Клуб на храбрата шивачка - 23 тема

  • 47 763
  • 840
# 705
Не става дума за това прозорче. То е за нивото на маслото, което смазва частите. Става дума за това, което е на нивото на очите ти. През него минават конците и след това се разпределят. В него се налива течен силикон. Минавайки конците през него, те стават по-годни за да се образува добра бримка и машината да не прескача бодове. Казах ти да питаш някоя позната, която работи в шивашка фирма, работеща с трикотаж, дали наливат такава добревина. Този проблем е много голям, затова производителите поставят такова резервоарче. Питай майсторът, няма ли да помогне, ако му налеете!?

На инструкцията по ремонт, това резервоарче се намира на 31-ва страница. Пише: Fill Reservoirs 5 and 6 with the silicone oil before it is too low.
Do not use any other oil except for the silicone oil.
Do you understand какво ти хортувам?
Виж целия пост
# 706
Не става дума за това прозорче. То е за нивото на маслото, което смазва частите. Става дума за това, което е на нивото на очите ти. През него минават конците и след това се разпределят. В него се налива течен силикон. Минавайки конците през него, те стават по-годни за да се образува добра бримка и машината да не прескача бодове. Казах ти да питаш някоя позната, която работи в шивашка фирма, работеща с трикотаж, дали наливат такава добревина. Този проблем е много голям, затова производителите поставят такова резервоарче. Питай майсторът, няма ли да помогне, ако му налеете!?

На инструкцията по ремонт, това резервоарче се намира на 31-ва страница. Пише: Fill Reservoirs 5 and 6 with the silicone oil before it is too low.
Do not use any other oil except for the silicone oil.
Do you understand какво ти хортувам?

Разбрах за какво става дума, но нямам позната, която работи в шивашки цех. Ще питам  майстора. Благодаря ви за помощта!
Виж целия пост
# 707
Здравейте, храбри шивачки! Това мое писание, ще бъде за собственичките на машини Веритас и Науманн, независимо какви модели са, произведени в ГДР. Старите модели са изцяло метални и пластмасови са само врътките на регулаторите. Германците са ужасни педанти. Ако отвориш машина Чайка (тя е съветско производство) и хвърлиш шепа пясък в нея, тя ще продължи да работи, защото  нищо не е точно и има хлабавини. Без да искам да обидя който и да било, частите и сглобяването са правени от хора, с различна концентрация на алкохол в кръвта. Ако вземеш 10 китайски или немски грайфера за индустриална права машина, всичките са напълно еднакви. Ако са съветски и десетте са различни. Немските грайфери за индустриални и за домашни машини, са без никакви луфтове. Ако попадне конец между подвижната и неподвижната част на грайфера за домашна машина, той блокира. Трябва да се разглоби и почисти. Същото важи и за механизмите. Заради този педантизъм, Веритасите и Науманите страдат и от някои болести. Ако машината не се смазва редовно, механизмът за промяна стъпката на шева клеясва и спира да работи. За да се оправи, понякога трябва да се грее с малка горелка. Но най-големият проблем на тези машини, е зъбният ремък. Тъй като грайферът е въртящ, този ремък свързва главния вал и вала на грайфера. Ако машината се държи в маза, гараж, тераса, или на места с влага, ремъкът се охлабва значително. Същото става и защото повечето дами смазват и него. Това е абсолютно запретено от закона за ремъците, алинея първа. Ако ремъкът на машината е черен, значи по него има масло. Накланяйки машината и натискайки го, трябва да е изпънат силно. Трудно е да се намерят такива ремъци, но много по-трудно е да се сменят. Има начин ремъкът да се изчисти от маслото. Има начин и да се свие за поне още 5 години служба. Новият ремък, ако не е чисто бял, то е леко жълтеникав. Ако ремъкът е черен и блести, ето начин да се измие от маслото: https://www.youtube.com/watch?v=LoxC34XClUU
Използва се екстракционен бензин. Възможно е да е бял, но е силно разпънат, защото машината е била на влажно място. Тогава за да се свие, прави се така: https://www.youtube.com/watch?v=LBXq4XC6Y9g
Залива се с вряла вода. Прави се ясна линия с маркер на  гладката част на ремъка и на пластмасовото зъбно колело. Много внимателно, ремъкът се изхлузва от зъбното колело, като се внимава то да не се върти повече. Внимава се и ремъкът да не се пипа след като е свален. Като минат най-малко 24 часа, ремъкът се нахлузва на точното място. Ако не е маркиран, ще трябва да се прави центровка на грайфера. Разбира се, мокрите части се подсушават и машината се смазва. Всички тези операции ще ги правите, ако машината има проблем. Хваща се грайферът с едната ръка, а с другата се завърта колелото (маховика). Не трябва да има луфт, сиреч маховика да се движи, а грайфера не. Дори да е леко охлабен ремъкът, не е нужно да се пипа. Трябва да разочаровам собственичките на Веритас и Науманн, произведени след началото на 80-те години. Имат много важна малка биела от пластмаса, която на старите модели е желязна. Има нещо като коляново валче, на което свързващата част на осите пак е пластмасова, за разлика от старите модели. Ето защо, мястото на шевната машина е не в мазата, а на най-видното място в хола. Като ценен музеен експонат, климатизиран, с постоянна ниска влажност на въздуха. Няма значение как се чувстват собствениците, важно е как се чувства машината. Немедленно ги вадете и смазвайте!
Виж целия пост
# 708
мястото на шевната машина е не в мазата, а на най-видното място в хола. Като ценен музеен експонат, климатизиран, с постоянна ниска влажност на въздуха. Няма значение как се чувстват собствениците, важно е как се чувства машината. Немедленно ги вадете и смазвайте!
Ох, че мило ми стана! Това май е общото между всички хобита. Моето хоби е друго, но и то е в средата на хола, а хората се наместваме както дойде около него Blush
Мннго полезна информация даваш, електричарю.
Моята машина е прибрана от много време (не е на терасата Grinning), сега пак искам да я ползвам. Купила съм си масло за шевни машини, преди да я ползвам ще се опитам да я смажа и почистя. Не смея да я разглобявам, че ако разцентрирам нещо после няма откъде да намеря майстор. И преди да ме смъмриш - с мъжа ми сме еднакво технически ориентирани, даже пипкавите неща аз ги правя по-добре, защото съм по-търпелива.
Виж целия пост
# 709
За да се смаже машината, не е необходимо да се разглобява, а само да се махнат капаците. Това не е сложно, дори за жена. Завърташ машината на ръка и там където има каквото и да е движение, капваш масло. Маха се плочката и се почистват зъбите от насъбралия се мъх. След смазването, машината става не само по-тиха, но не се появяват луфтове, след което започват проблемите. Няма такава машина, която не се нуждае от смазване, независимо какво ви казват, или пишат.
Виж целия пост
# 710
Безкрайни благодарности! Ти си един непоправимо-всеотдаен тип в тази  тема, а ние сме късметлийки, че те има.
Виж целия пост
# 711
И от мен!
Моята е Науман, беше взела - дала.
Давах я на ремонт веднъж и само дето се сдобих с пластмасово краче и олекнах с 50 лв.
С помощ от elektrichar сега  работи, научих разни тънкости и  даже се каня да седна да направя нещо различно от покривка. Незаменим!
BirthdayCake Витруална торта и от мен!
Виж целия пост
# 712
Благодарение на тоя наш Електричар, аз успях да си подкарам машината без да има кой да ми покаже на живо ни-щич-ко. От тотален абориген, който бях в края на миналата година, сега вече имам собственоръчно ушита рокля! Да не споменавам дреболии като покривки, калъфки за възглавници, чанта, кесии...  А и всичко нужно ми е поправено и преправено. Само заради придобитата смелост, че машината "я знам" - пък знанията ми са единствено от тая тема!
Виж целия пост
# 713
Благодаря сърдечно за топлите думи на всички! Много моля, да се спазва ред и триетажните кулинарни изделия, да ми се пращат през седмица, за да не стане ваш покорнейший слуга 150 оки!
Виж целия пост
# 714
Благодаря за информацията, не за пръв път я даваш. Не зная моето Веритсче кога е произведено, дали преди, или след 80-те. Купих го втора ръка началото на 90-те, но си беше чистак ново, неползвано и доста скъпо за времето си. И понеже не съм познавала специалисти, имаше период, в който доста неща уших, после дълги периоди на забрава, ползване чат пат, пак шиене. През всичките тези времена е смазвана от дъжд на вятър със старо соц. машинно масло в масльонка. Чак тук и сега научих, че трябвало да се смазва всяка година, независимо, че не се ползва. Да чукна на дърво, не ме е предавала. И пак тук, от темата разбрах каква златна машинка си имам. Мислех, че всичките шевни машини са такива стабилни, шият както тънко, така и дебело. Имам домашен  смазочник и вече взех да съскам приятелски за редовно смазване. А смазочникът казва, че като я отвори, вътре изглеждала като току що произведена. И добре, че разбира от техника, не е смазвал валяка. Laughing
Виж целия пост
# 715
Скъпа, все пак прочете това, което те притесняваше от дълго време насам за ремъка. Това за пластмасите, с пълна сила важи за твоят Веритас. И въпреки всичко, тази машина е произведение на изкуството, макар правена в източна Германия. Аз виждам много технически решения от Пфафф и въпреки това, е наистина стойностна машина. Машините с такъв ротационен грайфер, са много добри в шиенето на прав шев. Те не обичат тънки платове на зиг заг, защото совалката и калерът са тежки и свива плата. А специално ти, си освободена от изпращане на торта. Зарязвай другите хобита, които са много и немедленно хващай Веритаса и оверлога. Ааамаха!
Виж целия пост
# 716
elektrichar, правиш темата страхотна, благодаря ти!
Майка ми, лека ѝ пръст, беше шивачка в завод Вида. Хиляди пъти ми е казвала "ползваш неползваш машината трябва да плува в масло"...
Виж целия пост
# 717
Благодаря за освобождаването от торта. Не за друго, ами ме мързи да я правя. Laughing

Цитат
Зарязвай другите хобита, които са много и немедленно хващай Веритаса и оверлога. Ааамаха!
Да бе, ей сега ще ги зарежа. Даже опитвам нови неща. Ако знаеш какви хубави шапки изплетох лятото.
Виж целия пост
# 718
И аз се присъединявам с благодарности и торти към Електричар!

Още не съм дала втори шанс на ротационния нож, но мисля, че мога вече да се похваля с новия ми оверлог-покривна Джуки. Сега, знам, че ще бъда понасолена за комбинираната машина, но второто ми име е Искамвсичко и не можах да приоритизирам. Медионът седи вече клет и нещастен в килера, обаче разтегливите материи по никакъв начин не искаше да ги шие и само ме изнервяше. Цяло щастие беше, като седнах на новата машинка, толкова хубаво шие, сякаш по-различно се усеща от Медиона. С покривната ми беше зор, докато схвана чалъма, още не ми се получават идеално нещата, но имам напредък. Единствен недостатък е, че непрекъснато трябва да вдявам и раздявам конците, но не отнема чак пък толкова време.
Ето последната гащА, почти без грешка, предните 73537 чифта не са за показване Joy
https://imgur.com/a/dLPbsg3
Виж целия пост
# 719
Сервуз, честито! Да си призная, гледах като теле в железница и дълго се чудих, какво чудо на техниката си купила, с това твое обяснение. Все пак, българският реотан постепенно стопли и разумях, че си купила коверлог. Думата е комбинация от Coverstitch machine и overlock. Предполагам, че си купила Juki MO735. Във видеото, ще видиш как се отваря и за какво служи онзи бутон под капака, горе вляво.
https://www.youtube.com/watch?v=jzWTL6FBxWM
Няма да ти вгорчавам радостта от новата машина, но пак ще напиша, че всички коверлози имат 5 вала. И ако на първият се появи незначителен луфт, на последния, луфтът вече е значителен. За да не става това много скоро, машината трябва да се отваря и да се смазва идеално. Местата за смазване са наистина много десетки, затова е добре да я смазваш с вазелиново масло на спрей. Запаси се с много нерви, особено когато шиеш покривен шев! Само на затворен ла фюнетър, за да не ти се прииска да я метнеш през него! Дотук беше лесният безгрижен живот шапка на тояга, а сега идва трудния.

Скъпи дами, предполагам, че някои от вас, имат стари китайски оверлози или от серията FN: https://www.youtube.com/watch?v=odwNgaWW7NQ
или от серията GN: https://www.youtube.com/watch?v=-aq9_rPpT1c
И едните и другите са пускани с различни брандове, но са идентични. Както знаете, те са надеждни, ако са смазвани са тихи, но стават само за зачистване. Устройството им е опростено и те не могат да шият трикотажен шев:
https://www.youtube.com/watch?v=zF7knqa2AXU
Необходим е, за да съединиш трикотажна дреха. Хем зачиства, хем съединява, хем шевът е разтеглив. Ако поставите текстурирани конци на двата грайфера на тези оверлози, тогава се получава трикотажен шев и като разтвориш, не се виждат бримки. Да кажа, че шевът е идеален, не е, но е сносен. Добър е и за бельо. Конецът на иглата се стяга малко повече и се отпуска конеца на големия ляв грайфер. А за да ги нямате тези гайлета, добре е да пенсионирате китайчетата и немедленно да си купите оверлог Бейби Лок. Малко по-скъп е от колата ви, затова няма да давате на половинките, дори да се приближават до него. Натискаш един бутон и конецът на грайфера се вдява с въздух. Натискаш пак и другият грайфер се вдява, сякаш е магия. Това са машини, поне две класи над останалите.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия