Захранване - въпроси и отговори - тема 11

  • 29 334
  • 847
# 435
Канди, аз ги дадох сега в сезон като са. На 1г1м да е бил като е почнал да ги яде.
Иначе за заместено хранене...ами има някои по-ящни деца, които не отказват храна и после мляко. Малкият е така. Изяжда доста през деня и не се спира. Дам ли мляко ще го изпие. Ако обаче не дам дори няма да се сети. Постоянно дъвче нещо между самите хранения. Днес например сутринта изяде 2 филии с яйце и кашкавал (колкото моята порция), после яде и 3-4 бисквити и един пауч от 100гр. (вторите стоят в шкаф, до който той има достъп постоянно и си взима когато поиска). Сега на обяд пък не си доизяде супата, но очаквам преди следобедната закуска да потърси някакъв плод.
Има такива, които са си пристрастени към млякото и дълго време ще си го търсят и няма да ядат препоръчителното количество твърда храна за възрастта. Вечер малкият без АМ не заспива, не е от глад (вечеря около 30мин - час преди това), а е до навик. Така беше и през деня дълго време. Като му стана по-разнообразно меню вече започна да се позасища и без млякото и сама спрях да му давам. Шишето също го прибирах, за да не го вожда и да се подсеща. И така по едно време през деня се оказа само с твърда храна и заместени хранения.
Виж целия пост
# 436
Адаптирано мляко ли има в млечните каши?
Ако не се лъжа на кашите на ХИП пише,че съдържат преходно мляко на прах,което разбирам като АМ,но ако пише обезмаслено мляко на прах? Rolling Eyes

(По погрешка съм взела млечна каша с круша на Плазмон.По-късно видях състава.)

И като споменах марката,взимала съм месни заготовки, на които обаче съм махнала опаковката(от тези по 2 малки бурканчета),и сега не знам какво месо е. Grinning
Виж целия пост
# 437
Здравейте. Търся съвет. Бебето ми е на 6 месеца - от около 20-тина дни пробвам да захранвам, но не ми се получава. Давала съм тиква, картоф, морков, пащърнак и смесени тиква с картоф и морков с картоф. Е нищо не му харесва - само на пащърнака и тиквата с картоф отваряше уста и то в началото, но макса е 4 5 лъжички. Има дни в които въобще не иска да опита. На кърма е - яде на 3часа.
Моля за предложения ?
Благодаря!
Виж целия пост
# 438
И при нас беше така в началото, даже се бях отчаяла. Трябва постоянство, то е ясно. Аз слагах АМ в пюретата, пробвайте с кърма, въпреки че някои го отричат. За друго не се сещам.
Виж целия пост
# 439
Момичета, на 6 м сме. Мога ли да слагам магданоз и зелен лук в домашното пюре?
Виж целия пост
# 440
За магданоз ситно нарязан или пасиран с продуктите може, копър също; от зеления лук слагах само бялата част по малко, но бебка беше на 8+. Тогава П каза, че е Ок. Нил добър за коремчето, а и ставал сладичък след сготвяне. Сега вече на 10+ слагам и от зелената част на лука, както и червен. Пак не много разбира се, но неочаквано за мен вкуса и допада.
Виж целия пост
# 441
Тази Маги Пашова хич не я знам коя е, че не ги следя бг блогъри и влогъри, но ядки и шоколад. Ай, стига бе. Детето ми е на 2г. шоколад още не съм дала.
Ядките, освен, че са силен алерген, има голяма опастност от задяване при тях. Особено с по-малко бебе.
И не знам как 6-месечно бебе, което до вчера е било само на мляко, изведнъж коремчето му е готово за месо. Това за теорията от същата дама.

Момичета, на 6 м сме. Мога ли да слагам магданоз и зелен лук в домашното пюре?

Доколкото знам, не се въвеждат отделно. Според мен, може.

Здравейте. Търся съвет. Бебето ми е на 6 месеца - от около 20-тина дни пробвам да захранвам, но не ми се получава. Давала съм тиква, картоф, морков, пащърнак и смесени тиква с картоф и морков с картоф. Е нищо не му харесва -
На кърма е - яде на 3часа.

Често се случва, особено май повече при кърмени бебета. Няма от какво да се отчайвате, Вие предлагайте да опитва и в един момент ще прояде. До 1г. основната храна и без друго е млякото.

Джей, киви  и райска кога се дават за първи път?

Кивито е силен алерген. Аз лично дадох около годинката. Тогава бяха и в сезон.
Виж целия пост
# 442
Аз и друга теория съм чела - че едва ли не като си яла нещо по време на бременността, бебчето ти все едно го е опитало и не се очаква да се алергизира от него при захранването. Да де, ама аз по време на бременността се счупих да ям и ядки, и шоколад, и ягоди, и цитруси... Значи ли, че мога да ги дам на 6-месечно? Joy Въпросът, разбира се, е риторичен.
Виж целия пост
# 443
Кога може да дадем лимон на бебето? Някой давал ли е?

Вместо купешки бебешки бисквити някой прави ли домашни, ако да по каква рецепта?
Виж целия пост
# 444
Ще следя за отзиви, че и аз също търся сполучлива и по възможност лесно изпълнима рецепта за домашни бисквитки.
Засега такива купувам, хляб правя у дома, паста продукти за бебка също за момента купувам, но по-натам мисля и нея да правя домашна, не е никак трудно.
Виж целия пост
# 445
Ето тук има рецепти. Някои стават за по-малки бебчета.

https://profesiyamama.com/2019/12/22/biskviti-i-sladki/
Виж целия пост
# 446
Цитат
Кивито е силен алерген. Аз лично дадох около годинката. Тогава бяха и в сезон.
...едва ли. Най-доброто средство срещу запек. Е, не се дава на деца под 15 м... .
Бг "мания" около "алергиите" е световно прочута.
Как беше там? "... без мляко,млечни и цитрусови"??

Цитат
Защо не споделите в коя друга страна сте и каква е практиката там?
Споделям:

* изключително работим с Хумана и НАН- по мое лично професионално мнение- единствените млека без "компромиси". Като Хумана-та е много, много по-добра, дори и от НАН.
* "алергиите" са малка тема в нашата работа- незначителен проблем. Няма толкова чести алергии при деца, ако не захранвате преди 6м. Е, не глутен и попарки преди 11м възраст, и не "екзотики" на бебета ... "мъфини", например.

**********************
Моят подход за захранването:

Аз започвам с ябълка, круша (или смес) или с оризово бебешко брашно, като първа и единствена храна, давана в 16-17-18 часа на възраст 5.5 месеца. Може и от 6 месец, ако детето е на кърма и наддава добре на тегло. Плодовете ги даваме винаги пресни. Ябълката може да я печете на фурна... От сока (пелте) можете да подслаждате крушата или да слагате мъничко в оризовата каша, ако за първа храна изберете оризово брашно.
Всички останали хранения се запазват->> кърмене (адаптирано). Не слагате второ "външно хранене" преди да са минали 2 седмици с плодове. Опитвате от тези три възможни комбинации (ябълка, круша или смесено) към кое бебето ще прояви интерес в първият ден. С това продължавате 4-5 дена.Не даваме кисели, сок от моркови и въобще нищо друго непознато като храна. Само един от предпочетените плодове! От 7 -8 ден можете да добавите мъничко ЧИСТО ОРИЗОВО БРАШНО (детско, специално!!!!, не крем на прах с мляко и оризово брашно) към плода за разнообразие. Оризовото брашно НЕ запича!! Така за две седмици бавно и търпеливо въвеждате тази първа храна. От изброените неща можете да правите комбинации. Ако му хареса оризовото брашно на 7-8 ден може да приготвим оризово брашно с кърма (или адаптирано).

Друг вариант за захранване и първа храна е каша->АМ+оризово брашно, която на 5-7 ден можем да обогатим с плод (ябълка или круша) и после да даваме посменно:
*чисто оризово брашно с АМ,
*плод/плод
*плод с оризово брашно
*плод+оризово брашно+АМ

Не бомбардираме детето с две или три чужди хранения едновременно, не даваме непрекъснато всеки следващ ден нови храни, не принуждаваме за хранене. Колкото иска-толкова. Можем да кърмим (адаптирано) после в добавка, разбира се за първите дни, докато се стабилизира количеството на изядената храна.
Внимателно изберете лъжичка-избягвайте железните. Опитайте както прави, така и с предната част под ъгъл. Пълнете лъжичката само в предната и част. Не я слагайте дълбоко в устата на бебето, а само "забърсвайте" храната в горната устна.
После (след 2-2.5 седмици плодове) следва втора храна в 12-13-14-първо морков с/или картоф-пюре...

Аз не захранвам със зеленчуци като първа храна. Не давам "кисели". Не се дават сокове от зеленчуци, преди да сте минали първият етап с плодове траещ 2-2.5 седмици. Не се "бомбардира"детето с чужди и непознати храни-захранва се стъпаловидно, постепенно, с постепенно обогатяване на храните.
Всичко зависи от това, какво качество намирате на пазара...
Гответе "от ръка", в къщи, простички и разнообразни ястия (впоследствие). Пасирайте и хранете с тях.

От кога:

Кисело мляко->>>след 9-10-11 месец.
Сирене->> след 8-9 месец
Хляб и хлебни (+фиде, макарони) след около 11 месец.
Яйце (жълтък)->>след 7-7.5-8 месец.
Белтък->> след 13-15 месец.
Мед->>след 18-19 месец

Плодовите сокове са концентрирани въглехидратни разтвори. А плодът е балансиран продукт.
Има много причини за да се избягват плодовите сокове преди 12-16 м възраст като рутинно даване. Пристрастяване към сладко, хипоглигемии, подтискане на апетита (или усилването му) са някои от тях. Даването на "сокчета" под 7-8м възраст е недопустимо. Започването със "сокчета" при захранването е също недопустимо-захранването има за цел детето да започне да се храни с твърда храна, а не да пие-то знае да пие Simple Smile (АМ и/или кърма). Понякога, въвеждането на сокчета при някои бебета значително нарушава храненето с АМ ( бебето плюе биберона) или кърменето (по-рядко).

По принцип, на захранването се гледа като на голяма стъпка напред от позиция на психо-моторното развитие, а не като проста смяна на вид храни. В този аспект, лъжичката е инструмента за постигането на тази цел. Друг аспект на този въпрос е вкуса. АМ или кърмата са малко или повече еднообразни. Докато предлаганото с лъжичката е разнообразно по вкус и много различно. Ето защо при захранването се поставя ударение на даването на пюре-образна храна, с лъжичка, а не на пиене на безкрайни количества "сокчета" и "кисели", с което никакъв напредък в храненето на детето не се постига.

Лъжичката е "процедура", траеща с месеци.
При някои деца е по-бързо, при други-по-бавно. Това не се разбира достатъчно, и бързо се прави грубата грешка-"принуда за хранене". После следва гонене с лъжичка, театрални представления при хранене, наднормено тегло.
А просто трябва да се следват и развиват вкусовете на детето с ДОМАШНО ПРИГОТВЕНА ХРАНА.

Цитат
Ядки няма проблем да се дават под формата на тахан. Ако няма история на алергии в семейството, а според новите проучвания дори в този случай, може още от 4-6м.
Абсолютно изключено.
Не е ясно как "проучват, но е факт че САЩ имат най-високите проценти деца с трудно овладяващи се алергии и астма (не че астмата е алергично заболяване винаги). А и проблемът с алергиите от храни не е в момента на даването им. а година и повече след това.
Няма "алергични прозорци"- няма такова нещо по принцип, и на практика. Защото няма какво да се "затваря" и "отваря".
"Смелостта" в Бг да се дават всякакви екзотики преди 12м възраст и обясняват:

* Пулмикортната мания, безкрайните "инхалации", голямото число течащи нослета, неспиращи цяла зима.
* Трети сливици- национално "достижение" и проблем.
* Много високото разпространение на астматични бронхити и алергични ринити.
* Всякакъв по тип и вид чревни детски проблеми в Бг- от носителства на редки микроби, през диарии за "нищо" до проблеми с даването на обикновени храни (нестабилни изхождания/запеци).
Ягоди не се дават поне до 16-17-18м възраст.

Много харесвам лафчето за "имало много правилни мнения".
Да, има, но само когато се съревновават правилни подходи. А не когато се съревновава "правилното" с "грешното, плод на имагинерна фантазия".
Виж целия пост
# 447
Цитат
Кивито е силен алерген. Аз лично дадох около годинката. Тогава бяха и в сезон.
...едва ли. Най-доброто средство срещу запек. Е, не се дава на деца под 15 м... .
Бг "мания" около "алергиите" е световно прочута.
Как беше там? "... без мляко,млечни и цитрусови"??

Защо не споделите в коя друга страна сте и каква е практиката там? От тая ирония никой нищо не научава, освен че има други гледни точки. Ами, споделете конкретно, така и така оставяте коментар.
Виж целия пост
# 448
Киви може да се дава от 6м. Не е често срещан алерген. Принципът е като с ягодата.
Последни изследвания твърдят, че има прозорец за въвеждане на алергени. Аз лично не бих дала нищо преди 6 месец, но това си е мое разбиране

Ядки няма проблем да се дават под формата на тахан. Ако няма история на алергии в семейството, а според новите проучвания дори в този случай, може още от 4-6м.

Но в крайна сметка всеки захранва според разбиранията си. Няма място за спор и кой в по- прав.
В смисъл по- прав има от научна гледна точка, но това нищо не значи за решилия да захранва с нишесте и ориз и убеден в правотата си. Така, че... #всекисамсирешава
 А децата носят последствията.
Виж целия пост
# 449
Ядки е хубаво да се дават под формата на брашно. На дъщеря ми към 11-12м давах орехи и бадеми, много ги харесва, а и са полезни.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия