За живота в Германия

  • 21 545
  • 98
# 60
Здравейте, не знам дали темата е подходяща, но преди 5 месеца сключих договор за Интернет към Водафон, като в периода имаше промоция, първите 6 месеца са безплатни, а след това цената е 20 евро на месец. Само се налага да се прибера в България и искам да прекратя договора. Имам документ за отрегистриране. Някой има ли опит, каква сума ще трябва да платя, понеже в момента покрай празниците не работят се надявах някой да ме ориентира.
Виж целия пост
# 61
Предизвестието най-вероятно е тримесечно, т.е. три месеца ще плащаш месечната такса.
Виж целия пост
# 62
Вече, предупреждението е един месец. Но ако имате документ, че напускате държавата и документ за от регистриране, не плащате нищо.
Виж целия пост
# 63
И аз бих искала мнение, ако е удобно да ползвам темата. Близо до реалността ли е сметката  ми на разходите за двама възрастни в някое от средните населени места на Baden Württemberg:
700 квартира около 60кв., 500 храна, 300 сметки, 150 излизане, 150 транспорт (единият ще е с карта от работата), 100 козметика и домакински препарати.
Нещо да пропускам или да изглежда нереално?
Виж целия пост
# 64
И аз бих искала мнение, ако е удобно да ползвам темата. Близо до реалността ли е сметката  ми на разходите за двама възрастни в някое от средните населени места на Baden Württemberg:
700 квартира около 60кв., 500 храна, 300 сметки, 150 излизане, 150 транспорт (единият ще е с карта от работата), 100 козметика и домакински препарати.
Нещо да пропускам или да изглежда нереално?
Бих добавила още следните:

- някъде 10тина евро на месец средно за лекарства - парацетамол, нещо за настинка, витамини, хапчета антибебе... капки за очи примерно... Аз нося и лещи, та в тази сума слагам разтвор за лещите и лещи.
- ток - едни 100тина евро на месец, той не влиза в т.нар. "топъл наем", всеки наемател си сключва сам дог и си го плаща
- интернет - още някъде към 40 евро месечно, като това е с дълги договори за 2 години и вече цените като гледах последно даже са малко нагоре
- застраховки - тук може да варира спрямо това какви правите.
1. Минимум 60 докъм 100 евро годишно за лична гражданска отговорност (може да се застраховате и двамата за тази сума), която да поема щети към др лица (тук е почти задължителна, защото иначе дори една загуба на ключ ти струва десетки хиляди евро...)
2. ГО за кола - тя може много да варира спрямо колата, възрастта на шофьора (под или над 25г) и най-вече от годините без катастрофа, които можете да докажете - може да е от около 300 докъм 1200 евро годишно спрямо параметрите, които написах. Доколкото знам и каското е още толкова.
3. Др застраховки - тук вече е неограничено реално...
- по едни поне 10тина евро на човек месечно за телефон и интернет, тези са най-евтините в една определена мрежа, другите мрежи са по-скъпи
- такса за радио и тв - задължителна за всяко домакинство, независимо гледате тв или не, слушате радио или не и дори дали притежавате тв/радио или не - около 17 евро на месец на домакинство, но се тегли на тримесечие. Всъщност, може би има вариант и месечно да се плаща, да не ви объркам, но сумата е все същата.

700 евро за 60кв.м. може би е ок за топъл наем (наем, вода и парно, както и общите разходи на блока, най-грубо казано), но това е много осреднено, може да варира много от град до град...

За храна - ние се храним и с по-малко, но попринцип не ядем много и готвя вкъщи, хоби ми е. За препарати давам не повече от 30-40 евро месечно, но особено много козметика не ползваме - ползваме по-скъпи неща за коса, иначе душ гелове, кремове за лице, ръце, тяло, гел лакове, минимално гримове, афтършейв за мъжа, дезодоранти... Парфюм от дъжд на вятър слагам и все ми подаряват... Иначе домашни препарати - пак стандартните... Нали, за ориентация го пиша, за да кажа какво се вмества в тези 30-40евро.

Не виждам сума за дрехи, обувки, почивки, хобита... За излизане ние също не даваме толкова месечно, но работя по толкова часа, че то няма и кога да излизам...

А, транспорт - също не може да се каже общо. Аз се движа само с кола и плащам значително по-малко от 150 евро на месец, също и картите излизат по-малко на месец, освен ако не живеете далече. Също зависи и ако работите, дали ще има хоум офис, оттогава (откакто масово останахме вкъщи) силно ми намаляха разходите за бензин. Я заредя веднъж на месец и нещо, я не. Пазарувам иначе изключително с кола, но въпреки това.

Естетствено, ако живеете на 50км от работа, всеки ден сте наживо в офиса и трябва всеки ден да минете 100км, няма да стане с едно зареждане месено, колкото и икономична да е колата.
Виж целия пост
# 65
@chrissy, изключително полезно ми беше, благодаря! Грубо казано, 2500 евро биха покрили живота за двама с някоя дрешка и дребно пътуване тук - там?! Умишлено не ги сложих, за да имам представа от програма минимум 😊
Виж целия пост
# 66
Изида 2500 това ще е чисто което ви остава след всички данъци , такси и осигуровки?
Тогава мога да ти кажа, че ще ви стига разбира се. Има семейства на които и по-малко им стига и които си живеят в релси и рамки добре.
Но за мен би било много важно каква е вашата цел. Да живеете постоянно в Германия или временно за няколко години. Защото основно този факт определя стандарта и изисквания към стандарта на живот по начин растеж. Ако вие сте временно то това ви стига , вие си плащате каквото има и събирате остатъка и се прибирате в БГ за да си доживеете живота. Ако ще оставате в Гермнаия започвате да се напасвате на живота, да търсите среда, да се интегрирате в спортни клубове в живота в общината и съседството, да търсите собственост , да уреждате собственост, да търсите почивки нормални за вашата среда, да посещавате и разглеждате новата си държава и да се разпростирате да разглеждате из съседните ...
Но можете и цял живот да си живеете тук без да си подадете съществено носа от населеното място. Има доста немци с тази нагласа . Тогава няма да ви е нужно много повече май.
Та ако ще се се разпростирате е хубаво да се заоглеждате от самото начало за още доходи. Т.е. гледайте къде се населвате и какви са възможностите на двама ви Simple Smile
Успех. Къде в БВ?
Виж целия пост
# 67
Може ли малко информация за легализиране и превод на българска диплома за магистър? Има ли някакви специфики за Anerkennung? Нерегламентирана професия. Нещо специално нужно ли е освен да си подам заявление - да бъде преведена и подпечатана.
https://nacid.bg/bg/Bulgarian_Qualifications_Abroad/

И също в Берлин - много ли е влошена обстановката с бежанците през последните няколко години? Какви са ви впечатленията.
Виж целия пост
# 68
Изида 2500 това ще е чисто което ви остава след всички данъци , такси и осигуровки?
Успех. Къде в БВ?
Много благодаря за разясненията! Целта е 1-3 години престой, като това ще остава чисто. Тъй като едната работа ще е в Хайделберг, ще търсим нещо в радиус 20-тина км, самият град ми се стори много скъп по отношение на жилища.
Виж целия пост
# 69
Изида, дъщеря ми следва и работи в Манхайм. Работата й е в Хайделберг, тоест точно около 20 км дистанция. Като студент не бие този път ежедневно, понеже работи все пак само три пъти в седмицата. Както и да го върти и суче човек - с прекачванията си е  множко, отнема й час и нещо във всяка от посоките (независимо дали се придвижва с трамвай или влак), поради което става в 5,30.  Не че не оползотворява това време за четене/учене на нещо примерно, но все пак...Така че, ако намерите нещо изгодно в малко по-малък радиус от тези двайсетина км, ще Ви е по-удобно.

Спасителят в ръжта, не съм сигурна дали просто искате само легализация на самата диплома или в добавка искате и удостоверението за придобита професионална квалификация по нерегулирана професия на територията на Република България  на база въпросната диплома за магистър. Ако е второто -  на сайта на НАЦИД си пише какво точно искат, една стъпка още след пуснатия от Вас линк Simple Smile, в прозорчето с необходими документи. Ако пък е  първото, бихте могли да звъннете и да попитате.
http://professio.nacid.bg/?id=23
Нито едно от децата ми не е в Берлин, но са в различни провинции  - Bayern (Нюрнберг), Baden-Württemberg(Манхайм) и Nordrhein-Westfalen (Аахен). Бежанци има в изобилие и на трите места, предполагам, че в голям  мулти-култи град като Берлин са и повече. Но пък проблемите/страстите около тях, на упоменатите от мен места поне, са сериозно затихнали.
Виж целия пост
# 70
Берлин е супер. Но съм била там само за разходки и по музеите Simple Smile
Повече не мога да помогна.
Изида ако целта е само 1-3 години не виждам какъв би ви бил проблема. Но района е страхотен и може много разходки. За голям късмет има добър транспорт и с него може на доста места.
Виж целия пост
# 71
Русалке, благодаря ти. Simple Smile
Искам максималното, другите ми дипломи са немски и реално никога не ми се е налагало да превеждам и признавам.
Нещо, с коети да си кандидатствам спокойно на пазара на труда.

Бела, мерси. Аз съм пребивавала там, знам какъв е градът, но се прибрах преди известно време и затова ме интересува текущата обстановка Simple Smile
Виж целия пост
# 72
Момичета, имам още един въпрос. Ще се радвам, ако имате мнение или идея към кого да се обърна на местна почва. Отивам в Германия с подсигурена работа, а детето ми ще е студент в Нидерландия. Разбрах, че част от сумите, платени за обучение на дете могат да се върнат от данъци в даден момент и от тук въпросът - дали за целта трябва детето да е адресно регистрирано в Германия или само се вписва в някаква декларация? Тъй като е редовно обучение, реално през повечето време ще е в Нидерландия, как решавам това и има ли какво да решавам, изобщо...
Виж целия пост
# 73
Момичета, имам още един въпрос. Ще се радвам, ако имате мнение или идея към кого да се обърна на местна почва. Отивам в Германия с подсигурена работа, а детето ми ще е студент в Нидерландия. Разбрах, че част от сумите, платени за обучение на дете могат да се върнат от данъци в даден момент и от тук въпросът - дали за целта трябва детето да е адресно регистрирано в Германия или само се вписва в някаква декларация? Тъй като е редовно обучение, реално през повечето време ще е в Нидерландия, как решавам това и има ли какво да решавам, изобщо...

Аз не ти разбирам въпроса, защото може би си го отнесла към българската систематика, която аз не познавам. Но към немската отнесено, някакси не make-ва sense. По-конкретно казано:

- може ли кой да си върне данъци - ти или детето? Данъци може да си върне някой, който е платил такива. По-конкретно става дума за намаляване на дан. основа, ако тр да съм по-прецизна. Та, важно е към кого е отнесен въпроса.
- детето има ли 25 и първо обучение след гимназиален етап ли му е или примерно второ следване, магистратура и т.н.?
- ти ще взимаш ли детски за детето? Те текат ако не се лъжа докогато се обучава в първо обучение и до макс 25г възраст на детето, ако си eligible изобщо за детски. Възможно е да съм неточна в последното, защото данъчно не съм се занимавала с темата с децата. Най-общо казано, спестявам детайлите, може да се окаже, че има отражение ако ти искаш да си връщаш пари от данъци... Може и да няма, но все пак основното, преди да гадаем, е вече запитано в първи въпрос.
- за да може някой да си върне данъци от немската държава, тр да е данъчно задължен (визирам думата steuerpflichtig)  в Германия. Т.е., няма как един французин или италианец примерно да поиска Германия да му връща каквото и да е, ако не е регистриран там да си плаща данъците. Та, след първия ми въпрос към кого се отнася, е важно въпросният къде дължи данъци...

Не съм сигурна как да обясня по-добре, твърде общ е въпросът...
Виж целия пост
# 74
Момичета, имам още един въпрос. Ще се радвам, ако имате мнение или идея към кого да се обърна на местна почва. Отивам в Германия с подсигурена работа, а детето ми ще е студент в Нидерландия.

Аз не ти разбирам въпроса, защото може би си го отнесла към българската систематика, която аз не познавам. Но към немската отнесено, някакси не make-ва sense. По-конкретно казано:

- може ли кой да си върне данъци - ти или детето?
Мда, много вероятно да го пречупвам през българската реалност. За мен става дума - още съм в България, скоро започвам работа в Германия с всички съответни данъци там. Детето също е в Бг, ще учи в Нидерландия, първо висше. Та не разбирам, за да си понижа данъчната основа, трябва ли да регистрирам детето като жител в Германия (ще си идва там за ваканции и празници) или няма нужда и може директно да отива да си учи?
От това донякъде ни зависи маршрутът за път, дати на заминаване и кой накъде Simple Smile
Надявам се така е по-ясно. Благодаря!
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия