Едва ДЕВЕТОКЛАСНИКЪТ училище позна и бързичко го върнаха обратно у дома

  • 47 912
  • 737
# 495
Confused Получава се малко като във вица "...сетих се да питам какво прави жена ти", ама покрай В.Петров да кажа, че "има нещо гнило в Дания" /у нас демек/.
Онзи ден щерката ме пита  зная произведенията за 10 клас, за да ги започвала. 😲  Тя и литература в едно изречение - боже опази!
Мъти се нещо, ама още не мога да разбера какво е. Дали в Школо да чакам сюрприз, дали ще иска са я пускам някъде, дали ще се пазари да не идва с нас на море?
Виж целия пост
# 496
Литература за 10 клас:
Скрит текст:
1. Иван Вазов – цикълът „Епопея на забравените“ („Левски“); романът „Под игото“
(главите „Гост“, „Новата молитва на Марка“, „Пиянствотона един народ“)
2. Алеко Константинов – „Бай Ганьо. Невероятни разкази за един съвременен
българин“; „Бай Ганьо се върна от Европа“.
3. Пенчо П. Славейков – поемата „Cis moll“
4. Пейо Яворов – стихотворенията „Арменци“, „Две хубави очи“, „В часа на синята
мъгла“
5. Димчо Дебелянов – стихотворението „Да се завърнеш…“
6. Елин Пелин – повестта „Гераците“
7. Гео Милев – поемата „Септември“
8. Христо Смирненски – лирическият цикъл „Зимни вечери“
9. Атанас Далчев – стихотворението „Повест“
10. Йордан Йовков – разказите „Индже“, „Албена“
11. Никола Вапцаров – стихотворението „Писмо“ („Ти помниш ли...“)
12. Димитър Димов – романът „Тютюн“ (І и ХVІ глава от І част)
13. Николай Хайтов – разказът „Дърво без корен“
14. Йордан Радичков – разказът „Нежната спирала“
Виж целия пост
# 497
12. Димитър Димов – романът „Тютюн“ (І и ХVІ глава от І част)

Винаги съм се чудела какъв е смисълът да се дават за четене само определени глави от роман?!?
Виж целия пост
# 498
И за мен е безумно.
Виж целия пост
# 499
Благодаря.
Аз тайничко надничам в десетокласната и ги видях в първия пост.

Винаги съм ги карала да четат цялото произведение, а ако е посочен разказ - поне още няколко от автора.
Те дали ги четат или се скатават е друг въпрос. Като отворих четеца на сина ми, за да проверя дали съм сваляла първия "Тютюн", разбрах, че е стигнал до 6%. 😉
Виж целия пост
# 500
МОЯТ от два дни чете "Под игото" и даже му харесва, но за малко спря, за да прочете първо "Чичовци". Не помни нищо от това, което уж е чел в 6-ти клас (тогава ли беше?!), освен "Радини вълнения". Явно са обсъждали произведенията за догодина и той нещо се е вдъхновил.

Не го виждам да прочете "Тютюн" обаче, но знае ли човек...той си е по изненадите. Наскоро прочете на един дъх "Сто години самота" на Маркес Rolling Eyes
Виж целия пост
# 501
😲
Аз много бих се зарадвала на такава изненада.
Виж целия пост
# 502
Аз да си призная не съм човек, който обича да чете. През живота си сигурно съм прочела не повече от 30 книги и още по-малка част от тях са задължителните в училище. В 10-ти клас силно се впечатлих от "Под игото", но първо прочетох до Радини вълнения и след седмица продължих от там. След това прочетох Тютюн някаква съкратена версия, харесва ми и веднага прочетох и пълната. Колко нощи не съм спала от четене не си спомням. Наистина смятам, че тези години са точните, в които трябва да се прочетат тези произведения.
Виж целия пост
# 503
Тютюн и Железния светилник ги бях изчела по няколко пъти в гимназията, обожавах/м да чета. За нещастие съм единствената в семейството... Мъжът ми наскоро изслуша Тютюн на Сторител, обсъждахме доста, учудих се как помня толкова много неща. Ако децата изберат профил БЕЛ в 11 и 12 клас ще изучават Осъдени души , Вчера, Лавина, Възвишение, има доста интересни заглавия.
Виж целия пост
# 504
Как бих могла аз да кандидатствам например Немска филология (съвсем измислено) при сегашните условия, като нито съм държала матура някога, нито пък съм учила немски език в средното си образование. Ще направят ли все пак изпити за хора от периода без ДЗИ?
Виж целия пост
# 505
Как бих могла аз да кандидатствам например Немска филология (съвсем измислено) при сегашните условия, като нито съм държала матура някога, нито пък съм учила немски език в средното си образование. Ще направят ли все пак изпити за хора от периода без ДЗИ?

"2.1. когато в дипломата за средно образование по съответен учебен предмет не е вписана оценка, която участва в образуването на състезателния бал, лицето представя документ за положен изпит по този учебен предмет в училище, определено от началника на съответното Регионално управление на образованието на Министерството на образованието и науката (МОН);"
Виж целия пост
# 506
Поздрав от едно прекрасно местенце, природата се е развилняла пост-ковидно:

Скрит текст:




Виж целия пост
# 507
Къде е тази красота?
Виж целия пост
# 508
Black Sea Rama, полета от макове, никога не е имало толкова много диви цветя!
Виж целия пост
# 509
"2.1. когато в дипломата за средно образование по съответен учебен предмет не е вписана оценка, която участва в образуването на състезателния бал, лицето представя документ за положен изпит по този учебен предмет в училище, определено от началника на съответното Регионално управление на образованието на Министерството на образованието и науката (МОН);"

Ей това е интересно кога и как се случва. Все пак има начин Hands V
Признавам си, не си направих труда да проверя, преди да питам Relaxed Сега обаче хвърлих едно око на няколко унивесритета. Има опции за тия дето са искали едно, после са решили друго Smile

Хубава и спорна седмица, дами и господа Flowers Tulip
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия