Строеж - къде, как, колко? Тема за взаимопомощ 39

  • 30 074
  • 749
# 75
Няма вариант да не замръзва. Прави се така, че да се спре и да се източи водата. И за поливните системи важи същото.
Виж целия пост
# 76
Поливането на двора ще е с  автоматични пръскачки,а външната ни чешма,до верандата, е предвидена,за да си мием ръцете отвън.Също за  да поливам цветя в саксии. За поливане  на  оградните туи, лятото,опъвахме маркуч от шахтата на хидрофора.
Изолирането та външната чешма ще е като и източим водата и я увием.
И понеже реализацията още не завършена,ето там е по проект.
Виж целия пост
# 77
Ние също сме предвидили външна чешма на терасата, която да се ползва при приготвяне на храна на барбекюто. Също така ако има нужда за поливане и/или други битови нужди, се поставя маркуч. Водата е изведена и до сега се ползваше, но самата чешма още не сме направили. Сега сме източили водата и е зазимена. Аз съм си избрала модел на самата мивка, която ще е с доста плот за работа, но т.к. трябва да се изгражда с тухли и да се облицова с камък ще почака да се затопли времето през пролетта или дори лятото, а и финнаси си трябват. Чешмата ще се покрива с навес, който също още не е изграден.
Виж целия пост
# 78
За чешмите навън . Спираме водата зимата , източваме, имаме кранче в най- ниската част. Поливната система есента се продухва с компресор, да не остане никаква вода в системата.
Ние сме с поливна система, но имаме изведена вода на 3 места на двора и отделно в барбекюто.
Виж целия пост
# 79
Външна чешма е много необходима. Ние имаме няколко. Слагам примерни линкове.
От пешеходния вход преди къщата има чешма с ниско корито в смисъл за измиване на крака. Там, който се прибира от плаж задължително се измива, за да не се внася вътре пясък. Съответно и други неща. Това зависи и от това, че сме близо до морето.
https://praktiker.bg/en/c/%D0%93%D0%A0%D0%90%D0%94%D0%98%D0%9D%D … 90%D0%9D/p/130414

Другата чешма е зад къщата. От тази чешма се пълни надуваемия басейн и другото съществено на нея е, че има изведена тръба в която се слага маркуча при източването и зазимяването му. Съответно и около нея има чадър, шезлонг и т.н. Тези двете са на двора и са само със студена вода.
На гърба на къщата имаме чешма с топла и студена вода. Свързана е с цялата инсталация на къщата. Там ни е задната веранда с маса, столове, хладилник и т.н.
На другия ъгъл има изведена чешма само със студена вода. Там има само кранче със специален накрайник за включване на маркуч. До него има стойка върху която се навива маркуча. От там каквото ни е необходимо за обслужване с маркуч ползваме.
https://praktiker.bg/bg/Oborudvane-napoyavane/KRAN-ZA-ChEShMA-GA … -7330-20/p/449894

Всичко предварително сме правили при направата на ВиК инсталацията в къщата и двора. Сега ще ги източим двете дворни, а тези които са на стените на къщата ще спрем от вътре от специално предвидени кранчета. Може да ви се сторят много, ама след едно лято мога да кажа, че е много удобно.
Виж целия пост
# 80
Здравейте, момичета.
Включвам се и аз в темата. С мъжа ми закупихме парцел в Нови Искър преди около половин година. В момента сме на етап разрешително за строеж/подали сме си документите/.
Като хора минали по този път, искам да ви попитам какви са стъпките до започване на строежа. Знам, че трябва да се открие строителна площадка, но хората, който са ми нужни и стъпките до откриването са ми малко неясни...
Къщата е 165 кв, така че ще ни е необходим строителен надзор. Ще трябва ли и технически ръководител за откриването на площадката /ако може и препоръки/?
Предполагам, че геодезист трябва да определи строителната линия? С кого трябва да сме сключили договори? Кой всъщност изготвя протокол номер 2?
Искам също да уточня, че къщата ще е сглобяема/дървена/, но фундаментът ще го прави друга фирма. В тази връзка ще трябва ли да сменяме строителния надзор и техническия ръководител?
Ще съм благодарна ако ми препоръчате фирми/бригади в района на София, които биха се заели с изграждането само на фундамент. Някоя, която скоро е правила основи може ли да ме ориентира  в цени. Знам, че постоянно се менят, но две фирми ни искат 20-30 000 за 96кв/ивични/. Дето се вика, искам да си сверя часовника.

Извинявам се за многото въпроси, но ми е леко притеснено от неяснотите.
Виж целия пост
# 81
Winnie, акт 2 при нас го изготви строителния надзор и се подписа от нас, собственика на строителната фирма и техническия ръководител, който е служител на фирмата и от самият надзор. Приложението за определяне на строителна линия се подписа и от геодезиста освен гореизброените. След подписи от всички тези се внесе в общината.
Виж целия пост
# 82
Благодаря! А авторският надзор кога трябва и всъщност каква е неговата функция? ПБЗ кога ще ни е необходимо?
Виж целия пост
# 83
ПБЗ е преди акт 2.Под авторски надзор,разбирам  инженера и архитекта.При нас инженер-конснруктора,хрябваше да се подпише на акт 3  ,а заедно с архитекта и на акт 14.До тук съм стигнала само Simple Smile
Виж целия пост
# 84
Договора за авторски нодзор ни го поиска строителният надзор и мисля, че се прилагаше към документите, които внесахме в общината за откриване на площадка. Аз имам един общ с целият проектантски екип.
Конструктора идва тяколка пъти по време на грубия строеж да си приема конструктивни елементи (премерно арматура на основите,  на колоните, и т.н) и  се подписва на няколко акта да момента. Сега сме на етап акт 14 и на него освен конструктора се подписва и архитекта
Виж целия пост
# 85
Winnie, авторският надзор се извършва от проектантите, изготвили проекта. Това се прави, за да са сигурни, че СМР се изпълняват точно по проекта. Ако по различни обективни причини се налага изменение на проекта се изготвят екзекутиви, т.е. изменения при реалното изпълнение на проекта. Тези екзекутиви се одобряват от авторският надзор. Строителният надзор също има грижата тези екзекутиви да ги опише в  документите за издаване на Акт 16/при СК е удостоверение за ползване/.
Ако СК се изпълнява от специализирана фирма за изграждане на такива къщи, то те в общият случай изготвят самият проект, а след това си осъществяват авторският надзор/АН/, назначават си технически ръководител на обекта и така си следят коректното изпълнение на СМР.  Отделно възложителя следва да си наеме СН, който да му движи документите от откриване на линия до въвеждането на обекта в експлоатация, както и да следи отделните етапи на строителството.
Относно фундамента, най-добре е от фирмата, която ще строи СК да  даде координати на строители, с които работят, за да няма после хър-мър, че основите не са построени както трябва.
Виж целия пост
# 86
Момичета, някой слагал ли е газова камина? Или да сте видели някъде да се предлагат повече от 1-2 модела? Ама не голяма и впечатляваща/дизайнерска, ами ни е идея да е с бутилка и да се ползва евентуално за отопление в случай на спрял за дълго ток.
Заговорихме се тази вечер за генератори с ММ, та от там стигнахме и до газова камина/газова печка (ама те тия печки с дизайни като от детските ми години...). Иначе, за генератор само Хонда ни препоръчват и май ще е такъв. Яд ме е, че ще ги дадем тези пари, защото токът ни е долу-горе добре на фона на други населени места, ама ето, онзи ден един съсед ни беше оставил без ток половин ден.
Виж целия пост
# 87
winnie_bgw, трябва ви фирма регистрирана в камарата на строителите и строителен надзор. Ако си разбират от работата надзора ще отркие строителната площадка (акт 2), внимавайте да не пропуснат акт 3. При нас тотално щяха да го проспат ако аз не ги следях изкъсо.

Авторския надзор е задължителен и документите за него се подават, когато подавахме документите за акт 2.
При нас геолога дойде да провери изкопните работи и да потвърди, че почвата е достатъчно здрава, за да започнат с изграждане на основите. Направи и някакъв протокол. Конструктора идваше преди всяко изливане на бетон. Ако нещо не му харесваше - караше "майсторите" да си го оправят.
На архитекта само пращаме снимки. Няма особенно желание да идва на обекта.

Toni, разгледай тези -https://planikafires.bg/#about. До колкото разбрах нямат нужда от комин.
Виж целия пост
# 88
Тони, не мисля, че камина с открит огън е подходяща за СК. Струва ми се доста рисковано и пожароопасно. Печка на газ може, но имай предвид, че грее само около нея. Мръднеш ли малко встрани и ти е студено. Също изгасиш ли я, веднага става студено. Не е вариант.
Виж целия пост
# 89
Аз отново се включвам с въпрос, защото другата седмица официално почваме работа по идейния проект и искам да си изясня някои неща. Simple Smile
Според вас има ли някакъв проблем едно общо помещение да се използва за котелно (термопомпа) и мокро (пералня и сушилня).
Ние ще сме на един етаж и просто не ни се иска да имаме 3 малки помещения, защото това са повече стени, врати и тнт. Идеята е мокро, склад и котелно, а да ги обеденим в едно.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия