Режим на разделност и наследяване

  • 7 087
  • 71
# 60
То и тези жени в Гърция и Италия посвещават цялото си време да обгрижват възрастният мъж. И роднините са доволни, защото иначе трябва да търсят допълнително някой за градината,  за готвенето, за времето, когато на жената се полага почивка/обикновено 1 ден в седмицата/ + годишна отпуска. Обикновена става въпрос за малки имоти в забутани села. Не съм чула някоя да се е "облажила" с хубав имот в града...За  Гърция знам, че и една от причините да сключват брак, е че след това получават наследствена пенсия.
Виж целия пост
# 61
Имам близка, която гледа старци извън страната. Това си е робство, почива само в неделя за само 4 часа, заплатата е 700 евро и е на денонощно разположение. Не знам дали има по-гадна и тежка работа от тази. Старците си имат деца и имотите им са си за тях. Изключително рядко е да няма никакви наследници.
Виж целия пост
# 62
Здравейте, да попитам при наследяване на автомобил от родители,сестрата се отказва от частта си ,в полза на брата , каква е процедурата . Четох че се посещава нотариус, за да се откажа от половината си, други ми казаха,че може в КАТ с декларация за отказ, но там правят ли такива декларации
Виж целия пост
# 63
Не става без нотариус.
КАТ е следващата стъпка. Там отива само брата с удостоверение за наследници и отказа от другото дете.
Виж целия пост
# 64
А как мислите за такъв случай:женят се мъж и жена ,след като вече имат по 2 деца от предишни бракове,използвайки режим на разделност,поради предпазливост и други съображения при евентуален развод.Минават години и единият партньор се преселва в отвъдното-хипотетично..другия го наследява,заедно с децата му от предишния брак.След две години и той си отива..и тогава го наследяват собствените му деца,включително и тази част,която е наследил от другия партньор.Така децата на преживелия съпруг наследяват нещо,за което родителят не е допринесъл..-нека приемем,че на 50 и 52г.са сключили този брак родителите-време,в което вече имат придобити неща в животите си-всеки колкото е могъл..Не би ли било несправедливо и незаконно обогатяване да наследяват децата на преживелия съпруг дял,който идва от починалия съпруг,вместо само собствените му деца да са наследници..
Виж целия пост
# 65
Какво да мислим, такъв е законът. Като юрист са ме учили да го тълкувам (закона въобще, не само конкретния), без да размишлявам дали е правилно, справедливо и т.н.

Има начини да се избегне това приживе.
И за пореден път да напишем, че наследяването не е свързано с принос.
Виж целия пост
# 66
Здравейте,

Може ли да използвам темата и да ми отговорите на въпрос.

При брак (11г) без общи деца, но с партньор, който вече има две, възможно ли е общия им дом да се наследи само от съпругата, без децата?

Децата са собственици на предварително закупени самостоятелни жилища от родителя, т.е те имат ли право върху собствеността на горепосочения дом, ако той е дарен/или придобит по възмезден начин за преживелия съпруг?
Виж целия пост
# 67
Здравейте,

Може ли да използвам темата и да ми отговорите на въпрос.

При брак (11г) без общи деца, но с партньор, който вече има две, възможно ли е общия им дом да се наследи само от съпругата, без децата?

Децата са собственици на предварително закупени самостоятелни жилища от родителя, т.е те имат ли право върху собствеността на горепосочения дом, ако той е дарен/или придобит по възмезден начин за преживелия съпруг?
Ако към момента на смъртта починалият остави наследници съпруга и две деца, тримата ще наследят имота. Няма вариант само съпругата да е наследник при две живи деца.
Да, без значение дали имат свое имущество, децата могат да претендират запазените си части, ако имотът от баща им е дарен на съпругата му. При възмездно придобит - не. Евентуално да доказват, че сделката е симулативна и прикрива дарение, и ако докажат това, евентуално тогава да търсят запазените си части. Но чисто хипотетично.
Виж целия пост
# 68
Благодаря, а ако мъжът сключи приживе договор за покупко-продажба на имота със съпругата, тогава децата могат ли да претендират за право на собственост върху части от него?
Виж целия пост
# 69
Отговорих вече -
Цитат
При възмездно придобит - не. Евентуално да доказват, че сделката е симулативна и прикрива дарение, и ако докажат това, евентуално тогава да търсят запазените си части. Но чисто хипотетично.

Плюс идея - да се прехвърли срещу издръжка и гледане...
Виж целия пост
# 70
Здравейте,
Със съпругът ми /брак от 2007 г/ подписахме декларация за режим на разделеност 2011 г., месец преди да закупим апартамент на мое име. Преди декларацията има закупен автомобил на негово име. Има дъщеря от предишен брак. Самият той пожела да направим декларацията за да защити мен и двете ни деца. Голямата дъщеря е обезпечена с жилище от него и бившата съпруга преди брака ни. За съжаление той почина преди седмица. Трябва ли да се притеснявам, че някой може да има претенция към жилището на мое име.
Благодаря
Виж целия пост
# 71
Скрит текст:
Дарсия, исках да кажа, че сме млади, като си писнем, търсим следващият и не сме склонни да се разделяме с нищо материално, защото се надяваме да имаме още много години напред, в които да си харчим собствените пари за собствен кеф, без да ни пука другият как е. Такова ни е поколението. Живее се днес и никой на никого не е длъжен,нито нужен. В тази връзка казах, че не познавам никой, който да е дарил нещо на жена си, но имам приятелки, чийто баби (след пенсионирането) заминаха по Гърция и Италия да се грижат за възрастни хора. И тия мъже ( няколко случая имам вече такива), така се влюбиха в тия жени, че им подариха, завещаха къщите. Сега явно говорим за богати хора, чийто деца имат достатъчно, не вярвам чак да са си ощетили децата, още повече, че ако децата се чувстваха ощетени, щяха да изхвърлят чужденките ( българките), като мръсни котета. Но факт, имам няколко познати, които се сдобиха с ваканционни имоти по Гърция, Италия и Испания и сега си ги ползват. Никой не ги гони от наследниците.
На мен това ми звучи ужасно романтично и прекрасен завършек на живота, да изживееш една такава любов.
Даже имам план след пенсионирането ( че имам прекрасна работа и достатъчно пари сега) и аз да замина в чужбина и да си намеря някой за когото да се грижа. Тоест аз още не съм обмислила нищо, по мои изчисления, ще се пенсионирам след 24 години, но и такъв план имам.

Тези мъже в Гърция и Италия не са си завещали или подарили къщите от много любов, а вероятно са ги прехвърлили срещу гледане и/или издръжка. Няма нужда да са богати. В жеста няма нищо романтично. Нож с две остриета са такива сделки, но във Франция са популярни, даже с хората, които имат деца. Наричат се vente en viager - продажба на имот за доживотна пенсия. Ежемесечната сума зависи от цената на имота, възрастта на продавача и здравословното му състояние, дали е сам човек или двойка. Ако купувачът престане, по някаква причина да плаща, продавачът не дължи нищо, не връща нищо и е свободен да сключи нов, подобен договор.

Нотариусът, който купил имота на най-възрастната французойка, която била на 90 години като го продала починал на 77г, та жена му продължила да изплаща имота още 19 месеца. На 47г бил като купил имота. Жан Калмен умряла на 122г и купилите имота платили двойната му цена.

Една румънка, медицинска сестра, беше тровила мъжете, чиито жилища купувала. Френският и съпруг купил и жилище на сина и (не от него) 🌞. Като започва разследването, сестрата на покойният и първи съпруг в Румъния, починал на 51г, две години след брака се свързва с разследващите.

https://en.wikipedia.org/wiki/Rodica_Negroiu

Наскоро съдът анулира такава сделка, защото жената починала 6 дни след сключването и и пари не са преведени. 90 годишна е продала жилището си от 66 квадрата за 208 000€ + 3 000€ месечно до смъртта и.

https://immobilier.lefigaro.fr/article/le-viager-litigieux-de-la … fe0-ab4dc2a55706/

В България също е възможно. Не зная как се нарича такава сделка, дали прехвърляне с ползване до живот срещу гледане, дали завещание срещу гледане. Зная, че е възможно и при наличие на живи деца и внуци.

Но да, права си, че родителите могат да си продадат имотите срещу издръжка и като умрат, да се окаже, че имат още 8 живи деца от предишни връзки. С въпросните деца, заедно, да се чудите как да се откажете от наследство, та да не плащате дълговете, пардон, кредитите на родителите.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия