Инвестиции - къде, как, какво?

  • 70 477
  • 755
# 270
Когато сумата на фонда е примерно евро/щатски долар, а вложителят вкарва левове, има ли допълнителни разходи и комисионни за превалутиране лев/евро, или лев/долар, при купуване на дялове,
или сумата по фиксинга на БНБ се превалутира?

Не се използва фиксинга, а банката ти продава евро или долари по своя си курс продава и после с купените евро или долари закупува дяловете. Ако става дума за евро маржът е много малък и може да не ги мислиш. За долари сигурно е повече.
Виж целия пост
# 271
На въпросната банка разликата курс купува/продава за долар е 3,54%
Като добавим входната такса за фонда (предполагам някъде около 2%)
и годишната такса за упраление, още 2,15% би се получило общо ~ 7,7% разходи само за такси, което на практика обезмисля подобна инвестиция. Кой въобще би си вкарал парите в такъв фонд?!

Затова ще се радвам ако отговори някой, който ги използва.
Виж целия пост
# 272
На въпросната банка разликата курс купува/продава за долар е 3,54%
Като добавим входната такса за фонда (предполагам някъде около 2%)
и годишната такса за упраление, още 2,15% би се получило общо ~ 7,7% разходи само за начални такси, което на практика обезмисля подобна инвестиция. Кой въобще би си вкарал парите в такъв фонд?!

Затова ще се радвам ако отговори някой, който ги използва.

Купувай дялове, номинирани в евро, там маржът е пренебрежим, както казах. А и не е коректно да гледаш разликата купува - продава, а разликата фиксинг - продава. Тя ще е наполовина.
Входната такса май е 1,5% и е еднократна.
Годишната такса не те интересува, защото не я виждаш. Ако накрая на годината видиш 7 или 8 процента печалба това е нетна печалба, а таксата за управление вече си е взета. И не дължиш никакви данъци, нито даже подаваш ДД.  Ако за теб това не си струва, за други хора си струва.
Това го знам от една приятелка, която няма нет, ама е сигурно Simple Smile
Виж целия пост
# 273
Купувай дялове, номинирани в евро, там маржът е пренебрежим, както казах. А и не е коректно да гледаш разликата купува - продава, а разликата фиксинг - продава. Тя ще е наполовина.
Входната такса май е 1,5% и е еднократна.
Годишната такса не те интересува, защото не я виждаш. Ако накрая на годината видиш 7 или 8 процента печалба това е нетна печалба, а таксата за управление вече си е взета. И не дължиш никакви данъци, нито даже подаваш ДД.  Ако за теб това не си струва, за други хора си струва.
Това го знам от една приятелка, която няма нет, ама е сигурно Simple Smile
---------------------
Да, наистина за обмяна в евро сега видях, че маржът им е 0,46%, само че аз исках да избягам от еврото...
Точно разликата купува-продава се гледа. Рано или късно парите се вадят да се харчат, тогава щеш-нещеш ще платиш целия марж.  Днес като е 0,46% няма гаранция, че утре няма да си го вдигнат на 2%, 3%, или 5%... особено в тия несигурни времена.

До сега ползвах много хубав фонд на обб, инвестиращ в щатите, и нямаше никакви такси за превалутиране, плащаше се само 1,5% ~ 2% входна такса, но за съжаление го спират от следващия месец.  

Гледам, че елана също са написали, че нямат такси за превалутиране при покупка на техните фондове

Превалутиране лев/евро – когато валутата на фонда е евро, а вложителят внася български лева, сумата се превалутира по фиксирания курс на БНБ. Не се заплащат комисиони.


https://www.elana.net/bg/news/2994/suveti-ot-nashite-konsultanti … ne-na-smetka.html
Виж целия пост
# 274
Значи отиваш в Елана, проблем няма. То затова си има разнообразие от фондове и посредници.

Само една подробност - маржът при обмяна на евро е ограничен по закон и не може да стане 2, 3 или 5 процента. Пък и за по-големи проценти дават специален курс, който е още по-добър, направо смешен.

Лично за мен еврото е по-добро, защото ще харча евро, доходите ми са в евро и така имам предвидимост. Иначе може фондът да спечели 6%, но доларът да спадне със 7% и да излезе, че съм на загуба. А иначе самите форуми са еднакви - все в едни и същи фирми инвестират, фондът в евро си инвестира и в САЩ, и в развиващи се страни, и в Япония, и в Европа. Точно както и онзи в долари. Та от какво бягаш всъщност?
Виж целия пост
# 275
Ако преди десетина години сте инвестирали да речем сто долара в Уол стрийт,днес ще имате печалба от 51%,тоест стоте долара ще са станали $151. Ако сте инвестирали в Европа обаче,(борсите в Париж или във Франкфурт,например),ще имате загуба от 1/3!
Това го казвам като факт.
Виж целия пост
# 276
Та от какво бягаш всъщност?

Не бягам от нищо.
За мен еврото е инфлационна валута(мое мнение, не ангажирам никого с него).
Заради Зелената сделка и заради задаващата се енергийна криза в Евросъюза предполагам, че през следващите години еврото ще бъде подложено на голям натиск и ще се обезценява. А в Щатите не се занимават с тъпотии като "зелени сделки". Smiley

За щастие през последните две години (отпреди да почне корона-кризата) имах шанса да си държа авоарите в активи различни от евро, и Слава Богу от това само спечелих - прибрах страхотни печалби, не съм усетил инфлация и т.н...

Затова си мислех половината от сумите да ги вкарам в доларов фонд, а другата половина в евров, за да покрия валутния риск, обаче с това превалутиране(ако наистина го има) ми объркват стратегийката.

Фондовете на елана нямат разходи за превалутиране, но нещо не ме кефят като цяло.
Амундито като стратегия най ми допада и се доближава до стария ми фонд.

Май ще трябва да поразпитам на място и да се примиря с еврото...  Thinking
Виж целия пост
# 277
Аз имам малко в два фонда на Амунди. Еврови, със щатски акции. По-Убави, които да купя от БГ не успях да намеря.
Вкарах левче в направената за целта еврова сметка, банката ми ги обърна в евро по курса за деня и ми купи дяловете, за което ми взе 1,5 %
Тази година вървят средно около 12 % нагоре.
Виж целия пост
# 278
Аз имам малко в два фонда на Амунди. Еврови, със щатски акции. По-Убави, които да купя от БГ не успях да намеря.
Вкарах левче в направената за целта еврова сметка, банката ми ги обърна в евро по курса за деня и ми купи дяловете, за което ми взе 1,5 %
Тази година вървят средно около 12 % нагоре.

Мерси, полезна информация.
Виж целия пост
# 279
И аз мисля да се включа в тези Амунди фондове с някакви джобни пари.
Виж целия пост
# 280
За мен еврото е инфлационна валута(мое мнение, не ангажирам никого с него).
Заради Зелената сделка и заради задаващата се енергийна криза в Евросъюза предполагам, че през следващите години еврото ще бъде подложено на голям натиск и ще се обезценява. А в Щатите не се занимават с тъпотии като "зелени сделки". Smiley
Да де, ама ти май не си прочел, че фондовете само са номинирани в евро, но иначе акциите са си акции и ако еврото спадне с 5% и акциите ще си вдигнат евровата цена с 5%. Точно както е със златото - понеже котировката е в долари, ако еврото спадне златото поскъпва по цена в евро. Всъщност обезценяващо се евро ще ти вдигне печалбата, ако харчиш тук, защото не инвестираш във валутата.


Фондовете на елана нямат разходи за превалутиране, но нещо не ме кефят като цяло.
Амундито като стратегия най ми допада и се доближава до стария ми фонд. Май ще трябва да поразпитам на място и да се примиря с еврото...  Thinking
Амунди са си много добри фондове за консервативни вложители, търсещи заветните 7% нетна печалба. А дали избираш доларовия или евровия вариант е само въпрос на валута за покупка и продаване.

Цитат
Ако преди десетина години сте инвестирали да речем сто долара в Уол стрийт,днес ще имате печалба от 51%,тоест стоте долара ще са станали $151. Ако сте инвестирали в Европа обаче,(борсите в Париж или във Франкфурт,например),ще имате загуба от 1/3!

Може би, не инвестирам в борси макар да не ми се вярва някъде вложителите да са на 1/3 загуба. Тук обаче говорим не за инвестиции в Европа, а за това с каква валута се плащат акциите.
Виж целия пост
# 281
Да де, ама ти май не си прочел, че фондовете само са номинирани в евро, но иначе акциите са си акции и ако еврото спадне с 5% и акциите ще си вдигнат евровата цена с 5%. Точно както е със златото - понеже котировката е в долари, ако еврото спадне златото поскъпва по цена в евро. Всъщност обезценяващо се евро ще ти вдигне печалбата, ако харчиш тук, защото не инвестираш във валутата.
Вярно, има логика в това, което казваш. Ама че съм тъпичък. Smiley Само валутата е евро, иначе активите са предимно в US и Северна Америка. Вероятно това ще бъде новото ми фондче.
Ето разбивката по сектори:



Фондовете на елана нямат разходи за превалутиране, но нещо не ме кефят като цяло.
Амундито като стратегия най ми допада и се доближава до стария ми фонд. Май ще трябва да поразпитам на място и да се примиря с еврото...  Thinking
Амунди са си много добри фондове за консервативни вложители, търсещи заветните 7% нетна печалба. А дали избираш доларовия или евровия вариант е само въпрос на валута за покупка и продаване.

Аз определено не съм консервативен вложител, целта ми е по-агресивна стратегия и доходност над средната, точно затова приключвам с обб. Новите им фондове щели да бъдат някакви супер-консервативни - щели да купуват предимно облигации. А в днешно време кой инвестира в облигации, при тая инфлация, и при нулеви, даже отрицателни лихви?!
Виж целия пост
# 282
За общоевропейски фондове не мога да кажа, но конкретно за Германия, DAX е на най-високите си стойности евър. В началото на годината, когато съввсем малко експерти смееха да предвидят такива стойности, им се присмиваха.

Не убеждавам за немски акции, просто казвам, че има периоди, какъвто е сегашният, когато европейски акции могат да си заслужават.
Виж целия пост
# 283
Ако преди десетина години сте инвестирали да речем сто долара в Уол стрийт,днес ще имате печалба от 51%,тоест стоте долара ще са станали $151. Ако сте инвестирали в Европа обаче,(борсите в Париж или във Франкфурт,например),ще имате загуба от 1/3!
Това го казвам като факт.
Друг факт е, че преди 10г не е имало начин да погледнеш напред в бъдещето, сега също няма и човек като инвестира трябва да знае как да се ориентира в момента, а не да вика "ех, ако беше..."  Освен това дългосрочна инвестиция само в едно нещо е лош съвет, всички яйца в една кошница.
Виж целия пост
# 284
А за и инвестицията в скъпоценни камъни какво ще кажете, предвид моментната обстановка? Но и по принцип, де.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия