Да преправим старите мебели с любов - тема 37

  • 85 876
  • 923
# 585
Скрит текст:
Бих го изциклила за начало. Ще светне като слънце. След това вече - лак (различни видове) или омасляване. Но имаше оплаквания, че омаслен под се хлъзга (това по спомен). 

Баба ми, като почистваше такъв под, го мокреше и търкаше с парче керемида. Вече никой не би си причинил подобен къртовски труд, при положение, че има достатъчно добри подови покрития.

Но малките процепи между отделните дъски ще останат дори след циклене, без това обаче да пречи особено.
Могта да се фугират, преди цикленето.
С200 смесено с прах от циклене е стархотен кит.
Виж целия пост
# 586
Знам го от десетилетия (поне 2) това за Ц-200 с прах (талаш). Да, здраво е, но не мога да бъда сигурна, че на пода ще държи. Дъските на дюшемето в стари сгради са ковани с пирони върху скара от дървени напречни греди. Като ходиш по пода има леко пружиниране на дъските, съответно има опасност да се изрони (потъне) този кит.
Не пречи да се пробват да фугират с такава смес, но едва ли някой ще им даде гаранция за устойчивост.

Как е слагано дюшемето в стара сграда съм го видяла на живо, като сменях дюшеме с ламинат. Между гредите имаше насипана сгурия (върху бетонна плоча) за изолация (и топло, и хидроизолация). Пренареждане на дюшемето е практически невъзможно (освен че е трудоемко), защото като тръгнеш да вадиш дъските, доста от тях ще се сцепят по дължина. В друго помещение си стои дюшемето, има известни процепи, но не навсякъде. Не ми пречат по никакъв начин - пуска се прахосмукачка и обира каквото се задържи в процепите. Не ми задира нищо по тях, дъските са циклени и гладки.

Това от снимките е стара къща, та вероятно е по същата "система".
Виж целия пост
# 587
Циклене в истинския смисъл е невъзможен.Идеята е приличен външен вид с минимум средства.Нещо в стил направи си сам с подръчни материали.Къщата е в диво планинско село и не се ползва  активно.Нито има кой да дойде цикли,нито средства за това са предвидени.Така че идеята е просто да се подобри  с личен труд от хора без опит ,но с желание.
Виж целия пост
# 588
Нашето дюшаме го фугираха, но повечето от фугите се изрониха. Лакирано е, с лак на водна основа, мат и не лъщи. Ако е масло обаче, не може да се фугира, просто ще изпадат фугите.
И ние сме със сгурия, но върху гредоред.
Виж целия пост
# 589
Аз бих го боядисла в някой цвят дюшемето, за да не се вижда мърсотиятата по него, щом не се ползва активно.
Виж целия пост
# 590
Със шлайф машина да се поошкури, и отгоре лак. Не боя---не харесвам дърво, омацано с блажна боя.
Виж целия пост
# 591
Ми, то и аз не харесвам, ама нали се писа, че няма как с машина да се действа.
Виж целия пост
# 592
С обикновена аматьорска шлайф машина и лазене по пода също ще има ефект, гадно ще е, но пък тези къщи не са с големи стаи. На баба ми къщата беше 2 стаи към 30-35 квадрата.

С шлайфането хем ще свалят най-горния замърсен слой, хем ще загладят. Е, няма да е като професионално циклене, но ще свърши работа. Една идея - прахта от шлайфането не може да се изсмуче с обикновена прахосмукачка, ще я прецакате. И има 2 варианта - мисля, че се дават под наем професионални прахосмукачки за строителни отпадъци. Наемате си я за 2-3 дни, закарвате я, свършвате си работат и я връщате. Или си купувате някакъв евтинджос прахосмукачка и стискате палци да издържи да почисти. След това на боклука.

След лекото шлайфане и изсмукването на прахта, следва миене, ако се налага на места - търкане дори с домакинска тел и допълнително шкурене. И накрая вече покритието - лак някакъв по-устойчив сложете, за да не попива мърсотия в дървото и да си миете по обичайния начин. От къщата на баба ми моето впечатление е, че дори през лятото подът държи хладно. Така че тя имаше черги. Та черги/килими също ще предпазват, а тях ги тупате на двора периодично, за ежедневно чистене - прахосмукачка, разбира се. И колкото и да изглежда смешно, вероятно, на някого - ако ходите през зимата, черги и килими се пльосват в чистия дебел сняг и се тупат/удрят отгоре, така прахта излиза в снега. След това с метличка се изтупват от снега, оставят се да попросъхнат/да се стоплят леко и обратно на пода.

Допълвам се, като погледнах пак снимките.
1) Стените са подкожушени - оправете първо тях, нали ремонт се прави отгоре надолу, подът е последен.
2) Оправете прага на вратата - петната отвътре на прага са от натичане на вода. Хубав праг и уплътнение на вратата, да не натича вода. Ако трябва - някаква козирка над входната врата сложете, да пази частично. Изхвърлено предно стъкло от кола върху винкел или някаква друга стабилна конструкция върши идеална работа, изпробвано е. Smirk
Виж целия пост
# 593
Всички полупрофесионални, масови машини за шкурене имат изход за прахосмукачка. Каквато и да е прахосмукачка върши работа, изобщо не съм съгласна, че е нужно да е професионална
Виж целия пост
# 594
E, моята прахосмукачка Бош определено не е съгласна с теб - за едната бройка да сдаде багажа, почти нова, като изсмуквах само малко наронен хоросан, набил се в процепите между стената и пода. Както и шкурен шитрок. Чистих я много старателно, мих и филтрите - на всяка минута-две максимум светваше в червено и спираше. Наложи се тотал да я разглобя и да чистя много по-подробно филтрите, които са като едни нагънати хартии - там се беше набила прахта от шитрока. Съответно нали е умна машина - като не минава въздух през тези филтри, машината решава, че е задръстена и спира.

Има и НЕпрофесионални прахосмукачки за строителни отпадъци, но са за строителни отпадъци, а не битови прахосмукачки.
Виж целия пост
# 595
Точно снощи гледах по HDTV възтановяване на дюшоме в една стара къща. Изциклиха го хората, но като го лакираха седеше на петна. Обясниха, че старото дърво поема лака различно и затова не се получи хубаво. Накрая с четка/подчертаха го/, минаха 1 слой разредена боя слонова кост. Шарките на дървото прозираха, но нямаше петна. Стана страхотно.
Виж целия пост
# 596
Прахосмукачките за камини са идеални и за ремонти. Аз купих Керхер и за 1 год я подложих на зверски изпитания.😆Майсторите също я ръчкаха и то без много да се съобразяват.
Контейнерът и се чисти много лесно.
Накрая я изчистих, измих и лъсна като нова.
Виж целия пост
# 597
С ръчен виброшлайф. По-наджиджаните модели си имат резервоар за прах, не е нужно да се съсипва прахосмукачка. Ама според мен няма смисъл - по-лесно е прахта да се трупа по пода и да се измете после. А още по-лесен начин има със стъкло. ММ ми е разказвал, как някога са ги викали на военна комисия в училището и на всеки връчвали по едно стъкло и му давали да остърже два квадрата паркет (паркетите в училище по мое време не бяха лакирани, само лелките ги метяха с трици и терпентин). И ги пускали като са готови. Ако имаш тийнове с провинения методът е много удачен Wink
Виж целия пост
# 598

Ето и в другата стая.Явно не в третиран с нищо след поставянето.Лак на водна основа или импрегнант тип бохемит?Какви са тези омаслители? Извинявайте за лаишките въпроси но се опитвам да си представям как изглежда третирани с различните продукти
Ще имам занимание и с разни стари столове,скринове,ракли,и тепърва се ориентирам в материалите.Сърбят ме ръцете
Виж целия пост
# 599
Най-лесно и трайно, но не толкова евтино, е да му сложите отгоре винил (50-70 лева на метър). И после пей сърце - носи на влага, на механични повреди, има всякакви цветове и десени, усилията са минимални (то и това е важно, не само парите).  А има и промоции.
Има едни с клик система, дето не се и лепят.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия