Мнения за неелитни училища след седми клас в София- Тема 4

  • 87 056
  • 788
# 585
С риск съвсем да се отклоня от темата, днешното делене на профилирани и професионални гимназии ми напомня на модела с УПК (учебно-професионален комплекс) от преди много години. И тогава целта беше да се обучат кадри с професия, готови за директно включване в трудов процес след гимназия. В последния клас се учеха много специални  предмети и имаше практика в реална работна среда. Но и това се опорочи много. Професии като екскурзовод, стенограф, машинописец, продавач-консултант, се заемаха от децата от езиковите гимназии и такива с висок бал. 90% от тях влязоха да следват нещо напълно различно и не останаха в професията от средното образование. А децата, което искаха да работят тези неща, поради невисокия си успех, бяха принудени да учат за стругари, шлосери, животновъди. Все неща, които не практикуваха в последствие и трябваше да се преквалифицират в професия, която можеше да изучат още в гимназията. Пълна загуба на време, средства и подигравка с човешки съдби.
Виж целия пост
# 586
Много резон има в написаното от Гадамер.
А иначе - поправете ме, ако бъркам, но към настоящия момент нещата изглеждат така, че завърши ли човек бакалавърска степен у нас (а силно се съмнявам в близко бъдеще бг университетите да ограничат приема на деца от професионални гимназии), не би следвало да има каквато и да било пречка да продължи следващия си етап на образование в чужбина. Струва ми се абсурдно за магистратура още да се гледат гимназиалните хорариуми.
Виж целия пост
# 587
Аз не виждам смисъл да пращам детето ми в чужбина за бакалавър - в Англия и САЩ е безумно скъпо, във Франция и Германия трябват съответните езици, които не са в зоната на интерес на дъщеря ми. Остава една Нидерландия, в която пак не виждам невероятни позитиви. Освен това за мен ученето в чужбина има смисъл, ако си в топ университет, а това струва много. Аз по-скоро бих инвестирала в интересна магистратура в много добър университет в чужбина, която да даде специфични знания след общата бакалавърска степен.
Точно това са и моите мисли!  Казала съм и на децата, че ако пожелаят да учат в чужбина, то това ще е магистратура. За степен "бакалавър" чужди образователни системи няма да спонсорирам Simple Smile А да се заробя с кредити, за да учи отрочето "Социални дейности", примерно, в Шотландия няма как да стане Simple Smile
Виж целия пост
# 588
Red, проблемът е, че за да се завърши бакалавърска степен дори в бг, може да се окаже труден приема, ако няма хорариум. Затова дадох и конкретен пример, при това от старата система, когато беше една идея по-лесно. Сега с новото профилиране, предстои да видим какви ядове ще берем.

Fair Lady, е как да не доби опит от УПК? Понеже практиката ни като продавач-консултанти бе задължително в моден и в хранителен магазин, аз и до ден днешен знаеш ли как точно режа сирене и кашкавал. Ми опит си е това и то какъв. Joy Майтапа настрана, обаче какви излишности трябваше да учим за това продавачество (в настоящото НТБГ бяхме).
Виж целия пост
# 589
Примерът с детето от НФСГ не важи ли и в случай, че детето е в СУ с профил информатика да кажем, но реши да кандидатства медицина? Ще изпадне ли в същата ситуация или във всяко СУ има необходимия хорариум по всички университетски науки?
Иначе и аз си го мислех, но не държа изобщо децата ми да учи в чужбина бакалавър. Ако много са мотивирани - ок, но едва ли ние ще ги насърчаваме в тази посока. Синът ни отсега си е решил какво го влече.
Виж целия пост
# 590
За бг университетите вероятно ще останат само ДЗИ като вход. Въпросът е дали деца от професионалните гимназии ще имат право да се явяват на ДЗИ по желание.
Виж целия пост
# 591
На мен ми се струва абсурдна идеята да очакваме от деца да знаят какво искат от бъдещето си.
Има и такива, но са изключения.
За Нидерландия знам, че още в начален етап (около пети клас) се предопределя бъдещото образование на детето. Дали ще може да продължи в университет и какви професии ще може да упражнява.
Ами извинявайте, но е...  грубо нарушаване на права според мен.

Гадамер +1. И аз поглеждам към Холандия, като идеята ми е повече разширяване на кръгозора, самостоятелност и евентуално нетрадиционна и рядка специализация. Но дотогава доста вода ще изтече и я камилата, я камиларят.

А моята идея е да подтикна детето към собствен бизнес. Затова и избрахме професионална гимназия (НТБГ), заради практическите умения. Та в тази връзка, висшето хич не е задължително. Ако иска нещо, вярвам, че има начини. Допълнителни курсове, приравнителни изпити. Няма начин да няма начин. Иначе Страсбург ще е залят от съдебни дела за нарушени права.
Виж целия пост
# 592
Lulumba, всъщност щях да те питам по повод това:
В 12 клас ходеше здраво на частни уроци, покри някакви часове, положи допълнителни изпити, за да му бъде признат предмета.
Как точно е бил регламентиран де юре целият процес по отношение полагането на допълнителните изпити?
Защото това в един момент ще се окаже важно не само за деца от професионални гимназии, но и за такива от профилирани, в които поради някаква причина не се предлага необходим профил във втори гимназиален етап.
Виж целия пост
# 593
Мисля, че ще им дадат такава възможност. Като евентуално трудността и обхвата на ДЗИ ще е като при профилирана подготовка.
Виж целия пост
# 594
Т.е. ще отпаднат кандидат-студентските изпити по математика и пр.?
Виж целия пост
# 595
За бг университетите вероятно ще останат само ДЗИ като вход. Въпросът е дали деца от професионалните гимназии ще имат право да се явяват на ДЗИ по желание.
Аз пък мисля, че изпитите ще останат като възможност.
Всеки зрелостник има право да се яви на до два ДЗИ по желание без значение дали е  завършил професионална или профилирана паралелка.
Виж целия пост
# 596
С риск съвсем да се отклоня от темата, днешното делене на профилирани и професионални гимназии ми напомня на модела с УПК (учебно-професионален комплекс) от преди много години. И тогава целта беше да се обучат кадри с професия, готови за директно включване в трудов процес след гимназия. В последния клас се учеха много специални  предмети и имаше практика в реална работна среда. Но и това се опорочи много. Професии като екскурзовод, стенограф, машинописец, продавач-консултант, се заемаха от децата от езиковите гимназии и такива с висок бал. 90% от тях влязоха да следват нещо напълно различно и не останаха в професията от средното образование. А децата, което искаха да работят тези неща, поради невисокия си успех, бяха принудени да учат за стругари, шлосери, животновъди. Все неща, които не практикуваха в последствие и трябваше да се преквалифицират в професия, която можеше да изучат още в гимназията. Пълна загуба на време, средства и подигравка с човешки съдби.

като човек минал през УПК мога да кажа само, че бъркате УПК с ПУЦ. Wink
Виж целия пост
# 597
Тази година бях много изненадана, че в СУ с малки изключения, ДЗИ е балообразуващ и нямаше опция за изпит. Дори за право.
Виж целия пост
# 598
Сърдечни благодарности на Добри и Санака, за подробните обяснение. Постовете ви са много полезни
Виж целия пост
# 599
Мисля, че е ясно защо тази и миналата година бяха проведени ограничен брой изпити и се наложи ДЗИ да станат основен балообразуващ елемент.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия