Мнения за неелитни училища след седми клас в София- Тема 4

  • 69 801
  • 788
# 705
Моля да ме извините за шегата, свързана с горния пост, но моят отговор е:
"Ще бъдат повикани тези, които са успели грамотно да напишат СV и мотивационно писмо."
Виж целия пост
# 706
Съгласна съм с вас, но до някъде. Да, средното образование трябва да дава богата обща култура и широк светоглед, но на деца, които ще учат в университет и там ще се специализират в това, което ще работят. Ако детето не желае да следва, в пъти по-добре за него е да излезе от средното образование добре подготвено за пазара на труда, т.е. да може да си хване хляба в ръцете и директно да започне работа, за която е бил подготвян през последните 5 години в гимназията. Че само с широк светоглед и обща култура не се живее.
Пример - за едно свободно място кандидатстват 5 човека учили 5 години в професионална паралелка по Графичен дизайн и 5 човека завършили профилирана паралелка с профил "Хуманитарни науки" и изкарали 2 курса по Графичен дизайн с продължителност 2 месеца - общо 4 месеца учене. Кои ще бъдат извикани на второ интервю според вас?

Ако детето не желае да следва е добре да избере професионална гимназия, която ще му даде някаква подготовка за пазара на труда за хора със средно образование.
Виж целия пост
# 707
И моите впечатления за НГДЕК са повече от прекрасни, имам и наблюдения върху дете на моя позната, което учи там. И всичко, което разказва ми се струва чудесно, като атмосфера, общуване, развива култура на чете, която е изключително важна за хуманитарните специалности и е от голямо значение, в това число и за специалности като право. Но точно заради многото езици не мисля, че за детето ми е подходяща, а средата много би й допаднала …уви..
Относно професионалните гимназии -да за човек който не мисли да продължава образование в университет са най - добрия вариант, безспорно. Поради което още в началото казах, че за нас не е вариант Joy Това последното сигурно не е валидо за всички професионални училища, напр. гимназии по архитектура, счетоводство и т.н

А относно последния пост, бих казала, че ще изберат този, който най-добре се справя в тази област, без значение къде и дали е учил. Познавам лично двама  IT специалисти, работещи за доста пари в международни компании, които нямат “вишо” , ама си разбитат от работата. Но това си е вече личен талант, умения и т.н.
Виж целия пост
# 708
Аз пък мисля, че каквото и да е средното образование, университетът си е задължителен.
Изключвам само програмистите и хората в ресторантьорския бизнес, но си трябва. Има доста хора с висше образование, които не могат да си намерят работа и с него...
Виж целия пост
# 709
Защото висшистите станаха твърде много - повече, отколкото са необходими на пазара. А станаха твърде много, защото се откриха множество университети и университетчета, в които е достатъчно да се запишеш, за да завършиш. И всякакви безумни специалности, но завършващите ги са със самочувсвието на висшисти.
Виж целия пост
# 710
То това е така, защото " куцо и сакато" станаха вишисти и висшето образование се обeзцени.В някакъв случай на една държава не и трябват 80 % вишисти както е при нас.
Sanaka писали сме заедно.
Виж целия пост
# 711
И всичко, което разказва ми се струва чудесно, като атмосфера, общуване, развива култура на чете, която е изключително важна за хуманитарните специалности и е от голямо значение, в това число и за специалности като право.
Хайде де, ако не си минал през НГДЕК, въобще не трябва да учиш и завършиш право. Като адвокат с над 20години практика, ще ви напиша, че културата на четене е най-малкият проблем. Ако не си усвоил математиката от средното образование, трудно ще се справиш с автотехническа екдпертиза и ще проверяваш изчисленията на вещото лице, техническите експертизи за СМР, по ЗУТ, по ЗКИР, ще са особено затруднение. Има и химични експертизи, медицински и прочие.  Счетоводните експертизи и оценителните експертизи са математика в чист вид. Лично за мен най-тежката ми експертиза беше за един стан за горещо валцуване - тежка металургия, физика, математика, съпромат. Трябват си знания и стъпваш именно на това, което знаеш от средното образование, а това, което незнаеш - отиваш в съответния ВУЗ и си купуваш учебници.
Та къде отиде хуманитарната насоченост в правото? Може би  тя съществува само в правната теория, която, както казваше един мой преподавател, е като любовната лирика, за разлика от юридическата практика, която е като груповия секс.

Пиша от телефон, извинете, ако имам грешки.
Виж целия пост
# 712
Да, ама сега има нужда от инженери - машинни, по комуникации, хладилна техника, а то няма. Всички са програмисти или психолози.
Явно, че висшистите не са достатъчни.
Иначе визирам хора на средна възраст, които не могат да си намерят работа с висше, все търсят млади...
Виж целия пост
# 713
На 20 години и с поне 5 години стаж по специалността, нали? Joy
Виж целия пост
# 714
На 20 години и с поне 5 години стаж по специалността, нали? Joy

И красиви!
Виж целия пост
# 715
Дотолкова доколкото за Право в СУ се кандидатстваше с история и литература,  а в НГДЕК винаги е имало профилирано обучение в 11 и 12 клас именно по тези предмети, да, правото е логично продължение на хуманитарното образование.
Виж целия пост
# 716
Извинете, ако греша, ама за експертизите в правните казуси не се ползват т.нар. вещи лица, оценители с определена правоспособност и т.н.? Та на юриста му трябва само познание по БЕЛ - придобито някъде до към 4-клас, да може да го прочете и разбере евентуално? И да го цитира, разбира се, е да, поне основи на word,  колкото да познава опцията copy-paste …
Иначе по темата -  да, прави сте, магаре да вържеш в нашите университети ще изкара “висшото”. И е така, поне според мен, защото се нароиха университети, а с всеки следващ набор децата намаляват… Професионалното образование западна, защото няма фабрики, производство. Е, няма как да е иначе, сега право в СУ се влиза сравнително лесно (по времето, когато аз бях студентка си беше направо невъзможно), и да, не й трябват толкова безработни висшисти на държавата, девалвацията на образованието е страшна. Затова толкова деца се ориентират да учат извън България … И то точно децата от елитните гимназии, учещи, можещи, което е много жалко като цяло за родната ни държава.
Виж целия пост
# 717
Не знам какви експертизи ползват юристите, но е факт, че всички добри юристи, които познавам са отлични математици. Веднъж един от тях ми отговори на това мое наблюдение - ами няма как да научиш правото, ако си зле по математика. Не си спомням какво точно имаше предвид.
Виж целия пост
# 718
Това изобщо не е вярно. Задължително е да имаш логическо мислене, а не познания по математика.
Виж целия пост
# 719
Не знам какви експертизи ползват юристите, но е факт, че всички добри юристи, които познавам са отлични математици. Веднъж един от тях ми отговори на това мое наблюдение - ами няма как да научиш правото, ако си зле по математика.
Аз съм отличен юрист и зле по математика. Не че ми е била трудна, но ми е безинтересна и непоносима. Математици, в смисъл от МГ имаме, но все зорлем учили там.Експертизите си ги разбирам и без "експертни" умения по мат, не ми е проблем.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия