COVID-19 (COrona VIrus Disease-2019) Тема - 7

  • 1 215 323
  • 22 610
# 60
Утре ще са интересните бройки в дневната статистика. При предната вълна на седмица-две плавно покачване после следваше такава с превъртане на нивото.

Дано поне бройката на заразените медицински лица в статистиката не стигне ноемврийската.
Виж целия пост
# 61
Те го изкараха повечето медици.
Някои в движение даже.
Виж целия пост
# 62
Проблемът с пандемията е преди всичко проблем на морала и доброто управление. В България явно и двете неща са дефицит. Няма оправдания.

Успешно ограничаване на ковид-19 в един от най-големите бедняшки квартали в Азия - Дарави-Мумбай, Индия: уроци за политиците в световен мащаб

Близо един милиард души живеят в бедняшки градски квартали по света, т.н.slums. Бедняшките квартали и неформалните селища се появиха като горещи точки за предаване на COVID-19. Градските бедни квартали са силно податливи на инфекция с COVID-19 поради недостиг или липса на достатъчно вода, тоалетни, канализации, системи за управление на отпадъците, жилища и други основни нужди.

Предизвикателствата на бедните общности не са нови, но по време на пандемията COVID-19 те изискват иновативни решения по-спешно от всякога за ограничаване на разпространението на вируса.

Дарави, най-големият и гъсто населен градски квартал в Азия, успешно ограничи COVID-19 с иновационния си отговор в областта на общественото здравеопазване. Общинската администрация нарече този модел „преследване на вируса“, ​​вместо да чака хората да съобщят за него.

СЗО също така призна за успеха на Дарави в контролирането на разпространението на вируса и спомена, че „Дарави трябва да се разглежда като пример по целия свят.“ СЗО също така заяви, че моделът Дарави се основава на ангажираност на общността, тестване, проследяване, изолиране и лечение за прекъсване на веригата на предаване.

Дарави съобщи за първия си позитивен случай на коронавирус на 1 април, политиците и служителите се опасяваха, че бедният квартал ще се превърне в най-голямата гореща точка на COVID-19 в Индия, като се има предвид географията му, неравенствата в здравеопазването и очевидните икономически и социални различия. В Дарави избухнаха огнища на COVID-19 и вирусът започна да се разпространява на местно и общностно ниво. Броят на новите случаи на коронавирус се увеличаваше експоненциално, достигайки 491 нови инфекции на 30 април. Местното население се притесняваше, че скоро Дарави ще стане Ню Йорк на САЩ или Ломбардия на Италия.

Веднага след откриването на първия случай на 1 април местната община действа бързо. Общинската корпорация барикадира входа и изхода към клъстерите в бедния квартал, извърши дезинфекция на 425 обществени тоалетни и започна скрининг от врата до врата, стабилно наблюдение, ангажиране на частни лекари в дейности по ограничаване, партньорство с НПО за изграждане на доверие в общността и осигуряване на храна за нуждаещото се население, увеличаване на карантините и пречиствателните съоръжения и прилагане на строг локдаун, за да се забави разпространението на пандемията.

Моделът Дарави се превръща в шаблон за политиците и специалистите в областта на общественото здраве в световен мащаб за прекъсване на веригата на предаване и изравняване на кривата в гъсто населените градски бедни общности по света. Това също е важно да се отбележи, че моделът Дарави е идеален там, където социалното дистанциране е невъзможно или трудно за следване.

Дарави успя успешно да изглади кривата за 2 месеца със своята стратегия за отговор на COVID-19 чрез активно следване на (четири Т) - tracing, tracking, testing, and treating (проследяване, тестване и лечение). Този подход включваше дейности като проактивен скрининг и стабилно наблюдение.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7437383/?
Виж целия пост
# 63
Актуализирана сравнителна таблица на ваксините, одобрени за употреба в САЩ (новите данни са в прасковено)
https://www.facebook.com/101805971467321/photos/a.10236975141094 … /275623414085575/
Скрит текст:
Виж целия пост
# 64
Цитат
Да, ако е седмица-две, разбира се, че не е беда.
Почти година ДО обаче е голяма беда, защото децата растат тук и сега и трябва да общуват и да тренират за истинския живот. Всяка загубена година, за тях е отлетяла завинаги. За учене, за развитие, за спорт, за всичко.
Най-добре си личи при спортуващите. За спорта децата са във върхова форма за развитие до 13-16 години. Като минат, няма наваксване, просто не става. Не всичко може да се навакса, не всеки може да стои на пауза, докато някой или нещо реши, че вече е безопасно.
А децата са бъдещето, просто нямаме право да ги жертваме.

Точно така е - децата растат тук и сега.
И трябва да живеят тук и сега. Не в по-миналата година, когато условията за всички бяха други. Сега са нови и е време да се адаптираме. Всички. Не ние, а децата да си останат с навиците и в спокойствието на 2018 г. Няма как да стане това. Животът се живее сега. Както и ние живеем сега, а не живота на прабабите си, които по време на войната не са имали спорт и развитие, а пък са станали, че и са създали и възпитали хора.
Децата са бъдещето. И настоящето. И нямаме право постоянно да им повтаряме и показваме, че са жертви. Не са. И ние не сме. Такъв е живота и трябва да го живеем - без хленчене, мрънкане и изисквания.

Рабира се, всички минаваме през това, което ни поднася живота и нямаме избор, освен да го приемем . Някои хора, обаче не могат да порастнат. И наистина не е драма , нито ДО, нито затворения мол или бар.
Най- голямата ценност е човешкият живот, и този на старата съседка, на родителите, на близките. И този урок по хуманност, ако можем, да го научим е по- ценен от всякакво ПО.
Виж целия пост
# 65
Факт е, че особено в България, децата понесоха и понасят най-дългосрочните мерки, ограничения. Факт е, че последиците от това ще се видят след време. Факт е, че се забелязват вече и са особено осезаеми при децата със специални потребности, нужди. Много от рисковите групи, които децата пазят, не пожелаха и не прилагат никакви ограничения и усилия.
Виж целия пост
# 66
При нас хората със синдром на Даун в коя фаза са - тази на хроничните или са издърпани по-рано. В смисъл преди или след служителите в телекомуникационните  са? Имам приятелка с дете със синдрома. От миналия петък търси къде да се ваксинира тя. Дано днес има коридори!
Виж целия пост
# 67
При нас хората със синдром на Даун в коя фаза са - тази на хроничните или са издърпани по-рано. В смисъл преди или след служителите в телекомуникационните  са? Имам приятелка с дете със синдрома. От миналия петък търси къде да се ваксинира тя. Дано днес има коридори!

Би трябвало да е в четвърта с хронично болните. Ако е в София - гледам от сутринта ваксинирани в МВР болница и ВМА, които попадат в трета и четвърта фаза.
Виж целия пост
# 68
Колко станаха децата жертви на вируса в България, някой следи ли?
проследих до 5 и някак станаха 9. Към момента , не знам.
От общите данни под 20 години са 9.
Искам да няма нито един-нито млад, нито стар. Толкова хора си заминаха от този вирус.


18 годишното момче от Ракитово тази вечер беше излъчено като участник в "България търси талант". След участието му през ноември, се заразява и умира след усложнения от коронавирус. Момчето беше със Синдром на Даун. Тази група е много уязвима, тук в Швеция също имаше починали младежи със синдрома и неслучайно са включени във фаза 2 за ваксинация.

https://www.marica.bg/region/pazardjik/obshtina-rakitovo-obqvi-3 … -pochinalo-momche
Много съжалявам за това момче, снощи така ме разчувства в България търси талант! Дано болните от Даун да могат да ги ваксинират и да ги предпазят от вируса!
Виж целия пост
# 69
Факт е, че особено в България, децата понесоха и понасят най-дългосрочните мерки, ограничения. Факт е, че последиците от това ще се видят след време. Факт е, че се забелязват вече и са особено осезаеми при децата със специални потребности, нужди. Много от рисковите групи, които децата пазят, не пожелаха и не прилагат никакви ограничения и усилия.
Така е. За децата със СОП е още по-лошо, предполагам. В настоящата ситуация към тях и нуждите им няма никаква емпатия от възрастните членове на обществото.
От днес в БГ всичко си е отворено и никой не е ограничен. Само гимназистите стоят пред компютрите. Много показателно за ценностите ни като общество.
Виж целия пост
# 70
Въпросът е изобщо родителите на деца с увреждания дали попадат в някоя от фазите,групите, въпреки че те самите не са с хронично заболяване.
Виж целия пост
# 71
Не мисля, че родителите на деца с увреждания попадат в някоя група за ваксинация, не съм чула.
Виж целия пост
# 72
Ако хората умираха от мерките, тогава защо миналата година през март/април/май имаме по-ниска смъртност спрямо средната, когато о ужас, бяха затворени парковете, градинките и този основен стълб на българската икономика - пейките, за които се орева целия свят, та чак в другата вселена ни чуха. Цялата излишна смъртност през 2020 година съвпада с голямата вълна през есента. За няколко месеца умряха страшно много хора - преждевременно, ненужно и напълно предотвратимо. Но за някои не е достатъчно.
Виж целия пост
# 73
За няколко месеца умряха страшно много хора - преждевременно, ненужно и напълно предотвратимо. Но за някои не е достатъчно.
 Това е факт. Но аз бих го тълкувала - че въпреки месеците ,които имаха - над половин година , не се взеха правилни/никакви мерки с тестване и селективни ограничения и не се подготвиха болниците. Изцяло вината е на тези, които трябваше да вземат решения .
Виж целия пост
# 74
Пак лиспва организация, на мой съсед 75+ личния му се е обадил да отиде да му сложи ваксина. Той отива и на място се оказва че няма ваксини и ще почака.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия