Инвестиции - къде, как, какво?

  • 70 478
  • 755
# 480
За първи път чух за безименни акции,в един американски филм! И не разбирам напълно какъв е смисълът от тях?! Най-малкото може да ти ги откраднат,така както парите се крадат,които също са "безименни"...

Мисля, че се казват "акции на приносител". Едно време са били много популярни, не знам за днес по света как е, ама в България са забранени, май и в ЕС. Удобството е да не се знае кой е собственик и лесно да се продават и разменят, както и да се перат пари. 

https://www.infostock.bg/infostock/control/bse/news/90239-zashto … ite-na-prinositel
Виж целия пост
# 481
БФБ : https://m.profit.bg/kompanii/dots-d-r-manyu-moravenov-2022-g-sht … a-za-pazara-beam/
Виж целия пост
# 482
Здравейте ако позволите няколко въпроса искам да попитам ако си купя дялове на Амунди трябва ли да се декларират и евентуалните печалби облагат ли се? И второ от УниКредит искат да имам сметка при тях за да си купя дялове което ми се струваше безмислено но ми казаха че така първоначалната такса е за фонда е по-ниска и го направих, но тази сметка ще ми трябва ли за нещо друго защото ако ще държа определена сума във фонда с години не ми се плащат излишни  такси месечно и мисля да я закрия след като купя дялове.
Виж целия пост
# 483
Точно за това спорихме по-нагоре.
Дяловете от колективни инвестиционни схеми на регулиран пазар не се облагат и не се декларират.

По втория въпрос - Уникредит много вероятно ще ти откажат да си закриеш сметката, защото на тях целтта им е да смучат от такси и комисионни. Напоследък банките в България съвсем изнагляха, а унито са едни от най-наглите и некадърни...

Тъй-като и аз си харесах три фонда от Амунди групата, а същевременно имам голямо НЕжелание да се набутвам при хиените и шмекерите от уникредит, при ровене в интернет открих, че брокерът Еврофинанс също предлага и дистрибутира фондовете на Амунди в България.
Като условията при тях изглеждат много по-добри:
- предлагат възможност за дистанционни поръчки, което е много удобно. Няма да се налага да се разкарваш напред-назад за всяка покупка до банката
- до колкото прочетох в тарфата им - нямат никакви месечни такси за сметки или съхранене на пари...
- с тях може да си ползваш предпочитанана банка и банкстерите не могат да те товарят такси и комисионни
Все пак не съм се обаждал да ги разпитвам в подробности, дали абсолютно всички фондове могат да се купят през тях...

https://www.eurofinance.bg/amundi/direct-investments/
Виж целия пост
# 484
Здравейте ако позволите няколко въпроса искам да попитам ако си купя дялове на Амунди трябва ли да се декларират и евентуалните печалби облагат ли се? И второ от УниКредит искат да имам сметка при тях за да си купя дялове което ми се струваше безмислено но ми казаха че така първоначалната такса е за фонда е по-ниска и го направих, но тази сметка ще ми трябва ли за нещо друго защото ако ще държа определена сума във фонда с години не ми се плащат излишни  такси месечно и мисля да я закрия след като купя дялове.

Не се декларират и не се облагат с данъци към момента. Мисля, че банката или управляващото дружество ги декларира, но не съм сигурен.

По отношение на първоначалната такса или не сте разбрали, или са ви излъгали, или (малко вероятно) имат някаква нова промоция. При директна инвестиция входната такса е 1.5%. При 10 годишен спестовен план има отстъпка, с която входната такса става 0.5%. Таксите за управление на фонда са константа и в двата случая.

Към спестовните планове се създава целева сметка, от която се теглят парите за месечните вноски. Тази сметка няма никакви такси за поддръжка.

брокерът Еврофинанс също предлага и дистрибутира фондовете на Амунди в България.
Като условията при тях изглеждат много по-добри:
- предлагат възможност за дистанционни поръчки, което е много удобно. Няма да се налага да се разкарваш напред-назад за всяка покупка до банката
- до колкото прочетох в тарфата им - нямат никакви месечни такси за сметки или съхранене на пари...
- с тях може да си ползваш предпочитанана банка и банкстерите не могат да те товарят такси и комисионни
Все пак не съм се обаждал да ги разпитвам в подробности, дали абсолютно всички фондове могат да се купят през тях...

https://www.eurofinance.bg/amundi/direct-investments/

Еврофинанс предлагат само 7 фонда за спестовни планове, а УниКредит предлага всички и то с по-ниска входна такса. Може в банката да имате само една целева сметка за захранване на спестовния план (без такси) и да си я зареждате с безплатен превод от Револют.

Ако ще работите с Еврофинанс, направо си купете 1-2 ETF-a от Xetra.
Виж целия пост
# 485
Да се изкажа и аз Simple Smile
Открих спестовна сметка в Уни. След покупката на дяловете ми останаха 14 евро по сметката и до ден днешен си стоят толкова. Значи Уни не ме товари с разни такси, засега. И не виждам сила на света, която да не ми позволи да закрия сметката си, когато й дойде времето.

Освен таксата за вход, различна за всеки фонд и описана в проспекта му, има и годишна такава, също там описана.

Когато търсих от къде да закупя Амунди-то видях, че доста посредници ги предлагат, но тия мошеници от Уни имаха търсените от мен и отделно предпочитах по-сигурен посредник.

Шрьодер също имат хубави фондове, но чрез друг посредник, и това ме отказа. Разпиляла съм се из половината свят.

Аз, обаче, ги декларирам моите. Трупат се жълтичките и не искам след 15 години ония изедници да ме питат от къде имам пари за Ферарито Joy
Виж целия пост
# 486
Да се изкажа и аз Simple Smile
Открих спестовна сметка в Уни. След покупката на дяловете ми останаха 14 евро по сметката и до ден днешен си стоят толкова. Значи Уни не ме товари с разни такси, засега. И не виждам сила на света, която да не ми позволи да закрия сметката си, когато й дойде времето.

Ясно. Значи за спестовни планове нямат регулярни такси за обслужване на сметките.
Аз обаче не искам да си откривам спестовен план с фиксирана сума, а да купувам в момент когато аз преценя и със сума пак по моя преценка. При това положение мисля, че ще изискват да държа разплащателна сметка и таксите в евро няма да ми се разминат.
Освен това унито са обирджии при превалутиране с кофти курсове - и от там ти отмъкват проценти...
Виж целия пост
# 487
Чакай, какви спестовни планове. Проста спестовна сметка, по която внасям само когато ще пазарувам. Просто ползвам Уни само за посредник. Техни услуги, освен самата сметка и покупките на Амунди не ползвам.
Виж целия пост
# 488
Освен това унито са обирджии при превалутиране с кофти курсове - и от там ти отмъкват проценти...

Никой не те кара да обменяш лева в евро през Уникредит. Може през Revolut на курс близо до фиксинга на БНБ и оттам може да правиш безплатен СЕПА превод където поискаш.
Виж целия пост
# 489
Аз нямам впечатления купуването на евро от Булбанк да е на кофти курс. То за еврото по закон не може да те режат от кръста, ама на мен обикновено са ми давали и по-специален курс за по-големи обеми.
Виж целия пост
# 490
Револют стават само за операции с малки суми.
За по-големи рискът при тях е много голям, и определено трябва да се избягват.
Чел съм множество оплаквания, че заключват сметки на произволен принцип, уж под предлог борба с пране на пари, вложителите им внезапно остават без  достъп и увисват...
Все пак тия не са банка, затова не може да им се има голямо доверие...
https://www-fintechfutures-com.translate.goog/2020/09/revolut-fa … g&_x_tr_hl=bg
Виж целия пост
# 491
Да допълня, че не е нужно всеки път да се ходи до офис на УниКредит за покупка на дялове. Става и по мейла, а документите ги изпращат за подпис в Evrotrust.
Виж целия пост
# 492
Здравейте Simple Smile

Ако някой има опит с IB може ли да сподели дали изготвят безплатно (или не) месечен и годишен финансов отчет който после да се препрати към НАП?
Мисля да се регистрирам, но не намерих инфо за това в сайта им.

Също четох че разглеждате въпроса за кое се декларира и кое не и върху кое дължим данък. Ще съм благодарна ако някой може да препрати написано на разбираем език или ако му се занимава да го разпише, защото в закона повечето неща написани леко уклончиво и остава доста място за тълкуване.
Виж целия пост
# 493
Гледната точка на НАП - когато е написано уклончиво - плащаш.
Когато не се плаща си го пише ясно.
Виж целия пост
# 494
IB пускат месечни и годишни отчети, които могат да се приложат към декларацията на НАП.


Аз не се наемам да обобщя кое се декларира и кое не. Аз декларирам всички по разни си мои причини, а платформите се грижат за данък печалба и на НАП не плащам нищо.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия