Монтаж на сенник при забрана за промяна на външния вид на фасадата.

  • 2 520
  • 33
# 30
Благодаря много за поясненията.

Всъщност, след покупката, вие и той сте в режим на съсобственост един вид. Ако той има в собственост част от земята, сте в режим и на етажна собственост един вид.
При което, би трабвало ЗАЕДНО, да решавате въпросите касаещи тази съсобственост, а не еднолично само единия.

Видовете договори са описани в ЗЗД.
Този ми прилича на договор за изработка, при който едната страна се задължава да извърши нещо - в случая той да коси гревата и поддържа комплекса, най-общо казано, а другата страна се задължава да заплати.

Какви са тия забрани които е вмъкнал в този договор.

Все пак той не е админ.орган, да налага забрани.
Субект на гражд.правоотношения е, както и вие. Като такива би следвало да може да договорите условия по договора, приемливи и за двете страни.
В гражд.право няма такова нещо като задължителен договор. Договор има, ако има съгласие и на двете страни.

Дано да се споразумеете.
Виж целия пост
# 31
Благодаря много за поясненията.

Всъщност, след покупката, вие и той сте в режим на съсобственост един вид. Ако той има в собственост част от земята, сте в режим и на етажна собственост един вид.
При което, би трабвало ЗАЕДНО, да решавате въпросите касаещи тази съсобственост, а не еднолично само единия.
......

И аз Ви благодаря за подробното инфо.
Да, явно е някакъв режим на съсобственост. По отношение на земята - в нотариалния акт е отбелязано, че заедно с апартамента купуваме и ххх идеални части от земята, на която е построен комплексът. Така е и с другите собственици на апартаменти, а земята, която включва двора, градината, басейна и т.н. си е на инвеститора /предполагам/.

Сега погледнах отново по въпроса на Черна станция - договорът е безсрочен, може да се изменя и допълва с анекс. Няма посочени начини за прекратяване. Споровете се решават по споразумение, а при невъзможност - по съдебен ред.
Неуредените въпроси в договора се решават чрез прилагане разпоредбите на ЗЗД и ЗС.

Сега ми изниква следния въпрос - липсата на посочени клаузи за прекратяване прави ли един договор недействителен, т.е. тези клаузи задължителен реквизит ли са?
Виж целия пост
# 32
Не. Прекратява се по общите правила за прекратяване на всеки един договор по ЗЗД.
Задължителни реквизити са предмет и цена на договора.


Поразрових се, че ми стана интересно. Този тип договор се споменава дори в ЗУЕС, не знаех
чл.2 (1) Управлението на общите части на сгради в режим на етажна собственост, построени в жилищен комплекс от затворен тип, се урежда с писмен договор с нотариална заверка на подписите между инвеститора и собствениците на самостоятелни обекти.
(2) (Доп. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) Договорът по ал. 1 се вписва от инвеститора в Агенцията по вписванията по партидата на всеки самостоятелен обект и е противопоставим на неговите последващи приобретатели.

Намерих тази статия
http://trudipravo.bg/mesechni-spisania/mesechno-spisanie-sobstve … s-ot-zatvoren-tip

По питането на ЧС - договорът се вписвал в АВ и бил противопоставим и на следващите собственици, тоест вид акцесорно задължение някакво се явява, следва имота, независимо чия собственост е той. Направо си е тежест вещна..

И още една добре написана, струва ми се, статия по въпроса
https://www.mrrb.bg/bg/l-t/
Виж целия пост
# 33
Ако имате договор за поддръжка, който е безсрочен, то имате право да го прекратите след изтичането на 2 (по спомен) години.

Има достатъчно тълкувателни решения, които отхвърлят вариант за сключване на договор за вечни времена без право да го прекратите. Т.е. приема се, все едно има автоматично включена клауза, че такъв договор може да се прекрати.

По-лошото е когато договора е срочен. Примерно сключвате такъв за 100 години и няма как да го прекратите едностранно с аргумента, че е за прекалено дълго време.

Тези казуси ги има от доста време в комплексите от затворен тип, където инвеститора се опитва да се превърне в бей и да разполага с чуждата собственост под предтекст, че това е комплекс от затворен тип.

Това, че сте подписали договор, дори и да е нотариално заверен и вписан не означава, че не можете да посочите вратата на другата страна и да си преминете към режим на ЕС според ЗУЕС.

Специално за сенника - има варианти, които не са монтирани към фасадата (опростено, всички общи части или части прилежащи към вашия апартамент, но изпъляващи обща функция за цялата сграда - т.е. всичко без вътрешните ви стени /не носещи, тухлени/ - не подлежи на промяна без да се спазват съответните закони). Така вашия сенник ще е просто мебел.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия