Истанбул [тема 53]

  • 69 522
  • 738
# 120
От октомври турците въведоха задължителен HES код и за чужденците. Без него наникъде: нито придвижване с транспорт, нито посещение на музеи....! Знаете ли как стоят нещата за българите, свободно пътуващи за Турция?
Виж целия пост
# 121
Аз също пътувах преди месец с паспорт, който изтича през януари. Пътувах с агенция, която настояваше за 6 месеца валидност, но да си извадя експресно нов паспорт струваше повече от екскурзията Simple Smile Обадих се в Турското посолство и там обясниха, че няма проблем, важното е, че не изтича по време на пътуването. От агенцията се съгласиха с това. Нямах проблеми на границата и в двете посоки.
Виж целия пост
# 122
Аз също пътувах преди месец с паспорт, който изтича през януари. Пътувах с агенция, която настояваше за 6 месеца валидност, но да си извадя експресно нов паспорт струваше повече от екскурзията Simple Smile Обадих се в Турското посолство и там обясниха, че няма проблем, важното е, че не изтича по време на пътуването. От агенцията се съгласиха с това. Нямах проблеми на границата и в двете посоки.

Благодаря!
Ситуацията е подобна. Нов паспорт, след като има близо пет месеца стария, че и за двама... няма как да стане за еднодневно пътуване. И все пак не е въпросът в парите, а в правилата. В другата тема писа съфорумка, върнала се заради приятел, с когото са пътували и който е имал 3 месеца валидност. Не са го допуснали. Били са без ТА.
Пълна каша!
Вчера изтървах работното време на Консулството в Бургас. Щях да звъня и аз да питам. Всъщност, на какъв език комуникирате по телефона с консулството/посолството? Да съм подготвена...
Не че ако се заядат на границата, отговорът на тези институции или написаното я сайта на Министерството ще ме спаси.
Виж целия пост
# 123
Жената, която вдигна телефона в посолството, говореше български.
Виж целия пост
# 124
В другата тема писа съфорумка, върнала се заради приятел, с когото са пътували и който е имал 3 месеца валидност. Не са го допуснали. Били са без ТА.
Може би не е бил български гражданин. И кой го е върнал? Българите или турците, митничаря или граничния полицай. Нещо не ми се вярва.
Виж целия пост
# 125
В другата тема писа съфорумка, върнала се заради приятел, с когото са пътували и който е имал 3 месеца валидност. Не са го допуснали. Били са без ТА.
Може би не е бил български гражданин. И кой го е върнал? Българите или турците, митничаря или граничния полицай. Нещо не ми се вярва.

Скрит текст:
Попитах, но чакам отговор засега. Според мен и те не са наясно. И ти си там, ще видим какво ще пише. Предвид познанията по езици на турските служители, предполагам, че нашите хора не са разбрали истинската причина и са я отдали на тримесечната валидност на паспорта. Минава ми през ума, че може и да е надвишил допустимите 90 дни в последните 6 месеца... Гадая/ем...
Виж целия пост
# 126
От октомври турците въведоха задължителен HES код и за чужденците. Без него наникъде: нито придвижване с транспорт, нито посещение на музеи....! Знаете ли как стоят нещата за българите, свободно пътуващи за Турция?

https://tr.usembassy.gov/covid-19-information-2/ тук няма данни да го изискват задължително за туристи, изискват го за живеещи постоянно там. За чужденици евентуално при закупуване на билети за транспорт.
Виж целия пост
# 127
Дъщеря ми в момента е в Лара. Пътували са с обществен транспорт до Анталия и обратно, не са им искали HES код.
Виж целия пост
# 128
В Турция обясниха в какви случаи чуждестранните туристи се нуждаят от HES код.
На 2 октомври представители на хотели, турски тур. агенции  и Асоциацията на Руските тур.агенции  на импровизирана пресконференция на летището в Анталия обясниха в какви случаи чуждестранен турист може да се нуждае от HES код. Всъщност новостите не засягат огромното мнозинство от туристите.
От 1 октомври в Турция влязоха в сила правилата, според които турските граждани и постоянно пребиваващите чужденци в Турция са длъжни да получат HES-код (′′ здравен код ′′ съдържащ информация за местоположението и  движението на даден човек)
По данни, получени на 1 октомври от хотелиерите и турски тур. агенции, организираните чуждестранни туристи, пристигнали в хотелите, все още не са длъжни да получат такъв код. Пътуването в Турция с градски автобуси, долмуши /маршрутки/, такси, метро, фериботи  с HES код за чужденци в момента, както и преди, не се налага.
Така нововъведенията почти не засягат чуждестранните туристи, които са на почивка в хотелите по линия на туроператорите. Те рядко напускат хотелите и само понякога самостоятелно се движат с долмуши, градски автобуси или такси на близки разстояния (за тях все още няма HES код).
Неудобствата за новите правила на HES код засега остават само за самостоятелните туристи, които пътуват между турските градове, и купуват от Турция самолетни билети за вътрешни полети, или билети за междуградски автобуси.
Виж целия пост
# 129
Животът около Босфора Animal DolphinNature Sun With FaceHeart



п.с. Във видеото можете да видите лайфхак за безплатен тур по Босфора на този кораб:
Виж целия пост
# 130
В Турция обясниха в какви случаи чуждестранните туристи се нуждаят от HES код.
На 2 октомври представители на хотели, турски тур. агенции  и Асоциацията на Руските тур.агенции  на импровизирана пресконференция на летището в Анталия обясниха в какви случаи чуждестранен турист може да се нуждае от HES код. Всъщност новостите не засягат огромното мнозинство от туристите.
От 1 октомври в Турция влязоха в сила правилата, според които турските граждани и постоянно пребиваващите чужденци в Турция са длъжни да получат HES-код (′′ здравен код ′′ съдържащ информация за местоположението и  движението на даден човек)
По данни, получени на 1 октомври от хотелиерите и турски тур. агенции, организираните чуждестранни туристи, пристигнали в хотелите, все още не са длъжни да получат такъв код. Пътуването в Турция с градски автобуси, долмуши /маршрутки/, такси, метро, фериботи  с HES код за чужденци в момента, както и преди, не се налага.
Така нововъведенията почти не засягат чуждестранните туристи, които са на почивка в хотелите по линия на туроператорите. Те рядко напускат хотелите и само понякога самостоятелно се движат с долмуши, градски автобуси или такси на близки разстояния (за тях все още няма HES код).
Неудобствата за новите правила на HES код засега остават само за самостоятелните туристи, които пътуват между турските градове, и купуват от Турция самолетни билети за вътрешни полети, или билети за междуградски автобуси.

Здравейте,в края на месеца ми предстои самостоятелно пътуване до Истанбул.Сега прочетох тази информация за HES код.Според нея,не мога да се кача на ферибот ,или метро например,ако нямам този код!Правилно ли съм разбрала?Знае ли някой как да се получи този код?Прочетох някаква объркана статия в интернет,в която се обясняваше,но например съкращението  ТС нищо не ми говори и съответно нищо не разбрах!
Ще бъда благодарна,ако някой вече го е направил,или помогне с информация!
Виж целия пост
# 131
Цитирам:

"...Пътуването в Турция с градски автобуси, долмуши /маршрутки/, такси, метро, фериботи  с HES код за чужденци в момента, както и преди, не се налага."
Виж целия пост
# 132
Питам,защото прочетох това-
Неудобствата за новите правила на HES код засега остават само за самостоятелните туристи, които пътуват между турските градове, и купуват от Турция самолетни билети за вътрешни полети, или билети за междуградски автобуси.
Виж целия пост
# 133
На нас без код билет за междуградски автобус в Турция не ни продадоха още на 23.09. Пратих смс от турската ми карта. От българска няма да стане. Ако някой ви поиска такъв, помолете да ви изпрати смс той или да ви направи код.
Виж целия пост
# 134
Хайде да ви черпя с един чай пък аз

Изкарахме си супер, новата джамия също ни впечатли

Ии да споделя мой пропуск по въпрос, който може би е коментиран тук - парка Otagtepe  е с работно време от 9 до 18.00
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия