Лотария "Зелена карта" 2023

  • 49 540
  • 608
# 180
Едно нещо мога да кажа като основна разлика между САЩ и Европа.
САЩ е страна, която се състои от емигранти. Може да са 2-ро, 3-то, 5-то поколение, но почти всеки американец има някакви корени от държави извън САЩ. Докато в Европа говорим за предимно коренно население и засилена емиграция има само в последните 30-60 години.
Това означава, че в САЩ би трябвало по-лесно да ви приемат и да не ви третират като чужденец, за разлика от Европа, където цял живот си оставате чужденец, защото не сте местен. Не говоря от гледна точка на закона, а от гледна точка на хората в ежедневните битови или работни ситуации.
В Европа може би най-близкото място, което се доближава до САЩ е Лондон, понеже в Лондон чуждите са наравно или повече от местните.
Иначе има други разлики в полза на Европа като мерни единици - литър, километър и пр. Здравните системи в Европа за по-близки до българската. Другата полза на Европа е, че ако смятате да си идвате до България това може да става повече от веднъж в годината и не е задължително да е със самолет, може и с кола, автобус, влак в някои случаи. От САЩ до България само със самолет и макс веднъж в годината, че хем е скъпо, хем и отнема време.
Като заключение, плюсовете и минусите и на САЩ, и на Европа спрямо българите са различни и зависи какво търси човек и как смята да живее на съответното място.
Виж целия пост
# 181
1. По-добре не Wink Има но не ти трябва. Не сличайно писах да си се прикачиш към някое друго емигрантско общество.
2. В Европа е по-лесно. Особено Испания.

zzrr, не съм съгласна относно приемането на чужценци в Америка или в Европа. Навсякъде си емигрант до края на дните. Навсякъде трябва да говориш добре местния език, за да не те пращат обратно вкъщи и навсякъде започваш отначало.

Но, основна разлика между емиграция в ЕС и ЮЕсъфЕй е, че в Щатите се бачка яко. Яко. Отпуската е малко. Националните празници са малко и l'arte di far nientе е блян от книгите, докато в ЕС на всеки един език има думичка за нищоправене Wink
Виж целия пост
# 182
Цитат
1. Има ли някакви групи, форуми, чатове за взаимопомощ за хора, които са избрани, но нямат познати и роднини, които да им помогнат дори със съвети.
2. Към всички избрани, пристигнали и започнали да влизат в релсите на американския живот- сравнително лесна ли е адаптацията и къде според вас е "по-лесна" емиграцията- в Европа или в САЩ?
1.Някой писа за нов форум, със съответната насоченост. Поинтересувай се.
Може би има и ФБ групи?
2. Не съм живяла в Европа и сравнение не мога да направя. Ако говорите добре английски, имате приятели, тук (САЩ) на които можете да разчитате за помощ и ориентация, адаптацията би била по-лесна и не толкова трънлива.
Става дума за помощ при намиране на подходящо място за живеене, ако сте с деца, училищата са ключов момент. Помощ с наемане на жилище, закупуване на кола/коли, търсене/намиране на работа, изграждане на контакти и пр.
Виж целия пост
# 183
А, много се радвам, че нещата отидоха на към "след като ни изберат какво ще правим" и аз имах подобен въпрос по-рано, защото нищо, ама нищо не ми ясно. Следващите ми въпроси (които за някои може да са смешни, ама карай 😊)
1. Има ли някакви групи, форуми, чатове за взаимопомощ за хора, които са избрани, но нямат познати и роднини, които да им помогнат дори със съвети.
2. Към всички избрани, пристигнали и започнали да влизат в релсите на американския живот- сравнително лесна ли е адаптацията и къде според вас е "по-лесна" емиграцията- в Европа или в САЩ?
Ето форум за Емиграция и живот в САЩ, трудно събират остатъци на нещо което беше градено близо 20 години, но набира скорост. Има доста инфо копирано от архива на all.bg.
https://bgtousaimmigration.com/index.php
Виж целия пост
# 184
Благодаря ви за отговорите, хора. Аз все пак ще кандидатствам, въпреки че ще ни е много трудно при избиране, почти невъзможно заради децата ни. Истината е, че семейството на съпруга ми живеят в Испания от 15 години, но не са борбени хора, които вече живеят като испанци и са вечно на ръба на мизерията. Следователно по никакъв начин с нищо не могат да ни подкрепят- пробвах веднъж, прибрахме се обратно с пари на заем. Както и да е, да не ви занимавам. Кандидатствам за да може стъпката, която искаме да направим към по-добър живот да "извика" мъжа ми, а не да го чакаме вечно да "иска, ама да няма желание" за нещо...
Виж целия пост
# 185
За съжаление, ако мъжът ти е мързелив, и тук няма да цъфнете. Иска се бачкане. Успех!
Виж целия пост
# 186
Кандидатствам за да може стъпката, която искаме да направим към по-добър живот да "извика" мъжа ми, а не да го чакаме вечно да "иска, ама да няма желание" за нещо...
Хубаво е, че питаш, какви са стъпките след изтеглянето, така авансово ще събереш информация, евентуални контакти. Ако ви изтеглят, поне ще имаш някаква идея, дали искате/можете да продължите с процедурата.

ПП По повод връщането от Испания, има и по-тежки случаи. Хора участват в лотарията, теглят ги от първи път, продават жилища, за да съберат средства, отиват, но по редица причини, не се справят и се връщат.
Виж целия пост
# 187
За съжаление, ако мъжът ти е мързелив, и тук няма да цъфнете. Иска се бачкане. Успех!
Една от причините които също искам да отидем ако ни изберат ,е с очите си да видя дали работейки в Бг по 10 12 ч и събота и там, с работа ще успеем да надграждаме ,а не като в Бг да караме месец за месец като мишката в колелото върти ли върти нон стоп.Това е само една от тях.
Виж целия пост
# 188
Доста отдавна съм на мнение - колкото по-далеч от България, толкоз по-добре. Съжалявам, че го казвам. Но разочарованията са много... Младостта ми премина в глупости - демокрация, преход и други простотии.
Виж целия пост
# 189
Зависи на колко на час си и дали има бакшиши и дали има деца в семейството. С деца няма как - търсиш добро училище и естествено там е по-скъпо за наем.
Виж целия пост
# 190
А тези от Вас, които са изтеглени и заминаха за USA - с каква първоначална сума се тръгва, за какъв период от време да ви стигне?
Виж целия пост
# 191
Търсиш познати, при които да останеш и още от тук работа. Иначе сумата, която ти трябва, за да си имаш като старт е от 1 заплата до 6 месеца заплати до 12 месеца средни заплати за щата, който сте си харесали. 

Едно от първите неща, които удрят челно е, че social security number, данъчен номер, като нашето ЕГН, отнема време да се издаде. Чак тогава можеш да сключиш договор за наем, да вземеш кола на лизинг, да ти платят от работата.

Докато го нямаш няма да ти се плати, дори и да имаш работа. Т.е. в най-добрия случай първият месец си без пари и си на вътре само за наем и транспорт и храна. Т.е. 3-4 хиляди, ако нямаш при кой да останеш.

В най-лошия - тук си учил за инженер, в Америка искаш да си работиш по специалността и е под нивото ти да миеш чинии, да чистиш тоалетни, и така след една година похарчваш едни 20-30 хиляди, още не си си намерил работа по специалността, т.к. не те чакат само теб, врътваш се на пети и се прибираш в България.
Виж целия пост
# 192
Ние заминахме с $15К, започнахме работа на следващия месец почти веднага, но още с отиването разтоварихме 5000$ - депозит за апартамента, наем и застраховка за същия. После коли, застраховки за тях и тн. От тях останаха, но бяхме спокойни, че дори да не започнем веднага работа, ще имаме за още месец. Според мен е нереално да заминеш с малка сума, но и чак 12 месечни заплати.. Това е непосилно също.
Виж целия пост
# 193
Eй, като напишете така образно "да миеш чинии"! В момента в Щатите няма магазин, на входа на който да няма обява за работа. А от инженери пък непрекъснато има недостиг.
Виж целия пост
# 194
Права е Шарки. Освен ако езикът не ти куца много, та дори и тогава, работа над чистачи и миячи на чинии с лопата да я ринеш. В момента изпитват голям глад за кадри навсякъде и работа може да се намери бързо.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия