Стиснати ли сте?

  • 17 310
  • 275
# 255
Аз вече успях да оптимизирам готвенето спрямо сама жена с две деца. Готвя когато мога, каквото им се яде на тях - филенца, пица, крилца, салата. Гледам да е в количество като за вечеря за всички и обяд за мен и малкия. Голямата обядва само навън.
Виж целия пост
# 256
Моят син само готвено яде. От една страна, супер, ама когато сме навън, е проблем.

Беше на 5-6 години, стоим на опашка за ядене в един увеселителен парк и аз питам: хамбургер (не), пица (не), пържени филенца (не), палачинки (не). Хората около нас започнаха да ни гледат странно. Питам го 'Какво искаш да ядеш". Отговорът 'Риба със зеленчуци'.

Добре че имат стол в училище.
Виж целия пост
# 257
Интересно ми е стиснатите хора като спестят от едно нещо за какво си харчат после спестените пари?
Виж целия пост
# 258
Интересно ми е стиснатите хора като спестят от едно нещо за какво си харчат после спестените пари?

Трупат ги, или което е по-умно, инвестират. И така докато вече не им се налага да спестяват (толкова). Всъщност при не чак стиснатите, но разумно харчещи хора, стандартът и харчовете си растат във времето, но не толкова, колкото доходите. Тоест не живеят в мизерия, а просто живеят малко под стандарта, който биха могли да имат, ако харчат всичко. Но то си е до манталитет. Има хора, дето ще живеят в очукана панелка и все ще са със заеми, ама ще се развяват в мерцедес или БМВ. Други даже предпочитат да не бият на очи и си карат Шкода.
Виж целия пост
# 259
Интересно ми е стиснатите хора като спестят от едно нещо за какво си харчат после спестените пари?

За по-скъпи хобита - риболов например, жилища, за обзавеждане, за ремонти, за образование, за движимо имущество - освен колите, които е ясно, че са своего рода пасив, някои хора, сред които и аз, харесват кемпери, каравани, други мотори и т.н.

Не знам колко пари трябва да имаш, за да не знаеш как и къде да ги наместиш.
Но пък друго ми е направило впечатление. Тук малко са осмяни хората, които категоризираме като стиснати, ала в реалния живот това наистина не са някакви пинтии, които цепят стотинката на две, само за да трупат повече, а хора, които са свикнали да живеят икономично и са си на стандарта. Просто наистина за някои хора салата от домати и лук е съвсем приемливо, както и поле фрикасе или пълнени чушки, или боб чорба. Моцарела, Grana Padano, кейл и сьомга не са в обичайното меню на много хора, и то не защото последните са прости или бедни Wink
Виж целия пост
# 260
Съмнявам се от стиснатост да скочи някой в по-голяма кола или по-голямо жилище, но ако знаеш някоя тайна, споделяй. Ние почнахме да пестим от пици, защото нещо много им дигнаха цените и почна да ми се свиди една голяма банкнота за един резен тесто с кетчуп, но някакси в касичката  не се вижда увеличение на нивото, защото заместихме пиците с хамбургери. По едно време пестяхме вода, обаче се увиличи поливането и пак нищо ¯\_(ツ)_/¯ Пестих от дрехи, обаче като затворят някой магазин и почне разпродажба, ходя, и балансът си е все същия. Пестих от неходене на кино, обаче увеличихме абонаментите за домашно кино. И все такива. Като тегля черта и спестено няма, колкото и да сме стиснати  вкъщи Astonished
Виж целия пост
# 261
Просто наистина за някои хора салата от домати и лук е съвсем приемливо, както и поле фрикасе или пълнени чушки, или боб чорба. Моцарела, Grana Padano, кейл и сьомга не са в обичайното меню на много хора, и то не защото последните са прости или бедни Wink

А защо ги противопоставяш? И двете си имат място в менюто. Най-малкото сме възпитани с тях, обичаме го и си ги искаме. Аз например, понеже изгубих много кила от прекарания Ковид, една седмица си позволих да закусвам попара (сушени залци хляб + сирене + масло + вряла вода). От десетилетия не мога да си позволя такава калорийна бомба, а ми харесва и сега се възползвах и си я хапвах с по-голям кеф от всякакви други неща. Та фактът, че ядем и обичам боб, грах, леща, картофи няма нищо общо със стандарта ни.
Виж целия пост
# 262
Отношението към богатите хора в България не е никак добро и е винаги поддържано от идеята за тъмен бизнес.
Честно казано имам  само такива впечатления за отношение към един особен вид богаташи. Към старите пари всички имат видима доза уважение като че ли. Но, ако дядото е бил пиянде без работа, а бащата е продавал семки, малко странно изглежда синът да извади бизнес за милион и нещо на трийсет години (примерно). Европа не е Америка и някак богаташът, който е започнал като мияч на чинии, не се котира като легитимен произход на състояние.

Хората по света вървят с генерация по крачка напред, а у нас някои са обиколили земното кълбо преди да преполовят съществуването си. Аз също показвам доза скептицизъм към това явление; ще ме извинява някой, ако му се струвам предубедена и лоша.
Виж целия пост
# 263
И защо да е странно? Трябва само да си имал късмет, или някой знаещ какво ще стане да ти е подшушнал добър съвет. Ако сега ме върнат на днешния акъл в 1990 ще стана милионерка за нула време без да крада и мошеничествам. А много хора са имали опит със западната икономика и са знаели какво ще стане.

Да не говорим за прочутия ИТ бизнес - там всичко започна от нула по мое време. Имам  доста познати милионери стартирали съвсем на дребно и без никакви протекции.
Виж целия пост
# 264
Ефибуш, аз това отдавна съм го установила - общият ни бюджет е една постоянна цифра. Дали ще минат 20-30-50 лв от една колонка в друга, няма значение.
На практика не пестя и не съм стисната. Вървя си в бюджета.
Ако падне нещо повече - тогава се заделя настрани.
Виж целия пост
# 265
ще стана милионерка за нула време без да крада и мошеничествам.
А "данък спокойствие" знаеш ли на кое се казваше?
Виж целия пост
# 266
ще стана милионерка за нула време без да крада и мошеничествам.
А "данък спокойствие" знаеш ли на кое се казваше?

И какво? Просто още един разход в калкулацията. Бизнесът не се плаши толкова от разходи, а от несигурност.

А и от опит твърдя, че рекетът никога не е бил всеобхватен. Бизнесите с по-интелектуална насоченост и с не толкова лесни пари не попадаха във фокуса на мутрите, както търговия с петрол, зърно, коли... Също и съвсем белите и легални бизнеси не плащаха рекет по принцип - мутрите търсеха уязвими фирми, които не биха намесвали полицията. Една година веднага след следването съм работила в семейна фирма за внос и търговия, доста успешна за времето си, и не сме плащали на никого.
Виж целия пост
# 267
Европа не е Америка и някак богаташът, който е започнал като мияч на чинии, не се котира като легитимен произход на състояние
Българската версия е от ватман до благородник Smiley Стари пари няма тук, всичко е наследено след две-три поколения, същото е като да спечелиш лотарията, не зависи от човека. За да си богат трябва да си оправен, с ударение на първото о. От стиснат до богат не се сещам кой е стигнал, освен онзи дядка от Коледната песен на Дикенс.
Виж целия пост
# 268
Аз познавам предимно богати хора от наследство в България. Е, не са английски благородници, сигурно не му казват у нас "стари пари" и звучи смешно във форума, не зная. Нямам предвид само потомци на съдии и лекари. На някои бабите са имали млекарни или много земеделски земи. Следващите ги осребяват, по-следващите ги завъртат в нещо друго.. Иначе работя от години с айти, като гледам и те имат някакъв прозход, а не са съвсем научили занаята на улицата.

Както и да е, няма нужда да си променяме взаимно мнението, всеки има право на такова. За мен и без това сходният произход би бил по-интересен от самата пара в джоба.
Виж целия пост
# 269
Интересно ми е стиснатите хора като спестят от едно нещо за какво си харчат после спестените пари?

пътуване , разглеждане и приятни изживявания с приятни хора , с които може да си приказвам на интересни за нем теми.
останалото за каквото искам и което харесвам .
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия