми за подрастващи, включващи различни модули- бизнес, психология, журналистика, математика, фотография и т.н. Не проучих подробно, защото тази година, заради пандемията уж, не се предлагаха. Надявам се догодина да се нормализира животът и да може да пробва нещо, има голямо желание.
Виж целия пост
# 26
И аз следя за летни програми!
Здравейте! Синът ми е 10кл. И те са много добър вариант за избор на специалност.
По повод именно търсенето на подходяща спеьиалност и подготовка за изпитите имам въпрос към вас:(ще питам и в други държави): На някое от децата ви изисквали ли са АР изпит по опрелен предмет за прием? Например AP calculus, AP physics, AP Chemistry, ... Благодаря!
Виж целия пост
# 27
kassii,
Чаках да ви отговори някой с по-скорошен опит от нашия.

Advanced Placement изпитите не помагат при кандидатстване.
Могат да се ползват в унитата в САЩ , ако са взети с оценка 4 или 5 ( унито слага условията с какъв резултат), за да не взимате даден курс, а да получите директно кредитите за този изпит. Помагат, когато си вече студент и ако са взети с висок резултат.
Виж целия пост
# 28
rosss , не съм убедена, че това с кандидатстването ще е така и знапред. CB oтмениха наскоро SAT Subject Tests.

How can I show my skills in specific subject areas without the opportunity to take SAT Subject Tests?

We’ve continued to enrich and expand access to AP courses, which let students showcase their skills through challenging coursework. Many colleges already use AP course participation and exam score as indicators of a student’s ability and interest in a particular subject area. And colleges also have access to information about student performance in key subject areas through their SAT scores, high school transcript, course selection, and other measures. Check directly with the colleges you plan to apply to for alternative ways to strengthen your applications.

https://blog.collegeboard.org/January-2021-sat-subject-test-and-essay-faq
Виж целия пост
# 29
Prizma,
Благодаря за актуалното инфо!

Относно САТ 2, отдавна има университети, които казваха, че не е задължително представянето на САТ 2, но когато си взел такъв и имаш хубав резултат, аз бих го пратила. Пък те да си решат дали ще го взимат под внимание!

Призма, вие къде решихте да кандидатствате?
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия